Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Si eshte e mundur qe njeriu te indoktrinohet nga te tilla magjira? Shume keq! Nuk e ke kryer detyren ndaj shokut. po si e pate te vinte zor qe ta shaje apo nuk di te shash, si puna e Rajmondit?

Nje pyetje me shume politese hahaha


Ai shoku jot e ka mbaruar gjimnazin


Shoket i zgjedh me te mire se veten.. gjithmone

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2012 17:35
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Citim:
Po citoj ato që tha raid

Une fatkeqsisht nuk pata mundesi ta degjoja.

Por dicka vej re qe s'e ditke mire.
Teoria e evolucionit nuk meret me studimin e lindjes se botes se gjalle. Vetem studion proceset e ndryshimit te gjallesave nepermjet mekanizmit te selektimit natyror. Sesi filloi bota e gjalle studiohet nga abiogjeneza qe eshte teori spekulative deri tani.
Nderkohe, kreacionistet hedhin pikerisht poshte teorine e evolucionit duke e kundershtuar ate me argumente te tipit "ireducible complexity" etj, argumente qe jane hedhur poshte nga shkenca.

Prandaj, nuk mund te jesh njekohesisht kreacionist dhe evolucionist, sepse kundershtojne njera tjetren. Kete gabim ben edhe Ben Stein ne ate videon qe solle (e pashe deri diku).

Pra dhe njehere. Kreacionizmi nuk eshte njelloj me abiogjenzen. Kreacionizmi eshte anti-evolucioni.

Kurse sa per abiogjenezen, nqs mendon qe zoti krijoi gjene e gjalle dhe vuri ne levizje evolucionin, go right ahead, por eshte nje bindje dogmatike dhe s'ka asnje lidhje me shkencen.



Po pra, selektimi natyror- eshte nje teori interesante, me nje shpjegim kuptimplote.
Une nuk pretendoj te them qe besimi (apo sic e quan ti dogme) te jete shkence.
Megjithate, ( une perdora termin creacionist pa pare ne fillim se c'perkufizim kishte kjo e fundit) mendoj qe shkenca vetem e kompleton besimin dhe jo e kunderta. Shpjegimi i proceseve te ndryshimeve te gjallesave npm selektimit natyror nuk tregon tjeter vecse kete gje, por ama te mos harrojme qe Darwin ne fund te teorise se tij te bente te kuptonte qe i jepte kredi nje designer. Mesa kam degjuar une Darwin humbi besimin e tij vetem kur i vdiq vajza e tij,me pare besonte.He couldn't deal with the pain of loss and so he arrived at the conclusion that God does not exist. Nuk ishte teoria qe ai kishte arritur qe e largoi prej besimit. Nuk besoj arritjet shkencore largojne njerezit prej besimit, ne fakt ndodh e kunderta, i hedh me shume drite sesi jane 'krijuar' ato dhe nxjerrin ne pah sesa 'fine-tuned' universi ku jetojme eshte.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2012 19:20
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Lorie, teorite nuk vijne me copyright nga autori Autorit origjinal, mund t'i prishet mendja sa te doje, por kjo nuk ndikon ne vertetesine e nje teorie. Prandaj ato qe thua, ka thene Darvin keshtu e ashtu, nuk kane vlere, plus qe me duket se jane genjeshtra qe jane hapur kot. Prandaj nje nje mesazh me pare, une flas per teorine e evolucionit e jo darvin dhe darvinism.

Tani per fine-tuning... ky eshte muhabet i gjate, sinqerisht. Gjithsesi edhe sikur me ndonje arsyetim filozofik mund te bindesh veten qe qenka nje entitet qe paksa caktuar ligjet e kozmosit me dore, nuk ka asnje arsye qe te nxirren konkluzione qe ky entitet qenka all-loving, qe ka derguar djalin e tij te vetem, na ka caktuar kode morale me ane librash e me the te tashe. Keto jane gjepura dhe fyerje per inteligjencen e njeriut.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2012 22:04
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Zoti thotë në Kuran:


”Thirr në rrugën e Zotit tënd me mençuri dhe këshillë të bukur dhe diskuto me ata në mënyrën më të mirë! Me të vërtetë, Zoti yt i di më së miri ata, që janë shmangur nga rruga e Tij, e di më së miri ata, që janë të udhëzuarit”. (Nahl: 125)

”Diskutoni me ithtarët e Librit vetëm me mënyrën më të mirë, por jo me keqbërësit e tjerë. Dhe thoni: “Ne besojmë në atë që na është zbritur neve dhe në atë që ju është zbritur juve. Zoti ynë dhe Zoti juaj është një - dhe ne Atij i nënshtrohemi si myslimanë”. (Ankebut: 46)

