Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Islami Dėnon Fuqishem Terrorizmin Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 22 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
fat_genta
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/09/2006
Vendbanimi: askund
Mesazhe: 91

Raimondi, ti vec musliman nuk je, don te na cosh ne perparim por ama duke jetuar si ne vitet 1810. Per femren muslimane mos fol pa dije. Nese kjo veshje eshte prapambetje, duhet te dish se edhe ajo veshje qe ti e quan moderne eshte mbajtur ne ate kohe. Veshja nuk ka kohe. Po e them me bindje qe nuk ke fare njohuri fetare, mendo si po flet per veshjen, per gravata, etj. Posto dicka me te llogjikshme. Evropian nuk behesh me veshje por me llogjike dhe dije. Apo thene me mire NJERI behesh me dije. Nese une flas per dicka duhet te kem bagazh, ose mos flas fare. Ndryshe nxjerr veten "injorant" ne kete drejtim qe po flas(pa keqkuptime). Nuk mund te flas me teper pasi ju keni folur thjesht mendim dhe jo dicka me baze.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2007 21:23
fat_genta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fat_genta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fat_genta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fat_genta Shto fat_genta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fat_genta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shkodrani_1980
vezhgues

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: stamboll
Mesazhe: 65

[QUOTE]Po citoj ato që tha fat_genta
Raimondi, ti vec musliman nuk je, don te na cosh ne perparim por ama duke jetuar si ne vitet 1810. Per femren muslimane mos fol pa dije. Nese kjo veshje eshte prapambetje, duhet te dish se edhe ajo veshje qe ti e quan moderne eshte mbajtur ne ate kohe. Veshja nuk ka kohe. Po e them me bindje qe nuk ke fare njohuri fetare, mendo si po flet per veshjen, per gravata, etj. Posto dicka me te llogjikshme. Evropian nuk behesh me veshje por me llogjike dhe dije. Apo thene me mire NJERI behesh me dije. Nese une flas per dicka duhet te kem bagazh, ose mos flas fare. Ndryshe nxjerr veten "injorant" ne kete drejtim qe po flas(pa keqkuptime). Nuk mund te flas me teper pasi ju keni folur thjesht mendim dhe jo dicka me baze. [/QUOTE

fat_genta me duket se ke harxhu kohen kot me ate rajmondin. muslimane si ai ka me shumice kurse si ti pra praktikante shume pak. mos u bazo pse tha jam musliman

