Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Diskutime te ngjarjeve nga Shqiperia > Lajmet e fundit...
Gjithsej 332 faqe: « E parė ... « 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Re: Bahhhhh

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Historia e Servete Kullës fillon në vitin 2000, kur ajo u njoh me Genci Hysën dhe krijoi një lidhje intime me të. Pas përballjes me mosaprovimin e prindërve për lidhjen e tyre, Hysa e rrëmben 20-vjeçaren dhe e prezanton te familja e tij si bashkëshorte. Në shkurt të këtij viti ata largohen në Itali. Vetëm pak kohë pasi mbërrijnë në Xhenova të Italisë, Servete Kulla u detyrua të dilte në rrugë si prostitutë. Sipas vendimeve të gjykatave më të ulëta, Kulla prostituonte për llogari të Genci Hysës dhe K. Xhaferrit. Trupi i pajetë i vajzës nga Durrësi, Servete Kulla, u gjet i masakruar më 25 prill 2001, në një kazan plehrash në Gjenova të Italisë.

Kujtim Hysa, i akuzuar për “trafik prostitucioni me pasojë vrasjen” në dëm të Servete Kullës, është liruar nga Kolegji Penal i gjykates se larte. Vendimi rrëzoi dy vendimet e mëparshme të gjykatave që e kishin dënuar Hysën. Burime pranë Gjykatës së Lartë, nuk dhanë detaje për arsyetimin e vendimit të kolegjit penal, ndërsa konfirmuan se i pandehuri Hysa fitoi lirinë.



S'me del fjale vec se

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2009 20:41
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Re: Bahhhhh

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Historia e Servete Kullës fillon në vitin 2000, kur ajo u njoh me Genci Hysën dhe krijoi një lidhje intime me të. Pas përballjes me mosaprovimin e prindërve për lidhjen e tyre, Hysa e rrëmben 20-vjeçaren dhe e prezanton te familja e tij si bashkëshorte. Në shkurt të këtij viti ata largohen në Itali. Vetëm pak kohë pasi mbërrijnë në Xhenova të Italisë, Servete Kulla u detyrua të dilte në rrugë si prostitutë. Sipas vendimeve të gjykatave më të ulëta, Kulla prostituonte për llogari të Genci Hysës dhe K. Xhaferrit. Trupi i pajetë i vajzës nga Durrësi, Servete Kulla, u gjet i masakruar më 25 prill 2001, në një kazan plehrash në Gjenova të Italisë.

Kujtim Hysa, i akuzuar për “trafik prostitucioni me pasojë vrasjen” në dëm të Servete Kullës, është liruar nga Kolegji Penal i gjykates se larte. Vendimi rrëzoi dy vendimet e mëparshme të gjykatave që e kishin dënuar Hysën. Burime pranë Gjykatës së Lartë, nuk dhanë detaje për arsyetimin e vendimit të kolegjit penal, ndërsa konfirmuan se i pandehuri Hysa fitoi lirinë.



Sa raste te tilla ka ... e trishtueshme ...

Kurse per drejtesine shqiptare vazhdoj te jem e indinjuar.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2009 22:06
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

kur lexoj ngjarje kshtu nga shqiptare me hyn nje neveri e tmerrshme, mendoj se sa rraca degjenerata pasak brenda shqiperise, sa mire do ishte te kishim nje diktator kriminel qe do zhdukte gjithe fisin e ktyre plehrave.
kjo do ishte rrugzgjellja e vetme!! nese nje shqiptar rremben nje goce nga lagjja/vendi i tij me pretendime te martoje dhe pastaj e qet ne rruget e botes si prostitute, dyhet patjeter te varen te gjithe si familje, vecanarisht prinderit, se nje rrace qe breed insects like this, nuk meriton te shumfishohet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2009 02:43
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

ore kush eshte ky grek faggot qe e lejohet te llap kshtu publikisht neper shiperi?!!
dmth nga e gjithe popullsia e jugut 3 prej 5 personave jane grek?!
eshte ofendim i madh per juve nga jugu qe nje gaygreek si ky tju quaj grek!!!


