Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Biondia dhe Stoli .
Gjithsej 24 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2011 02:19
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re trikoja.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 80 herė.

Trikoja e preferuar .

5 janar ...

...eshte nje nate e ftohte janari jashte bie nje shi i imet dhe era e ftohte e Krastes ben qe ne oborr te degjohet frikshem zhurma e degeve te pemeve .Brenda eshte ngrohte dhe ne guzhine ndihet era e mire qe vjen nga tenxherja ku po zien supa me oriz (e urrej kete tenxhere sepse mami me thote qe duhet ta laj ) .E urrej kete lloj gjelle ose supe se di pse e quajne supe kur eshte vetem uje me oriz dhe pak gjalp o vaj .Do preferoja te haja me mire buke te thekur me djathe por djath ska mbaroi dhe ai dhe deri te shtunen nuk marrim dot.Jam ulur afer stufes dhe po ngrohem mua me pelqen shume shtepia ime me duket shume e bukur guzhina eshte e madhe dhe e lyer ne ngjyre te bardhe dhe perdet jane te bardha dhe te qendisura .Ne ne cimento ka nje qylym te madh te kuq me rombe te zeza eshte i madh kete e ka bere mami i shoqes time te ngushte Sofikes ne tezgjah dhe noj here e kam ndihmuar dhe une me ate dhe pse une sdi te bej tezgjoh mire se sjam copanke jam mysulmane por asnje se di kujtojne se dhe une jam copanke sepse di te flas disa llafe .Shtepia ime eshte e madhe ka 3 dhoma ne njeren ku flen mami me babin ne tjetren ku do flejne cunat (vellezerit e mi) dhe ne njeren une me gjyshen .Ne guzhine jane dy divane qe jane mbuluar siper me velence ngjyre te bardhe dhe nje tavoline ne mes me 4 karrike dhe ne qoshe nje bufe ngyre jeshile ku qendrojne gotat dhe filxhanet e kafes dhe pjatat e embelsires . Po shkon ora 8 e darkes kur degjohet nje e trokitur ne dere mami shkon te hapi deren dhe syte e mi u fiksuan tek dera te shikoja kush ishte ,shpresoja te ishte xhaxhai me vajzen e tij kshuqe do luaja pak me ate .Mami nuk po e hapte te gjithe deren e se cfoli pastaj thirri babin ai doli me te shpejte.Foli dhe ai nja 2 seconda gjithmon ne deren gjysme te hapur dhe me ne ne fund dera u hap ai hyri brenda ne fytyre shume i verdhe po ashtu dhe mami dhe mbas tij nje grua nje 2 femije pak a shume te moshes time .Gruaja ishte e gjate e dobet me nje pale pantallona te zeza dhe me nje trike pambuku bezhe dhe nje golf I bardhe floket i kishte te zeza e te gjata me lekure shume te bardhe o te verdhe sdi si ta quaj dhe me syte e medhenj boje qielli Dukej e trembur dhe frikesuar dhe ishte bere qull pikat e shiut I kullonin ne qilim ishte shume e bukur kjo grua ne dore kishte nje cante basmaje dhe me tjetren kishte shtrenguar doren e vajzes dhe ate te djalit Nena ime kur e pa u ngrit shpejtesi dhe e perqafoi fort kurse ajo filloi me qa dhe ashtu mes lotesh I tha ;
-Nuk dija se ku te shkoja me iki treni u vonova ne takim me Cimin me fal por femijet kishin ftohte dhe jane te laguar nuk dua tju krijoj probleme po sdija ku te ikja me dy femi naten une shkova dhe tek D …po me tha se ska ven ku te fleje ...nena se la te fliste me gjate po dhe i tha;