__________________
puno per kete bote sikur nuk do te vdesesh kurre dhe puno per boten tjeter sikur do te vdesesh neser(hadith i Pejgamberit a.s.)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Korrik 2007 21:51
shkodrani_1980 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shkodrani_1980 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shkodrani_1980 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė shkodrani_1980't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: shkodrani_1980 Shto shkodrani_1980 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shkodrani_1980 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha fat_genta
Raimondi, ti vec musliman nuk je, don te na cosh ne perparim por ama duke jetuar si ne vitet 1810. Per femren muslimane mos fol pa dije. Nese kjo veshje eshte prapambetje, duhet te dish se edhe ajo veshje qe ti e quan moderne eshte mbajtur ne ate kohe. Veshja nuk ka kohe. Po e them me bindje qe nuk ke fare njohuri fetare, mendo si po flet per veshjen, per gravata, etj. Posto dicka me te llogjikshme. Evropian nuk behesh me veshje por me llogjike dhe dije. Apo thene me mire NJERI behesh me dije. Nese une flas per dicka duhet te kem bagazh, ose mos flas fare. Ndryshe nxjerr veten "injorant" ne kete drejtim qe po flas(pa keqkuptime). Nuk mund te flas me teper pasi ju keni folur thjesht mendim dhe jo dicka me baze.
Degjo une musulman jam ne besim fetar por nuk mendoj se musulmanizmi ka sjelle ndonje gje te re,ne kete bote po di ti na e thuaj,Dhe sa per femren musulmane ,veshja e femres musulmane esht qesharake (me fal se nuk dua te te fyej ndjenjat fetare tuajat por po them opinionin tim per te),dhe sa per ate qe thua ti qe :Veshja s'ka kohe ----Kjo tregon se ti nuk jeton me kete kohe qe jemi fare.Veshja ka te beje me kohen shume dhe duhet ta dish moj zonje apo zonjushe se veshja tregon nje sere cilesish tek njeriu si karakterin ,shijen ,finese dhe plot te tjera qe unekam pershtypjen qe ti i di por do i kesh harruar neper germat plot gjemba te intolerances qe rezaton  kuran,ose me mire te themi ata qe udheheqin boten shpirterore te fese musulmane qe jane si EMISARE TE OKUPACIONEVE SHPIRTERORE..Evropian behesh edhe me llogjike edhe me veshje sa per dijeni,,megjithese une nuk jam shprehur qe jam kunder dijes qofte kjo edhe kur vjen nga kurani ne se ka ndonje gje te re.Ma thuaj pak po ke durim cila veshje esht mbajtur ne ate kohe,me jep nje lexion te lutem se ne jete njeriu meson nga kushdo pasi si ka thene Oscar Wild :--Edhe ne nje mendje injoranti ka vend per nje ide te madhe.