Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Syri_Magjik
VIP Baby

Regjistruar: 26/04/2005
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 528

ZOTI NDODHET GJITHMONE PRAN NESH!

DHE KUDO NE RRUZULLIN QIELLOR!

__________________
PrOuD 2B ShQiptAre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2005 01:05
Syri_Magjik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Syri_Magjik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Syri_Magjik (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Syri_Magjik't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Syri_Magjik Shto Syri_Magjik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Syri_Magjik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
M&M
Anetar i ri

Regjistruar: 17/07/2005
Vendbanimi: durres
Mesazhe: 22

hi

pershendtetjke dhe faleminderit per pergjigjen. me shume me intereson se cfare te ben te besosh tek drejtesia hynore......................

__________________
stand up for what you believe in as long as ou breathe in

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2005 16:26
M&M nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė M&M Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me M&M (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: M&M Shto M&M nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto M&M nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Une besoj ke Zoti, por nuk besoj tek Zoti sepse shikoj natyren edhe them o burra paska patjeter nje Zot.

Une besoj tek ai sepse e kam "takuar" ne shume raste, ne raste gezimi edhe hidherimi. Une besoj se ekziston nje Zot nga veprimet e tij ne jeten time. Kur shikoj qe ka futur doren e tij kur kam qene perballe shume crossroad edhe sdija kush ishte me e mira per mua.

Psh. kur zgjodha shkollen edhe qytetin ku do ikja, ne momentin e fundit kur skisha asnje dyshim se do ikja ne te majten, dicka erdhi papritur edhe e pakuptishme e me kthehu 180 degree. Edhe tani shikoj qe ishte zgjidhja me e mire, edhe e ardhmja duket shume me e paster.
Pres edhe kerkoje qe Zoti te vazhdoje te fusi doren ne jeten time.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2005 22:08
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
clk320
Anetar i ri

Regjistruar: 05/08/2005
Vendbanimi: florida
Mesazhe: 20

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Citim:
Po citoj ato që tha kalorsi_i_kuq
Une besoj ke Zoti, por nuk besoj tek Zoti sepse shikoj natyren edhe them o burra paska patjeter nje Zot.

Une besoj tek ai sepse e kam "takuar" ne shume raste, ne raste gezimi edhe hidherimi. Une besoj se ekziston nje Zot nga veprimet e tij ne jeten time. Kur shikoj qe ka futur doren e tij kur kam qene perballe shume crossroad edhe sdija kush ishte me e mira per mua.

Psh. kur zgjodha shkollen edhe qytetin ku do ikja, ne momentin e fundit kur skisha asnje dyshim se do ikja ne te majten, dicka erdhi papritur edhe e pakuptishme e me kthehu 180 degree. Edhe tani shikoj qe ishte zgjidhja me e mire, edhe e ardhmja duket shume me e paster.
Pres edhe kerkoje qe Zoti te vazhdoje te fusi doren ne jeten time.


Kur ta takosh here tjeter thuj zotit te dali nje xhiro knej nga lagja ime se kom kohe pa e pare. Ose me mire se kam pare ndonjeher po thone qe i njgjan njeriut. pa pate mundesi te lutem me co nje foto se s di kujt ti besoj me perpara, besimtareve si ty dhe mua apo pjeses tjeter qe perdor logjiken

__________________
God is dead. Te vdekurit me te vdekurit dhe te gjallet me te gjallet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2005 21:18
clk320 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė clk320 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me clk320 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: clk320 Shto clk320 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto clk320 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
clk320
Anetar i ri

Regjistruar: 05/08/2005
Vendbanimi: florida
Mesazhe: 20

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Citim:
Po citoj ato që tha clk320

Kur ta takosh here tjeter thuj zotit te dali nje xhiro knej nga lagja ime se kom kohe pa e pare. Ose me mire se kam pare ndonjeher po thone qe i njgjan njeriut. pa pate mundesi te lutem me co nje foto se s di kujt ti besoj me perpara, besimtareve si ty dhe mua apo pjeses tjeter qe perdor logjiken


Se harrova thuaj zotit mos ti fusi shume duart se se ka mire punen keshtu. Ketu ku jetoj une ka pasoja shume te renda ligjore per futje duarsh. Mire prifterinjte qe s'po lejne ven pa fut duart po edhe zoti?

__________________
God is dead. Te vdekurit me te vdekurit dhe te gjallet me te gjallet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2005 21:31
clk320 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė clk320 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me clk320 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: clk320 Shto clk320 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto clk320 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Citim:
Po citoj ato që tha clk320

Se harrova thuaj zotit mos ti fusi shume duart se se ka mire punen keshtu. Ketu ku jetoj une ka pasoja shume te renda ligjore per futje duarsh. Mire prifterinjte qe s'po lejne ven pa fut duart po edhe zoti?




clk, cfare ben mor burre? Problemi yt sjam une. Nese ti sbeson ke Zoti se perdorke llogjiken, UNE BESOJ ke Zoti duke perdorur llogjiken.

