Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Te riut (juniorit) i kemi lene kohe te piqet. Tani te shohim pak kete te huajin (stranieron) mos e bejme me shpejt te na kuptoje.
Persa i perket ketij argumentit te fundit qe na solle Straniero me librat, duhet te themi se kemi dhe ne shek. e 19 libra fetare dhe fera te reja, (Mormonet, etj.), pra i bie qe te perqafojme kete fe dhe librin e tyre po te bazohemi ne kete argument kaq te famshem qe na solle! Pastaj si mund te behet krahasimi nga nje koncept ne nje koncept tjeter!? Njeriu e ka vertet nga natyra qe e merr te rene, ashtu sic merr edhe cdo mendim te ri, por problemi i fese eshte sa e vertete eshte qe kjo fjale e X-it apo Y-it eshte ose jo nga Zoti, nga Zotrat, nga Qielli? C'prova ka per kete? C'me ben mua te besoj se ky apo ai liber eshte nga Zoti? C'lidhje pra ka krahasimi i celularit, vetures, librit, idese, me besimin se kjo apo ajo ide, kjo apo ajo fjale, ky apo ai celular, na vjen apo nuk na vjen nga Zoti!?!
Tani me argumentin tjeter mbi problemin e shenjave te gishtrinjve. Straniero, ti e di se po genjeve, Allahu te denon! Ti genjen pa pike ndergjegje kur e merr shprehjen e Kuranit si prove te nje fakti shkencor te zbuluar shume shekuj me vone. Nejse kjo eshte ideja jote hipotetike. Por si mund te besoj une ty kur vete komentatori (teologu) i Kuranit ne fund te faqeve e jep kete si nje mundesi, pra as ai nuk eshte i sigurte, por thote se ka mundesi qe aty Allahu te kete folur mbi dicka, cfare njerzit e zbuluan me vone. Vete ai teologu nuk eshte kaq i sigurte (100%) si ti! Pervec kesaj, nese ne Kuran behet fjale per "majat e gishtave", kjo nuk d.t.th. te kuptojme patjeter shenjat e lekures se gishtit, por mund te kuptojme edhe thonjte, edhe trashesine e majes se gishtit, formen e tyre, pasi keto gjera shiheshin dikur tek burrat si prove e aftesise fizike (per pune) dhe tek grate si vecori zgjuarsie dhe mirsjellje, (grate me maja gishtrinjsh me maje merreshin si pertace, grate me gishta te holle me maja te rrombullaket merreshin si te zgjuara dhe te sjellshme, ato me gishta tw trashe si jo te zgjuara). Ndaj mos dil me kete argument mbi vete teologun mysliman, i cili nuk eshte kaq i sigurte sa ty!
E treta, mbi punen e asaj 9-vjecares. Une vete qe besoj se Kurani eshte pjelle e mendjes se Muhametit, nuk e besoj fare kete rast martese, (te pakten kam shume dyshime pas ketij rasti dhe rasteve te tjere, qe as permenden ne Kuran). Ky rast mund te tregoje simbolikisht numrin 9, si nje lindje te re te kesaj feje. Pra, kjo martese thjesht eshte nje simbol i caktuar, me kete shpetoj dhe nderin e analfabetit arab, te cilin ti don ta mbrosh duke e lene me "argumentin" tend serish ne hije dyshimi, tek tha se atje ne klimen e ngrohte femra duhet te jete pjekur me shpejt. Keto perralla nuk i beson as ai ne klase te pare. Sepse jo vetem nxehtesia e pjek nje krijese te caktuar. Biles, po te shkosh sot ne Arabi, do shohesh se edhe 15 vjecaret duken ne fytyre si 11 vjecaret skandinave, pra piqen me ngadale.
Si perfundim te falenderoj qe ke guximin te hysh ne diskutime, ku vete fetaret teologe as nuk do te guxojne ndonjehere te hyjne.



Une mbase mund te jem me i ri se ti ne moshe, vecse une dhe ti nuk i perkasim te te njejti kaliber - ne favor timin.

