Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare
Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI


----Pogradeci e ka emrin origjinal shqiptar, por s'me kujtohet tani
-Dhe sa per tjetersimin e Lasgushit mos u bej merak o Piktor se Lazgushi e ka emrin dhe mbiemrin,
quhet : ---Lllazar Gusho -----eshte nga fshati Katund i Kolonjes me origjine, dhe i jati i tij erdhi ne Pogradec sepse rane ne hasmeri me komshiun atje ne fshat , dhe u larguan qe andej brenda nates -
-
---------Ndaj nuk i prishet asnje pune Lasgushit, biles po te ishte gjalle Lasgushi do e perkrahte i pari kete nisme ,sepse ishte jashtezakonisht patriot ai dhe familja e tij saaqe te jatit te tij i therrisnin miqte e tij Tirke shqiptari

--Psh mund te nderohet emri i Sarandes qe eshte vendsour tani vone , sepse emrin e saj Saranda e ka pasur Onhezmi

-----------Tirana eshte emer shqiptar nuk eshte ai emri qe anazlizojne disa perciptas sikur ka ardhur nga emri Teheran --------------Emri i Tiranes nuk ka lidhje fare me Teheranin

E keshtu mendon se Elbasanasit do te ishin te gezuar tu nderrojne emrin e qytetit dhe ne vend te kenges,

Elbasan i bukur, elbasan...

Skampa e bukur, Skampa

Tirana, te-rana, tjerrna etj, ne fakt eshte themeluar vone si qytet sepse njehej vetem Kashari.
Ne asnje menyre dhe ne asnje rrethane nuk do kemi nje shqiptarizim te emrave pasi me historine nuk mund te luhet.
Sado qe dhe ngado qe ti biem serish ashtu sikurse emri i vjeter i Sarandes qe permend serish ai eshte nje emer grek ose qe gjendet ne kalendat greke, dihet se nuk ka kalenda shqipe, ato jane ose greke ose latine.
Pas kalendave kemi rregjistrimet e tjera qe jane sllave dhe me pas turke.
Nga ana historike duke pasur parasysh edhe levizjet demografike dhe perqendrimet qe beheshin pas ndonje shtepie te forte bene qe te lindnin dhe qytete te reja por gjithnje varet nga koha kur jane krijuar keto qyetete dhe kujt perandorie apo force i mbeshtetej shtepia e pare.
Ne, ne shekuj duke mos pasur nje orientim te mirfillte shteteror shqiptar nuk mund te kishim as edhe ate lidhje te mirfillte puro shqiptare ne emerimin e vendbanimeve.
Padashur te hyj fort thelle ne vertikalen e historise me nje turiele qe anshkalon shume gjera qe kane te bejne me secilen epoke te secilit qytet dhe toponim do veçoja nja dy gjera ose elemente te atij shtetformues dhe demografik qe jane dy gjera te ndryshme .
Topomimet e dikurshme nuk ishin harta te zakonshme gjeografike por rruge dhe shtigje qe te çonin diku. Nese une them sot psh Shushica duhet pasur parasysh se ky vend qe sot quhet Shushice ose ka ngjashmeri morfologjike me ndonje Shushice te epokes bullgare ose ne gjuhen sllave nenkupton diçka qe do me jepte nje orientim te caktuar. Ne rastin me te keq supozojme se ne Babice kane jetuar me para ca bullgare dhe pas shembjes se perandorise bullgare jane detyrara te largohen nga ai vend dhe me pas e kane populluar shqiptaret, ketu pastaj do kemi dy teza qe shqiptaret jane te ardhur dhe tjetra nuk kemi nje emer shqiptar perpara asaj kohe kur eshte formuar ai vend dhe ne kete rast perpos qe luajme me historine i ndryshojme edhe emrin babica ne babush ose edhe mamushe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 09:34
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
E keshtu mendon se Elbasanasit do te ishin te gezuar tu nderrojne emrin e qytetit dhe ne vend te kenges,

Elbasan i bukur, elbasan...

Skampa e bukur, Skampa





Tirana, te-rana, tjerrna etj, ne fakt eshte themeluar vone si qytet sepse njehej vetem Kashari.



Rri Piktoro, mos na e luje Elbasanin , mire e ka emrin.

Edhe "Skampa" s'do kishja ndonje kundershtim por nuk rimon ne kenge Apo jo Bionde, si thua ti?


