Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Nė rrotė tė lirė...kėtu nuk ėshtė filozofia > Pyetje-pergjigje
Gjithsej 477 faqe: « E parė ... « 467 468 469 470 471 472 473 474 475 [476] 477 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Per ju qe kerkoni pergjigje madhore per kapitalizmin, ju sugjeroj te lexoni Save Capitalism from the Capitalists. Liber interesant qe spjegon problemin qe po has kapitalizmi sot.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2016 06:42
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Me duket se do fitoje Trump nacionalsocialist ehste nga idete edhe pse hiqet si republikan

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Maj 2016 18:19
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

ku jane pyetjet?

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2016 20:29
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia
ku jane pyetjet?

Drejt Cec:
A do fitoje Trump?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2016 01:39
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6852

Une mendoj(deshiroj) se,po!
Amerikes, si rjedhoje dhe Botes i duhet nje fryme e Re agresive. Pa Amerike te forte, Bota shkaterrohet. Politika "as mish as peshk" e Obames ishte fatale per fatet e njerzimit.
Gjate ketyre tete vjeteve te Obames, Terroristet rriten fuqine e tyre(ngjarjet e ndodhura i dime te gjithe).
Putini shpesh kerkoji te marre drjetimin e Botes dhe beri veprime(Ishulli qe grabiti,lufta ne Ukrahine etj.),te cilat hasen ne nje mos/reagim konfuz te Amerikes i cili prishi shume ekuilibra.Etj.etj.


- A mendoni se eshte e zgjuar te rikandidoje nje Person (Klinton), i/e cili/a humbi-deshtoje nje here(para kater vjetesh)?

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2016 07:53
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Vizioner
Une mendoj(deshiroj) se,po!
Amerikes, si rjedhoje dhe Botes i duhet nje fryme e Re agresive. Pa Amerike te forte, Bota shkaterrohet. Politika "as mish as peshk" e Obames ishte fatale per fatet e njerzimit.
Gjate ketyre tete vjeteve te Obames, Terroristet rriten fuqine e tyre(ngjarjet e ndodhura i dime te gjithe).
Putini shpesh kerkoji te marre drjetimin e Botes dhe beri veprime(Ishulli qe grabiti,lufta ne Ukrahine etj.),te cilat hasen ne nje mos/reagim konfuz te Amerikes i cili prishi shume ekuilibra.Etj.etj.


- A mendoni se eshte e zgjuar te rikandidoje nje Person (Klinton), i/e cili/a humbi-deshtoje nje here(para kater vjetesh)?Vizio po me dukesh si student (pa dashur te te ofendoj se per mua ajo kohe ka qene mosha me e mire)

Dicka me ndryshe:
Presidentin e Amerikes e vendosin, nuk fiton keshtu si rastesisht. Obama beri ate politike qe eshte pjese e strategjise amerikane. Ekonomia eci ne rrigen me te mire te mundeshme me sukses shume me te madh se Europa. Nuk ishte Obama, por ekonomistet amerikane me Ben Bernanke ne krye dhe ky eshte I tille economist qe ka ardhur ne shkence me format e tij te quajtura "Bernanke doctrine".
Ne politike Obama vazhdoi dy luftrat e lena ne mes dhe nxiti luften e droneve, edhe kjo nje menyre e re e luftes qe nuk ka te beje aspak me terheqjen e Amerikes, por me ndryshimin e menyrave si ajo run ekuilibrat ne bote.
Politaka ruso amerikane nuk ka rrjedhur aspak ne rruge te panjohura dhe nuk ka shpetuar nga kontrrolli. Rusia eshte superfuqi ushtarake dhe duhet respektuar si e tille. Kjo ka qene edhe politika amerikane.

Persa I takon Krimese, kjo krahine ju adneksua Ukraines ne vitin 1954 nga Hrushovi i cili ishte ukrainas, por nuk duhet harruar qe rusia kishte ne Krime bazen e Sevastopolit me 20 mije ushtare active.
Nese shqyrtohet ne menyre te paaneshme Krimea, do te ishte me e drejte qe ky gadishull t;ju kthehej tartareve ish banoreve te pare.
Por kjo do te ishte sikur Turqia te ktheje Stambollin ne Konstandinopol dhe t'ja jape grekeve???

Politika amerikano ruse ne Siri tregon fare qarte sa e koordinuar ka qene politika e jashteme dypaleshe, edhe pse ka pikpamje krejt te ndryshme per te ardhmen e larget.


Trump dhe Sanders jane dy ekstreme politike qe dolen ne pah ne Amerike pas nje depresioni ekonomik ne vitet 2008.
I njejti femomen ndodhi edhe ne Greqi.