”Sa për ata që nuk besojnë, veprat e tyre janë si mirazhi në shkretëtirë, të cilin i etshmi e kujton për ujë, por kur arrin tek ai vend, nuk gjen asgjë. Aty do të gjejë dënimin e Allahut, i Cili ia paguan llogarinë e tij të plotë, se Allahu është i shpejtë në llogari”. (Nur: 39)

“Vepra e atyre, që nuk besojnë Zotin e tyre, i shëmbëllen hirit, të cilin e shpërndan era në një ditë të stuhishme. Ata nuk do të kenë asnjë dobi nga veprat që kanë punuar. Kjo është humbja e madhe”. (Ibrahim: 18)

(Të dërguarit i çuam) me prova të qarta dhe libra. Ndërsa ty (o Muhamed) të zbritëm Përkujtesën (Kuranin), me qëllim që t’u shpjegosh njerëzve atë që u është shpallur dhe që ata të mendojnë”. (Nahl: 44)

”Cilido mashkull apo femër që kryen vepra të mira, duke qenë besimtar, Ne do ta bëjmë që të kalojë jetë të bukur dhe do ta shpërblejmë sipas veprave më të mira, që ka bërë”. (Nahl: 97)

”O njerëz! Në të vërtetë, Ne ju krijuam ju prej një mashkulli dhe një femre dhe ju bëmë popuj e fise, që ta njihni njëri - tjetrin”. (Huxhurat: 13)

”Ndërmjet shenjave të Tij janë krijimi i qiejve e i Tokës dhe shumëllojshmëria e gjuhëve dhe e ngjyrave (racave) tuaja. Pa dyshim, në këtë ka shenja për ata që dinë”. (Rrum: 22)

”Sikur të kishte dashur Zoti yt, të gjithë njerëzit do t’i bashkonte në një bashkësi të vetme, por ata vazhdojnë të jenë të përçarë përveç atyre, që i ka mëshiruar Zoti yt. Për këtë qëllim Ai i krijoi ata”. (Hud: 118-119)

Lidhur me fjalinë e fundit të këtyre ajeteve, interpretuesit e Kuranit, thonë: ”Zoti i krijoi njerëzit për diversitet, pra për të qenë të ndryshëm”.
Përderisa Zoti e pajisi çdo njeri me mendje dhe vullnet të ndryshëm nga tjetri, për rrjedhojë edhe qëndrimet e tyre, besimet dhe fetë do të ishin të ndryshme.

-Diversiteti sektar dhe ideologjik brenda një feje të vetme.

Zoti e ka shpallur fenë në tekste, të cilat pranojnë interpretime dhe këndvështrime të ndryshme. Nëse Zoti do të kishte dashur t`i bashkonte njerëzit në një mendim të vetëm, do e kishte bërë, duke sjellë tekste të prera, që nuk pranojnë asnjë interpretim.

-Diversiteti dhe pluralizmi politik dhe partiak.

Meqë rrymat dhe shkollat janë të pranuara në doktrinën e të drejtës islame (fikh), jemi të detyruar ta pranojmë atë edhe në politikë. Partitë nuk janë gjë tjetër, veçse shkolla dhe rryma politike, ashtu si medh-hebet që janë rryma dhe parti të fikhut.

Baza e dytë: diversiteti buron nga vullneti i Zotit dhe kjo është e lidhur ngushtë me urtësinë e Tij. Zoti bën çdo gjë që dëshiron. Kjo është e lidhur me një urtësi, pasi ndër emrat dhe Cilësitë e Tij është dhe “I gjithëurti”. Ai nuk krijon asgjë kot dhe nuk vendos ligje absurde.

Vetë Kurani pohon, se diversiteti fetar është një aktualitet, që ndodh me lejen dhe vullnetin e Zotit të lartësuar. Zoti thotë në Kuran:


”Sikur të donte Zoti yt, do të besonin të gjithë ata që gjenden në tokë. Vallë, ti do t’i detyrosh njerëzit të bëhen besimtarë?!” (Junus: 99) “Sikur Allahu të donte, do t’i kishte mbledhur ata në rrugë të mbarë, prandaj mos u bëj nga ata, që nuk e dinë këtë!” (En’am: 35)

”Nëse ata grinden me ty, thuaju: “Allahu e di më së miri atë që bëni ju. Ai do të gjykojë në Ditën e Kiametit për kundërshtitë, që keni pasur ndërmjet jush”. (Haxh: 68-69)

”Andaj, ti thirr dhe bëhu këmbëngulës, ashtu siç je urdhëruar, mos i ndiq epshet e tyre dhe thuaj: “Unë besoj çdo libër që e ka shpallur Allahu dhe jam urdhëruar që të gjykoj drejt midis jush; Allahu është Zoti ynë dhe Zoti i juaj. Veprat tona janë për ne, e veprat tuaja janë për ju. Midis nesh dhe jush nuk ka kurrfarë mosmarrëveshjeje. Allahu do të na tubojë të gjithëve dhe tek Ai do të kthehemi të gjithë”. (Sura: 15)

