Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Momente Reflektuese - "FRYMEZIME"
Gjithsej 40 faqe: « E parė ... « 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~
Elie Wiesel:
"ǒështë indiferenca? Etimologjikisht, fjala do të thotë ‘të mos jesh ndryshe, të mbetesh njëlloj apo, të qëndrosh mënjanë, të shohësh punën tënde.’ Një gjendje e çuditshme dhe e panatyrshme në të cilën zbehet linja ndarëse midis dritës dhe errësirës, midis perëndimit dhe lindjes, midis krimit dhe ndëshkimit, midis mizorisë dhe dhembshurisë, midis së mirës dhe së keqes. Si do të jetë e ardhmja e saj dhe cilat do të jenë pasojat e pashmangshme të saj?... A mund të shihet indiferenca si virtyt? A është i nevojshëm praktikimi i saj në disa raste: për të mos u dëmtuar, për të jetuar normalisht, për të shijuar një të ngrënë të mirë dhe një gotë verë, ndërkohë që bota provon kataklizëm? “Sigurisht, indiferenca mund të jetë tunduese, më shumë se aq, tërheqëse. Është shumë e lehtë të largohemi nga viktima. Është shumë lehtë të shmangim ndërprerjet primitive të punës sonë, të ëndrrave tona, të shpresave tona. Është, në fund të fundit, e vështirë, e rrezikshme, të merremi me dhembjet dhe dëshpërimet e tjetrit... “Në njëfarë mënyre, qenia indiferent ndaj dhembjes së tjetrit, të kthen nga qenie njerëzore në qenie jonjerëzore. Indiferenca, në fund të fundit, është më e rrezikshme se zemërimi dhe urrejtja. Zemërimi nganjëherë mund të jetë edhe krijues. Dikush, nga zemërimi, mund të shkruajë një poemë të bukur, një simfoni të madhe. Dikush bën diçka të veçantë për hir të njerëzimit, sepse është zemëruar për padrejtësitë që shikon. Por indiferenca nuk është kurrë krijuese..."

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Korrik 2016 21:32
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4068

Dehuni - Sharl Bodeler & Hymn for the Weekend (Coldplay)

https://www.youtube.com/watch?v=YykjpeuMNEk

Gjithmone duhet me qene i dehur. Ketu qendron ceshtja.Per te mos ndjere peshen e llahtarshme te kohes qe ua thyen shpatullat e ju perkul me fytyre nga toka,dehuni pa pushim.

Po me se ?
Me vere ,me poezi,me virtyt sipas deshires,
vec dehuni.

E nese ndonjehere ,ne shkallet e pallatit ,
mbi barin e gjelber te hendekut,
ne vetmine e murretyer te dhomes ,ju zgjoheni e dehja nderkohe eshte tretur dhe avulluar,
pyeteni eren,dallgen ,yllin,zogun ,sahatin,
gjithcka qe iken ,
gjithcka qe gjemon,
gjithcka qe rrotullohet,
gjithcka qe kendon,
gjithcka qe flet,
pyeteni c'ore eshte,
dhe era ,dallga ,ylli ,zogu,sahati do t'ju pergjigjen:
"eshte ora te deheni!"
Per te mos qene sklleverit e martirizuar te kohes,dehuni pa pushim!
Me poezi ,me vere ose me virtyt sipas deshires........


Be Drunk (Charles Baudelaire)

You have to be always drunk. That’s all there is to it – it’s the only way. So as not to feel the horrible burden of time that breaks your back and bends you to the earth, you have to be continually drunk.

But on what?
Wine, poetry or virtue, as you wish.
But be drunk.

And if sometimes, on the steps of a palace
or the green grass of a ditch,
in the mournful solitude of your room,
you wake again, drunkenness already diminishing or gone,
ask the wind, the wave, the star, the bird, the clock,
everything that is flying,
everything that is groaning,
everything that is rolling,
everything that is singing,
everything that is speaking. . .
Ask what time it is
and wind, wave, star, bird, clock will answer you:
“It is time to be drunk!

So as not to be the martyred slaves of time,
be drunk, be continually drunk!
On wine, on poetry or on virtue as you wish.”