Jo Vizio, ne Amerike asgje nuk shpeton nga kontrrolli. Sigurisht qe ka luhatje dhe ulje ngritje, por ekonomia dhe politika shtrihen ne plane afatgjata strategjike qe nuk jane 5 vjecare sic jemi mesuar ne te shohim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2016 19:28
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Meqe s'ka pytje, nje koment per Trumpin. Trumpi nuk fiton kurre kete mandat. Por do krijoje precedentin e idiotit populist qe mund te kantidoje per president, dhe ne zgjedhjet e ardhshme mund te fitoje ndonje si puna e Trumpit. Eshte histori e pare ne Itali ku nje tip i pafytyre si Berluskoni e filloi me tallje dhe mbajti politiken nen hyqm per vite, derisa u zgjuan prape italianet.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2016 22:37
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Meqe s'ka pytje, nje koment per Trumpin. Trumpi nuk fiton kurre kete mandat. Por do krijoje precedentin e idiotit populist qe mund te kantidoje per president, dhe ne zgjedhjet e ardhshme mund te fitoje ndonje si puna e Trumpit. Eshte histori e pare ne Itali ku nje tip i pafytyre si Berluskoni e filloi me tallje dhe mbajti politiken nen hyqm per vite, derisa u zgjuan prape italianet.

Je i sigurt Faje per kete qe thua?

Une kam frike se do fitoje dhe per kuriozitet po I shikoj komentet cdo dite. Partine republikane e ka zene tmerri qe nje jo politikan por fiton nje numur te tille votash. Trump ka mbledhur rreth vetes shume votues qe nuk jane as ne partine republikane. mos u cudisni epr kete, populli amerikan, ai amarikani I turmes, sheh veten tek Trump-i. Ky I fundit eshte I mprehte, i shkathet, i shkolluar shume mire, por eshte harbut, eshte nga New York qe dmth eshte gati per sherr ne cdo moment dhe qe dmth qe eshte I paturpshem njekohesisht. Kush ka ndenjur disa vjet ne NY e kupton menjehere gjuhen.
Por mbi te gjitha Trump eshte miliarder dhe amerikani e ka shume qejf qe te identifikoje veten me te fortin.
Ne anen tjeter H Clinton ka shume difekte ne kariere.
Ajo ka viotuar pro luftes se Irakut, ka historine e e-maileve, Bengazin, wall-streetin, ka marre para per fondacionin Klinton nga njerez qe ne vendet e tyre kane shkelje te theksuara te te drejtave te nejriut dhe Trump I di keto dhe ka filluar I leshon ne ere nej e nga nje, pro pa I konsumuar te gjitha. Trump ehste luftetar I rrezikshen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2016 18:32
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Une i sigurte nuk jam, por eshte e dukshme qe Trump eshte fenomen pakice dhe shumica derrmuese e njerezve nuk e mbeshtet (nuk kam njoh asnje deri me sot ta mbeshtese). Mos llogarisim pastaj mediat qe e tallin qe tani, jo me te behet president. Jam 95% i sigurte se Trumpi nuk fiton. Ashtu sic jam i sigurte se figura e tij eshte nje dordolec qe e kane ngritur mediat. Une i ve re me kujdes lajmet e CNN dhe per mua duket hapur qe axhenda e tyre ishte te bejne republikanet te fitojne. 10 ore pasi Trump fitoi GOP, CNN nxitoi te mbante ne faqen e pare Trumpin, por kesaj rradhe me nje deklarate se do konsideroje rritjen e rroges minimale. E gjithe afera republikane eshte gatuar ne sferat e larta qe te hutojne injorantet e Amerikes. Njerezit me dy pare shkolle nuk genjehen kollaj.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2016 21:52
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 867

Trumpin po e ngrene mediat me qellim, (pasi e shohin popullaritetin qe gezon ne masat amerikane), me te vetmin qellim: qe ta hedhin ne fund me po kete zell poshte, duke i nxjerre kushedi se sa te palara dhe gjera te trilluara. Hillari Klinton eshte e para-pagezuara per president nga ata qe i caktojne keto zgjedhje, dhe ne Amerike kjo eshte e mundur, pasi sistemi i atjeshem zgjedhor nuk eshte direkt, por indirekt. A nuk kishte El Gore para 16 vjetesh disa mijra vota me shume se Bush-juniori, por burrat e zgjedhur votuan per Bushin!? M.gj.th. ka mundesi qe Trumpit ti shtohen votat, sa me shume ta tallin mediat, pasi njerezit jane ngopur nga servilat dhe sahan-lepirsit e mediave.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2016 19:27
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:34 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 477 faqe: « E parė ... « 467 468 469 470 471 472 473 474 475 [476] 477 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Nė rrotė tė lirė...kėtu nuk ėshtė filozofia > Pyetje-pergjigje

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.