-- Dhe sa per njohurite e mija ne fushen e religionit ti nuk harrin dot ti kuptosh me nje te folur por nese ti do qe ta provosh urdhero te flasim.UNe kam mendimin se kurani esht nje plagjiature e Judaizmit biles eshte nje karrikature e judaizmit (qe nga emrat ,nga historiku religioz qe ka ndertuar per fillimin e religionit t etij,nga praktikat e te ushqyerit ,(mosngrenja e mishit te derrit esht marre nga hebrejte),rrethprerja apo syneti esht marre po nga hebrejte,Mi kundershto nese ke fakte,fol meqense ke njohuri.MIstiken me fluturimine muhametit e ka shume te dobet ndretuar dhe aspak terheqese. Ca kane sjelle te re ata ma thuaj .Ata kane vetem nje merite se ne mesjete kane qene shume me tolerant se kisha dhe ndihmuan ne rilindjen evropiane por me kalimin e kohes ata kleriket e tyre ju kthyen fanatizmit dhe kane filluar procesin ekundert ate te regresit.Dhe nga aspekti i shpjegimit te natyres se shpirtit ata jane xero,kur dihet qe feja merret me shpirtin dhe moralin.Pastaj ata kane nje kontradite te brendeshme gangrene midis shiajve dhe synite qe nuk bije ne sy kur ka tolerance midis sekteve por ata tani ekane tolerancen xero midis njeri tjetrit dhe kjo vjen duke u forcuar,Eshte nje kontradite ne rritje dhe shkateruse per natyren paqesore te besimit pasi ata i kundervihen me arme njeri tjetrit ,kur dihet qe besimi arme ka fjalen.Dhe musulmanizmi nuk e ka perdorur armen ne mesjete por e perdor tani,ndaj ai tani esht i rezikshem sidomos per ne.Sepse fene bejne me shume ata qe e drejtojne (kleriket ) se sa libri vete.qe nuk flet per lufte por per paqe Dhe c'eshte me e keqja musulmanizmi tani sa me shume shkon koha behet me shume refraktar me progresin nuk mundohet te gjeje pika te perbashketa me te ,ketu ekam fjalen per kleriket kryesore te tyre qe i japin kete drejtim frenus kesaj feje kur kurani dhe ne pergjithesi ne mesjete kjo fe nuk ka qeme kunder shkencave dhe perpparimit te mendimit sic ka qene krisitanizmi,mirpo tani kane ndryshuar vendet me kristianizmin  dhe keto pasoja regresive te atyre qe udheheqin kete fe bijen mbi njerzit e thjeshte dhe erresojne gjykimin etyre ndaj te rese dhe progresit.Te flasim per ne si SHQIPTARE se shqiptarizmi eshte feja jone,.Aty une te kam dhene nje mendim te Byronit se ne vitin 1810 shqiptaret nuk donin t'ja dinin per fete fare dhe po te duash te jap edhe faqen e dhe paragrafin qe ta besosh se ajo esht e vertete .Tani kur ne skemi qene besimtare te forte ne ato kohe te erreta pse duhet t ejemi tani,apo pse je ti dhe nja pse te tjere besimtare dhe duhet te degjojme propagandat fetare qe per te trija fete monoteiste esht dhe qesharake dhe po i del boja me kalimin ekohes ,a?Aq me teper qe ne jemi dhe ne pozicion pak te veshtire ne shume aspekte qe edhe ti i kupton pamvaresisht se te eshte errur pakez gjykimi nga -izmat qe lexon,.POr une nga ty vetem kete dua te me thuash po munde, cila eshte e reja qe ka sjelle ne fushen e religioni feja musulmane  dhe jam kurioz te di pse musulmanet jane kunder kravates,te tjerat po deshe pergjigju po deshe jo.Sidoqofte ti je shqiptare dhe une te flas me kujdes se te konsideroj njeriun tim, Te uroj gjithe te mirat dhe po pres pergjigjen tende .Faleminderit per "komplimentin"

