Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Referendumi Per Bashkimin Kosove+shqiperi
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Gabim robert! Lol ..por ne disa pika jam dakord me ty.
Albini duket ne kte foto (ne profil ndihmon) tregon native elements. Pra nuk duket adpak me elemente slave dhe jo qe jo aziatike. Homogjen i zones ku jeton. (Per mendimin tim)
Ndersa mbiemrat tone mysliman ne shqiperi nuk kane lidhje aspak me me origjinen qofte kjo osman apo sultan apo hoxhe etj etj

P'sh me aq sa e kuptoj une, mbiemrat tone shqiptar vijn nga emrat e pare te babait gjyshit apo stergjushit etj etj. Pra gjenerata te freskta qe emrat i kane marre gjate kohes sundimit osman. Kjo shojegon sic eshte shembulli qe shume mbiemra te ndryshem mysliman apo katolik te malsise se madhe i perrkasin te njetit bajrak, qe ne nje kohe shekullore me pare ka qene nje fis apo familje apo dy tre vllezzer qofte, varet sa large fluturojm ne kohe.

E verteta eshte se kosovaret gjenetikisht tregojn se jane vendalinjt a balkanit me shume se ansje nje vend ne ballkan nese e konsiderojm komplet te pavarur nga ne kosoven.
Dhe llogjikisht mbiemri "kurti" me aq sa dij une egziston ne shume zona veriore shqiptare, qe dmth i perkasin bajrakve dhe krahinanave to ndryshmme, qe matematikisht eshte pamundshme te gjithe kto te jene nga azia e vogel. E kunderta per mendimin tim

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2013 11:23
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

PER MBIEMRIN "KURTI" , (Per piktorin dhe Kurtin)
Meqe per hobi merrem me etimologji, do deshiroja te ndalesha tek ky emer (mbiemer), por tani eshte darke dhe nuk kam kohe te gjate. Po te kemi parasysh se te gjithe njerzit ne bote jane te ikur - te ardhur, ca me pare e ca me mbrapa, e te gjithe te perzier pak apo shume me njeri-tjetrin, per mendimin tim s'ka asgje te keqe qe edhe Albini, tjetri apo tjetri, te kene ndonje preajrdhje pak shekullore nga lindja e Ballkanit ne anen perendimore te Ballkanit. Nje familje me mbiemrin Kurti, qe une kam pasur dikur ne lagje, aty tek Brryli prane ministrise se jashtme, nuk kishin ndonje ndryshim te madh nga te tjeret perreth, por s.d.q. se c'kishin nje ndryshim paksa ne fizionomine e fytyres. Nja dy-tre vllezer ishin edhe me te fortet aty; njerin, moshatar me mua, e kisha ne shkolle, pra si shok. Ky tipitizim ndoshta vjen edhe nga vecantite e tjera te jetes, stervitjet ne mundje dhe grusht, kontradiktat me te tjere, klani familjar, pra nga shume aspekte duken disa si te vecante. S.d.q., ky emer-mbiemer gjindet deri ne Gjermani, ashtu sic edhe ne veri te Shq., une e kam hasur edhe ne Mat, popullsi e ngjashme me fise gjermane te lashta te kultit te Diellit (mendoj se dhe toponimi "Mat" vjen nga "ma Te", pra mban diellin), ashtu sic kam hasur edhe emrin Akim (Ahim), te cilin po ashtu e gjen nga Gjermania e deri ne Rumani, e biles me tej.
Persa i perket tipologjise sllave te fytyres, -qe permend Kurti- do ta sqaroja (me siguri te plote) se kjo teori eshte hedhur poshte shkencerisht, pasi nuk ekziston nje tipollogji specifike fytyre sllave, por vetem gjuhe. Jo thjesht per antiracizem, por shkencerisht nuk eshte provuar kjo teori.
Ky Kurti ne Foto nuk tregon as me shume e as me pak se sa nje fytyre e zakonshme europiani me prejardhje semite (arabe), si te pakten gjysma e europianve.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2013 19:18
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Robert, sllavet jane nje poullsi prej 400 million, dhe dallohen ne pamje direkt nga jo-sllavet. P'sh sllavet e jugut ne kufij me ne etj, kane perzierje dhe dallohrn me veshtire..
Kte muhabet po beja me nje shok para pak kohesh; kam verejtur ne amerike kur takojm ndonje grek prej shume kohesh ktu, instinktivisht na duken me te afert qe dicka na lidh, pra duken me shume shqiptar, ndersa nje sllav un e dalloj menjeher nga larg..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2013 20:36
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
PER MBIEMRIN "KURTI" , (Per piktorin dhe Kurtin)
Meqe per hobi merrem me etimologji, do deshiroja te ndalesha tek ky emer (mbiemer), por tani eshte darke dhe nuk kam kohe te gjate. Po te kemi parasysh se te gjithe njerzit ne bote jane te ikur - te ardhur, ca me pare e ca me mbrapa, e te gjithe te perzier pak apo shume me njeri-tjetrin, per mendimin tim s'ka asgje te keqe qe edhe Albini, tjetri apo tjetri, te kene ndonje preajrdhje pak shekullore nga lindja e Ballkanit ne anen perendimore te Ballkanit. Nje familje me mbiemrin Kurti, qe une kam pasur dikur ne lagje, aty tek Brryli prane ministrise se jashtme, nuk kishin ndonje ndryshim te madh nga te tjeret perreth, por s.d.q. se c'kishin nje ndryshim paksa ne fizionomine e fytyres. Nja dy-tre vllezer ishin edhe me te fortet aty; njerin, moshatar me mua, e kisha ne shkolle, pra si shok. Ky tipitizim ndoshta vjen edhe nga vecantite e tjera te jetes, stervitjet ne mundje dhe grusht, kontradiktat me te tjere, klani familjar, pra nga shume aspekte duken disa si te vecante. S.d.q., ky emer-mbiemer gjindet deri ne Gjermani, ashtu sic edhe ne veri te Shq., une e kam hasur edhe ne Mat, popullsi e ngjashme me fise gjermane te lashta te kultit te Diellit (mendoj se dhe toponimi "Mat" vjen nga "ma Te", pra mban diellin), ashtu sic kam hasur edhe emrin Akim (Ahim), te cilin po ashtu e gjen nga Gjermania e deri ne Rumani, e biles me tej.
Persa i perket tipologjise sllave te fytyres, -qe permend Kurti- do ta sqaroja (me siguri te plote) se kjo teori eshte hedhur poshte shkencerisht, pasi nuk ekziston nje tipollogji specifike fytyre sllave, por vetem gjuhe. Jo thjesht per antiracizem, por shkencerisht nuk eshte provuar kjo teori.
Ky Kurti ne Foto nuk tregon as me shume e as me pak se sa nje fytyre e zakonshme europiani me prejardhje semite (arabe), si te pakten gjysma e europianve.

