Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare
Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Domethene aty ku ka kriminalitet te ulet njerezit jane me mirekuptues ndaj krimit? Ky eshte paradoks. Fakti qe Suedia e quan burgun riedukim eshte pjese e dogmave juridike qe qarkullojne kudo, sidomos ne Itali. Korrigjimi i individit eshte enderr qe ekzistonte edhe ne Shqiperine komuniste. Por mesa duket nuk eshte keshtu, sepse po te shikosh baza e drejtesise eshte hak-marrja. Drejtesia ka simbolin e peshores qe te vere hakun ne vend, jo qe te riekulibroje mendjen e vrasesit. Drejtesi quhet sepse gjerat duhen te rrine drejt mes te lenduarve dhe lenduesve. Drejtesia nuk mund te ekzistoje nese i lenduari injorohet nga drejtesia. Te marresh nje kriminel dhe ta fusesh per "riedukim" ngjan si koncept shoqeror, por demin e ka pesuar individi, jo shoqeria. Prandaj drejtesia rregullon rendin e gjerave dhe burgos personin, pavaresisht se i vene emra te bukur dhe e propagandojne si riedukim.

Qe kanuni ka qene sistem drejtesie kjo duket ne organizimin e tij. Sigurisht se shpiku Leke Dukagjini, por kjo konfirmon ate qe them une. Pra, se rregulla te caktuara kane ekzistuar si baze e shoqerise tone klanore dhe ne nje fare pike jane ngritur ne institucione neper vilajete (kanun ka patur Laberia, Malesia, Skenderbeu etj. lexoni kete). E sidoqofte eshte mire mos krahasohen komunitete me histori, kulture, gjeografi dhe ekonomi te ndryshme si shqiptaret me suedezet. Ka shume faktore qe ndikojne ne nje sistem ligjesh. Personalisht vitet e fundit kam vene re se denimet per vrasje ne Shqiperi kane qene me te buta se kudo ne bote (shpesh rreth 7-15 vjet ne krahasim me 20-25 te vendeve te tjera). Kjo nuk tregon qe kemi pak kriminalitet por qe kemi nje qendrim te caktuar ndaj krimit. Ne kulturen suedeze mjaftojne X vjet, ne ate shqiptare nevojiten Y vjet. Numri i viteve eshte ne funksion te kultures qe ka shoqeria, influences se fese qe fton njerezit te falin, etj. Nje numer me i larte vitesh burgu nuk ul nivelin e kriminalitetit, ashtu sic nuk e ul denimi me vdekje. Njesoj edhe limiti i shpejtesise nuk ka lidhje me vdekjet ne autostrade, sepse keto te gjitha varen nga kultura dhe edukimi i nje populli. Tjeter pune si i shet propaganda e cdo vendi keto aspekte.


P.s. Meqe jemi te gjakmarrja, para tre ditesh pashe per here te pare nje lajm ku gjakmarrja ishte parandaluar dhe 3 persona ishin arrestuar. Eshte hera e pare qe policia arrin te parandaloje megjithese ka kohe qe dihet si fnuksionon gjakmarrja e kush pritet te vrase.

Modifikuar nga Fajtori datė 01/09/2011 ora 05:29

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 05:21
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Citim:
Po citoj ato që tha arturm
Personalisht (fatkeqesisht) nuk jam kunder vetedrejtesise. Por llogjika e do qe hakun ta marresh kundrejt atij qe te ka bere demin dhe jo te vrasesh kedo qe ka lidhje me te.
Ku e gjeni te drejten ju tek kjo? Kjo eshte paburreri jo vetedrejtesi.Ty te duket e mbrapshte sot, por mos harro se kanuni nuk ka lindur nga kulti i individit, por nga organizimi farefisnor. Vetem vitet e fundit ka lindur problemi i hakmarrjes mbi persona qe vertet nuk kane te bejne me sherrin. Dhe prape kur kryhen gjakmarrje shpesh mblidhet gjithe familja dhe vendos te vrase dike nga familja tjeter. Prandaj nuk eshte pune individesh por familjesh. Prandaj vritet nje person cfaredo nga familja, mjafton te jete mashkull, sipas kodit te vjeter.