-Kurani nuk eshte per trurin tend, ngaqe ne te ka shpallje alegorike. Ti e ke mendjen e semure - vetem ne dashte ALlahu, Ai do te te udhezoje, ndryshe do te digjesh zjarr ne Xhehennem.

LEXO!

38. Përkundër kësaj, ata (idhujtarët) thonë se atë (Kur'anin) e trilloi ai (Muhammedi). Ti thuaj: "Silleni pra ju një kaptinë të ngjashme me këtë, madje thirrni kë të doni në ndihmë, pos All-llahut, po qe se jeni të drejtë në atë që thoni".

39. Por ja, ata përgënjeshtruan atë (Kur'anin) pa e kuptuar dhe pa ju ardhur shpjegimi i tij. Po kështu, gënjenin edhe ata që ishin më përpara. Shiko si ishte përfundimi i zullumqarëve.

7. Ai është që ta zbriti librin ty e që në të ka ajete të qarta dhe ato janë bazë e librit, e ka të tjerë që nuk janë krejtësisht të qartë (shpallje alegorike). E ata, që në zemrat e tyre kanë anim kah e shtrembëta, ata gjurmojnë atë që nuk është krejt e qartë për të shkaktuar huti, e kinse kërkojnë komentin e tyre. Po, pos All-llahut askush nuk e di domethënien e tyre të saktë. Dijetarët e pajisur me dituri thonë: "Ne u kemi besuar atij (atyre që janë të paqarta), të gjitha janë nga Zoti ynë"! Por këtë e kuptojnë vetëm ata që janë të zotët e mendjes.


EDIT: Prof. Dr. Armstrong, njëri nga shkenctarët më të njohur të astronomisë në SHBA, gjithëashtu punon në agjensinë e fluturimeve kozmike "NASA", si dhe është edhe profesor i Astronomisë në Universitetin e Kansas, Lawrence, Kansas, SHBA, thotë: “Unë jam shumë i impresionuar, se si ky libër (Kur`ani) përputhet plotësisht me astronominë bashkëkohore, gjë që zgjon kureshtjen e shkenctarve. Nuk kam dije të mjaftueshme rreth historisë së njerëzimit aq sa të imagjinoj periudhën e para 1400 vjetëve. Por dua të them se ajo që thuhet në Kur`an është vërtetë shumë interesante. Është e pamundur që ato të jenë rezultat i të dhënave shkencore të asaj kohe”.

Martesa e PEJGAMBERIT Muhammedit sal-lallahu alejhi ve selem me Aijshen radiallahu anhu

Pubertiteti dhe martesa në moshën e re në kulturën semitike

Naiviteti i tërë sagës së misionarëve kristianë kur e akuzojnë Profetin për ‘keqpërdorim-abuzim fëmijësh’, është se kjo i kundërvihet faktit themelor se vajza bëhet grua kur ajo fillon ciklin e saj të menstruacioneve. Rëndësia e menstruacioneve është e tillë sa që gjithkush me njohjen më të vogël rreth psikologjisë do ta dijë se kjo është shenjë se vajza po përgatitet për të qenë nënë. Femrat e mbërrijnë pubertetin në moshë të ndryshme prej 8 deri 12 vite, varësisht nga aspektet gjenetike, raca dhe mjedisi. Femrat në mjediset më të nxehta e arrijnë pubertetin në moshë shumë më të re se ato në mjedise të ftofta. Këto janë fakte të njohura mirë në shkencë.

Martesa në vitet e hershme të pubertetit ishte e pranueshme në Arabinë e shekullit VII sikur që kjo ishte normë sociale në kulturat semitike duke filluar nga Izraelitët deri te Arabët dhe të gjitha kombet tjera midis tyre. Sipas Talmudit i cili nga Hebrenjtë konsiderohet si ‘Tora gojore’, Sanhedrin 76 b thotë se është e preferueshme për femrat që të martohen kur të kenë menstruacionet e para.

Seksologët e njohur R.E.L. Masters dhe Allan Edwards gjithashtu tregojnë se është normale edhe sot për shumë kultura të Afrikës dhe Azisë që vajzat të martohen në moshë më të vogël se 10 duke qenë se ato e mbërrijnë pjekurinë seksuale shumë më herët se në vende të tjera si rezultat i mjedisit dhe arsyerave të tjera.

