Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Citim:
Po citoj ato që tha F_xhunior



Une nuk merzitem dot. Budallalleqet s'kan kufi - here si femer here si mashkull karakter i ulet.


Po mor beduin po, e ke gjetur. I njejti jemi.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2012 20:53
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha raid

Po mor beduin po, e ke gjetur. I njejti jemi.



Sigurisht se e kam gjetur, sllavofil.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 10:19
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Sikur u fol pak me lart per nje ndihme qe do u jepet injoranteve! Kur do vije kjo ndihme, pra sqarimi mbi ate martesen e atij 40-vjecarit me ate gocen 9 vjecare? Ku dhe kur paska ndodhur ky rast qe ngjaka me raste pedofilie?

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 15:29
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
INNA
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 31/12/2011
Vendbanimi: .
Mesazhe: 53

Allah akbar
F xhunior sikur po t'genjen allahu yt! Mos bej kto gabime me, mos shaj gjithashtu se do japesh llogari perpara allahut! Mos Harro!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 15:34
INNA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė INNA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me INNA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė INNA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: INNA Shto INNA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto INNA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Se ç'kam nje parandjenje qe kta antaret e rinj njihen ne ambiente ( forume ) te tjera e vijn e shfryjn nervat ktu !

Feja qe e çon njeriun drejt te vertetes , eshte vet shpirti i njeriut , qe vendos ça udhe do te udhehiqet .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 15:54
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha raid

Po mor beduin po



sa kohe kisha pa e degju ket bedunin, me kujtove njonin qe e perdorte shpesh

une ende jam teper konfuze per temen. Shpresoj qe Zoti Faik te me jape njohurite e duhura mua injorantes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 15:55
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

dhe une isha me lulen me siper per zotin ,sbesoj qe ka fe ne ket bot qe te con drejt te vertetes ,sbesoj qe njerzit qe e pratikojne fen si kam then dhe her te tjera nuk bejn keq e mekate nga me te ndryshmet ne ket jet
kshu qe smund te beosj qe ka nje fe qe e con njeriun drejt te vertetes pervecse vet personi veten e tij

dhe as sali berisha sma ndryshon mendjen se le ma baraku jo qe jo psh koh qe skam nigju te flitet per ket ka vdek apo une e kam len pas dore politiken

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 15:59
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(Pa u ndikuar nga percaktimet "antar i ri" apo "i vjeter", dhe pa dashur te bej replika), dua ta theksoj edhe nje here kete mendimin e (sakte te) Lules, se eshte shpirti ai qe e udheheq njeriun drejt te Vertetes dhe jo Feja. Jam plotesisht dakort me kete mendim, cfare nga ana tjeter le te kuptohet, se bashkerisht pranojme qe fete aktuale, -pak apo shume-, nuk jane ato qe na afrojn me te Verteten. Pra, kete duhet t'ua themi shkoqur atyre, te cilve keto fe u kane bere lavazh truri, me kete edhe ua kane gjymtuar shpirtin.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 17:46
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Ne vija te pergjithshme jam dakort me frymen qe percjellin pergjigjet e lules dhe robert.
Ne kete teme me "te vertete" une kuptoj te verteten rreth konfliktit qe njeriu ka me zotin, ku zoti eshte nje koncept filozofik dhe jo nje zot qe vret e tmerron sic duan te na percejellin fete e shkretetires.

Konflikti i njeriut me zotin shihet shpesh i pasqyruar ne pyetje te tipit "nga kemi ardhur", "pse ekziston dicka dhe jo asgje" etj. Pyetje ndosha legjitime ne filozofi, nga e cila mund te na vije ndonje e vertete, por une dyshoj gjithsesi. Shume njerez bien rehat me "atje ku i con shpirti", ose instinkti, ose ndjenja, ose mendimi apo filozofia. Kjo krijon nje spekter te vertetash, qe eshte OK me natyren njerezore.

E verteta qe te sjell autoriteti (feja ne kete rast) eshte gjithmone nje e vertete bardh-e-zi dhe qe shpelan trurin dhe gjymton shpirtin, sic e tha robert. Keto te verteta ose te cojne ne parajse ku ka lumturi te pafundme, ose te cojne ne ferr ku ka vuatje dhe mizeri te pafundme, zgjedhje te mesme nuk ka. Eshte fatkeqsi per nje njeri qe te tru-shpelahet qe ne vogeli me idene qe keto dy ekstreme jane vetmet mundesi zgjedhjeje. Bota e tij/saj shpirterore tronditet nga emocione te forta te panevojshme.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 19:33
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Juve siper, fatkeqesisht njeri me tre nofka te ndryshme, ju ka hutuar greku dhe italiani, se s'njohkeni fe as komb. Nje shqiptar duhet te respektoje tjetrin, pavaresisht perkatesise fetare. Perkundrazi, nje shumice e shqiptareve te Shqiperise, sidomos ju nga prejardhja e gjyshit tim e gjer ne maje te Jugut, jeni sllavofile. Fale ALlahut, gjithashtu dhe te Enver Hoxhes, nuk bej pjese ne mesin tuaj sot, pse u detyruan te braktisin Shqiperine, saktesisht Durresin - shkak politika. Po ritheksoj, jo te gjithe por shumica, fatkeqesisht, jeni sllavofile. Megjithate, une s'do te nderroj fe as komb pse te gjakut tim mua me quajne beduin. Mirepo, per derisa ne na quajne beduine, kemi per te t'ju quajtur sllavofile. Dhe, keshtu, me fjale tjera, populli shqiptare ka per te ngelur i percare sa te ekzistoje bota.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2012 21:47
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:42 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.