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Korrik 2007 06:26
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fat_genta
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/09/2006
Vendbanimi: askund
Mesazhe: 91

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
Oscar Wild :--Edhe ne nje mendje injoranti ka vend per nje ide te madhe.--


POr une nga ty vetem kete dua te me thuash po munde, cila eshte e reja qe ka sjelle ne fushen e religioni feja musulmane  dhe jam kurioz te di pse musulmanet jane kunder kravates,te tjerat po deshe pergjigju po deshe jo.Sidoqofte ti je shqiptare dhe une te flas me kujdes se te konsideroj njeriun tim, Te uroj gjithe te mirat dhe po pres pergjigjen tende .Faleminderit per "komplimentin" [/B]





E fillova duke te bere komplimentin qe e paske perzemer. Por keto raste jane shume te rralla dhe nuk besoj se e posedon.
Tani me thuaj cfar te reje don ti nga Islami? Te reja ka plot dhe qe mos te zgjatem mund ti lexoni tek shume tema ku eshte shkruar per "mrekullite" Kur'anore. me kupto nje shkrim i gjate do t'ju lodhte. Jo pa qellim e vura fjalen mrekulli ne thonjza. pasi ne ditet tona kjo quhet me teper shkence sesa mrekulli. Por, nje shkence e vertetuar nga Kur'ani qe eshte nje liber i zbritur gati 16 shekuj me pare! quhet mrekulli. Nuk eshte Kur'ani aspak nje liber si e emertoni ju. Gaboni dhe gaboni rende, madje tregoni se keni nje dije xero per Islamin. Por, do te ishte me mire te heshtnit se sa te tregonit sa i zgjuar jeni.
Nuk ka ndonje ndalim per gravaten, dhe kjo pyetje tregon edhe nje tjeter injorance, nuk ka si pse te zgjatem me tej per nje pyetje pa vlere.

Une jam shqiptare dhe e dua vendin tim, por kjo nuk do te thote qe jam njeri, i cili perbuz Krijuesin e tij dhe te tokes ku ai vendos kembet, sa do e keqe dhe me te meta te jem, nuk do ta mohoja kurre se jam rob i Atij qe ka ne dore shpirtin tim. Edhe ti nje dite do te perballesh me te verteten, shpresoj mos te jete vone per ty.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Korrik 2007 14:16
fat_genta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fat_genta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fat_genta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fat_genta Shto fat_genta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fat_genta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sheki
MILANIST

Regjistruar: 20/11/2003
Vendbanimi: SHKUP
Mesazhe: 243

me falni qe po nderhy

desha te tregoj qe raimond nuk ke lexuar apo nuk ke dashur te lexosh per te arrirurat islamit por nese don te besh nje gje te till mund te gjesh matreial kudo ne intrenet deh te sigurosh nje pasqyre te vertet per islamin. por une pajtohem me ate qe thote se islami nuk ka treguar asgje sepse meritat i tij i kan mare njerez te krishter qe ne momente te caktuar kan ditur te shfrytezojne kuranin apo librin e shejte te muslimaneve qe ne vet muslimanet ekemi lene pas dore por jam dakort po te ishim kushtuar ne me shum ateher ndryshe do te ishte.
ndersa sa per veshjen e femrave ajo eshte nje e drejt e cdo kujt qe vendos per nje gje te tille deh vetm po proklamojm se jetojm ne nje ambient demokratik qe nuk duhet ti pengon askujt ajo veshje nese nuk i pengon asaj qe e mban.
pershendetje sheki