marre nga balkanweb
Provokimi i radhës i Bollanos: Grekët në jug, 3/5 e popullsisë
Kreu i Bashkisë së Himarës ka bërë sot provokimin e tij të radhës me tezën greke të shtrirjes dhe përqindjes së popullsisë minoritare greke në vend. Në një tryezë për minoritetin, kreu i organizatës Omonia, Vasil Bollano, thotë se monoriteti grek ka shtrirje të konsiderueshme jo vetëm në jug por dhe pjesë të tjera të vendit dhe se kjo përqindje sipas tij përbën 3/5 e popullsisë në Jug.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2009 04:54
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Kurt kot nuk fola une qe para ca ditesh me sakte qe kur ishte ne USA ky Bollanua ... e ndjeva eren e poshtersise ....

nejse kot... shume zhurme per asgje po ben edhe ai seshte per tu shqetesuar them une.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2009 16:39
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
Kurt kot nuk fola une qe para ca ditesh me sakte qe kur ishte ne USA ky Bollanua ... e ndjeva eren e poshtersise ....

nejse kot... shume zhurme per asgje po ben edhe ai seshte per tu shqetesuar them une.



Godo pas provokimeve të Bollanos: Të merren masa ndaj tij

12:23 11/12/2009

TIRANË- Pas deklaratës së kreut të Bashkisë së Himarës Vasil Bollano se grekët në Shqipëri kanë përbërë 3/5 e popullsisë në jug të vendit, ka reaguar politikani Sabri Godo.
"Fantazia e Vasil Bollanos nuk po njeh kufij", theksoi Godo ndërsa renditi argumenta që kundërshtojnë pretendimet e Bollanos ,duke ju referuar të shkuarës.
Godo thekson nevojën e marrjes së masave ndaj Bollanos, që sipas tij është një zyrtar i administratës shqiptare dhe punon kundër interesave kombëtare të vendit.
"Himara që kur është krijuar historia e deri më sot ka qënë një krahinë e pastër shqiptare. Bollano kërkon tani, që jo vetëm Himarën ta shpallë tokë greke, por në një mënyrë të habitshme synon një shtrirje të pakufi. Ndoshta niset nga ajo që "Epir", me sa di unë, në greqisht do të thotë pafundësi dhe z. Bollano me fantazinë e tij tani nuk njeh më asnjë kufi" nënvizoi Godo.

Ndërkaq ndaj deklaratës së Bollanos kanë reaguar edhe punonjësit shkencorë të historisë dhe arkeologjisë në qytetin e Durrësit, për të cilin kryetari i bashkisë së Himarës deklaroi dje se "Durrësi është themeluar nga grekët në shekullin e 7 para Krishtit".

Dr. Adrian Anastasi, shef i sektorit të arkeologjisë nënujore në Institutin e Arkeologjisë, thotë, "Thëniet e Bollanos janë qesharake dhe nuk duhen marrë në konsideratë, pasi historia është një shkencë që e bëjnë studiuesit. Historiografia botërore e ka thënë prej kohësh fjalën e vet për qytetin e Durrësit, i cili banohej që prej tre mijëvjeçarësh nga ilirët taulantë".

(BalkanWeb)

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2009 19:53
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Shtetezohet Parku Rinia

Dje Berisha shpalli se parku Rinia i merret firmes Taiwan Shpk dhe i kthehet shtetit.
http://www.shekulli.com.al/2009/12/...arku-rinia.html

Edhe pse mund te kete nje llogjike ne shtetezimin e saj, problemi eshte se:
1. Historia e ketij biznesi tregon qarte qe Bashkia e Tiranes ka punuar ne funksion te qytetareve. Kerkesa per ndertim ishte per pallat 20 katesh, por Bashkia detyroi biznesmenin te rindertoje kompleksin e vjeter dhe parkun perreth. Po ashtu u rindertuan trotuaret perreth me shpenzimet e firmes (rreth 1 milione dollare).

2. Berisha po i ben keto sekuestrime ne periduhe lufte politike, nderkohe qe kishte 4 vjet ne pushtet dhe nuk levizi gje.