Akuzave të misionarëve të krishterë kundrejt Muhamedit dhe martesës së tij me Aishen ju mungojnë dëshmitë themelore. Po të ishte martesa e tij me Aishen diçka e pazakontë dhe e dyshimtë do të kishte mospajtime si nga ithtarët e tij e aq më tepër nga kundërshtarët e tij. Relacioni i Muhamedit me të besuarit e tij ishte i tillë që nuk linte asnjë fije hamendjeje që ata të kenë guxim ta kritikojnë kur ai do të bënte diçka jashtë rregullave morale, fetare etj. Pa përmendur këtu natyrën e devotshme të Profetit Muhamed. Nuk ka asnjë reagim të kujdoqoftë,eas të kundërshtarëve të tij, ndaj martesës së Muhamedit me Ajshen në traditat që janë në dispozicion. Po të ishte kjo martesë diçka e jashtëligjshme dhe abuzive siç duan ta paraqesin disa të krishterë atëherë kundërshtarët e tij do ta përdornin këtë me gjithë qejf në luftën e tyre propaganduese kundër tij. Por diçka e tillë nuk është regjistruar asnjëherë. Kulturat fetare qartë e lejojnë martesën nëse personat kanë mbërrirë pjekurinë seksuale. Është irelevante mosha e caktuar legalisht në vende të ndryshme kur të rinjëve u lejohet ligjërisht të kenë lidhje seksuale. Edhe këtu ka dallime të shumta. Në Japoni psh mosha prej kur njerëzit ligjërisht mund të kenë lidhje seksuale është mosha 13 kurse në Spanjë mosha 12 vjeçare. Kjo gjithmonë varet nga pjekuria seksuale dhe relacioni i dyanshëm.


Traditat e tjera përmendin moshë tjetër të martesës së Aishes

Tradita te të jera i kundërvihen transmetimeve se Aishja u martua në moshën 9 vjeçare. Të krishterët kur i bëjnë akuzat e sipërpërmendura gjiithmonë i shmangen transmetimeve të tjera sipas të cilave martesa e Muhamedit me Aishen u bë në moshë shumë më të madhe se mosha 9 vjeçare për Aishen.

Pikë së pari këtu duhet sqaruar një gjë. Jo gjithmonë dhe jo çdo hadith është për tu marrë si fakt i padiskutueshëm. Është e njohur se në traditën islamike të hadithit (hadith quhen fjalët e transmetuara të Muhamedit të cilat më vonë u shkruan) u kyçën me kohë edhe shumë hadithe të fabrikuara dhe të rreme. Historia e hadithit në një farë mënyre mund të krahasohet me historinë e Biblës, edhe pse për nga autenticiteti krahasimi është larg nga të qenurit i njëjtë. Fjalët e Jezusit të gjendura në Ungjij u transmetuan gojarisht dhe u shkruan shumë kohë pasi që Jezusi nuk rronte më midis Hebrenjëve, kështu që ato na erdhën me gabime të shumta. Njësoj hadithet u kompiluan shumë kohë pasi që Muhamedi e kishte lënë këtë botë. Edhe pse në rastin e hadithit zinxhiri i transmetuesve është në shumë raste evident dhe për tu besuar (gjë që nuk mund të thuhet për traditën biblike) prapëseprapë hadithit kurrë nuk iu kushtua rendësia e njëjtë si Kur’anit kështu që normalisht që ishin dhe janë të mundshme gabimet në transmetim dhe madje edhe hadithet e rreme. Redaktimet e Buhariut e të tjerëve nxorrën me mijëra hadithe që u konsideruan të dobëta (edhe të fabrikuara) për shkak të zingjirit të dyshimtë të transmetimit.