“Vërtet, si ata që kanë besuar, ashtu dhe hebrenjtë, sabi’inët, të krishterët, mexhusitë e idhujtarët, Allahu do t’i gjykojë drejt të gjithë Ditën e Kijametit. Nuk ka dyshim, se Allahu është dëshmitar për çdo gjë”. (Haxh: 17)

“Allahu do t’ju shpagojë dënimin e merituar dhe ata do ta marrin vesh, se Allahu është e Vërteta e qartë”. (Nur: 25)

”O njerëz! Frikësojuni Zotit tuaj, i Cili ju krijoi prej një njeriu, ndërsa prej atij krijoi bashkëshorten e tij, kurse prej këtyre të dyve krijoi shumë meshkuj e femra. Dhe frikësojuni Allahut, me emrin e të Cilit ju kërkoni të drejtat e ndërsjella dhe ruani lidhjet farefisnore. Se vërtet, Allahu është përherë Mbikëqyrës mbi ju”. (Nisa: 1)

“O njerëz! Në të vërtetë, Ne ju krijuam ju prej një mashkulli dhe një femre dhe ju bëmë popuj e fise, për ta njohur njëritjetrin. Më i nderuari prej jush tek Allahu është ai që i frikësohet më shumë Atij. Vërtet, Allahu është i Gjithëdijshëm dhe për Atë asgjë nuk është e fshehtë”. (Huxhurat: 13)

”Në të vërtetë, besimtarët janë vëllezër”. (Huxhurat: 10)

“në sajë të dhuntisë së Tij, u bëtë vëllezër”. (Al Imran: 103

”O populli im! Adhuroni Allahun, ju nuk keni zot tjetër përveç Tij!” (A`raf: 59)

“Në të vërtetë, Ne i kemi nderuar bijtë e Ademit: ua kemi bërë të mundur që të udhëtojnë në tokë dhe në det, u kemi dhënë ushqime të mira e të lejuara dhe i kemi ngritur lart mbi shumë prej atyre që kemi krijuar”. (Isra: 70)

“Në të vërtetë, Ne e krijuam njeriun në trajtën më të përkryer”. (Tin:4)

“I Gjithëmëshirshmi ua ka mësuar Kuranin (robërve të Tij), ka krijuar njeriun dhe i ka mësuar atij të folurit e qartë”. (Rrahman: 1-4)

“Lexo! Zoti yt është Bujari më i madh, i Cili, me anë të penës ia mësoi, ia mësoi njeriut ato që nuk i dinte”. (Alak: 3-5)

“Kur Zoti yt u tha engjëjve: “Unë do të krijoj një mëkëmbës (që do të zbatojë ligjet e Zotit) në tokë”, ata thanë: “A do të vësh atje dikë, që do të bëjë çrregullime e do të derdhë gjak në të, ndërkohë që Ne të madhërojmë, të lavdërojmë dhe të lartësojmë ashtu si të takon Ty?!” Ai tha: “Unë di atë që ju nuk e dini”. (Bekare: 30)

Ishte një rivalitet mes Ademit (a.s) dhe melekëve, ku u ekspozuan vlerat më të mira të babait të njerëzimit. Bazuar në këtë, Islami kërkon që njeriu të respektohet, të mos lëndohet, të mos fyhet, të mos përgojohet, edhe sikur ato që thuhen të jenë të vërteta. Edhe pas vdekjes së tij, nuk lejohet të përmendet ndryshe, por vetëm për virtytet dhe cilësitë e tij të mira. Trupi i njeriut është i shenjtë dhe nuk lejohet të përdhoset si i gjallë ashtu dhe i vdekur. Profeti a.s thotë në një hadith: ”Thyerja e një kocke të një të vdekuri, është njëlloj si thyerja e kockës të një të gjalli”. (Ahmedi)

”Allahu nuk ju ndalon të silleni mirë dhe të jeni të drejtë ndaj atyre që nuk luftojnë kundër jush për shkak të fesë dhe që nuk ju dëbojnë prej shtëpive tuaja. Me të vërtetë, Allahu i do të drejtët. Allahu ju ndalon t’i bëni miq ata, që luftojnë kundër jush për shkak të fesë dhe ju dëbojnë nga vatrat tuaja, si dhe mbështesin të tjerët që t’ju dëbojnë. Kushdo që i bën miq ata, është punëmbrapshtë”. (Mumtehine: 8-9)

”Allahu nuk ju ndalon të silleni mirë dhe të jeni të drejtë ndaj atyre që nuk luftojnë kundër jush për shkak të fesë dhe që nuk ju dëbojnë prej shtëpive tuaja. Me të vërtetë, Allahu i do të drejtët”. (Mumtehine: 8)