P.s. Ne fillim te Shtatorit ne Toronto Film Festival del nje film mbi gjakmarrjen (nga nje regjizor i huaj por i xhiruar ne Shqiperi). Se kam idene per cfare flet, por eshte kollaj te kapet konflikti mes individualizmit dhe kanunit farefisnor. Tipikisht dikush nuk do te kete te beje me keto zakone dhe filmi perqendrohet tek ai si individ.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 05:40
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Citim:
Po citoj ato që tha arturm
A ka gje me te ndyre e te frikshme se kanuni? Une mendoj se jo.
Kanuni eshte paburreri, hileqari e c'do gje tjeter e keqe brenda.
Gjithe bota, ose te pakten ajo tashme e zhvilluar, ka pasur si zakon DUELIN. U zume une dhe Fajtori, bujrum neser ne mengjes me nga 2 deshmitare secili behet nje duel dhe fiton me i forti. Ndersa ne Shqiperi, u zume une dhe Fajtori, njeri nga ne ze nje prite. pas ferre, dhe qellon pas shpine ty, ose vellai tend, ose femijen tend, e deri tek grate keto kohet e fundit.

Duhet shkulur ky kancer nga karakteri jone, si ai aktual verior, si ai "me i sofistikuar", i hakmarrjes se pushtetit, qe ka perfshire shoqerine tone...

P.s. me fal o Faje se te morra si shembull


edhe une jam kunder ligjeve dhe kohes se kanunit, asqe nuk dikutohet kjo! zbatimi i lighit te forte do ishte ideale.

por llgjika jote ktu dhe e atyre qe pajtohen me ty ne kto rrjeshta qe po citoj, vetem moderne e zhvilluar nuk eshte! fakktikisht do e karakterizoja kafsherore primitive te nje niveli te kafesheve afrikane ne sarangeti.

sipas llogjikes tende i bie qe ai me i forte fizikisht te marri neper kembe cdonjeri qe eshte me i vogel fizikisht se ai, pse jo edhe tja marri gruan nga dora dhe tja lejn shtatzene aty .
kshtu veprojn lunaet e rinj me te zhvuilluar fizikisht ne afrike ndaj atyre me te dobetve

ne kanun nese dy veta vendosin te bejn duel dhe i japin fjalen njeri tjetrit qe do e lejme ktu, askush nuk e han fjalen prandaj mos interpeto gjerat mbrapsht sipas qehfit apo tifozdhekut tend
gjithashtu kanuni as mentaiteti verior nuk promoton vrasjen e femije apo grave, kto jane bullshite qe juve ose i shpikni ose ndonje insect me orighine ruse apo sllave rrace i kryen ne shpiperi, mos ja len fajin kanunit per kto

kanuni promoton respect dhe zhvillim ne thelb kur thote: cdo mashkull sa do i vogel sado i dobet sado i shemtuar sado fakir, rrespektoje!!!
se cdo mashkull cdo mashkull e ka potencialin te te vrasi.

kurse llogjika jote "moderne" i bie qe nese je huligan i forte me muskuj shpalli duel cdonjeriu ne rruge, futja shpute meri gruan se e meriton se eshte me i dobet se ti.
dhe sipas teje o njeri i "zvhilluar" eshte pebesi nese i vogli ne ket rast ja then koken huliganit apo edhe i mer jeten ne raste qe e meriton.
si p.sh kur nje gangstjer shpirtar apo grupe ganstjerash qe i rrembejn vajzen apo motren dikujt, plaku sipas teje duhet te shkoje ne palester dhe ti shpall duel nje grupi gangstjerash?!?! se cdo rruge tjeter eshte pabesi dhe cburreri sipas llogjikes tende.

filozofia juaj eshte komlpet e mykur, qe promoton shuarje komplet te karakterit njerzor, jeni qerruar nga inferioriteti per tu dukur modern dhe keni harruar si te llogjikoni si njerz.
me kte mentalitet juve nuk i perkisni as botes se zhvilluar moderne, as botes se vejter tradicionale, dhe ironikisht e ngreni zerin ktu me kritika me shume se askush tjeter duke fajesuar per gjithcka veriun.
this is a sad joke to witness.

