Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 14 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Citim:
Po citoj ato që tha clk320
Neqofte se ky forum eshte vetem per besimtaret atehere te lajmerohet perpare se te lejohet postimi i pergjigjeve apo ideve personale. Sepse keshtu sic thua ti nga PrisheTani i bie qe une te jem futur gabimisht ne "Xhamia on line" dhe jo ne nje forum ku sejcili shpreh bindjet e tij vetjake. Tash me me fal se po due mi iki. Sa pasha zotin skom kene tu u mahit me ty prej prishtine. Hajt tash se po folna shkyp oj ti cuce. Per flamur!


Clk320, ky eshte forum i fjales se lire per te gjithe pa perjashtim, por ajo qe ju duhet te keni parasysh eshte se kjo nuk do te thote se ju apo kushdo qofte tjeter te tallet dhe ironizoje besimin e te tjereve.

Nese per ju Zoti s'ekziston s'ka asgje te keqe sepse seicili eshte pergjegjes per veprat e tij por nga kjo te tallesh me ekzistencen e Zotit do te thote te tallesh me miljarda njerez qe besojne ne ekzistencen e Tij.
Shkrime te tilla nuk do te tolerohen.

Gjithe te mirat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2005 19:18
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Besimi ne ekzistencen e Zotit,eshte dituri dhe mencuri e cdo secilit te gjurmojme ne kete drejtim.Poashtu,une dhe asnje besimtar tjeter nuk ia imponon fen islame njeriut,cdo gje eshte me vet vullnetin dhe deshiren tone.Por,ajo qe vertete nuk me pelqen eshte forma e fyerjeve dhe talljeve drejtuar Zotit,gje qe nuk tolerohet fare,fare,fare.Ne nuk jemi fare kunder qe te shtrohen pyetje nga me te ndryshmet mbi fen islame,por duhet pasur parasysh,qe ato pyetje te jen sa me te arsyeshme dhe pa nencmimin me te ulet.

Dhe,shpresoj qe do "fshihen" shkresat e tilla,nese nuk e shifni te arsyeshme hudhjen nga forumi nga ana ime.Ju falemnderit ne mirekuptim.

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2005 23:38
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Citim:
Po citoj ato që tha clk320

Daku ne qofte se dyshon tek njohurite e mia ne teologji ke te drejte. Por edhe per ty eshte nje fushe ere duke pasur parasysh sistemin politik perpara se ti te gjeje Zotin. Do te ishte me e shendetcme per teologe te tille te lexonin te dy anet e monedhes. Sa per nje reference te vogel interesante dhe neqofte se lexon dicka tjeter pervec bibles. te keshilloj te lexosh edhe libra te tjere si nga frued apo nitszche ose lexo "The question of god" ku do te gjesh informacon interesant si mbase nga idhulli jot C.S. Lewis ashtu dhe nga Freud. Pastaj kur te jesh me i informuar pergjigju.




Une i lexoj te dy anet e monedhes nese ti i ke shtruar ato ane. Me ca lexove prej teje ishte vetem ton talleje. Po nejse behu me i qarte ose po deshe hap nje teme nese ke problem me imazhin e Zotit te njeriu e ku ta di une ku e kishe muhabetin ti, edhe do ta analizojme edhe me thelle. Sa me e dit ti une nuk bej pjese ndonje identifikimi feje, edhe i kam lexuar bibla e kuran, e librat e CS LEWIS si kam prekur me dore. Nese do informacion per dicka, permbahu edhe fol shtruar qe mesazhi yt te jete me i qarte.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2005 23:54
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
M&M
Anetar i ri

Regjistruar: 17/07/2005
Vendbanimi: durres
Mesazhe: 22

hi

me pelqen qe ka plasur debati ketu......... sa per info. une qe e kam hapur kete teme jam ateist ne maksimum dhe nuk besoj ne egzistencen e nje fuqie supreme hyjnore etj. etj.
dhe nuk keni pse ti viheni kunder clk. nese doni te beni dhe ju ironi.. pergjigjuni me te njejten monedh dhe mos u ofendoni kot... se nuk tregoheni ne lartesin e duhur....
ps. edhe une kam bere nje pakt me "zotin" : une si shkoj ne shtepin e tij dhe ai nuk vjen ne shtepin time...........

__________________
stand up for what you believe in as long as ou breathe in

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2005 15:42
M&M nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė M&M Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me M&M (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: M&M Shto M&M nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto M&M nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Re: hi

Citim:
Po citoj ato që tha M&M
me pelqen qe ka plasur debati ketu......... sa per info. une qe e kam hapur kete teme jam ateist ne maksimum dhe nuk besoj ne egzistencen e nje fuqie supreme hyjnore etj. etj.
dhe nuk keni pse ti viheni kunder clk. nese doni te beni dhe ju ironi.. pergjigjuni me te njejten monedh dhe mos u ofendoni kot... se nuk tregoheni ne lartesin e duhur....
ps. edhe une kam bere nje pakt me "zotin" : une si shkoj ne shtepin e tij dhe ai nuk vjen ne shtepin time...........