__________________
LIVE YOUR LIFE AND BE FREEE

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2007 16:57
sheki nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sheki Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sheki (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sheki Shto sheki nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sheki nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
x4Clubs
Anetar i ri

Regjistruar: 25/06/2007
Vendbanimi: London
Mesazhe: 19

Albert Einstein - "The difference between Intelligence and Stupidity is that Stupidity has no Limits"

Ky citim nga Einsteini me duket qe perputhet me njerezit deluzional, me fjalen deluzional dua te pershkruaj njerzit qe vertet mendojn qe egziston nje Superioritet ne "qiell" dhe na mbikqyr dhe kujdeset per neve.

Islamizmi ka egzistuar ne kete Bot perafersisht 1400-500 vjet, Krishterizmi 2007 vjet, Jahudizmit eshte me i vjeter se Krishterizmi nuk me kujtohet saktesisht data. Nga keto fakte mund te konkludojm qe Islamizmi ka vjedh nga Krishterizmi ( Ideologjin ) dhe mesiguri poashtu Krishterizmi ka vjedh nga Jahudive, Si mujm kete me dit ? Ne Krishterizum eshte njer personazh i quajtur Jezus, ky personazh au ka ndrruar vetem emri ne librin e Islamizmit nga Jezus ne ISA.

Pra Islamizmi ka egzistuar ne kete Bot 1400 vjet dhe arsyen pse egziston eshte sepse thot qe do te bjen PAQ por qe nga ka dal ka pru vetem Luft pra me duket nuk eshte medot efektive feja per te prur Paq.

Duhet ta pranoj qe nuk mundem te thom qe nuk ka Zot sepse nuk ka medot per te vertetuar kete, por ! poashtu nuk ka medot te vertetuar egzistencen e nje zoti. Por me logjik shume leht kundershtohet karakteristikat e "Zotit"

p.sh Gjithdishum, Plotfuqishum etj ( Karakteristikat e "Zotit" sipas fes Islame dhe disa fe tjera. ) Keto karakteristika mund te kundershtosh shume leht me Paradoksa. Qofse doni te dini qysh me pytne sepse duhem tjua spjegoj ngadal.

Pershendetje,
Genti.

__________________
..............

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shtator 2007 19:28
x4Clubs nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė x4Clubs Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me x4Clubs (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: x4Clubs Shto x4Clubs nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto x4Clubs nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

[QUOTE]Po citoj ato që tha x4Clubs
[B]" me fjalen deluzional dua te pershkruaj njerzit qe vertet mendojn qe egziston nje Superioritet ne "qiell" dhe na mbikqyr dhe kujdeset per neve.

Duhet ta pranoj qe nuk mundem te thom qe nuk ka Zot sepse nuk ka medot per te vertetuar kete, por ! poashtu nuk ka medot te vertetuar egzistencen e nje zoti.



"delusion" eshte te pretendosh se je krijuar pa nje shkas dhe purpose/ qellim e jo te kunderten e saj qe ke pohuar siper.

dhe nga citati yt ne vijim them se qenke nje shpirt kontradiktues qe nderton keshtjella ne ajer. Perderisa pohon se "nuk ka metoda te vertetuara per ekzistencen e Zotit!" si ka mundesi te pohosh se "ekziston Zoti?" sic e ke thene e "pranoj" qe do thote beson ne ekzistencen e Tij : ) Me siguri e di fabulen e dhelpres dhe si duket ate fabule e pason andaj qenke as me lindje as perendim. Jeton per te jetuar sic jetojne dhe krijesat tjera jonjerezore (mos e merr per ofendim por logjika ime s'ka si te quan ndryshe perderisa je i zhytur ne kete meditim ose mos valle te "krijoi" hyu i detit JON?!)