Modifikuar nga kurt datė 01/09/2011 ora 06:20

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 06:07
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

ju lutem na edukoni rreth historise dhe ndryshimit mes tosk vs geg

nese kanuni eshte faktor/kancer i pamohueshem ne zonen e veriut, nje faktor/kancer edhe me i madh dhe i pamohueshem eshte percarja midis tosk dhe geg ne kombin tone sot, me aq sa kam abserve une.
kjo eshte e padiskutueshme qe greku don te ortodoksoje jugun dhe ta marri per vete me propoganden qe jane grek, dhe serbi don tokat veriore me propoganden qe verioret jane cecen duke fut percarje gjenjale mes nje populli fakir.


isha i frymzuar nga nje koment random ne youtube kur psotova ket shkrimin e mesiperm qe ju kot e keni denancuar dhe nuk e kuptoj pse dhe kush i ben kto gjera?! se vetem diskutim po beja, nuk kishte qellim ofendimi personal, por kundershtim ideje dhe imazhave dhe akuzimeve teper te egzegjeruara ndaj kultures veriore ne pergjithesi.
kjo percarje dhe urrejtje ne kulturen tone me bezdis jo vetem pak
komenti ne youtube thoshte dicka kshtu: you verioret jeni njerzit me te pabese ne bote. maloket e dreqit.
nuk ka nevoj te analizojm ligesin dhe idiotsine e ktij komenti.

edhe komenti i arturm ne rrjeshtat e para qe kam cituar mu duk se kishte frymen e njejte, po nejse. sic e shpjegova me siper frymzimin

nqfse do diskutojm ndryshimet mes tosk vs geg, pse mos te diskutojm me intellcetual honesty
gjithashtu pse te mohojm te metat e njeri-tjetrit. une mutit marshallah nuk i bej, i pranoj dhe jam i vetdijshem per disa te meta te kultures veriore
eshte edhe me mire ti lexoj nga diksuh qe eshte intellectually honest, qofte nga veriu apo jugu pak rendesi ka. por jo me frymen e tifozdhekut dhe urrejtjes apo percarjes
kshtu edhe mesojm nga ata qe dijn fakte historike dhe sjedhin analiza te holla, qe mos ngelim injoranta:p

p.sh
me aq sa di une prejardhja e toskeve vjen nga geget, geget jane me te vjeter se tosket. e kam lexuar diku qe eshte analizur DNA-ja ne lobaratoret e evropes diku
nese veriu ka ngel akoma me nje tradite klanore ne krahasim me jugun, eshte se turqia pushtoi shipqerine dhe kultura sistemi klanor ne jug i shperbe nga asimilimi i shpejt i toskeve ne pergjithesi. kjo shpjegon edhe pse ne rradhet e ushtrise dhe sherbimit te superfuqise otomane numri i jugoreve shqiptar ka qene shume me i madh ne krahasim me ate verior.
sot qe nje fe tjeter eshte superfuqi dominuese boterore, jugoret po asimilohen me shpejt ne pergjithesi.
ne nje counter-argument mund te gjykojm jugun si popull me aportunist.

dicka tjeter ne lidhje me krimet paburrerore dhe te pbabese te faktorit kanun ne veri..
noshta e kam gabim por jam i menidimt qe krimet me cnjerzore ne shqiperi gjate ktyre 20 viteve jane bere ne jug, dhe me me shumice ne krahasim me ato ne veri, nese do bejm statistika dhe te marrim shembull gjithashtu rembimin e femrave
pa shkuar mbrapa ne histori sa bashkombas ka vrare ali pasha! e kam gabim?!