-Te vish sa here te duash shtepia ime eshte hapur per te gjithe hajde te keqen ulu hiqi kepucet dhe shko afer zjarrit -babi pa nga gjyshja por shikimi i nenes ishte aq i rrepte sa ai nuk foli me. Une u cudita xhaxhai im kishte vend shtepia e tij ishte po e madhe sa e jona pastaj ato kishin 1 dhome bosh fare pse kishte genjyer ?Gruaja hoqi kepucet dhe mua syte me ngelen tek kembet e saj ajo skishte vesh corape dhe kembet i kishin marre ngjyren bojes se kepuceve te zeze ajo kur i hoqi u skuq .Femijet rrinin si te trembur por mami gjithe dashamirsi (them te rreme )sepse shikoja qe se bente me qef i tha hiqnin dhe ato kepucet e te shkonin afer stufes e te ngroheshin dhe ato kur hoqen kepucet dhe ato nuk kishin corape… Kishin vesh te dy nga nje pale pantallona kadife kafe dhe nje pallto te vjeter ngjyre gri te gjitha te lagura qull nga uji mami i thirri matane nga dhoma dhe i dha rrobat per ti veshur Une kur pashe vajzen qe kishte vesh triken time me te preferuar ate qe une e quaja “valet e detit” fillova gati te qaj por shikimi i rrepte i mamit me beri qe te mos ndihem me .E urreva kete vajze sepse ajo ishte trikoja ime mami ma kishte bere disa dite me pare ishte nje trike deve e gjate ngjyra ngjyra mami kishte ruajtur topat e vegjel te devese kur bente triko per komshijet dhe ma kishte bere une e pelqeja shume sepse kishte dhe 2 xhepa ishte trikoja me e bukur dhe kur e kisha vesh ne shkolle shoqet ma kishin pelqyer shume dhe te gjitha enderronin te kishin nje triko te tille dhe tani vinte kjo dhe e vishte kjo nuk ishte e drejte .. Kalamajte afruan duret e vogla siper stufes dhe pashe qe i ishin skuqur dhe care nga i ftohti .Gruaja shikonte si me faj gjyshen dhe babin une isha ul ne divan dhe sdija cfare te thoshja nana i tha mamit te vinte ne furnelle nje kusi nje uje te ngrohte dhe shkoi e u ul afer asaj dhe e perqafoi perseri fort .Gruaja nuk foli ndihej vetem e qara e saj tek thoshte mes notes”eshte shume semure Cimi shume… nxjerr gjak nga goja se di po kam frike se …“ une pashe vajzen e vogel qe ju drodh buza por nuk nxorri ze nuk qau dhe mami im kishte lot ne sy . Babi hodhi syte nga une dhe me tha te merrja femijet e te dilja ne dhomen tjeter ato u ngriten dhe ne shkuam ne dhomen e vellezerve te mi u ulen ne krevat une sdoja ti flisja asaj vajze sepse me kishte vesh trikon por pastaj kisha frike se mos babi me kuptonte e me bertite . Fillova ti pyes si quheshin vajza quhej Irena djali Ilir ajo ishe ne klasen e 4 kurse ai ne te 2 une fillova ti tregoj librat e mi fletoret perparesen e zeze tafta dhe me jakat e qendisura nga mami dhe e mcefa pata frike se mos me vishte dhe perparesen i tregova per shoqet e mia te shkolles per mesuesen qe e doja aq shume per endrren time qe kur te rritem do behem shkrimtare pastaj e pyeta;
-Po ti ke shume shoqe ne shkolle cfare do behesh kur te rritesh ?-jo me nje ze qe mezi e degjova dhe me koken ul me tha
- Une nuk kam shoqe ato nuk lozin me mua sepse babi im eshte ne burg eshte armik i popullit, une ulem ne bangen e fundit dhe vetem sot une isha ne burg te takoja babin por ishte semure mesuesja me shikon me inat dhe u thote shoqeve te mia te mos lozin me mua dhe ai burri qe shkuam perpara se te vinin ketu nuk na futi ne shtepi per kete se jemi armiq - ajo nuk foli me uli koken dhe futi duart ne xhepat e trikos time si per te ngrohur duret e vogla .Une shtanga nuk isha shume e madhe por as e vogel sa te mos dija se kush ishte armiku i popullit e cfare ndothte me ato qe i flisnin.Po mua sme dukej si armike ajo as ai cuni i vogel as ajo gruaja cuni i vogel u struk afer saj dhe ajo e shtrengoi rreth vetes fort dhe vellai im kur bente me mua kur kisha frike nga erresira me shtrengonte fort. Ate kohe hyri mami dhe na ftoi te shkonim te hanim darke u ulem