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Modifikuar nga Prishtinasja_ datė 12/10/2007 ora 00:22

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Tetor 2007 00:11
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
x4Clubs
Anetar i ri

Regjistruar: 25/06/2007
Vendbanimi: London
Mesazhe: 19

Citim:
"delusion" eshte te pretendosh se je krijuar pa nje shkas dhe purpose/ qellim e jo te kunderten e saj qe ke pohuar siper.

dhe nga citati yt ne vijim them se qenke nje shpirt kontradiktues qe nderton keshtjella ne ajer. Perderisa pohon se "nuk ka metoda te vertetuara per ekzistencen e Zotit!" si ka mundesi te pohosh se "ekziston Zoti?" sic e ke thene e "pranoj" qe do thote beson ne ekzistencen e Tij : ) Me siguri e di fabulen e dhelpres dhe si duket ate fabule e pason andaj qenke as me lindje as perendim. Jeton per te jetuar sic jetojne dhe krijesat tjera jonjerezore (mos e merr per ofendim por logjika ime s'ka si te quan ndryshe perderisa je i zhytur ne kete meditim ose mos valle te "krijoi" hyu i detit JON?!)



Gabim. Me duket qe nuk e ke shikuar definicionin e termes "Dulizional".

Une nuk besoj qe kam ardhur ne egzistence prej nje "Gje" ( Zot ) qe absolutisht nuk ka asnje evidence qe egziston.

Per pretendimin tim per qe jam krijuaj pa shkak dhe qellim, Lexo teorin e Big-Bangit per mir derisa del ne konkluzione te paqarta. Poashtu shkaku dhe qellimi jan Iluzione njerzore.
Universi eshte Kaos nuk ka qellim apo shkak apo rregull.

Perderisa nuk ka asnje evidence per kete gje qe ju besoni ne, thjesht nuk egziston.
Sipas teje, une qe nuk mundem te vertetoj qe nuk ka "Zot" kjo e ben qe te egzistoj ? kjo eshte shume gabim dhe shume ignorante.

Ti je Pohouesi dhe ti po thua qi egziston nje gje e till, une nuk duhem te jap evidenca per diqka qe nuk egziston sepse perderisa ti nuk ke evidence kjo gje thjesht nuk egziston.

Poashtu te kundershtosh karakteristikat e "zotit" te juaj siq ju a pershkruani eshte kaq leht me duket qe jam duke ja marr nje femijut nje loder nga dora.

Vet karakteristikat e "Zotit" te juaj jan ne kundershtim me vet veten. ka shume Paradoksa per te vertetuar kete.

__________________
..............

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Tetor 2007 19:08
x4Clubs nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė x4Clubs Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me x4Clubs (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: x4Clubs Shto x4Clubs nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto x4Clubs nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

[QUOTE]Po citoj ato që tha x4Clubs
[B][b]Une nuk besoj qe kam ardhur ne egzistence prej nje "Gje" ( Zot ) qe absolutisht nuk ka asnje evidence qe egziston.
Per pretendimin tim per qe jam krijuaj pa shkak dhe qellim, Lexo teorin e Big-Bangit per mir derisa del ne konkluzione te paqarta. Poashtu shkaku dhe qellimi jan Iluzione njerzore.
Universi eshte Kaos nuk ka qellim apo shkak apo rregull.
Perderisa nuk ka asnje evidence per kete gje qe ju besoni ne, thjesht nuk egziston.
Sipas teje, une qe nuk mundem te vertetoj qe nuk ka "Zot" kjo e ben qe te egzistoj ? kjo eshte shume gabim dhe shume ignorante.