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga ~Enigme~ datė 17/11/2016 ora 20:44

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Nëntor 2016 20:33
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4068

Gelltita grimca mendimesh te hedhura ketu, e oh sa i ndjeva keto caste te murosura. Sa po me trishton situata e termeteve ne Shqiperi. Sa rozafa do te sakrifikohen valle? Uroj dhjetori te sjelle qetesi e mbaresi.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2019 03:03
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4068

Thumbs up

Faje - Nese nje dite vendos te fikesh dritat dhe nese te bie ne sy ky shkrim, te lutem shpall lajmermin dhe na jep kohe para se te veprosh. Kam deshire, shkrimet e hedhura ketu tek kjo teme nga une, te mbeten ne arkiven time.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2020 22:08
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4068

Deklarata e Ketanji Brown Jackson

Faleminderit për thirrjen e kësaj seance dëgjimore dhe për marrjen në konsideratë të emërimit tim si Gjyqtar i Bashkuar i Gjykatës së Lartë të Shteteve të Bashkuara. Jam i përulur dhe i nderuar që jam këtu dhe jam vërtet mirënjohës për prezantimet bujare që ish-kolegu im gjyqësor, gjyqtari Tom Griffith dhe shoqja ime e ngushtë, Profesoresha Lisa Fairfax, kanë dhënë me kaq dashamirësi.
Unë jam gjithashtu shumë mirënjohës për besimin që Presidenti Biden ka dhënë tek unë dhe për mirësinë që ai dhe Zonja e Parë, dhe Zëvendëspresidenti dhe Zotëria e Dytë, kanë treguar për mua dhe familjen time.
Sot do të jetë hera e katërt që kam nderin të paraqitem para këtij Komisioni për t'u konsideruar për konfirmim. Gjatë tre javëve të fundit kam pasur edhe nderin të takoj secilin anëtar të këtij Komiteti veç e veç dhe jam takuar me 45 senatorë gjithsej. Vëmendja juaj e kujdesshme ndaj emërimit tim tregon përkushtimin tuaj ndaj rolit vendimtar që luan Senati në këtë proces kushtetues. Dhe unë ju falënderoj.
Dhe ndërsa jam në temën e mirënjohjes, duhet të ndalem për të riafirmuar falënderimin tim ndaj Zotit, sepse është besimi ai që më mbështet në këtë moment. Edhe para ditës së sotme, mund të them sinqerisht se jeta ime ishte e bekuar pa masë.
E para nga bekimet e mia të shumta është fakti që unë kam lindur në këtë Komb të madh, pak më shumë se 50 vjet më parë, në shtator të vitit 1970. Kongresi kishte miratuar dy Akte për të Drejtat Civile në dekadën më parë, dhe si shumë njerëz që kishin përjetuar ligjshmëri ndarja racore e dorës së parë, prindërit e mi, Johnny dhe Ellery Brown, lanë qytetin e tyre të lindjes në Miami, Florida dhe erdhën në Uashington DC për të përjetuar liri të re.
Kur linda këtu në Uashington, prindërit e mi ishin mësues të shkollave publike dhe për të shprehur krenarinë për trashëgiminë e tyre dhe shpresën për të ardhmen, ata më dhanë një emër afrikan; "Ketanji Onyika", për të cilën u thanë do të thotë "i dashur". Prindërit më mësuan se, ndryshe nga barrierat e shumta që u është dashur të përballen gjatë rritjes, rruga ime ishte më e qartë, e tillë që nëse punoja shumë dhe besoja në veten time, në Amerikë mund të bëja gjithçka ose të isha gjithçka që doja. Si shumë familje në këtë vend, ata punuan me orë të tëra dhe sakrifikuan për t'u ofruar fëmijëve të tyre çdo mundësi për të arritur potencialin e tyre të dhënë nga Zoti. Prindërit e mi janë të martuar prej 54 vitesh dhe sot janë këtu me mua; Nuk mund t'i falënderoj mjaftueshëm për gjithçka që kanë bërë për mua. Unë të dua, mami dhe babi.