rreth tavolines une here here shikoja gruan here vajzen e vogel here prinderit e mia kishte nje heshtje degjoheshin vetem luget tona qe kercisnin ne pjatat e porcelanit te bardhe .Kur mbaruam darken ne shkuam te flinin ne dhomen ku flija une dhe gjyshja ndersa mendoj se prinderit e mi dhe gruaja nuk fjeten gjithe naten ne mengjes heret pashe qe ato po beheshin gati te iknin rrobat e kalamajve dhe pse ishin vene tek stufa nuk ishin thare une u ngrita me vrap mora triken time qe Irena kishte hequr dhe i thashe mamit:
-Mami mund tja jap Irenes kete trike ?-mami dhe babi me pane te cuditur sepse e dinin qe ishte trikoja ime e preferuar mami duke qeshur me tha :
-Po jepja do te bej nje tjeter dhe me te bukur se kjo –
Irena e habitur dhe e gezuar me tha :
-Po eshte e jotja ti cfare do veshesh –
-Merre ta fal ty kshuqe kur ta veshesh ne shkolle shoqet e tua do te vijne afer e do duan te behen shoqe me ty sepse eshte shume bukur -ajo e mori e shtrengoi triken ne kraharor dhe te dyja u perqafuam fort .Une kur ajo po ikte i thashe mamit te saj
-Do vini perseri nje here tjeter ketu tek shtepia jone -gruaja u ul ne gjunje me perqafoi fort me puthi ne faqe dhe tha
-Po do vijme perseri nje here tjeter uroj qe shpirti jot te ngeli gjithmon kshu -une nuk kuptova shume nga ato qe me tha por me erdhi keq qe Irena po ikte dhe qe nuk kishte shoqe dhe une kisha kaq shume .Kur ato iken mendova te pyes nanen
-Nane me te vertet armik eshte babi I Irenes ?-ajo mu afrua afer me te shpejte dhe me tha me nje ze qe me trembi
-Me premto qe sdo i tregosh askujt por askujt as shoqes te dne te ngushte ate qe me the mua tani nese nuk do qe dhe babi jot te quhet i tille e te shkoje ne burg e me premto dhe sdo ti tregosh askujt qe ato ishin ne shtepine tone ?
Une e trembur nga ajo qe me tha nena por dhe nga zeri i zaj i premtova qe sdo ti tregoja askujt sepse nuk doja qe babi te ikte ne burg une e doja shume babin tim ai nuk ishte armik ai ishte babi im ishte i mire ai nuk vriste njeres ai ….Kaluan vite por asnje nuk guxoi me te fliste per ate nate dhe une nuk kuptova pse xhaxhi ishte aq i merzitur me babin tim dhe pse babi u zu dhe i tha qe kjo ishte shtepia e tij bente cte donte ...Une kohe me vone kur armiqte e popullit nuk eksistonin me mesova se xhaxhaji i saj ishte arratisur kur kishte qene ushtar per kete e kishin denuar te jatin e saj dhe gjithe familjen e kishin internuar .Babai i Irenes vdiq mbas 2 vjetesh burg shume i ri Irenen se pashe me por mesova se ishin arratisur per ne Amerik dhe ato por asnjeher nuk guxova te pyes as babin as mamin sjelljen e tyre sdija si ta merrja …Kishin kaluar shume vite nje dite me vjen nje pako nga amerika Chicago brenda kesaj pakoje mes shume gjerave qe kishin derguar ishte dhe nje fustan i kuq i gjate shume i bukur dhe nje bilete ku me shkruante ”Dikur me ke dhene dicka te shume shtrenjte per ty qe i ngjante valeve te detit sot po te dergoj dicka shume te shtrenjte per mua qe ka ngjyren e kuqe e te zjarrit te atij zjarri dhe dashurie qe kam ndier ate dite te ftohte janari nga ti dhe familja jote .Faleminderit ….
Mbas sherrit qe duhet te duroja mes tim biri dhe mbeses qe po ziheshin per nje libet koti dhe preferuan ta shqyejne duke e terhequr sesa tja japin njeri tetri mu kujtua kjo ngjarje dhe ndieva mall per ate vajzen e vogel qe jepte triken e saj te preferuar ...sot ajo vajza eshte rritur aq shume sa nuk e di sesa do jepte dicka te preferuar …