Jo sipas meje por sipas asaj qe ju keni pohuar ne shkresen tuaj dhash vleresimin se jeni kontradiktor... thua "une besoj" me pas e shoqeron logjiken me jologjiken " nuk besoj meqe ska evidenca bindjeje!" qe do thote s'ke iden se cilen beson por pretendon ne dyanshmerine. Paradoksale eshte nje njeri ekzistent ne fiziken e tij kurse i vdekur ne shpirteroren. Dhe sa i perket referancave te sygjeruara nga ju per big bang-un te ftoj t'a lexojme shkresen ne vijim dhe te shofim se ti apo une s'kem kuptuar teorine- praktike madheshtore te big bang-ut .

Nuk te fajesoj per mohimin e ekzistences se Zotit ty si qenie nen kuader te trurit te kufizuar llogjik por nese i referohesh meditimit vetedijesues jam e bindur thelle se ky mohim yti do shendrrohej ne pohimin ekzistues te Zotit Nje per ty si qenie fizike dhe ate shpirterore. I nderuar, qofte dhe nje milingone ne planetin TOKE e nje yll ndricues ne orbiten qiellore nuk jane krijuar pa shkas, pa mision te vecante funksionimi. Universi dimensioni i gjere i te cilit sfidon kufijte e te kuptuarit njerezor funksionon me perpikshmeri,precizitet pa asnje deshtim por me nje balance sensitive dhe rregull te SHKELQYER qe dmth qe nga momenti i pare i formimit te vet. Shkencetaret jane orvatur shume me aftesite e tyre mendore duke mos u kursyer per asnje cast te zbulojne kete mister krijimi tejet kreativ qe dmth te kuptojne menyren se si ky univers i tejmadh ka ardhur ne ekzistence, ku na con dhe si punojne ligjet qe mbajne rregullin dhe balancen brenda saj! Kjo pra ka qene nje nder ceshtjet kryesore qe shkencetaret i jane mveshur me denjesi dhe qendrueshmeri ne zbulimin pertej mendjes se kufizuar te njeriut. Gjate historise nejrezore kane lindur me mijera modele te universit dhe me mijera teori ku prapeseprape nje rishikim i ketyre teorive zbulon se ne palce te tyre gjenden nje ose dy modele te ndryshme. E para dmth eshte koncepti i nje universi te pafund pa zanafille qe tashme nuk mbeshtetet ne asnje baze shkencore kurse e dyta eshte se universi u krijua nga asgjeja qe aktualisht pranohet nga komuniteti shkencor si "modeli standard." Modeli i pare qe u vertetua i pamundshem mbronte propozimin se universi ka ekzistuar qe prej perjetesise dhe qe do thtoe eshte i pafund dmth do te jetoj pambarisht ne kohe ne gjendjen aktuale. Dhe kjo ideja e nje universi pafund u zhvillua ne greqine e lashte dhe u be e njohur ne gjithe boten perendimore si nje produkt i filozofise materialiste qe u ringjall me renesancen....keshtuqe filozofia materialiste ( e njohur tek ne) dhe koncepti i nje universi te pafund te mbrojtura nga kjo filozofi posedonin nje qellim filozofik dhe ideologjik ku iu paraqiten njerezve si te ishin fakte shkencore dmth per te pushtuar hutite e mendjeve nejrezore dhe futur ne kurthen e nje mashtrimi . Ne leverdisjen e ketij akti filozofik dhe ideologjik materialistet sikurse karl marksi dhe englesi e perqafuan pa hezitim dhe energjikisht kete ide, qe pergatiti nje baze ne dukje te forte e tejet solide per ideologjite e tyre materialiste duke luajtur ne kete menyre nje rol te rendesishem ne prezantimin e ketij modeli ne shekullin e njezet. Dhe sipas ketij modeli te universit " te pafund" qe ishte aq popullor ne gjysmen e pare te shekullit njezet universi ishte pa fillim dhe mbarim (absurditet utopik)! Nese i referohemi ketij konstatimi atehere si konkluze logjike e njeriut kuptojme sipas referencave te siperme se universi i cili nuk qenka krijuar nga asgjeja do thtoe as s'ka per t'u shkaterruar ndonjehere!! Sipas kesaj teorie qe shtroj bazat per filozofine materialiste, universi kishte nje strukture statike por zbulimet e mevonshme shkencore zbuluan se kjo teori eshte totalisht e gabuar dhe joshkencore dhe e xhveshen nga petku ideologjik e materialist. Ideja se universi eshte i p afund qe nuk pati fillim, ka qene gjithnje pikenisja e afetarizimit dhe e ideologjive qe kane bere gjithnje mohimin e Allahut/ Krijuesit...kjo, sepse ne natyrshmerine realistike nxjerr ne pah/shesh se nese universi nga kendveshtrimi i tyre nuk pati fillim as krijuesi nuk ekziston. Por fal shkences e cila nuk vonoi dhe shpalosi deshmi perfundimtare se argumentet jane te pavlefshme dhe se universi filloi me nje shperthim te quajtur BIG BANG. ( ekzistenca nga asgjeja ka vetem nje kuptim "krijim"/ Allahu i Plotefuqshimi krijoi te tere universin.) Nje nga astronomet me te shquar britanik i quajtur; Fred Hojli ishte nje nder ata qe sh qetesoheshin nga ky fakt keshtuqe me teorine e tij te "qendrimit konstant" Hojli pranoi se universi po zgjerohej dhe deklaroi se universi ishte i nje mase te pafundte dhe pa fillim ose fund. Sipas modelit te tij teksa universi po zgjerohej, materia lindi spontanisht dhe ne sasine e duhur ( ne sasi te duhur asgje nuk mund te krijohet spontanisht poqese kjo sasi matese e duhur nuk posedon nje dore sherbyese e si ka mudnesi te krijohet materia krejtesisht spontane por ne SASI TE DUHUR qe dhe ka mahnitur kete astronome te shquar dhe largpames!)...... dhe kjo teori e bazuar ne premisa skajshmerisht jofunksionale dhe e parashtruar me qellimin e vetem te perkrahjes se idese se nje "universi te pafund pa fillim ose fund" ishte ne kudnershtim te drejperdrejte me teorine e bing bang-ut e cila u vertetua shkencerisht fale nje numri te madh vezhgimesh. Astronomi britanik Hojli dhe disa te tjera vazhduan t'i rezistojne ketij realiteti ne nderkohe qe i tere zhvillimi shkencor punonte kunder tyre.