Hajde ti biem njeri gozhdes tjetri patkoit them une.
Kur kam qene femije une kam pasur komshinj ca minoritare greke, ca gollobordas ca laluce, ca leber pak me tutje ca gabel e ca magjype. Sa isha femije i kisha shoke e buken kemi ngrene te njeri-tjetri.
Edhe sot e kesaj dite kam shoqeri te mire me ta e kemi hyrje e dalje, sidomos nese rastis te behemi bashke ne vere.
Tani secili e di pak a shume historine e vet. Une timen e di te pakten. Mirpo kur te lexoj ty me duket vetja ne ishull. E pra çudi se me perpara nuk e ndieja veten te tille. Sidomos kur isha femije.
Me vjen keq qe ke krijuar komplekse prej ndonje familjeje, si i thone asaj fjales pyll pa derra nuk ka.
Pse ore ne cilin vend te botes nuk bekan vaki gjera te tilla.
Po keta komshijte e mi ketu, padovane, venetas te lashte, estense, jane kaq te ndryshem nga njeri tjetri nga fizionomia, femra me fytyre burri, gungace, shtrembaluce, te gjate vigane, shkurtabiqe, bujare, kurrnace, te mire, te kqinj, te dashur, te eger, te zgjuar,te trashe aman o zot, me puçrra, me fetyre llustruar, bionde, ezmere, hundshkabe e hundederra, hajdute, kriminel, te droguar, pijanece, manjake, mjkrrosha, kokpalare. Ca jane te thate e te dobet s me ska ca jane te trashe. Per çudi asgje te veçante.

Mati eshte Ematia. Etimologe te ndryshem thone e madhja.

robert une e di prejardhjen time puro shqiptare. Mbiemri im gjendet ne te tre fete e sotme shqiptare.
Mbiemrin tim e ke ne Shkoder, Mat, Diber, Kurbin, Elbasan, Korçe e Gjirokaster.
Mesuesja ime e gjuhes ka qene nga Gjirokastara kishte mbiemrin tim dhe quhej Argjiro. Me tha se edhe ajo kishte te njejtin mbiemer me mua biles ngeli e habitur se i thashe se isha me origjine nga malcia e Shkodres dhe se nuk e kisha kusherire nje vajze me emrin Alma qe ishte me origjine nga Dibra. Une katolik, ajo ortodokse dhe Alma myslymane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2013 22:07
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bruni22
W la mussa