Babai im, në veçanti, mban përgjegjësi për interesin tim për ligjin. Kur isha katër vjeç, u transferuam përsëri në Majami që ai të mund të ishte student i drejtësisë me kohë të plotë. Ne jetonim në kampusin e Fakultetit Juridik të Universitetit të Majamit dhe gjatë atyre viteve, nëna ime kishte detyrë të dyfishtë, duke punuar si mbajtësja e vetme e familjes sonë, ndërkohë që më udhëzoi dhe frymëzoi mua katërvjeçarin. Kujtimet e mia më të hershme janë kur shikoja babain tim duke studiuar – ai kishte pirgun e tij të librave të ligjit në tryezën e kuzhinës, ndërsa unë u ula përballë tij me pirgun e librave për t'u ngjyrosur.
Prindërit e mi më futën gjithashtu tek unë—dhe tek vëllai im i vogël Ketajh—rëndësia e shërbimit publik. Pas diplomimit në Universitetin Howard, Ketajh filloi si oficer policie, duke ndjekur dy xhaxhallarët tanë. Në vazhdën e sulmeve të 11 shtatorit, ai doli vullnetar për ushtrinë dhe u bë oficer këmbësorie, duke shërbyer dy turne shërbimi në Lindjen e Mesme. Ketajh është sot këtu, duke ofruar dashurinë dhe mbështetjen e tij si gjithmonë.
Dhe duke folur për dashurinë e pakushtëzuar, dëshiroj të prezantoj bashkëshortin tim prej 25 vitesh, Dr. Patrick Jackson. Nuk kam asnjë dyshim se, pa të në krahun tim që në fillimet e këtij rrugëtimi të jashtëzakonshëm profesional, asgjë nga këto nuk do të ishte e mundur. Ne u takuam në kolegj më shumë se tre dekada më parë, dhe që atëherë, ai ka qenë burri, babai dhe shoku më i mirë që mund ta imagjinoja ndonjëherë. Patrick, të dua.
Uilliami - binjaku identik i Patrikut - është gjithashtu këtu, së bashku me gruan e tij të mrekullueshme Dana. Gjithashtu këtu, nga Solt-Lejk-Siti, Juta, janë vëllai më i madh i Patrikut, Gardi dhe gruaja e tij Natalia. Dhe vjehërrit e mi shumë të dashur—matriarku dhe patriarku i familjes Jackson—Pamela dhe Gardner Jackson—kanë udhëtuar këtu nga Bostoni për të qenë me mua sot.
Dhe, sigurisht, një moment të veçantë në këtë hyrje po ruaj për vajzat e mia, Talia dhe Leila. Vajza, e di që nuk ka qenë e lehtë pasi jam përpjekur të kaloj sfidat e mashtrimit të karrierës dhe amësisë sime. Dhe e pranoj plotësisht që jo gjithmonë e kam pasur ekuilibrin e duhur. Por shpresoj se e keni parë që me punë të palodhur, vendosmëri dhe dashuri mund të arrihet. Mezi pres të shoh se çfarë zgjedh secili prej jush të bëjë me jetën tuaj të mrekullueshme në këtë vend të jashtëzakonshëm. Te dua shume.
Ka shumë të tjerë që nuk janë këtu sot, por që duhet t'i pranoj. Unë kam një familje të madhe të gjerë, nga të dyja anët; ata po shikojnë nga Florida, Karolina e Veriut, Nju Xhersi, Konektikati, Nju Jorku, Massachusetts, Kolorado dhe më gjerë. Unë kam gjithashtu miq të jashtëzakonshëm - tre nga shokët e mi të dhomës erdhën sot këtu për të më mbështetur - dhe kam shumë nxitës të tjerë, nga shkolla e mesme e lartë në Miami Palmetto, universitare në Harvard, Shkolla Juridike e Harvardit dhe të gjitha gjatë gjithë jetës sime profesionale dhe personale.
Kam pasur gjithashtu mentorë të jashtëzakonshëm, si trajneri im i debatit në shkollën e mesme, Fran Berger, u preftë në paqe: ajo investoi plotësisht tek unë, duke më çuar në Harvard – i pari që e kisha menduar ndonjëherë – për të marrë një fjalim konkurs. Zonja Berger besonte në mua dhe, nga ana tjetër, unë besoja në veten time.
Në kategorinë e mentorëve të mëdhenj, është gjithashtu fati im i mirë që kam mundësinë të punoj nëpunës për tre juristë të shkëlqyer, të cilët u bënë modelet e mia profesionale: gjyqtarja e qarkut të SHBA-së, Patti Saris; Gjykatësi i Gjykatës së Apelit të SHBA, Bruce Selya; dhe gjyqtari i Gjykatës së Lartë Stephen Breyer.