gjithashtu ne kto dy dekadad e fundit nje nga krimet me cnjerzore (on record) ne evrope eshte bere ne fier kur dy vellezer theren me thika gjithe familjen, plaken plakun gruan shtatezene femijet etj
para nje muaji ne korce burri i botes i hoqi koken dhe i preu gjymturet femres, shyqyr thuaj qe snodhi ne veri se kush i degjon komentet pastaj, kafshe shtaze etj

ne 93-94 me kujtohet kur kane gjetur rastesisht ne nje fshat nga jugu me shume se 30 femij te grabitur per tu shitur jashte per organe.

per ata qe e dijn historine mire, do i lexoja me interes mendimet dhe prejardhjen e ksaj percarje faktor/kancer midis nesh sot.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 14:36
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Re: ju lutem na edukoni rreth historise dhe ndryshimit mes tosk vs geg

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
nese kanuni eshte faktor/kancer i pamohueshem ne zonen e veriut, nje faktor/kancer edhe me i madh dhe i pamohueshem eshte percarja midis tosk dhe geg ne kombin tone sot, me aq sa kam abserve une.
kjo eshte e padiskutueshme qe greku don te ortodoksoje jugun dhe ta marri per vete me propoganden qe jane grek, dhe serbi don tokat veriore me propoganden qe verioret jane cecen duke fut percarje gjenjale mes nje populli fakir.


isha i frymzuar nga nje koment random ne youtube kur psotova ket shkrimin e mesiperm qe ju kot e keni denancuar dhe nuk e kuptoj pse dhe kush i ben kto gjera?! se vetem diskutim po beja, nuk kishte qellim ofendimi personal, por kundershtim ideje dhe imazhave dhe akuzimeve teper te egzegjeruara ndaj kultures veriore ne pergjithesi.
kjo percarje dhe urrejtje ne kulturen tone me bezdis jo vetem pak
komenti ne youtube thoshte dicka kshtu: you verioret jeni njerzit me te pabese ne bote. maloket e dreqit.
nuk ka nevoj te analizojm ligesin dhe idiotsine e ktij komenti.

edhe komenti i arturm ne rrjeshtat e para qe kam cituar mu duk se kishte frymen e njejte, po nejse. sic e shpjegova me siper frymzimin

nqfse do diskutojm ndryshimet mes tosk vs geg, pse mos te diskutojm me intellcetual honesty
gjithashtu pse te mohojm te metat e njeri-tjetrit. une mutit marshallah nuk i bej, i pranoj dhe jam i vetdijshem per disa te meta te kultures veriore
eshte edhe me mire ti lexoj nga diksuh qe eshte intellectually honest, qofte nga veriu apo jugu pak rendesi ka. por jo me frymen e tifozdhekut dhe urrejtjes apo percarjes
kshtu edhe mesojm nga ata qe dijn fakte historike dhe sjedhin analiza te holla, qe mos ngelim injoranta:p

p.sh
me aq sa di une prejardhja e toskeve vjen nga geget, geget jane me te vjeter se tosket. e kam lexuar diku qe eshte analizur DNA-ja ne lobaratoret e evropes diku
nese veriu ka ngel akoma me nje tradite klanore ne krahasim me jugun, eshte se turqia pushtoi shipqerine dhe kultura sistemi klanor ne jug i shperbe nga asimilimi i shpejt i toskeve ne pergjithesi. kjo shpjegon edhe pse ne rradhet e ushtrise dhe sherbimit te superfuqise otomane numri i jugoreve shqiptar ka qene shume me i madh ne krahasim me ate verior.
sot qe nje fe tjeter eshte superfuqi dominuese boterore, jugoret po asimilohen me shpejt ne pergjithesi.
ne nje counter-argument mund te gjykojm jugun si popull me aportunist.