3. Shtetezimet bazohen ne ligje te aprovuara ne 2005.2006 nderkohe qe toka eshte shitur ne 2003. Pretendimi i qeverise eshte se toka nuk i perkiste Bashkise por shtetit.

4. Vetem nga disa shtesa te siperfaqes se ndertimit nen toke firma i pagoi Bashkise atehere 550 mije dollare. Pa llogaritur pagesat per lejen e ndertimit, rregullimin e rruges se shallavareve dhe taksat mujore qe paguan nje nga komplekset me te medhenj ne Shqiperi.

5. Me kryesorje, Parku Rinia nuk eshte trajtuar KURRE si prone private. Aty gjen pleq, femije, jevgj lypsare, etj. Nje firme do i interesonte ti debonte lypsaret nga prona e vet, por se ka bere kurre. Do ju shkonte ne mend qe ajo toke ishte private?

6. Tani qe parkun e ka ne dore shteti, a do kete akoma jeshillekun dhe mirembajtjen qe kishte? Apo ndoshta do rikthehen kioskat e kohes se Berishes 92-96?

7. Eshte paradoksale qe e majta privatizon dhe e djathta shtetezon. Te kete lidhje me prejardhjen komuniste te Sali Berishes? Apo vetem me luften politike te momentit? Ne çdo rast mbetet fakti se shteti dhunon nje tjeter biznes per hir te interesave politike.

Cfare sigurie kane biznesmenet per investim ne Shqiperi?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2009 10:44
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AIR-FORCE-ONE
deri ne vdekje politike

Regjistruar: 01/02/2004
Vendbanimi: U.S.WASHINGTON
Mesazhe: 663

Presidenti dekoron 37 intelektualët e ekzekutuar nga diktatura


Laureta Rryçi

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, dekoroi dje me Urdhrin “Nderi i Kombit” 37 intelektualët e Tiranës të vrarë nga diktatura komuniste 28 tetor – 16 nëntor 1944. Ky nderim i lartë nga kryetari i shtetit përkon me 65-së vjetorin e masakrës së terrorit komunist në Tiranë, i cili u mori jetën këtyre personave mendjendritur e të pafajshëm. Me këtë rast, në Presidencë u organizua një ceremoni solemne. Në ceremoni ishin prezent të gjithë familjarët e intelektualëve që u sakrifikuan për idealizmat e demokracisë.
Kryetari i shtetit u dorëzoi Urdhrin dhe dekretin e dekorimit familjarëve të intelektualëve të nderuar: Mes tyre janë emra si Akil Sakiqi, Nazmi Uruçi, Fahri Dabulla, Mumtaz Kokalari, Vesim Kokalari, Ismail Petrela, Muharrem Lleshi, Muharrem Liku etj. (Për më shumë, shih listën e plotë më poshtë).
Ky vlerësim dhe nderim i lartë i Presidentit të Republikës, Bamir Topi, u bë në shenjë respekti dhe përuljeje për grupin e intelektualëve të vrarë nga terrori komunist nga 28 tetori deri më 16 nëntor 1944 me motivacionin: “Të martirizuar nga terrori komunist për shkak të besimit në idetë demokratike perëndimore të zhvillimit të Shqipërisë pas Luftës II Botërore”. Bahri Liku, i ati i të cilit ka qenë një nga viktimat, shprehu mirënjohjen ndaj kreut të shtetit shqiptar për nderin e lartë, duke theksuar: “Në emër të familjarëve përshëndesim Presidentin e Republikës për këtë vlerësim kaq të madh që po u bëhet prindërve tanë. Edhe një herë shumë faleminderit zoti President”, - përfundoi fjalën e tij një nga familjarët që ishin të pranishëm në ceremoninë e djeshëm.
Vetëm pak ditë pa përfunduar çlirimi i vendit, drejtuesit e Partisë Komuniste urdhëruan ekzekutimin e dhjetëra intelektualëve të njohur shqiptarë, të cilët u akuzuan për bashkëpunëtorë të nazi-fashizmit.