Gjyqtari Breyer jo vetëm që më dha punën më të madhe që çdo avokat i ri mund të shpresonte të kishte ndonjëherë, por ai gjithashtu ilustron se çfarë do të thotë të jesh një gjyqtar i Gjykatës së Lartë me nivelin më të lartë të aftësisë dhe integritetit, mirësjelljes dhe hirit. Është jashtëzakonisht përulëse të konsiderohesh për vendin e gjyqtarit Breyer dhe e di që nuk mund t'i mbushja kurrë këpucët. Por nëse konfirmohet, do të shpresoja të vazhdoja shpirtin e tij.
Në ditën e emërimit të tij në Gjykatën e Lartë, gjyqtari Breyer tha: "Çfarë duhet të bëjë Ligji, i parë si një i tërë? Ai supozohet të lejojë të gjithë njerëzit -- të gjithë njerëzit -- të jetojnë së bashku në një shoqëri, ku ata kanë një gjë të tillë. shumë pikëpamje të ndryshme, kaq shumë nevoja të ndryshme, për të jetuar së bashku në një mënyrë më harmonike, që është më mirë, në mënyrë që ata të mund të punojnë së bashku në mënyrë produktive."
Anëtarët e këtij Komiteti: Nëse konfirmohem, ju angazhohem se do të punoj në mënyrë produktive për të mbështetur dhe mbrojtur Kushtetutën dhe eksperimentin madhështor të demokracisë amerikane që ka duruar gjatë këtyre 246 viteve të fundit.
Unë jam gjykatës për gati një dekadë tani dhe e marr shumë seriozisht këtë përgjegjësi dhe detyrën time për të qenë i pavarur. Unë i vendos rastet nga një qëndrim neutral. Unë vlerësoj faktet dhe interpretoj dhe zbatoj ligjin për faktet e çështjes para meje, pa frikë apo favore, në përputhje me betimin tim gjyqësor.
E di që roli im si gjyqtar është i kufizuar—që Kushtetuta më jep fuqi vetëm për të vendosur çështjet dhe polemikat që paraqiten siç duhet. Dhe e di që roli im gjyqësor kufizohet më tej nga respektimi i kujdesshëm i precedentit.
Tani, duke u përgatitur për këto seanca, ju mund të keni lexuar disa nga më shumë se 570 vendimet e mia të shkruara dhe keni vënë re se mendimet e mia priren të jenë në anën e gjatë. Kjo sepse unë gjithashtu besoj në transparencë: që njerëzit duhet të dinë saktësisht se çfarë mendoj unë dhe bazën e vendimit tim. Dhe të gjitha përvojat e mia profesionale, duke përfshirë punën time si mbrojtës publik dhe gjyqtar gjykues, më kanë rrënjosur rëndësinë që çdo palë ndërgjyqëse të dijë se gjyqtari në çështjen e tyre i ka dëgjuar ata, pavarësisht nëse argumentet e tyre mbizotërojnë apo jo në gjykatë.
Gjatë kësaj seance, shpresoj të shihni se sa shumë e dua vendin tonë dhe Kushtetutën dhe të drejtat që na bëjnë të lirë. Unë qëndroj mbi supet e shumë njerëzve që kanë ardhur para meje, duke përfshirë gjyqtaren Constance Baker Motley, e cila ishte gruaja e parë afrikano-amerikane që u emërua në stolin federal dhe me të cilën kam ditëlindjen. Dhe si gjyqtari Motley, unë i kam kushtuar karrierën time për t'u siguruar që fjalët e gdhendura në pjesën e përparme të ndërtesës së Gjykatës së Lartë - "Drejtësia e barabartë nën ligj" - të jenë një realitet dhe jo vetëm një ideal. Faleminderit për këtë shans historik për t'iu bashkuar Gjykatës më të lartë, për të punuar me kolegë të shkëlqyer, për të frymëzuar brezat e ardhshëm dhe për të garantuar lirinë dhe drejtësinë për të gjithë.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2022 15:43
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 40 faqe: « E parė ... « 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Momente Reflektuese - "FRYMEZIME"

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.