Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Sofrat Shqiptare > Bujqesi (foto dhe komente).
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Faleminderit Matrian.
Ne fakt kopshtin e kam si nje moment kenaqesie, te merem me te kur kam kohe te lire. Eshte nje kopesht i vogel. Sistemin e ujitjes e kam rregulluar me nje tub uji qe ka vrima çdo 30 cm dhe e leshon ujin pika pika drejt e ne rrenje. Kjo metode ka dy te mira te veçanta sepse kursen ujin dhe nuk te merr shume kohe. vej rregullatorin e kohes se ujit deri ne 2 ore max natyrisht ne darke vone ose ne mengjes heret. Tubat e ujit i kam rregulluar ne ate menyre qe nese dua te vadis specat trangujt etj hap njeren deg dhe e mbyll ate te domateve qe duan uje me pak se te tjerat. Psh tani domatet nuk i vadis me derisa te fillojne e te skuqen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2009 21:51
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

ç kenaqesi... me duken shum te kuruara, ti e ke pasion me duket, 24 ore ne baçe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2009 22:20
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
matrian
arc

Regjistruar: 26/08/2008
Vendbanimi: apollonia.gr
Mesazhe: 72

Mbase do te kem edhe une ndonje cope toke ne te ardhmen!...Tani per tani mundohem qe te kultivoj aq sa eshte e mundur neper vazo.
Ne treg gjerat kane #,(ne Shqiperi akoma ka perime dhe fruta "prej verteti"),prodhimet, nuk kane shije "tamam",me zhvillimin e shkences (qe ka shume te mira nuk diskutohet),shija dhe perberja e kultivimit eshte e ndryshuar.(te,pakten per shijen, nuk eshte me e njejta,ashtu sic ishim mesuar t'a hanim). Shume gjera i ha dhe i shijon si "produkte plastike"....
(mos te futemi me thelle!...)

Une po pres te me behen domatet, nuk i kam vene here tjeter, por nuk e dija qe nuk duan uje kur jane ne procesin e pjekjes?!...-Rrofsh, eshte nje keshille shume e vlefshme, pasi panvarsisht se "merrem+i dua shume" bimet nuk kam njohuri te mjaftueshme per to! - (mundohem!-qesh!!!)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2009 22:44
matrian nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė matrian Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me matrian (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: matrian Shto matrian nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto matrian nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Kujtova se i kisha pare te gjitha llojet e temave por kjo puna e kopshteve me mungonte. Kurioze limoni i fotografuar ne madhesi reale.


Piktori me duhet nje njeri si ty, nje person qe njoh i ka hipur ne koke te beje nje plantacion rrushi ne Shqiperi e te perdore ate sistemin e ujitjes ... se nuk i pelqen vera normale do me be eksperimente

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2009 22:56
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
matrian
arc

Regjistruar: 26/08/2008
Vendbanimi: apollonia.gr
Mesazhe: 72

Faleminderit Tulipan! - Por po te kishe mundesi t'i merrje ere, atehere do ishte shume gje e mrekullueshme! - Limon prej verteti!
Eshte vone tani per te mbjelle miser!....(te vone sigurisht)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Qershor 2009 18:23
matrian nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė matrian Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me matrian (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: matrian Shto matrian nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto matrian nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Pasioni dhe perfitimet

Me pasion arrihet gjithshka, jo me nje cope kopesht.
E para meson shume.
E dyta merr prodhime te sigurta.
Te ndihmon si antistres, te ben te harrohesh me bimeve dhe gjelberimit te tyre.
Etj.
Tani 24 ore jo, por ne mengjes sapo zgjohesh, hap deren dhe i afrohesh kopshtit tend dhe fillon e shikon me kujdes bimet kundron lulet apo frytet e tyre dhe ndonje eventuale nderhyrje.
Pas pune pothuajse te njejten gje.
Te shtunen ose te diel ke kohe te merresh me shume.

Domatet, ne fakt eshte nje bime e admirueshme sepse ka imunitet nga shume semundje dhe nuk kerkon kura te veçanta, mjafton te hedhesh ca gurkali (sulfat bakri-ngjyre jeshile) ne maje te bimes here pas here.
Gjithashtu domatja nuk eshte bime delikate mund ta drejtosh nga te duash mund ta krasisesh, psh gjethet e katit te pare pasi kane lidhur kokrrat, kjo e ndihmon ne ajrimin e bimes dhe ne pershpejtimin e rritjes dhe pjekjes se fruteve ne vend qe te leshoj shtat e gjethe.
Hiqja pa meshire filizat e rinj (kopilat) e çdo kati, mjafton nje gjithmone.

Tulipani te ndihmoj me kenaqesi se edhe une kam pasion veren (e kuqe).
Nuk kam preferenca , mjafton te jete ose Merlot , Kabernet ose Shesh i Zi.

Prape per domaten:p , domatja eshte bime qe nuk ka nevoje per qarkullim, dmth mund ta mbjellesh disa here ne te njejtin vend, kjo nuk vlen per specat, patellxhanet etj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Qershor 2009 20:20
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Re: Pasioni dhe perfitimet

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor

Te ndihmon si antistres, te ben te harrohesh me bimeve dhe gjelberimit te tyre.
Etj.


Tulipani te ndihmoj me kenaqesi se edhe une kam pasion veren (e kuqe).
Nuk kam preferenca , mjafton te jete ose Merlot , Kabernet ose Shesh i Zi.




S'je i vetmi qe e thua kete gje, megjithese une preferoj vec te shikoj mos bej duart pis :p


ps. Flm do te te them nese behet gje

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2009 18:04
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Na myten katnaret .............
















Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2009 19:09
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Bujqesia eshte çeshtje e .... katunarve.
Po ti çne kendej, na ler rehat ne katundarve ti bejm si dime vete punet tona.
Hidhu andej nga qytetarkat.:p :p :p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2009 19:33
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha turll
Na myten katnaret .............




turll te jesh katunar/e sot eshte nje gje e mire sepse je mo trandy ....ske nevoje per llampada mjafton nje ore duke ujitur bacen ne u nxive u bane bythe kusie.....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Qershor 2009 20:08
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Sofrat Shqiptare > Bujqesi (foto dhe komente).

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.