Sa per Tiranen, nje gjuhetar, profesor nga Elbasani, i cili pretendon-te se i neh mire prejardhjen e fjaleve dhe te emrave, me ka thene dikur se ka te beje emri me nje person dhe se ai ishte "Tiran"=sundues, i eger, vrases etj.
Nuk me kujtohet tani i gjithje shpjegimi i tije, por keshtu ishte afersisht.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 09:54
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
E keshtu mendon se Elbasanasit do te ishin te gezuar tu nderrojne emrin e qytetit dhe ne vend te kenges,
Elbasan i bukur, elbasan...
Skampa e bukur, Skampa



Une per vete do isha dakort me pelqen Skampa do thoja jam skamparjote hahahahha kurse Vizo skampalli hahahah Piktor si do quheshim na trego iher se na fute ne mendime hahahah
Mos harro kjo kenge qe thua ti na e beri xhaxhi Enveri nuk eshte kenge e vjeter elbasanese ai e beri ti tregonte sesa te bukur jane jabanxhijte qe punonin ne metalurgji dhe sidomos kur vinin nga turni i trete shty ne ato autobuze si sardele peshku ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 10:00
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


Une per vete do isha dakort me pelqen Skampa do thoja jam skamparjote hahahahha kurse Vizo skampalli hahahah Piktor si do quheshim na trego iher se na fute ne mendime hahahah



Bionde, une do quhesha p.sh "Skampist" ne ti "Skampiste"

Skam-pa vjen nga "Nuk kam pa" qytet ma te bukur se sa ky

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 10:05
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Ne radhe te pare nuk eshte Tirana eshte Tirona cdo njeri i vjeter nese e pyet nuk thote "jam tiranas" thote jam tironas" .Vizo sjan hic kondra Piktor ajo fjala Shushice sdi nga vjen po kur nana me shifte qe vishja noj trike te kuqe me thoshte"imen u bone tamon si katunare shushice vetem kacelja me fiq te mungon "hahahahah

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 10:06
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Ne radhe te pare nuk eshte Tirana eshte Tirona cdo njeri i vjeter nese e pyet nuk jam "jam tiranas" thote jam tironas" .Vizo sjan hic kondra Piktor ajo fjala Shushice sdi nga vjen po kur nana me shifte qe vishja noj trike te kuqe me thoshte"imen u bone tamon si katunare shushice vetem kacelja me fiq te mungon "hahahahah





Shushice, vjen-rrjedh nga fjala "Shushke".

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 10:09
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha Vizioner


Bionde, une do quhesha p.sh "Skampist" ne ti "Skampiste"

Skam-pa vjen nga "Nuk kam pa" qytet ma te bukur se sa ky



hahahaha po me pelqen kjo gje skampiste hahaha ah mor Zot se ska pas qytet me te bukur se Elbasoni im me bazarin e vjeter me dyqanet me kishat dhe xhamine para se ti prishnin .Filmi qe e paraqet me mire eshte ai "pertej mureve te ngurta "aty shifet shume mire .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 10:10
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha Vizioner





Shushice, vjen-rrjedh nga fjala "Shushke".



hahahahh hahahah jo them se te drejte kishte nana ime se me te vertet kur i shifje qe zbrisnin ne elbasan me shit gjize dhe fiq me rroba te kuqe i shifje hahahah o zot sa po qesh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 10:13
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA


hahahahh hahahah jo them se te drejte kishte nana ime se me te vertet kur i shifje qe zbrisnin ne elbasan me shit gjize dhe fiq me rroba te kuqe i shifje hahahah o zot sa po qesh



Po Bradashesh nuk tingellon shqip Mire "sheh" ne fund po "Brada" ne fillim tingellon si sllave!!!!

he Bionde si mendon ti?

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 10:23
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Gjithsesi une po flas dhe po trajtoj konceptin dhe idene mbi shqiptarizimin e toponimeve.
Mali i çikes, po kush i thote vajzave andej, oj çike.

Po keshtu toponimi me i vjeter afer Vlores njihet emrin Vajze.
Vlora ne fakt edhe sot e kesaj dite nga anet tona degjohet te thohet vlona qe i perputhet plotesisht me Avlona.
Po keshtu thojne Gjinokastra dhe jo Gjirokaster apo Argjirokastra.

Poje =polje do te thote fushe e banuar sot qytet. Velipoja fushe e mbuluar ose diçka e tille, Voskopoja i bie te jete qyteti i dyllit, Zagori prapa malit ose diçka e tille.

Ne fund te fundit pas kesaj lind pyetja, çfare perfitojme nga e gjitha kjo?
Pasi te mbarojme pune me qytetet besoj se do ishte e udhes te nderrojme edhe emrat e njerzve qe i kemi sa turq arabe, greke sllave apo europiano perendimor duke shkaterruar keshtu identitetin tone te paster shqiptar.
Nje vrime ne uje medemek.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 12:21
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > fatkeqia kombetare ....politikanet Shqipetare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.