dicka tjeter ne lidhje me krimet paburrerore dhe te pbabese te faktorit kanun ne veri..
noshta e kam gabim por jam i menidimt qe krimet me cnjerzore ne shqiperi gjate ktyre 20 viteve jane bere ne jug, dhe me me shumice ne krahasim me ato ne veri, nese do bejm statistika dhe te marrim shembull gjithashtu rembimin e femrave
pa shkuar mbrapa ne histori sa bashkombas ka vrare ali pasha! e kam gabim?!

gjithashtu ne kto dy dekadad e fundit nje nga krimet me cnjerzore (on record) ne evrope eshte bere ne fier kur dy vellezer theren me thika gjithe familjen, plaken plakun gruan shtatezene femijet etj
para nje muaji ne korce burri i botes i hoqi koken dhe i preu gjymturet femres, shyqyr thuaj qe snodhi ne veri se kush i degjon komentet pastaj, kafshe shtaze etj

ne 93-94 me kujtohet kur kane gjetur rastesisht ne nje fshat nga jugu me shume se 30 femij te grabitur per tu shitur jashte per organe.

per ata qe e dijn historine mire, do i lexoja me interes mendimet dhe prejardhjen e ksaj percarje faktor/kancer midis nesh sot.

Kurt akoma nuk e ke kuptuar se arturm nuk eshte antishqiptar por politika e ka katandisur ne ate pike. Urrejtja e madhe qe kane per Berishen i ben te duken te tere Berishe dhe per kete nuk duhet fajsuar njeriu.
Une mund ta kuptoj shume mire rastin e arturm i cili do te jet ose ndonje ish-ushtarak apo ish-mesues qe reformat e kane nxjerre te papune dhe si rrjedhoje ka perfunduar ne emigracion si qindra e mijra te tjere por nuk e di se i gjithi ky mllef qofte ai vetem kundra qeverise mund t'ia ktheje postin qe ka pasur.
Gjithsesi nuk eshte mire qe mllefi ti pergjigjemi me mllef.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 15:06
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
edhe une jam kunder ligjeve dhe kohes se kanunit, asqe nuk dikutohet kjo! zbatimi i lighit te forte do ishte ideale.

por llgjika jote ktu dhe e atyre qe pajtohen me ty ne kto rrjeshta qe po citoj, vetem moderne e zhvilluar nuk eshte! fakktikisht do e karakterizoja kafsherore primitive te nje niveli te kafesheve afrikane ne sarangeti.

sipas llogjikes tende i bie qe ai me i forte fizikisht te marri neper kembe cdonjeri qe eshte me i vogel fizikisht se ai, pse jo edhe tja marri gruan nga dora dhe tja lejn shtatzene aty .
kshtu veprojn lunaet e rinj me te zhvuilluar fizikisht ne afrike ndaj atyre me te dobetve

ne kanun nese dy veta vendosin te bejn duel dhe i japin fjalen njeri tjetrit qe do e lejme ktu, askush nuk e han fjalen prandaj mos interpeto gjerat mbrapsht sipas qehfit apo tifozdhekut tend
gjithashtu kanuni as mentaiteti verior nuk promoton vrasjen e femije apo grave, kto jane bullshite qe juve ose i shpikni ose ndonje insect me orighine ruse apo sllave rrace i kryen ne shpiperi, mos ja len fajin kanunit per kto

kanuni promoton respect dhe zhvillim ne thelb kur thote: cdo mashkull sa do i vogel sado i dobet sado i shemtuar sado fakir, rrespektoje!!!
se cdo mashkull cdo mashkull e ka potencialin te te vrasi.