Me qendrimin e tyre stoik gjate vazhdueshmerise se zbulimeve te metejshme te ketij realiteti ne shekullin e njezet u bene hapa te medha ne fushen e astronomise ku se pari ishte fizikani rus Aleksander fridman i cili ne vitin 1922 zbuloi se universi nuk kishte NJE STRUKTURE STATIKE sic kishin puhuar ideologjite materialste te siperpermendura... pastaj duke filluar nga teoria e relativitetit te Ainshtainit, fizikani A. Fridman llogariti se edhe nje impuls i vogel mund te shkaktonte zgjerimin ose tkurrjen e universit dhe kete rendesi llogaritje e pranoi nje nder astronomet me te famshem te belgjikes, i nderuari Zhorzh Lemtre i cili kete rendesi llogaritjeje e quan ate se ne perfundimin se universi pati nje fillim dhe se po zgjerohej vazhdimisht qe prej zanafilles se saj. Lemetre iu besonte me patundshmeri shpjegimeve te tij edhe pse ne fillim nuk gjeten mbeshtetje te madhe ne komunitetitn shkencor. Keshtuqe ne nderkohe zune te grumbulloheshin deshmi te shumta se universi po zgjerohej. Atekohe duke vezhguar nje numer yjesh me ane te teleskopit astronomi amerikan i njohur me emrin Eduin Habell zbuloi se yjet leshonin nje drite ne te kuqe varesisht nga distanca e tyre dhe me kete zbulim te cilen qe beri ne california E. Habell sfidoi te gjithe shkencetaret qe parashtruan dhe mbrojten teorine e qendrimit konstant ku dhe tronditi vete bazen e modelit te universit te pranuar deri atehere. Gjitha zbulimet e tij vareshin ne ligjin fizik sipas te cilit spektri i drites duke udhetuar drejt pikes se vezhgimit shkon drejte ngjyres vjollce ku ne nderkohe qe spektri i drites duke u larguar nga pika e vezhgimit shkon drejt se kuqes. Kurse vezhgimet e tjera kane zbuluar se yjet dhe galaktikat nuk po largoheshin vetem prej neshh por po largoheshin edhe nejra nga tjetra gjithashtu qe sipas konstatimeve te tyre; kjo levizje trupash qiellor vertetonin se universi po zgjerohet. Lemtre ne nderkohe organizoi nje leksion ne nje nder institutet e californias ku ishte i ftuar dhe i shquari Ainshtaini me E. Habellin bashkarisht. Ne leksionin e tij, Lemtre vertetoi teorine e tij te "atomit primeval" me kujdes te theksuar, hap pas hapi duke sugjeruar se i tere universi ishte krijuar "ne nje dite pa te djeshme". Me saktesi dhe kujdes ai perdori te gjithe dijen matematikore dhe pasi perfundoi me leksionin e tij Ainshtaini u cua dhe deklaroi haptazi se ajo cfare kishte degjuar deri me tani ishte interpretimi me i bukur dhe me i kenaqshem qe kishte degjuar ndonjehere dhe me pas rrefeu se krijimi i "konstantes kozmologjike" ishte nje gabimi me i madh i jetes se tij, gje qe mahniti me kete deklarim prezentuesit. Dhe e verteta e cila shtyu Ainshtainin i cili konsiderohej nder shekncetaret me te rendesishem ne histori ishte fakti qe universi kishte nje fillim patjeter. E keshtu zbulime te tjera mbi zgjerimin e universit i hapen rrugen argumenteve te reja. Duke filluar nga kjo pike ( nismetareje), shkencetaret dolen me nje model universi i cili zvogelohej kur hskon pas ne kohe, sic kishte deklaruar Zhorzh Lemtre. Dhe nga i tere ky konstatim zbulues i astronomeve te shquar si perfundimi qe duhet nxjerr nga ky model eshte se ne nje pike te caktuar te kohes e tere materia e universit u mblodh se bashku ne nje mase te vetme qe kishte "zero volum" per shkkak te forces se saj gravitacionale te jashtezakonshme...dhe ne deklaraten e ketij konstatimi zbulues pohohet dhe deshmohet se universi yne erdhi ne jete si rezultat i sheprthimit te kesaj mase me zero volum dhe ky shperthim u quajt big bang.. dhe big bangu sjell perpara nje pike tjeter qe te thuash se dicka ka zero volum do thote te thuash se ajo eshte "asgje". I tere unviersi qenka krijuar nga kjo "asgje". Per me tej ky univers dehsmojne se paska nje fillim, ne kudnershtim me mendimin e m aterializimit qe thtoe se "universi ka ekzistuar qe prej perjetshemrise". Dhe perfundimisht historia e universit thote se universi erdhi ne jete nga asgjeja me nje big banh qe sistemi i sotem perfekt i universit u krijua nga perhapja e te gjitha particelave dhe forcave qe u formuan ne harmoni dhe rregull te shkelqyer qe nga momenti i pare i ketij shperthimi te madh. Do e perfundoj kete shkrese me kaq me shprese se keto argumente e fakte nuk i zbuloi nje njeri i zakonshem por figura te shquara ne boten e astronomise sic ishte nder me te famshmit dhe Ainshtaini, i cili shume pak kohe pas ketij deklarimi dhe dnerroi jete duke iu dorezuar Meshiruesit dhe Fuqiplotit, Zotit Nje-Allahut.


shendet,

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2007 02:06
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

harrese argumenti.... Le te flet ky argumenti ne vijim!

Allahu thote: " Ne krijimin e qiejve e te tokes, ne ndryshimin e nates dhe te dites, ka argumente te qarta per ata qe kane arsye dhe intelekt." ( Sure: Ali Imran/ 190)


shendet,

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2007 02:48
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:31 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 22 faqe: « E parė ... « 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Islami Dėnon Fuqishem Terrorizmin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.