Shumica e transmetimeve të cilat thonë se martesa e Muhamedit u bë kur Aishja i kishte 9 vite vijnë nga Hisham ibn Urveh i cili raporton në autoritetin e të atit të tij. Zinxhiri tjetër i transmetuesve pas Hishamit vie nëprëmjet njerëzve të Irakut ku Hisham ibn urwah shkoi të jetonte pasi që më parë kishte jetuar në Medinë. Askush nga transmetuesit e tjerë medinas nuk e përmendë transmetimin e Hishamit dhe kjo ngjarje si gjërësisht e njohur që është, do të duhej të përmendej si e tillë. Tehdhibu'l-tehdhib, një ndër librat më të besueshëm lidhur me jetën e profetit dhe besueshmërinë e transmetimeve të fjalëve të tij, thotë se sipas Jakub ibn Shejbeh “hadithet e raportuara nga Hishami janë të besueshme përveç atyre që transmetohen nëpërmjet zinxhirit të transmetuesve nga Iraku”. Vetë nxënësi i Hishamit Malik ibn Enes i cili jetonte në Medinë, kishte gjithashtu dyshim rreth transmetimeve të Hishamit të bëra nëpërmes Irakut.

Sipas traditës Ajshja kishte lindur tetë vite para Hixhretit, mirëpo Buhariu në një vend raporton për Ajshen të ketë thënë se ajo ishte një çupë e vogël kur u shpall surja 54 e Kur’anit, ndërsa dihet se kjo sure u shpall nëntë vite para Hixhretit. Pra sipas këtij transmetimi Aishja jo vetëm që kishte lindur para shpalljes së sures por kur kjo kaptinë u shpall ajo ishte vajzë e re e jo fëmijë.

Sipas gati të gjitha transmetimeve dhe historianëve Esma motra e Ajshes ishte dhjetë vite më e vjetër se Ajshja. Është raportuar në Takri'bu'l-tehdhi'b sikurse edhe në Al-bidaje ue nihajah se Esma vdiq në vitin 73 të hixhrit në moshën 100 vjeçare. Tani është e qartë se nëse Esma në vitin 73 të hixhrit i kishte 100 vjetë, ajo do ti ketë pasur 27 apo 28 vite në kohën e hixhrit (rreth së cilës datë sillet martesa e Muhamedit me Ajshen). E nëse Esma ishte atëhere 27 apo 28 vjetë më e vjetër, Aishja e cila i kishte 10 vite më pak duhej të ishte 17 apo 18 vjeçare. Kësthu që nëse Aisha u martua me Muhamedin në vitin 1 ose 2 pas hixhrit siç thonë të gjitha traditat ajo do të ketë qenë të paktën 18 –19 vjeç në atë kohë.

Taberiu në trajtimin e tij të historisë Islamike përmendë se Ebu Bekri i ati i Aishes i kishte katër fëmijë dhe që të gjithë i kishin lindur në kohën e Xhahilijetit (para shpalljes së Muhamedit për profet) dhe nëse Aishja kishte lindur në periudhën e Xhahilijetit-Injorancës ajo kurrsesi nuk mund të ketë pasur më pak se 14 vite në vitin 1 të hixhrit kur sipas të gjitha gjasave ajo u martua me Profetin.

Sipas ibn Hishamit Aishja e pranoi islamin shumë kohë para se këtë ta bënte Omer ibn Hatabi. Duke pasur parasysh kohën kur ai e pranoi Islamin del se Aishja e kishte bërë pranimin në vitin e parë të Islamit. Kështu që nëse transmetimet për martesën e Aishes në moshën shtatë apo nëntë vjeçare janë të sakta, Aishja në vitin e pare të Islamit as që do të ishte e lindur apo do të ishte foshnje e vogël.

Dhe për fund edhe vetëm një argment tjetër. Sipas Ibn Haxharit Fatimja ishte pesë vite më e vjetër se Aishja. Dihet se Fatimja lindi në vitin e 35 të jetës së Profetit. Dhe kur i bëjmë llogaritjet e thjeshta del sërish se Aishja në asnjë mënyrë nuk ka mundur të ketë më pak se 14 vite në kohën e hixhretit dhe më pak se 15 a 16 në kohën e Martesës së saj

Përfundim

Kështu që kemi parë se abuzimet me profetin Muhamed nga disa njerëz dhe njollosja e tij me epitete të turpshme janë hiç më shumë se rrena të krijuara mbi tradita jo të besueshme dhe jo definitive. Është shumë lehtë që të ngrihen akuza dhe histori të tëra mbi vetëm një raport dhe të tjerat të lihen anash. Aq më tepër kemi parë në pjesën e parë se edhe sikur të jetë e vërtetë ajo në çka bazohen akuzat e misionarëve të krishterë, prapë nuk ka kurrfarë mëkati apo abuzimi në martesën e Muhamedit me Aishen.