Intelektualët e dekoruar
Akil Sakiqi
Nazmi Uruçi
Fahri Dabulla
Mumtaz Kokalari
Vesim Kokalari
Ismail Petrela
Muharrem Lleshi
Muharrem Liku
Abdulla Saraçi
Jorgji Mema
Nebil Çika
Hamid Greblleshi
Subi Topulli
Kapllan Deliallisi
Jakup Deliallisi
Shefqet Deliallisi
Anton Fekeçi
Isuf Allamani
Boris Belevski
Minella Toçi
Selim Kelmendi
Selaudin Korça
Lluka Xhumari
Ali Panariti
Rakip Kalenja
Hasan Dine
Azis Blloshmi
Faik Shkupi
Mehmet Dada
Rifat Tërshana
Aleks Mavraqi
Selman Shtjefni
Petraq Pekmezi
Ndue Pali
Syrja Kokalari
Bajram Cuka
Lorenc Rasha



12 Dhjetor 2009

Gazeta Albania

__________________
"Njė burrė mund t?i japė dinjitet rangut tė tij, por asnjė
rang s?mund t?ia shtojė dinjitetin njė burri ? "

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2009 13:40
AIR-FORCE-ONE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AIR-FORCE-ONE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR-FORCE-ONE (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AIR-FORCE-ONE't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR-FORCE-ONE Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AIR-FORCE-ONE
deri ne vdekje politike

Regjistruar: 01/02/2004
Vendbanimi: U.S.WASHINGTON
Mesazhe: 663

Kryeministri Berisha ashtu si Skėnderbeu, nė Vatikan mė 12 DhjetorCondividi

Takimi i sotëm i 12 dhjetorit 2009, përkoi me atë të 543 viteve më parë po në Vatikan, kur më 12 dhjetor 1666, Gjer Kastrioti – Skënderbeu, prijësi i shqiptarëve, u prit në një takim nga Papa Pali i Dytë.

Kryeministri Sali Berisha u prit sot në një takim të veçantë në Vatikan nga Ati i Shenjtë Papa Benediktin e XVI. Për koincidencë, takimi i sotëm i 12 dhjetorit 2009, përkoi me atë të 543 viteve më parë po në Vatikan, kur më 12 dhjetor 1466, Gjer Kastrioti – Skënderbeu, prijësi i shqiptarëve, u prit në një takim nga Papa Pali i Dytë. Në takimin e sotëm, kryeministri Berisha i shprehu mirënjohjen e thelle të tij, të qeverisë që ai drejton dhe të popullit shqiptar, për të gjithë mbështetjen që selia e shenjtë i ka dhënë zhvillimit të demokracisë në vendin tonë, por edhe zhvillimit ekonomik e kulturor të Shqipërisë, që në fillim të viteve 90 me hyrjen e demokracisë. Në këtë kuadër, Papa Benedikti i 16-të, u shpreh se selia e shenjtë do të mbështesë plotësisht integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, si dhe zhvillimin e vendit në të gjitha fushat. Ndërkohë, Berisha i dorëzoi Papës Benedikti i 16-të, ftesën për një vizitë në Shqipëri, për 100 Vjetorin e Nënë Terezës. Duke folur pas takimit me Papën Benedikti i 16-të, Berisha pohoi se për të, ky takim merr një vlerë edhe më të veçantë dhe do të mbetet i paharrueshëm për memorien e tij për një arsye historike sepse 543 vjet më parë, Skënderbeu më 12 dhjetor 1466 ishte pritur në audiencë nga Papa Gjon Pali i Dytë. Ndërkohë, Vatikani në një komunikatë zyrtare që lëshoi pas takimit, tha se gjatë bisedës me Papën Benedikti i 16-të, u rrahën çështje që lidheshin kryesisht me zhvillimet ndërkombëtare dhe veçanërisht për Ballkanin Perëndimor. Përveç kësaj, u shqyrtuan aspekte të ndryshme të marrëdhënieve dypalëshe dhe u konsiderua si pozitiv fakti i vlerave të familjes tradicionale, si dhe u vlerësua trashëgimia e popullit shqiptar. Kryeministri ftoi Papën të vizitojë Shqipërinë në 100-vjetorin e Nënë Terezës. Kreu i qeverisë shqiptare i ka shprehur mirënjohje Papa Benediktit XVI për mbështetjen ndaj Shqipërisë. “Selia e Shenjtë ka dhënë mbështetje të vyer për Shqipërinë”, deklaroi kryeministri. Nga ana e tij, Papa Benedikti XVI tha se Vatikani do mbështesë integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Në përfundim të takimit, Kryeministri Berisha u shpreh para mediave: Në radhë të parë dua të theksoj, se ishte një takim i shkëlqyer, jashtëzakonisht i përzemërt. Ishte një rast shumë i veçantë për mua, për t’i shprehur Shenjtërisë së Tij, mirënjohjen më të thellë, timen dhe të mbarë shqiptareve. Kombi shqiptar dhe Vatikani, kanë një histori të gjatë bashkëpunimi aleance, rreth vlerave të mëdha të njeriut, të shoqërisë dhe besimeve. Por unë gjithashtu, kisha një rast akoma më të veçantë, sepse duhet ta dini se në dhjetor të viti 1990, të parët e më të parëve, që erdhën për të mbështetur opozitën shqiptare, që erdhën për të mbështetur shqiptarët në rrugën e lirisë, ishin përfaqësuesit e Papës Gjon Pali II, monsignor Vicenzo Paglia dhe të dërguar të tjerë të Vatikanit, të cilët na shoqëruan ne, na ndihmuan ne, në betejën tonë për të nxjerrë vendin nga diktatura dhe për të arritur atë fitore që arritëm më 22 mars të viti 1992.