kurse llogjika jote "moderne" i bie qe nese je huligan i forte me muskuj shpalli duel cdonjeriu ne rruge, futja shpute meri gruan se e meriton se eshte me i dobet se ti.
dhe sipas teje o njeri i "zvhilluar" eshte pebesi nese i vogli ne ket rast ja then koken huliganit apo edhe i mer jeten ne raste qe e meriton.
si p.sh kur nje gangstjer shpirtar apo grupe ganstjerash qe i rrembejn vajzen apo motren dikujt, plaku sipas teje duhet te shkoje ne palester dhe ti shpall duel nje grupi gangstjerash?!?! se cdo rruge tjeter eshte pabesi dhe cburreri sipas llogjikes tende.

filozofia juaj eshte komlpet e mykur, qe promoton shuarje komplet te karakterit njerzor, jeni qerruar nga inferioriteti per tu dukur modern dhe keni harruar si te llogjikoni si njerz.
me kte mentalitet juve nuk i perkisni as botes se zhvilluar moderne, as botes se vejter tradicionale, dhe ironikisht e ngreni zerin ktu me kritika me shume se askush tjeter duke fajesuar per gjithcka veriun.
this is a sad joke to witness.

O Kurto, ja fute pak marshin e peste o burre i dheut. Mundohu ti kuptosh sensin e atyre qe thuhen neper diskutime.
Dueli nuk ka qene e vetmja menyre e "marrjes hak" ne boten tashme te qyteteruar (te vrisnin me thika pas cepit te murit edhe atje) por e kam marre si shembull te "fisnikerise" se marrjes se hakut per nje dem te pesuar.
Me qe s'paske kuptuar asgje nga ajo qe kam shkruar une, po e shkurtoj dhe thjeshtesoj pak, a di zakone te "marrjes hak" kundrejt personave qe jane te afert me ate qe te ka bere demin ne vendet per te cilat flas une?
Ky eshte thelbi i shkrimit tim dhe jo, je i forte ti apo jam i forte une.
Sic e shkruajta edhe me siper, jam per vetegjyqesine (aty ku per fat te keq nuk funksionon shteti) por vetem kundrejt "atij qe ka shkrehur kembezen". A eshte me e qarte tani?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 19:54
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Re: ju lutem na edukoni rreth historise dhe ndryshimit mes tosk vs geg

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
nese kanuni eshte faktor/kancer i pamohueshem ne zonen e veriut, nje faktor/kancer edhe me i madh dhe i pamohueshem eshte percarja midis tosk dhe geg ne kombin tone sot, me aq sa kam abserve une.
kjo eshte e padiskutueshme qe greku don te ortodoksoje jugun dhe ta marri per vete me propoganden qe jane grek, dhe serbi don tokat veriore me propoganden qe verioret jane cecen duke fut percarje gjenjale mes nje populli fakir.


isha i frymzuar nga nje koment random ne youtube kur psotova ket shkrimin e mesiperm qe ju kot e keni denancuar dhe nuk e kuptoj pse dhe kush i ben kto gjera?! se vetem diskutim po beja, nuk kishte qellim ofendimi personal, por kundershtim ideje dhe imazhave dhe akuzimeve teper te egzegjeruara ndaj kultures veriore ne pergjithesi.
kjo percarje dhe urrejtje ne kulturen tone me bezdis jo vetem pak
komenti ne youtube thoshte dicka kshtu: you verioret jeni njerzit me te pabese ne bote. maloket e dreqit.
nuk ka nevoj te analizojm ligesin dhe idiotsine e ktij komenti.

edhe komenti i arturm ne rrjeshtat e para qe kam cituar mu duk se kishte frymen e njejte, po nejse. sic e shpjegova me siper frymzimin

nqfse do diskutojm ndryshimet mes tosk vs geg, pse mos te diskutojm me intellcetual honesty
gjithashtu pse te mohojm te metat e njeri-tjetrit. une mutit marshallah nuk i bej, i pranoj dhe jam i vetdijshem per disa te meta te kultures veriore
eshte edhe me mire ti lexoj nga diksuh qe eshte intellectually honest, qofte nga veriu apo jugu pak rendesi ka. por jo me frymen e tifozdhekut dhe urrejtjes apo percarjes
kshtu edhe mesojm nga ata qe dijn fakte historike dhe sjedhin analiza te holla, qe mos ngelim injoranta:p

