Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lela
Anetar i ri

Regjistruar: 23/09/2003
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 25

zoti

besoni te zoti?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2003 16:51
lela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lela Shto lela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

Nuk besoj te zoti dhe nuk do rri tani te jap argumente per kete sepse gjithmone grricem me te tjeret per kete teme dhe sot skam nge te bej debat. Po them vetem nje gje: Pashe nje dite ne rruge nje makine ku ishte shkruajtur anash "Zoti e do Shqiperine" (si duket makine e ndonje kishe), dhe thashe me vete: Pa le te mos ta donte, kushedi ku do ishim tani

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2003 17:33
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lela
Anetar i ri

Regjistruar: 23/09/2003
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 25

z

po ne neshqiperi na ka mallkuar zoti HAHA prandaj jemi shume prapa (perpara) zoti nuk eshte njeri po un mendoj se eshte si ta shpjegoj fuqi natyre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2003 12:46
lela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lela Shto lela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Zoti per mua eshte vetem nje shpikje e te dobteve dhe strehimi i viktimave....Eshte thjesht nje iluzion i krijuar nga ata qe kane nevoje ...Qe kane nevoje si nga ana shpirterore ashtu edhe ekonomike (keta te fundit me shume se kushdo tjeter jane ,ata qe drejtojne kisha e xhami )
A nuk te duket absurde besimi ne ekzistencen e tij kur gjithcka qe ai te premton eshte nje jete me te mire pas vdekjes...Pas vdekjes???e kush ma siguron qe kjo ekziston???
E shikoni sa absurde eshte ideja..te premtojne dicka te cilen nuk do kesh mundesi kurre ta provosh sa je i ndergjegjshem ,sa jetone kete jete ,sa je gjalle...

Gjyshi im thoshte gjithmone qe Zotin e kemi krijuar ne dhe ai ekziston sa here qe ne kemi nevoje per te....

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Nëntor 2003 21:34
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
KOKUTHI
Anetar i ri

Regjistruar: 10/11/2003
Vendbanimi: genova italy
Mesazhe: 2

po

shkurt une besoj te zoti,ZOTI ekziston dhe kjo ska pike dyshimi.mjafton ti beshg pytje vetes pse jeton?pse eshte e ndertuar e tille kjo bote?kush e ka ndertuar jeten time dhe pse vdes?kush e ka krijuar kte univers?ather do te kuptosh qe eshte nje dore qe i ka bere te gjitha keto,AI eahte nje dhe ne jemi rober te TIJ.FLM ERDISI

__________________
la vita e koklavita

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2003 17:48
KOKUTHI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė KOKUTHI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me KOKUTHI (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė KOKUTHI't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: KOKUTHI Shto KOKUTHI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto KOKUTHI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Besoj me bindje.

Besoj ne zot se eshte ati yne krijuesi i gjithshkaje dhe drejtuesi i jetes ton te perditeshme. Pa Atin ton (Zotin) nuk do te ishim ne dhe nuk do te ishte kjo qe ne shikojme dhe jetojme.
E pse mos te besojme te ati dhe te bibla te cilen ati yne e ka shkruajtur me doren e mbi 40 autoreve te cilet jan frymezuar preja atit ton per qindra vet me radh.
Lexoheni njeher biblen apo kuranin dhe do te shikoni se cfar shkurhet aty. Aty nuk do te gjeni asgje te keqe dhe cdo keshill dhe mesim qe eshte shkurar ne to eshte teper i vlefshem dhe shume edukues. Ateher perse mos te besojme ne zot kur ne te gjitha veprat qe jan shkruar nga Ai ka vetem miresi? Bejani kete pyetje vetes dhe do te shikoni se mendimet tuaja do te ndryshojne dhe do filloni te besoni ne Atin ton.
Mendoni per nje moment sekur te gjithe njerezit te besonin ne zot dhe te permbushnin me perpikmeri te gjitha ato qe thuhen ne bibel. Kjo do ishte jeta e vertet e permtuar prej atit ton. Do te kishte vetem gezim dhe hare kudo, miresi dhe paqe, nuk do kishte luftra dhe vuajtet dhe njerezit do ta donin njeri-tjetrin si veten e tyre.
Po te mendosh gjith keto gjera te mira qe na premton ati ne besimin e tij,ateher do besosh me bindje.
Zoti ju bekoft dhe ja u ndricofte mendjen.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2003 00:16
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sy_jeshilja
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 13/01/2003
Vendbanimi: God is LOVE
Mesazhe: 393