Njësoj si kjo edhe krejt akuzat e tjera për Muhamedin si terrorist, vrasës, jotolerat, mashtrues etj, bien si kullë prej letrash kur trajtohen nën dritën e fakteve historike dhe karakterit të tij.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Modifikuar nga F_xhunior datė 24/03/2012 ora 19:16

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2012 18:52
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Pra cila fe te con tek e verteta?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 12:48
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Pra cila fe te con tek e verteta?


Sigurisht qe Islami.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 13:41
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I ri, (meqe i huaji po mendohet per ndonje pergjigje me te gjate), persa i perket atyre fjaleve (gjoja) te Allahut, zbritur vite me pare nga qielli nepermjet engjellit Xhibril (Gabriel), mbi mosbesimin qe kishin njerzit ne pretendimin e Muhametit, se gjithshka thoshte i vinte nga qielli, Allahu nuk do kish zbritur disa here te njejtat fjale drejtuar atyre mosbesimtarve te Muhametit, duke u thene: he, beni dhe ju nje kapitull te tille, po qete te zote, he beni dhe ju dicka te ngjashme me kete liber! Allahu nuk do u thoshte disa here degjuesve te Muhametit kete, aq here sa Muhameti inatosej me 'ta, jo vetem sepse ai Zoti i Universit nuk mund ta ulte veten kaq poshte duke u kujtuar perhere ketyre kundershtarve te Muhametit nje aftesi njerezore, (sepse tu flasesh njerzve pa pushim eshte thjesht vetem aftesi njerezore, apo jo!), por ai Zot e dinte se njerzit ishin besimtare dhe si te tille e quanin blasfemi te flisje ne emer te Zotit, sic bente Muhameti. Dhe per me teper: Ai Zot i gjithe ketij universi nuk kishte si te zbriste fjalen e tij per njerzit dhe te thoshte (po ashtu shume here ne Kuran), qe e kuptojne kete vetem ata qe jane te zgjuar, vetem ata qe kane aftesine e mendjes, ata qe jane injorante nuk e kuptojne! E c'fjale e Zotit (Allahut) qenka kjo me kufizim vetem per mendjet e ndritura!? Kush i ka bere te mprehta keto mendje, ndonje Zot tjeter!? Si ta kuptoje nje njeri qe kerkon ne kete drejtim, se pikerisht kjo e Kuranit eshte fjala e Zotit dhe jo ajo tjetra ne nje liber tjeter?
Po nejse, ti ke besimin tend dhe une besimin tim. Ne kete debat besoj (biles shpresoj) te kesh argumente me te forta, e te mos perpelitesh aq gjate si me punen e 9-vjecares, (jo po eshte e vertete, por e lejueshme, jo po nuk eshte e vertet, pra nuk duhet te jete e lejueshme per llogjiken tende!), sepse te thashe, une vete nuk besoj se analfabeti i shkretetires eshte martuar me nje 9-vjecare, cfare kishin per ta kapur prej leckash e do ta denonin menjehere, por kjo duhet te jete nje simbolike e caktuar, mbi lindjen e kesaj rryme te re fetare. Pra dhe ky liber ka ato nderhyrjet e tij pas-muhamediane, te cilat koha do i nxjerre avash-avash, kur fanatiket dhe radikalet myslimane te kene guximin tend e te diskutojne hapur per te gjitha problemet.
Je i mirpritur ne cdo diskutim te metejshem, sepse une jam i hapur per cilendo teme, ashtu sic do deshironte, besoj, edhe Allahu yt.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 15:09
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha F_xhunior


Sigurisht qe Islami.



Po pse?