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2012 22:35
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Te riut (juniorit) i kemi lene kohe te piqet. Tani te shohim pak kete te huajin (stranieron) mos e bejme me shpejt te na kuptoje.
Persa i perket ketij argumentit te fundit qe na solle Straniero me librat, duhet te themi se kemi dhe ne shek. e 19 libra fetare dhe fera te reja, (Mormonet, etj.), pra i bie qe te perqafojme kete fe dhe librin e tyre po te bazohemi ne kete argument kaq te famshem qe na solle! Pastaj si mund te behet krahasimi nga nje koncept ne nje koncept tjeter!? Njeriu e ka vertet nga natyra qe e merr te rene, ashtu sic merr edhe cdo mendim te ri, por problemi i fese eshte sa e vertete eshte qe kjo fjale e X-it apo Y-it eshte ose jo nga Zoti, nga Zotrat, nga Qielli? C'prova ka per kete? C'me ben mua te besoj se ky apo ai liber eshte nga Zoti? C'lidhje pra ka krahasimi i celularit, vetures, librit, idese, me besimin se kjo apo ajo ide, kjo apo ajo fjale, ky apo ai celular, na vjen apo nuk na vjen nga Zoti!?!



une thashe per librat e zbritur nga Allahu,e jo libra te cilat i nxjerr vete krijesa ose fe te zbuluara tash, ne kete shekull, Allahu na porosit qe ta pasojem Muhammedin s.a.v.s dhe Kur`anin, librat e zbtitur nga Allahu jane :
TEVRATI

TEVRATI është Libër i Zotit i cili i ka zbritur Musait a.s. Zoti i Lartmadhëruar në Kur’anin fisnik thotë:

“Vërtet Ne e kemi zbritur Tevratin, në të cilin ka udhëzim e dritë”.

pastaj
ZEBURI

ZEBURI është libër i Zotit i cili i ka zbritur Davudit a.s.Zoti i Lartmadhëruar në Kur’an thotë:

“Dhe Ne ia kemi shpallur Davudit Zeburin”.

pastaj
inxhili qe i zbriti Ises.a.s.( jezu krishtit)
Zoti i Lartmadhëruar poashtu në Kur’an tregon kështu:

“Ne vazhduam gjurmët e tyre (të Pejgamberëve) me Isain, birin e Merjemes, vërtetues i Tevratit që kishin më parë. Atij i dhamë inxhilin, që është udhëzim i drejtë dhe dritë, që ishte vërtetues i Tevratit që kishin pranë që ishte udhëzues e këshillues për të devotshmit”.

(EL-MAIDE, 46)

pastaj
KUR’ANI

“Kur’ani është fjalë e Allahut të Lartmadhëruar e cila i ka zbritur Pejgamberit të fundit Muhamedit sal-lallahu alejhi ve selam për të qenë libri i fundit i zbritur prej Allahut për të gjithë njerëzimin”.

tash ato libra qe thua ti ne shek 19 e fete tjera qe kane dale ne shek 19 bien poshte ne uje , se jane kot e kot pune. ne Kur`an nuk thote se do kete nje liber tjeter ose te derguar tjeter qe do vije ne shek 21, nuk thote se do kete nje fe ,,mormonet " si e ke shkruar, jo jo.... Aty thote se Muhamedi s.a.v.s eshte i derguari i fundit, bile edhe ne te derguarit tjere edhe krishteret e kane ditur se do vije nje i derguar i fundit pra Muahmmedi s.a.v.s...une thash se ne muslimanet duhet ta pasojme Kur`anin dhe sunnetin e Muhammedit s.a.v.s. e ke te qarte tash .....

sa pe argumentet ja teme speciale :http://www.forumihorizont.com/showt...?threadid=18579

shikim te kendshem

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2012 00:15
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Atheismi, eshte e vetmja rruge qe te con drejt te vertetes!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2012 01:46
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha raid
Keto jane gjepura dhe fyerje per inteligjencen e njeriut.


Amen!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2012 01:47
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1


Amen!



....dhe me pas, e indinjuar, mbaroi komentin me AMEN (shprehje fetare).

(ne anglisht laughing out loud), ndersa ne shqip VSQ (vdiqa se qeshuri)

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2012 15:07
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1
Atheismi, eshte e vetmja rruge qe te con drejt te vertetes!


Amen!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2012 20:38
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1
Atheismi, eshte e vetmja rruge qe te con drejt te vertetes!


a nuk ben ta ,,argumentosh" kete .... pastaj kjo shprehje ,, in God we trust!" nga doli.. ndersa per fene tone Isalmin mund ti referohesh http://www.forumihorizont.com/showt...?threadid=18579

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2012 20:42
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:31 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte ajo qe e con njeriun drejt se vertetes?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.