Modifikuar nga BIONDIA datė 17/02/2011 ora 16:57

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2011 16:33
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

kto shkrimet e tua Bionde te cojne ne boten mbi toke.
mua me bejne te ndjehem mire .
sikur te kishte nje stol te tille edhe per cfare me perplaset nga brenda do e ndertoja me kunja dhembesh po sic duket mrekullite nuk jane per te gjithe.

shume zemer hedh brenda. urime!

Modifikuar nga al74 datė 17/02/2011 ora 18:52

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2011 18:43
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2011 18:49
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Smile

.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2011 03:28
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha al74

sikur te kishte nje stol te tille



Mund te ulesh dhe ti ne kete stol Al mrekullia ndoshta ndodh ne kete stol ka vend per te gjithe.
Flm.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Shkurt 2011 12:10
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re down.gif
Ky file ėshtė shkarkuar 49 herė.

Mbas disa ditesh pushimesh e detyruar te kthehesh ne pune eshte nje kenaqesi dhe ndersa hipja shkallet e shkollet imagjinoja qe ti po me prisje tek dera e klases e sa do me shikoje do turreshe me vrap ashtu sic ben gjithmon pa pare fare as majtas as djathtes me koken ul e duke thirrur emrin tim... Ti je nje femije 9 vjec shume i bukur dhe pse thone qe ju qe keni sindromen DOWN jeni njelloj nuk eshte e vertet , syte e tua bojeqielli dhe floket e tu biond te shkurter te tregojne ne nje pamje te pare se je nje engjell por ti je nje dreq i vogel.
Je nje femi qe nuk lodhesh ti je shume aktiv kjo me lodh pa mase mua por ne te njejten kohe me jep dhe shume kenaqesi sepse me ty nuk meriztesh kurre.Ti je nje femi shume i lumtur ne gjithe keto vite ste kam pare nje here te merzitur o te trishtuar .Ste kam pare nje here te ankohesh dhe pse i ke te gjitha motivet ta besh sepse jeta nuk eshte e lehte analiza ,vizita operazione pa fund por kur je mire ti ke nje buzeqeshje ne fytyre qe te ben ke mendosh se kjo bote eshte shume mizore qe ti se meriton kete gje .Me ty une kam mesuar shume gjera dhe pse je ti ai qe duhet te mesosh nga une por cfare te mesoj une ty kur kaloj shume kohe duke u qare dhe per gjerat me te kota dhe per problemet me idote qe kam ne jete ?t Me ty une jam kthyer femi ti me ke mesuar bukurine e gjerave te thjeshta jam hutuar mbas fluturimit te nje fluture, mbas celjes se nje luleje qe bashke kishim mbjelle , jam mrekulluar mbas nje dallge deti qe fshinte nje keshtjelle ne rene e kemi qare te dy duke pare nje film vizatimor Bambi .Ti kenaqesh me pak ti loz dhe me nje gjethe peme ne oborrin e shkolles ti loz dhe me nje tape shishe o dhe me nje leter te bere lepur o zog gje qe asnje femi (as i imi) se ben dot me ato duan gjera te komplikura e asgje si kenaq dhe ikur ti dhurosh gjithe lodrat e botes.Ti je nje femi me nje vullnet te hekurt arrin te besh dhe gjerat me te veshtira dhe pse semundja jote dhe duart e tua kane veshtiresi te levizin e disa gjera nuk te lejon qe ti besh por perseri ti perpiqesh .Ti je shume bujar sa here qe merr merenden ti asnjher nuk merr 1 merr 2 dhe nje per mua dhe je shume i lumtur kur une haj bashke me ty ti i ofron dhe shokeve te tu gje qe ato se bejne dhe kjo me lendon shume .Ti je shume i vemendshem rreth cdo gjeje qe na rrethon ti me njeh shume mire di kur jam e lumtur e kur jam e gezuar mjafton vetem te me shofesh ne sy ti di dhe kur me dhemb koka e me sjell goten me uje e me thua”medicina mal di testa”. Ti ke nje dashuri shume te madhe per kafshet kete gje me ka fut dhe mua. Ti je nje femi fantastik e di qe sapo te me shofesh do turresh neper korridor e do me perqafosh fort gati per te me leshuar pertoke pastaj do kerkosh te me puthesh dhe pse kohet e fundit se ben me sepse e di shume mire qe fytyra ime eshte shume delikate ndaj puthjeve te tua ose me sakte ndaj jargeve te tua .Mbasi te kem perqafuar ti duke me pare ne sy e me gishtin drejt fytyres time e me thuash duke qeshur “oggi niente compito gioco solo“ por di qe dhe do trishtohesh kur te them “se tu non fai i compiti niente cavallo” e di qe kur te them kete gje ti do tundesh koken i merzitur e do me marresh doren e do ma shtrengosh e te dy do drejtohemi drejt klases ku 27 kalamajte sa me shohin tek dera do turren drejt meje .Vajzat mbasi te me ken perqafuar do fillojne e te thone “Omar mi ha preso la penna ,Omar mi ha fato male ,Omar non mi fa giocare ,Omar ride” dhe ndersa keto do vashdojne te thone gjerat qe ti ke bere une te shikoj qe koka jote sa nuk shkon ne toke e nuk flet kur te gjithe te ken pushuar se ankuari se cfare ti i ke bere.Ti me terheq drejt banges dhe ulemi ti nxjerr nga canta librat ,fletoren ,lapsin cdo gje e ben me qetesi dhe me koken ul e me thua”Omar e cattivo Omar non fa merenda ” …ndersa mendoj keto gjera hyj ne korridor e ti sa me shikon ti turresh me vrap me perqafon e m thua ”ti voglio bene “ une te perqafoj fort e te them “anche io Omar tanto tanto “...ja pse me ka munguar puna ime keto dite me ka munguar buzeqeshja e sinqerte nje femije down dashuria qe vetem ai di te fali .