Një mirënjohje tjetër e madhe, e thellë, ishte se shqiptarët këto 19 vite
përjetuan procesin e ringjalljes së vërtetë, ringjalljes së besimeve të mëdha, ringjalljes së vlerave të mëdha, ringjalljes ekonomike, ringjalljes sociale. Në të gjitha këto fusha, Selia e Shenjtë ka kontributin e vet madhor, si në ringjalljen e vlerave dhe besimit te Zoti, rindërtimin e infrastrukturës shpirtërore të shqiptarëve, ashtu dhe në fushën e arsimit, në fushën e ndihmës humanitare, në fushën sociale, në të gjitha fushat e tjera. Por në memorien e shqiptarëve do të mbetet gjithmonë e gjallë mbështetja e madhe që Vatikani i ka dhënë popullit të Kosovës, në përpjekjet e tij për liri dhe dinjitet. Interesi direkt i Papa Gjon Palit II, nxjerrjes e tij nga kthetrat e Millosheviçit me anë të dërguarve të tij direkt në Beograd me angazhimin e tij, të gjitha këto janë momente të mëdha në miqësinë midis Vatikanit dhe Shqipërisë. Natyrisht në bisedimet dhe në audiencën shumë të ngrohtë dhe të përzemërt që më rezervoi, i shpreha mirënjohje për mbështetjen e madhe që na kanë dhënë në procesin e integrimit. Papa Benedikti XVI më garantoi se ai dhe Selia e Shenjtë, mbështetin plotësisht procesin e integrimit të plotë të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, ndjekin me admirim arritjet e vendit në këtë drejtim dhe janë të sigurt në të ardhmen e shkëlqyer evropiane të Shqipërisë. Viti që vjen është një vit i madh për mbarë njerëzimin, është 100-vjetori i Nënë Terezës.