p.sh
me aq sa di une prejardhja e toskeve vjen nga geget, geget jane me te vjeter se tosket. e kam lexuar diku qe eshte analizur DNA-ja ne lobaratoret e evropes diku
nese veriu ka ngel akoma me nje tradite klanore ne krahasim me jugun, eshte se turqia pushtoi shipqerine dhe kultura sistemi klanor ne jug i shperbe nga asimilimi i shpejt i toskeve ne pergjithesi. kjo shpjegon edhe pse ne rradhet e ushtrise dhe sherbimit te superfuqise otomane numri i jugoreve shqiptar ka qene shume me i madh ne krahasim me ate verior.
sot qe nje fe tjeter eshte superfuqi dominuese boterore, jugoret po asimilohen me shpejt ne pergjithesi.
ne nje counter-argument mund te gjykojm jugun si popull me aportunist.

dicka tjeter ne lidhje me krimet paburrerore dhe te pbabese te faktorit kanun ne veri..
noshta e kam gabim por jam i menidimt qe krimet me cnjerzore ne shqiperi gjate ktyre 20 viteve jane bere ne jug, dhe me me shumice ne krahasim me ato ne veri, nese do bejm statistika dhe te marrim shembull gjithashtu rembimin e femrave
pa shkuar mbrapa ne histori sa bashkombas ka vrare ali pasha! e kam gabim?!

gjithashtu ne kto dy dekadad e fundit nje nga krimet me cnjerzore (on record) ne evrope eshte bere ne fier kur dy vellezer theren me thika gjithe familjen, plaken plakun gruan shtatezene femijet etj
para nje muaji ne korce burri i botes i hoqi koken dhe i preu gjymturet femres, shyqyr thuaj qe snodhi ne veri se kush i degjon komentet pastaj, kafshe shtaze etj

ne 93-94 me kujtohet kur kane gjetur rastesisht ne nje fshat nga jugu me shume se 30 femij te grabitur per tu shitur jashte per organe.

per ata qe e dijn historine mire, do i lexoja me interes mendimet dhe prejardhjen e ksaj percarje faktor/kancer midis nesh sot.


O Kurto, edhe ketu ja ke fut pak marshin e peste. Nuk e shikoj se ku lexon ti ne rreshtat e mij urrejtjen per verioret. S'paske kuptuar gje fare nga ato qe thashe une.
Po ta lexosh mire ate qe shkruaj une, i ve ne te njejten linje kanunin vrastar qe ekziston aktualisht ne veri (vrastar ne kuptimin e eliminimit fizik te kundershtarit) dhe kanunin "hakmarres si pasoje e pasjes se pushtetit" qe eshte tipik i zonave jugore (ka nisur qe me rregjimin e Enverit duke sjelle si rezultat luften famose te klasave me burgimin dhe internimin e gjithe fisit per faj te nje personi te vetem).

Une mendoj qe ketu po shaj fenomenin dhe jo jugoret apo verioret, dhe nqs kam ofenduar dike ne kete mes kam edhe kurajen ti kerkoj ndjese.
Shpresoj te jemi sqaruar.

P.s. Sa per edukim rreth historise gege vs toske, ti nuk duhet te na degjosh ne. Perderisa ne menyre shkencore ADN-te paskan treguar ne laboratoret e europes qe tosket rrjedhin nga geget, ti beso shkencen, mos beso neve apo jo?