http://www.youtube.com/watch?v=PRszqgpc88g

Modifikuar nga BIONDIA datė 21/02/2011 ora 22:19

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2011 22:03
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Glaukus
i heshtur ....

Regjistruar: 23/04/2006
Vendbanimi: buzė detit
Mesazhe: 6705

Thumbs up

origjinale , prekese dhe shume e bukur



me pak fjale mban firmen Bionde
( je njish )

__________________
- Hene duam ne heshtje,ashtu siē jam mesuar edhe une te dashuroj,ne Heshtje..Dhe vendosem te jetojmė tė ndarė dhe tė dashurojmė nė heshtje!Kjo ishte menyra e vetme pėr tė qendruar sa me afer njėri-tjetrit ..ndonese jo me trup.. por me zemėr!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2011 22:14
Glaukus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Glaukus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Glaukus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Glaukus Shto Glaukus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Glaukus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Mbas disa ditesh pushimesh e detyruar te kthehesh ne pune eshte nje kenaqesi dhe ndersa hipja shkallet e shkollet imagjinoja qe ti po me prisje tek dera e klases e sa do me shikoje do turreshe me vrap ashtu sic ben gjithmon pa pare fare as majtas as djathtes me koken ul e duke thirrur emrin tim... Ti je nje femije 9 vjec shume i bukur dhe pse thone qe ju qe keni sindromen DOWN jeni njelloj nuk eshte e vertet , syte e tua bojeqielli dhe floket e tu biond te shkurter te tregojne ne nje pamje te pare se je nje engjell por ti je nje dreq i vogel.
Je nje femi qe nuk lodhesh ti je shume aktiv kjo me lodh pa mase mua por ne te njejten kohe me jep dhe shume kenaqesi sepse me ty nuk meriztesh kurre.Ti je nje femi shume i lumtur ne gjithe keto vite ste kam pare nje here te merzitur o te trishtuar .Ste kam pare nje here te ankohesh dhe pse i ke te gjitha motivet ta besh sepse jeta nuk eshte e lehte analiza ,vizita operazione pa fund por kur je mire ti ke nje buzeqeshje ne fytyre qe te ben ke mendosh se kjo bote eshte shume mizore qe ti se meriton kete gje .Me ty une kam mesuar shume gjera dhe pse je ti ai qe duhet te mesosh nga une por cfare te mesoj une ty kur kaloj shume kohe duke u qare dhe per gjerat me te kota dhe per problemet me idote qe kam ne jete ?t Me ty une jam kthyer femi ti me ke mesuar bukurine e gjerave te thjeshta jam hutuar mbas fluturimit te nje fluture, mbas celjes se nje luleje qe bashke kishim mbjelle , jam mrekulluar mbas nje dallge deti qe fshinte nje keshtjelle ne rene e kemi qare te dy duke pare nje film vizatimor Bambi .Ti kenaqesh me pak ti loz dhe me nje gjethe peme ne oborrin e shkolles ti loz dhe me nje tape shishe o dhe me nje leter te bere lepur o zog gje qe asnje femi (as i imi) se ben dot me ato duan gjera te komplikura e asgje si kenaq dhe ikur ti dhurosh gjithe lodrat e botes.Ti je nje femi me nje vullnet te hekurt arrin te besh dhe gjerat me te veshtira dhe pse semundja jote dhe duart e tua kane veshtiresi te levizin e disa gjera nuk te lejon qe ti besh por perseri ti perpiqesh .Ti je shume bujar sa here qe merr merenden ti asnjher nuk merr 1 merr 2 dhe nje per