Te njejten gje thote edhe kjo kojshija jeme indiane per fene e saj budiste.
Madje une kam filluar te praktikoj ca gjera dhe ndihem mire me te, natyrisht kur me merr afer dhe me meson ca gjera te lashta budistokamasutriste

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 15:55
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
I ri, (meqe i huaji po mendohet per ndonje pergjigje me te gjate), persa i perket atyre fjaleve (gjoja) te Allahut, zbritur vite me pare nga qielli nepermjet engjellit Xhibril (Gabriel), mbi mosbesimin qe kishin njerzit ne pretendimin e Muhametit, se gjithshka thoshte i vinte nga qielli, Allahu nuk do kish zbritur disa here te njejtat fjale drejtuar atyre mosbesimtarve te Muhametit, duke u thene: he, beni dhe ju nje kapitull te tille, po qete te zote, he beni dhe ju dicka te ngjashme me kete liber! Allahu nuk do u thoshte disa here degjuesve te Muhametit kete, aq here sa Muhameti inatosej me 'ta, jo vetem sepse ai Zoti i Universit nuk mund ta ulte veten kaq poshte duke u kujtuar perhere ketyre kundershtarve te Muhametit nje aftesi njerezore, (sepse tu flasesh njerzve pa pushim eshte thjesht vetem aftesi njerezore, apo jo!), por ai Zot e dinte se njerzit ishin besimtare dhe si te tille e quanin blasfemi te flisje ne emer te Zotit, sic bente Muhameti. Dhe per me teper: Ai Zot i gjithe ketij universi nuk kishte si te zbriste fjalen e tij per njerzit dhe te thoshte (po ashtu shume here ne Kuran), qe e kuptojne kete vetem ata qe jane te zgjuar, vetem ata qe kane aftesine e mendjes, ata qe jane injorante nuk e kuptojne! E c'fjale e Zotit (Allahut) qenka kjo me kufizim vetem per mendjet e ndritura!? Kush i ka bere te mprehta keto mendje, ndonje Zot tjeter!? Si ta kuptoje nje njeri qe kerkon ne kete drejtim, se pikerisht kjo e Kuranit eshte fjala e Zotit dhe jo ajo tjetra ne nje liber tjeter?
Po nejse, ti ke besimin tend dhe une besimin tim. Ne kete debat besoj (biles shpresoj) te kesh argumente me te forta, e te mos perpelitesh aq gjate si me punen e 9-vjecares, (jo po eshte e vertete, por e lejueshme, jo po nuk eshte e vertet, pra nuk duhet te jete e lejueshme per llogjiken tende!), sepse te thashe, une vete nuk besoj se analfabeti i shkretetires eshte martuar me nje 9-vjecare, cfare kishin per ta kapur prej leckash e do ta denonin menjehere, por kjo duhet te jete nje simbolike e caktuar, mbi lindjen e kesaj rryme te re fetare. Pra dhe ky liber ka ato nderhyrjet e tij pas-muhamediane, te cilat koha do i nxjerre avash-avash, kur fanatiket dhe radikalet myslimane te kene guximin tend e te diskutojne hapur per te gjitha problemet.
Je i mirpritur ne cdo diskutim te metejshem, sepse une jam i hapur per cilendo teme, ashtu sic do deshironte, besoj, edhe Allahu yt.



Çeshtja e mrekullive ne Kur'an, eshte nje çeshtje tejet e diskutuar. Menyra me mire per te kuptuar Kur'anin, eshte te dish se si eshte zbritur ai, shpallje pas shpalljeje keshtu gjer ne nje periudhe disavjeçe dhe jo i teri ne nje kohe. Çdo shpallje ne Kur'an eshte i komentuar nga dijetare Islam me sqarime nga shpalljet e tjera apo me Hadithe (*rrefime te sakta nga fjala dhe vepra e Profetit). Me i sakti komentim eshte Tefsir at-Tabarani, qe mund te jete perkthyer ne shqip. Me e mira eshte qe te flitet per cdo çeshtje tek e tek dhe te sqarohen.