Nje teolog, mesuesi im, thonte gjithmone Zoti nuk ka nje identifikim sic ka njeriu qe te ecim bashke me te etj etj. Eshte sikur ti ngjitesh majes se malit edhe te shikosh poshte natyren. Si do e pershkruash? Cfjale do perdoresh? madheshtore apo thjesht e bukur? Smund ta identifikosh ndjenjat ne maje te malit vetem me nje fjale. Gjithashtu edhe me Zotin!!!! une u shpreha qe kur shikoj jeten time siper malit smund ta quaj AKSIDENT, mencuria ime, apo koincidence po e quaj Dora e Zotit qe i dha kaq drejtime ose me mire e papershkrueshme.

pastaj sa per futjen e dores, kam vite pa ikur ne shqiperi edhe nuk me erdhi nder mend nje fjale tjeter, besoj se me kupton.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2005 22:33
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Citim:
Po citoj ato që tha clk320

Kur ta takosh here tjeter thuj zotit te dali nje xhiro knej nga lagja ime se kom kohe pa e pare. Ose me mire se kam pare ndonjeher po thone qe i njgjan njeriut. pa pate mundesi te lutem me co nje foto se s di kujt ti besoj me perpara, besimtareve si ty dhe mua apo pjeses tjeter qe perdor logjiken




Supozoj se akoma moderatoret nuk kane hasur ne kete shkrese tenden sepse jane te detyruar te ju hudhin automatikisht nga ky forum.

Nje njeri qe mohon nje argument bazuar ne ajetet Kur'anore dhe akoma vazhdon me fyerje dhe tallje,konsiderohet jobesimtare dhe ju nuk posedoni asnje cilesi per anetarsimin ne kete forum!

Citat yti: " thone se Zoti "i ngjane njeriut" , SubhaneAllah.

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2005 01:13
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Une s'shikoj ndonje gabim ne shkresen e tij qe te hiqet nga forumi. Ai thjesht u shpreh ca kishte ne ate moment qe duket pas si ekstreme por kuptohet qe ka te drejten e mendimit edhe te fjales.

Eshte e vertet clk320 duhet te permbahesh pak, edhe jo me ton talles, por dicka qe kuptohet se si duket paske humbur shpresat ke Zoti.

Sa per "i ngjane njeriut" mendohet se Zoti kur krijoi njeriun e beri me inazhin e tij. Kjo eshte ne librat e shenjte kristjane e cifute.Tani kjo duket shume e pabesueshme per Islamin por njeriu eshte krijesa me e vlersuar e Zotit. Mund te permend qe kurani shkruan qe Zoti kerkoi te gjith engjejt tu perulnin perpara njeriut qe ai sa kishte krijuar, duke treguar qe njeriu ishte me lart se engjejt. Tani edhe kjo mund ta hapi kontroverse qe Zoti e ka bere ne imazhin e tij. ( MUND te flas me shume per kete por dal jashte temes.)

CLK320 din vetem nje pjese te vogel te teologjise edhe nuk mund te bashkohen bashke prandaj eshte i konfuzuar edhe i rrebeluar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2005 06:14
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Citim:
Po citoj ato që tha clk320

Kur ta takosh here tjeter thuj zotit te dali nje xhiro knej nga lagja ime se kom kohe pa e pare. Ose me mire se kam pare ndonjeher po thone qe i njgjan njeriut. pa pate mundesi te lutem me co nje foto se s di kujt ti besoj me perpara, besimtareve si ty dhe mua apo pjeses tjeter qe perdor logjiken




Pershendetje clk320.

Eshte e drejta juaj te mos besoni ne zot, por te lutem respektoni besimtaret dhe anetaret e ketij nen forumi..
Askush nuk ju detyron te frekuentoni kete nen forum.

Faleminderit per mirekuptimin..

ps: mesazhe te ketij "lloji" do te fishihen ne te ardhmen, per te ruajtur qetesine e ketij nen forumi..

me respekt sabina

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Modifikuar nga agata datė 08/08/2005 ora 20:00

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2005 10:45
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
clk320
Anetar i ri

Regjistruar: 05/08/2005
Vendbanimi: florida
Mesazhe: 20

Citim:
Po citoj ato që tha kalorsi_i_kuq
Une s'shikoj ndonje gabim ne shkresen e tij qe te hiqet nga forumi. Ai thjesht u shpreh ca kishte ne ate moment qe duket pas si ekstreme por kuptohet qe ka te drejten e mendimit edhe te fjales.

Eshte e vertet clk320 duhet te permbahesh pak, edhe jo me ton talles, por dicka qe kuptohet se si duket paske humbur shpresat ke Zoti.

Sa per "i ngjane njeriut" mendohet se Zoti kur krijoi njeriun e beri me inazhin e tij. Kjo eshte ne librat e shenjte kristjane e cifute.Tani kjo duket shume e pabesueshme per Islamin por njeriu eshte krijesa me e vlersuar e Zotit. Mund te permend qe kurani shkruan qe Zoti kerkoi te gjith engjejt tu perulnin perpara njeriut qe ai sa kishte krijuar, duke treguar qe njeriu ishte me lart se engjejt. Tani edhe kjo mund ta hapi kontroverse qe Zoti e ka bere ne imazhin e tij. ( MUND te flas me shume per kete por dal jashte temes.)

CLK320 din vetem nje pjese te vogel te teologjise edhe nuk mund te bashkohen bashke prandaj eshte i konfuzuar edhe i rrebeluar.


Daku ne qofte se dyshon tek njohurite e mia ne teologji ke te drejte. Por edhe per ty eshte nje fushe ere duke pasur parasysh sistemin politik perpara se ti te gjeje Zotin. Do te ishte me e shendetcme per teologe te tille te lexonin te dy anet e monedhes. Sa per nje reference te vogel interesante dhe neqofte se lexon dicka tjeter pervec bibles. te keshilloj te lexosh edhe libra te tjere si nga frued apo nitszche ose lexo "The question of god" ku do te gjesh informacon interesant si mbase nga idhulli jot C.S. Lewis ashtu dhe nga Freud. Pastaj kur te jesh me i informuar pergjigju.

__________________
God is dead. Te vdekurit me te vdekurit dhe te gjallet me te gjallet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2005 16:09
clk320 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė clk320 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me clk320 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: clk320 Shto clk320 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto clk320 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.