Bashkohem me Kenin.
Kjo teme nuk eshte per diskutim, ose nqs pyetja do ishte drejtuar ndryshe ,ndoshta besoni apo jo,secili mund te shfaqte idete, po egzistenca e Tij, nuk vihet dot kurre ne dyshim. Kjo pyetje nuk qendron o shoke.
S'kam kohe ta shtjelloj po merrni lexoni biblen ,(po nuk pertuat ),ne fund te fundit nuk ju gjen gje e keqe, edhe nqs nuk doni ta besoni ate qe shkruan, lexoji per te shtuar njohurite tuaja. Bibla (kuranin nuk e kam lexuar), eshte nder librat me te cmuar te njerezimit .Jua hap ato syckat e bukura dhe ju ben te mendoni ,nga erdha dhe ku do shkoj ?


Sycka po iken se ka provim neser .

Peace njerez !

__________________
Rumor is the only thing that gets thicker as you spread it.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2003 01:42
Sy_jeshilja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sy_jeshilja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sy_jeshilja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sy_jeshilja Shto Sy_jeshilja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sy_jeshilja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jam_ai_qe_jam
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: Ne mes te botes...
Mesazhe: 230

Kurani dhe Bibla dy libra me rendesi Shkencore te nivelit me te larte.
Dakordohem me Kenin kur thote se "po te benim ashtu siç na Porosit Bibla dhe Kurani,nuk do te ket luftra,gjakderdhje te kota,por do ket paçe e miresi,"sepse qe ne te dyja thuhet keshtu.

Ps:Sycke te keshilloj ta lexosh edhe Kuranin,pamvarsisht se je e krishterë,eshte nje Kryeveper qe do te te sjell qetsim shpirteror dhe shume shume lumturi.

__________________
Eshte e lehte te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik!,por eshte e veshtire te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2003 05:31
jam_ai_qe_jam nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jam_ai_qe_jam Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jam_ai_qe_jam (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jam_ai_qe_jam Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anaz
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/09/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 164

Jam plotesisht dakord me Kenin

Eh a egziston Zoti!!
Sigurisht jo vetem qe egziston por edhe vepron ndjeshem ne jetet tona.
Nuk e di a keni provuar te keni nje mardhenie sa me te afert me Perendine duke ju lutur Ati dhe te shijoni bekimet dhe pergjigjet e lutjeve.
Eshte e mrekullueshme te dish se dikush atje lart te shikon te mbron dhe te do shume pa interes.
Se di por nese do te mbyllja syte do ta imagjinoja Zotin si nje njeri te mencur te veshur me te bardha i cili qendron i ulur ne nje fron dhe veten time si jo te denje per tjua afruar dhe per te folur me te por dashuria e tij eshte aq e madhe saqe vjen me zgjat doren dhe me ledhaton koken duke me thene mos u tremb une jam ketu per ju dhe nuk ju braktis kurre.
Eshte kjo ndjesi qe me shoqeron kudo dhe me ben te ndihem mire por sigurisht edhe leximi i bibles fjales te Perendise me ndihmon te jem sa me prane Tij.
Si mund te them qe nuk ka Zot kur gjith krijimi bertet fort
ku gjithcka eshte e krijuar nga nje dore e mbinatyrshme.
Kush mund te krijonte boten me ligjesite e saja pervec se dores se Krijuesit tone.
Se di por te vesh ne dyshim egzistencen e Zotit eshte vertet e pakuptimte.
Nuk di cte them me vetem Zoti ju bekofte te gjithve.

__________________
Bota eshte nje komedi per ata qe mendojne e nje tragjedi per ata qe ndjejne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2003 07:52
anaz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anaz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anaz (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anaz Shto anaz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anaz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anaz
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/09/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 164

Si vepron Zoti ne jeten tuaj?

Mendoj se nje pjese e madhe e antareve te Forumit besojne tek Perendia.
Do te doja qe secili prej nesh te jape nje deshmi se si Zoti vepron ne jetet tona, ndoshta kjo do te ndikonte edhe tek te tjeret qe nuk besojne per te bere nje hap perpara.
Pres pergjigjet tuaja...

__________________
Bota eshte nje komedi per ata qe mendojne e nje tragjedi per ata qe ndjejne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2003 07:58
anaz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anaz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anaz (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anaz Shto anaz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anaz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.