Çeshtja e analfabetizmit te Muhammedit sal-lallahu alejhi ve selem, qe nje çeshtje e pakundershtueshme nga çifutet ashtu edhe nga te krishteret ne atebote. Arabet qene analfabete dhe adhuronin idhujt, ndersa çifutet dhe te krishteret, ne mes te tyre, dinin te shkruanin dhe te lexonin. Madje, çifutet iu drejtoheshin me termin 'ummijjiin' qe do te thote 'analfabete' (kjo permendet ne Ku'ran ne Kapitullin 'Ali Imraan').

"Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument që të është vërtetues i librave të mëparshme. Ai e zbriti më parë Tevratin dhe Inxhilin"

"E, nëse të polemizojnë, thuaj: “Ia kam nënshtruar fytyrën (qenien) All-llahut, e edhe ithtarët e mij!” E thuaju edhe atyre që u është dhënë libri dhe analfabetëve: “A u nënshtruat?” Nëse janë nënshtruar, atëherë janë përudhur e nëse refuzojnë, vërtet ti ke (për obligim vetëm) kumunikimin; All-llahu është Basir (Ai që sheh) për robërit."



Po ashtu, ardhja e nje Profeti qe nuk do te dije shkrim dhe lexim, qe e paralajmeruar ne librat e meparshem. Po, eshte i vertete fakti qe Muhammedi sal-lallahu alejhi ve selem ua mesoi shokeve te tij Kur'anin. Madje, disa prej atyre qe u bene myslimane, te cilet iu perkisnin feve te tjera, meqe dinin te shkruanin, kapitujt qe mesuan ata gjithashtu edhe i shkruanë ato per t'i ruajtur.

Asnje mysliman qe e di, nuk thote se Ku'ani erdhi para Bibles apo Teuratit. Ne fakt, Kur'ani eshte pasardhes dhe konfirmues i te dy Librave te meparshem. Myslimani e ka per detyre besimin ne Librat dhe Profetet e meparshem, paqja dhe Bekimi i Allahut qofte mbi ta, gje qe jane edhe shtylla te besimit Islam. Megjithate, ne besojme ne ato Libra jo te rishkruara, jo ne ato te rishkruarat sipas deshirave te njerezve. Ardhja e Ises alejhi selem ishte pikerisht pse izraelitet/ose pasardhesit e Israilit, ku Israili eshte Jakubi alejhi selem, devijuan nga Libri (Teurati) duke e ndryshuar ate.

Nderkohe ALlahu shpalli edhe Biblen, te cilen gjithashtu e rishkruan, me pas ALlahu shpalli Kur'anin, librin e fundit Muhamedit sal-lallahu alejhi ve selem, ku qartazi deshmon gjithcka thuhej dhe veprohej perpara - korrigjim i librave te meparshme te pandryshuara, si dhe prezantime te disa ligjeve te reja. Çdo mysliman i konsideron si vellezer te gjithe ata Profete dhe parardhes nga cdo komb te cilet ndoqen fenë pa ndryshime atebote. Prandaj themi se çifutet dhe te krishteret e pare qe ndoqen librat jo te rishkruara, jane myslimane si ne sot.

Kur'ani nuk eshte ndryshuar aspak gjate shekujve. Ky eshte premtimi i Allahut ne Kur'an dhe Allahu e mban Premtimin e Tij. Per ta vertetuar kete fakt, ne njeren nga bibliotekat ne Angli ndodhet nje kopje origjinale e Kur'anit e shkruar qe ne kohen e shokeve te Profetit. Kur eshte krahasuar me kopjet e Kur'anit te botimit te sotem, eshte vene re qe as edhe nje presje nuk i eshte ndryshuar. Pos kesaj, qe sot ka miliona myslimane qe e kane mesuar Kur'anin permendesh me pike dhe me presje.

Kur'ani nuk ka lidhje me mitet dhe legjendat pagane, pasi ne thelb Islami eshte e kunderta e paganizmit. Argumentet shkencore qe gjenden ne Kur'an jane te pakundershtueshme, p.sh. kemi rastin e krijimit te femijes ne barkun e nenes, ku ne Kur'an pershkruhen fazat dhe gjendja e fetusit ne etapa. Kjo gje u zbulua ne vitet e mevonshme, madje leximi i ketyre shpalljeve Kur'anore dhe rrefimeve nga Profeti, sal-lallahu alejhi ve selem, ne nje konference nderkombetare mjeksore beri qe shume nga mjeket e pranishem pranuan Islamin.