Regjistruar: 30/04/2008
Vendbanimi: mu ke guri, qe bon xixa
Mesazhe: 1800

mbaje veten piktoro

__________________
"tie ciu' in pe de mussa che in carru de bo"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2013 22:18
bruni22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bruni22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bruni22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bruni22 Shto bruni22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bruni22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Piktoro, mos merr kot si pushka e jevgut, sic i thone, per me teper qe keshtu popullorce nuk po thua gjera te kunderta nga ato te miat. Persa i perket komplekseve ne raport me kombesine, i ke rene qamones se alarmit kot, sepse do deshiroja ti kisha ca komplekse te tilla, per te larguar pak depresionet, por ja qe s'i kam dreqin.
E qe per Matin shpjegohet nga shumica e gjuhetarve shqiptare: "e mathia" (e madhja), kete e di cdo kush, por ja qe une kam hipotezen time, jo vetem sepse "e madhja" eshte krejt pa kuptim ne rastin e Matit, jo vetem sepse "e madhja" eshte nje mbiemer -gje qe nuk ka bere ndonjehere vaki ne historine e vendeve te marrin mbiemra, por mbiemri ka qene shoqerues i nje emri-, por edhe sepse ka prova qe ne kufirin Tirane-Mat ndaheshin ata te kultit te henes me ata te diellit. (Besoj nuk do me detyrosh te jap ketu te gjitha te dhenat.)
Dhe... c'lidhje kishte mbiemri yt me komentin tim?! Sepse une as edhe nuk e di mbiemrin tend ne fakt! Kete s'e morra vesh!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2013 18:01
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Kurt, une nuk e di ke quan ti sllave? Por edhe po ti marrim te gjithe nga Rusia neper Poloni e deri ne Jugosllavi dhe Bullgari, (me ndonje perjashtim te vogel ne Rumani), sot po provohet nga provat e ADN (DNA) se edhe keto popullsi kane perzierje nga me te ndryshmet, ku ajo qe eshte specifikuar (me marrveshje) si kod i caktuar gjenetik i races sllave, gjindet ne sasi nga me te ndryshmet ne popullsite sllav-folese. Sidomos ndryshime te medha ka ne polaket, ceket, rumunet, bullgaret.
Por edhe keshtu popullorce te flasim, une kam punuar me polake dhe ukrahinas me sy aziatike (mongole), te cilve po t'ua kujtosh kete, te zemerohen. Ruse ka plot te tille, nga Jelcini dhe Putimi e deri tek miliona te tjere. Une kam patur tek nje firme shume jugosllave, nga te gjitha krahinat. Ndryshimet e tyre fizionomike ishin te medha. Keshtu, nese Hollivudi paraqet ne filmat me Rambon sllave me koke te madhe dhe nofull te nxjerre, kjo i pergjigjet realitetit vetem nja 5 % ne keto popullsi sllav-folese. Ka shume punime antropologjike shqiptare qe flasin per kete problem.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2013 18:17
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Piktoro, mos merr kot si pushka e jevgut, sic i thone, per me teper qe keshtu popullorce nuk po thua gjera te kunderta nga ato te miat. Persa i perket komplekseve ne raport me kombesine, i ke rene qamones se alarmit kot, sepse do deshiroja ti kisha ca komplekse te tilla, per te larguar pak depresionet, por ja qe s'i kam dreqin.
E qe per Matin shpjegohet nga shumica e gjuhetarve shqiptare: "e mathia" (e madhja), kete e di cdo kush, por ja qe une kam hipotezen time, jo vetem sepse "e madhja" eshte krejt pa kuptim ne rastin e Matit, jo vetem sepse "e madhja" eshte nje mbiemer -gje qe nuk ka bere ndonjehere vaki ne historine e vendeve te marrin mbiemra, por mbiemri ka qene shoqerues i nje emri-, por edhe sepse ka prova qe ne kufirin Tirane-Mat ndaheshin ata te kultit te henes me ata te diellit. (Besoj nuk do me detyrosh te jap ketu te gjitha te dhenat.)
Dhe... c'lidhje kishte mbiemri yt me komentin tim?! Sepse une as edhe nuk e di mbiemrin tend ne fakt! Kete s'e morra vesh!

Kallzusi robert. Ne pergjithesi toponimet jane kallzuesore.
Po keshtu sikurse jane disa toponime qe nuk kane asnje kuptim sot per sot. Kjo nuk do te thote se ky emertim dikur nuk kishte kuptim.
Folja.
Me kalimin e kohes shkurtimet dhe deformimet kane bere efektin e vet. Psh Vlora nuk te jep asnje kuptim sot. Edhe po ta lidhesh me emertimin e vjeter Aulona serish nuk kuptojme asgje. Fatmiresisht 50 vjet me pare shkruhej Vlone. Po keshtu deri vone te vjetrit thoshin " po shkoj ne Vlone, apo kjeshe ne Vlone.
Robert une them se duhet qetesi kur diskutojme keto gjera, pa kaluar tek shprehjet me pushke jevgu apo komplekse.
Kjo tema flet per tjeter katund dhe ne dolem ne stane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2013 20:51
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
Bashkimi do behet jo kur te thote spahiu berisha apo rama por kur kosovaret dhe shqiptaret te pranojne njeri tjetrin.

Me pelqen motra ketu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2013 21:06
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Me pelqen motra ketu.

Edhe mu, dyshoj se me duket se kemi shije te njejta , veçse ti thua "motra" une jo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shkurt 2013 19:53
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:20 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Referendumi Per Bashkimin Kosove+shqiperi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.