Modifikuar nga arturm datė 01/09/2011 ora 20:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 20:03
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Re: Re: ju lutem na edukoni rreth historise dhe ndryshimit mes tosk vs geg

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Kurt akoma nuk e ke kuptuar se arturm nuk eshte antishqiptar por politika e ka katandisur ne ate pike. Urrejtja e madhe qe kane per Berishen i ben te duken te tere Berishe dhe per kete nuk duhet fajsuar njeriu.
Une mund ta kuptoj shume mire rastin e arturm i cili do te jet ose ndonje ish-ushtarak apo ish-mesues qe reformat e kane nxjerre te papune dhe si rrjedhoje ka perfunduar ne emigracion si qindra e mijra te tjere por nuk e di se i gjithi ky mllef qofte ai vetem kundra qeverise mund t'ia ktheje postin qe ka pasur.
Gjithsesi nuk eshte mire qe mllefi ti pergjigjemi me mllef.

Bravo Piktor se e gjete.
Po une kam ikur nga Shqiperia kur Berisha i mbante akoma oturakun pleqeve te Byrose Politike mor zoteri dhe nuk punoja por studioja. Mos me ngaterron me mikun tend Varken, se ai ka qene polic por pastaj e zhveshen dhe u detyrua te veje te hapi biznes milioner larje makinash ne Kanada.
Provo se mos gjen ndonje ambo/terno ne Lotto heren tjeter se mos ke fat atje te pakten. Per te tjerat, lexo pergjigjen ndaj Kurtit.

Modifikuar nga arturm datė 01/09/2011 ora 20:21

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2011 20:08
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha arturm

O Kurto, edhe ketu ja ke fut pak marshin e peste. Nuk e shikoj se ku lexon ti ne rreshtat e mij urrejtjen per verioret. S'paske kuptuar gje fare nga ato qe thashe une.

jo mor arturm nuk ia kam fut marshin e pest ne asnjerin koment timin.
qartesisht kam vene ne dukje faktorin e percarjes dhe konfilktit geg vs tosk, qartesisht kam shpjeguar edhe frymzimin gjithashtu kam kirigjuar keqintepretimin tend fallco qe disa ligjeve ne kanun, jo se po mbroj apo deshiroj vendosjen e kanunit si ligj ne veri, por nuk eshte mire te keqintepretohen disa gjera.... po nejse varja ktij muhabeti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2011 00:09
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Domethene aty ku ka kriminalitet te ulet njerezit jane me mirekuptues ndaj krimit?


Une nuk e thashe kete, nuk e di se ku e gjete, ose keqkuptove.
Ajo te them une eshte:
Aty ku ka kriminalitet te larte, ne menyre natyrale, instinktive, shoqeria reagon me antikrim. Me antikrim kuptoj te gjitha format dhe mjetet qe perbejne luften kunder krimit, duke filluar qe nga ato te hapura e ligjore e deri ne forma nga me te fshehurat.

Ne shoqerite ku kriminaliteti eshte i ulet, nevoja per forma drastike te luftes kunder krimit eshte shume e ulet.
Kur nuk ka vjedhje, pse duhet dryni ne porte?


Citim:
Drejtesia ka simbolin e peshores qe te vere hakun ne vend, jo qe te riekulibroje mendjen e vrasesit. [/B]


Nuk jam ne nje mendje me ty edhe per kete. Menyra se si vepron drejtesia eshte me e larmishme. Kjo menyre se si e sheh ti eshte bardhezi.
Drejtesia vertet eshte organ i ballances, por ajo vepron shume ne vartesi te kushteve kur e ku zhvillohet. Per te njejtin krim ka denime te dnryshme dhe mjete ndeshkimi te ndryshme ne kohe te ndryshme dhe vende te ndryshme

Shtrirja e kanunit ne juge apo edhe ne lindje, besoj se verteton ate qe ai ka lindur si nje nevoje per te kryer drejtesi dhe qe ka qene brenda popujve si i tille bashke me konceptin natyral te se drejtes. Nuk besoj se ka njeri ne glob qe nuk e di, apo nuk e ndjen se po vodhe dicka ne shtepine e tjetrit, eshte gje e keqe. ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shtator 2011 13:05
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:41 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 18 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.