Per kete ka filmime. Pastaj fitorja e romakeve kunder perseve ne kohen e Profetit, kjo qe nje gje e paimagjinueshme, por Kur'ani kishte paralajmeruar dhe me te vertete ashtu dhe ndodhi. Pra, Kur'ani eshte burim i pavarur dhe autoritet absolut ne zbulimet qe gjenden ne te.

Nje liber eshte botuar ne Shqip ' Thesare ne Kur'an' ku vertetohet cdo zbulim ne Kur'an. Pra, se Kur'ani apo ndonje Liber tjeter do te jete shkruar nga djalli, mendoj se ky do te ishte se pari nje hap i madh per nje ateist te besoje ne ekzistencen e djallit (shaka).

Zbritja e Kur'anit dhe ardhja e Muhamedit sal-lallahu alejhi ve selem, eshte paralajmeruar ne Librat e meparshem, dhe u be realitet. Nje nder argumentet per kete eshte edhe fakti qe Mbreti Romak i Bizantit, kur mori mesazhin nga Muhamedi sal-lallahu alejhi ve selem, e pranoi qe nje Profet do te vinte ne ate kohe, por qe s'e dinte se ky do te vinte nga arabet.

Pjesa me e madhe e keqkuptimeve ne lidhje me vargjet ne Kur'an vjen nga mospraktikimi i rregullit qe e kam permendur ne fillim, si dhe nxjerrja e ketyre shpalljejeve jashte konteksti. Kjo nuk eshte nje mangesi e jobesimtareve vetem, por gjithashtu edhe e disa myslimaneve injorante, qe me veprat e tyre sot kane nencmuar myslimanet e vertete kudo ne bote.

Kij parasysh kete fakt: Islami eshte fe; myslimanet jane ndjekes te Islamit dhe jo vete Islami. Çdo individ gjithçka ben ne emer te vet dhe jo te fese, ndersa ALlahu eshte Ai qe di te vleresoje/kategorizoje vepren e secilit. ALlahu e di me se miri.

P.sh. cili popull sot eshte me i urryeri ne bote, qe e urrejne pothuajse gjithe bota. Valle, a nuk jane ata çifutet? Ja cfare thote ALlahu per çifutet ne Kur'an:

"Atyre (jehudive) u është vënë njollë e nënçmimit kudo që të gjenden, vetëm nëse kapen për litarin (fenë) e All-llahut dhe kthehen në besën e njerëzve (të muslimanëve), ata kanë shkaktuar kundër vetes përbuzje nga All-llahu, andaj atyre u është shtuar shtypja e mjerimi. Këtë për shkak se ata i mohonin argumentet e All-llahut, i mbytnin mizorisht Pejgamberët dhe për shkak se kundërshtonin (udhëzimet e Zotit) dhe tejkalonin (çdo normë njerëzore)."
__________________________

shelgu

"E, kush kërkon fe tjetër përveç fesë islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai në botën tjetër është nga të dëshpruarit."

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 19:30
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

__________________________

shelgu

"E, kush kërkon fe tjetër përveç fesë islame, atij kurrsesi nuk do t'i pranohet dhe ai në botën tjetër është nga të dëshpruarit." [/B][/QUOTE]

Me rrofsh, une ja keshtu dua te mesoj. Po po te kesh dyshime si i behet?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 19:33
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 20:25
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Per ata qe jane te interesuar ka nje debat live ne youtube ketu http://www.youtube.com/michaelshermer ne oren 5 eastern (pas 40 minutash nga ky postim) me titullin "A e ka cvleresuar shkenca fene". (Has Science Refuted Religion?)

Nevojitet qe te dini anglisht dhe te keni tru ne koke.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 21:20
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil


O motra ti mua me hipnotizon edhe evtem duke te pare synin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2012 01:24
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.