Unë e shfrytëzova rastin dhe i dorëzova ftesën Shenjtërisë së Tij, Papës Benedikti XVI, të cilin e ka ftuar edhe Episkopati i Shqipërisë, që këtë 100-vjetor, ta kthejmë vizitën e tij në një ngjarje kulmore, në festimin e 100-vjetorit që Nënë Tereza meriton. E njoha gjithashtu me përpjekjet që ne po bëjmë, për ta festuar sa më me dinjitet, për ta nderuar sa më me dinjitet, këtë bijë të madhe të Shqipërisë dhe të mbarë njerëzimit. Por nuk mund të mos theksoj në këto çaste, një moment kulmor që do të ngelet përjetë në memorien time. Sot e 543 vjet më parë, më 12 dhjetor, prijësi i përjetshëm i kombit shqiptar, Skënderbeu u prit në Vatikan, nga Papa Pali II. Ai erdhi këtu për të kërkuar dhe gjeti mbështetje në përpjekjet e tij legjendare, për të mbrojtur vokacionin perëndimor të kombit shqiptar, vlerat e mëdha të perëndimit në rajon kundër invadorëve. Nuk besoj se do të mund të ishte gjetur gjë e më e bukur, gjë më domethënëse në jetën time, për mua dhe shqiptarët, se sa kjo audiencë, kjo pritje që më akordohet më 12 dhjetor, në këtë përvjetor të madh të marrëdhënieve të Shqipërisë me Selinë e Shenjtë. Edhe një herë, një mirënjohje shumë të thellë Atit të Shenjtë për audiencën që më akordoi.

__________________
"Njė burrė mund t?i japė dinjitet rangut tė tij, por asnjė
rang s?mund t?ia shtojė dinjitetin njė burri ? "

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2009 18:11
AIR-FORCE-ONE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AIR-FORCE-ONE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR-FORCE-ONE (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AIR-FORCE-ONE't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR-FORCE-ONE Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Greqi, bombe makines se diplomatit shqiptar

Ka qene pikerisht ora 04:15 e mengjesit te se shtunes, kur eshte sulmuar, kete here, makina fuoristrade qe i perkiste oficerit te kontaktit te kesaj konsullate, Edi Voshtina. Zjarri i shkaktuar ka demtuar krejtesisht pjesen e motorit. Madje eshte dashur nderhyrja e dy makinave zjarrfikese me gjashte efektive per te ndaluar perhapjen e flakeve ne makinat e parkuar prane saj.
Per here te trete brenda dy vitesh dhe per te dyten here brenda gjashte muajsh, automjetet e konsullates shqiptare ne Selanik behen objekte sulmi nga persona qe te pakten deri tani ende nuk jane identifikuar.
Top Channel



Durrës, kushëriri i Olldashit qëllon mbi 18-vjeçarin

Mbrëmjen e dy ditëve më parë, banorët e Durrësit janë trembur nga krisma e një arme në zonën pas Pallatit të Kulturës. I plagosuri ishte dërguar në spital ndërsa autori i krimit ishte zhdukur. Gjatë marrjes në pyetje, policia ka zbuluar identitetin e autorit të krimit, i cili është Zenaldo Gëzim Mamaqi, 19 vjeç, po nga Durrësi. Sapo kanë nisur verifikimet për autorin e krimit, hetuesit kanë zbuluar lidhjen e tij me ministrin Sokol Olldashi. Zenaldo Mamaqi është djali i dajës së ministrit. Ky detaj "paksa" i rëndësishëm ka vënë në dilemë policinë, e cila nuk ka ndërmarrë veprime të tjera për arrestimin e autorit të krimit. Uniformat blu të Durrësit pranojnë me dëshirë që të publikojnë emrin e viktimës së krimit por jo atë të autorit. Për ta fshehur atë policia ka pohuar se është vetëm 17-vjeç. Një verifikim i thjeshtë në listën e votuesve tregon se Zenaldo Mamaqi ka lindur më 25 qershor 1990, pra është 19 vjeç. Një tjetër pikë e dyshimtë në hetimin e policisë është arma e krimit si dhe gëzhoja që duhet të kishte rënë në vendin e ngjarjes. Policia ka pohuar se nuk ka gjetur as armën e as gëzhojën. Vetë Mamaqi ka pohuar se armën e ka hedhur. Dyshimet për armët shtohen për faktin se ajo mund të jetë e regjistruar në emrin e ndonjë funksionari shtetëror ose është përdorur në ndonjë vepër penale. Burime të spitalit të Durrësit pohuan se i plagosuri ka marrë ndihmën e parë dhe më pas është dërguar në Tiranë për mjekim më të specializuar.
Shekulli

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2009 12:00
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 332 faqe: « E parė ... « 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Diskutime te ngjarjeve nga Shqiperia > Lajmet e fundit...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.