mua dhe je shume i lumtur kur une haj bashke me ty ti i ofron dhe shokeve te tu gje qe ato se bejne dhe kjo me lendon shume .Ti je shume i vemendshem rreth cdo gjeje qe na rrethon ti me njeh shume mire di kur jam e lumtur e kur jam e gezuar mjafton vetem te me shofesh ne sy ti di dhe kur me dhemb koka e me sjell goten me uje e me thua”medicina mal di testa”. Ti ke nje dashuri shume te madhe per kafshet kete gje me ka fut dhe mua. Ti je nje femi fantastik e di qe sapo te me shofesh do turresh neper korridor e do me perqafosh fort gati per te me leshuar pertoke pastaj do kerkosh te me puthesh dhe pse kohet e fundit se ben me sepse e di shume mire qe fytyra ime eshte shume delikate ndaj puthjeve te tua ose me sakte ndaj jargeve te tua .Mbasi te kem perqafuar ti duke me pare ne sy e me gishtin drejt fytyres time e me thuash duke qeshur “oggi niente compito gioco solo“ por di qe dhe do trishtohesh kur te them “se tu non fai i compiti niente cavallo” e di qe kur te them kete gje ti do tundesh koken i merzitur e do me marresh doren e do ma shtrengosh e te dy do drejtohemi drejt klases ku 27 kalamajte sa me shohin tek dera do turren drejt meje .Vajzat mbasi te me ken perqafuar do fillojne e te thone “Omar mi ha preso la penna ,Omar mi ha fato male ,Omar non mi fa giocare ,Omar ride” dhe ndersa keto do vashdojne te thone gjerat qe ti ke bere une te shikoj qe koka jote sa nuk shkon ne toke e nuk flet kur te gjithe te ken pushuar se ankuari se cfare ti i ke bere.Ti me terheq drejt banges dhe ulemi ti nxjerr nga canta librat ,fletoren ,lapsin cdo gje e ben me qetesi dhe me koken ul e me thua”Omar e cattivo Omar non fa merenda ” …ndersa mendoj keto gjera hyj ne korridor e ti sa me shikon ti turresh me vrap me perqafon e m thua ”ti voglio bene “ une te perqafoj fort e te them “anche io Omar tanto tanto “...ja pse me ka munguar puna ime keto dite me ka munguar buzeqeshja e sinqerte nje femije down dashuria qe vetem ai di te fali .

http://www.youtube.com/watch?v=PRszqgpc88g



shume prekse me te vertet biond ene fillim po mendoja qe ishte djali yt me pas kuptova q eishte krejt tjeter
sdi sa mund te jete vertet po prekse dhe si te jet e vertet mund them qe mund te jesh nje njeri i shkelqyer te kehs gjithe ket dashuri per nje nxenes klase

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2011 23:53
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha dylan


sdi sa mund te jete vertet po prekse dhe si te jet e vertet mund them qe mund te jesh nje njeri i shkelqyer te kehs gjithe ket dashuri per nje nxenes klase



...punen time duhet ta kesh pasion dhe te pelqeje se nese nuk e ke dhe mendon vetem leket(dhe pse ne pune shkohet per leket ne rradhe te pare)asgje nuk te prek as semundja e nje femije .Une e shoh si femine tim (dhe pse gaboj ketu)dhe te them qe dashuria qe ndiej per ate ketu e kam shprehur vetem 1%.Sdo mundohesha kurre te shpikja nga mendja nje gje te tille .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2011 18:07
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 24 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Biondia dhe Stoli .

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.