sjam ofenduar aspak, e pranova komentimin e tij, POR me duket qe moderatori ishte i qarte me problemin. Keshtu qe te vazhdojme me temen. NJE pyetje kam une : PSE S'ekziston Zoti per ty?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2005 22:52
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
M&M
Anetar i ri

Regjistruar: 17/07/2005
Vendbanimi: durres
Mesazhe: 22

hi

pershendetje........ pyetje me vend . dhe te thuash qe psh nuk egziston sepse nuk e kam pare ose ndiere ndonjehere eshte nje motiv teper banal.... ashtu sikurse motivet tuaja rreth egzistences se tij qe jo e kam pare jo e kam ndiere prezencen e tij etj etj. lali gjera te bukura na ndodhin te gjitheve si atyre qe besojne ashtu dhe atyre qe sbesojne dhe sdo te thote qe sa here qe na ndodh nje gje e bukur eshte veper e zotit. te them te drejten une me shume e kam kunder "zotit" te krishtereve apo te myslimaneve apo te feve te tjera qe sinqerisht na kane grricur ne maksimum duke u bere parti parti politike si dhe kunder bibles dhe kuranit librave te "shenjte" te shkruara nga dora e "zotit" ( qe jane bere si folklor ku kushdo mund te shtonte dhe te hiqte gjera dhe ta bente qimen trra)

une jam tip skeptik dhe qe i besoj fakteve dhe provave..... prandaj e hapa kete teme.... kur te kem prova bindese per zotin atehere ndoshta mund te besoj. por ama bindese fare dhe jo hipoteza L...

me rrespekt danieli

__________________
stand up for what you believe in as long as ou breathe in

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2005 15:29
M&M nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė M&M Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me M&M (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: M&M Shto M&M nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto M&M nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Re: hi

Citim:
Po citoj ato që tha M&M
pershendetje........ pyetje me vend . dhe te thuash qe psh nuk egziston sepse nuk e kam pare ose ndiere ndonjehere eshte nje motiv teper banal.... ashtu sikurse motivet tuaja rreth egzistences se tij qe jo e kam pare jo e kam ndiere prezencen e tij etj etj. lali gjera te bukura na ndodhin te gjitheve si atyre qe besojne ashtu dhe atyre qe sbesojne dhe sdo te thote qe sa here qe na ndodh nje gje e bukur eshte veper e zotit. te them te drejten une me shume e kam kunder "zotit" te krishtereve apo te myslimaneve apo te feve te tjera qe sinqerisht na kane grricur ne maksimum duke u bere parti parti politike si dhe kunder bibles dhe kuranit librave te "shenjte" te shkruara nga dora e "zotit" ( qe jane bere si folklor ku kushdo mund te shtonte dhe te hiqte gjera dhe ta bente qimen trra)

une jam tip skeptik dhe qe i besoj fakteve dhe provave..... prandaj e hapa kete teme.... kur te kem prova bindese per zotin atehere ndoshta mund te besoj. por ama bindese fare dhe jo hipoteza L...

me rrespekt danieli




e drejte.... jam shprehur gabim (ndoshta se mendova isha ne nje ambjent Zot besues). Por une, personalisht, nuk do influencoja marredheniet me Zotin nga veprimtarite e kishave, apo nga interpretimet e librave te shenjte nga cdo njeri.

Shume njerez e takojne Zotin duke kryer punen e tyre. Ajnshtajni pohoi se universi eshte ne nje harmoni te persosur qe mbahet nga nje fuqi hyjnore.

Tani une dua te pyes ty se cfare mendon eshte Zoti, qe mund te jap nje prove qe ti kerkon. Sic e thash ke mesazhet e para nese Zotin e identifikon si dicka qe ecen atehere do te jepja prove per gjurmet e tij. Nese e identifikon Zotin si dicka hyjnore atehere provat duhet te jene dicka hyjnore gjithashtu, apo jo?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2005 17:22
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
M&M
Anetar i ri

Regjistruar: 17/07/2005
Vendbanimi: durres
Mesazhe: 22

hi

ej une se mendoj fare zotin mer vlla ti me pyet se si e konceptoj une....
dmth mund te jete subjektive per cdo njeri?..... cdo njeri e mendon ashtu si do?....dmth absolutisht joesigurt?

__________________
stand up for what you believe in as long as ou breathe in

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 11:54
M&M nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė M&M Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me M&M (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: M&M Shto M&M nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto M&M nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Me sa mbaj mend une ti i beson fakteve edhe provave. Dmth qe ti identifikon Zotin si dicka johyjnore. Si mund te shikosh prova te ngurta per dicka jomatriale? Cfare prova bindese po bindese fare kerkon ti nga dicka hyjnore? Prandaj duhet te shikosh jo vetem me syte e trupit por edhe me syte e shpirtit, ose me mire syte qe shikojne pertej kesaj bote materiale. Mendoje si nje dimension ku ndodhen dashuria, hidherime, gezime, e te gjitha ndjenjat e njeriut qe nuk mund te materializohen.

Shume njerez si ty kan kerkuar per prova bindese edhe kan ikur ne Jeruzalem, ne kohet e kryqzatave apo edhe tani, edhe pane varrin e jezusit. EDHE? Ctregon varri per Zotin? ose per Jezusin? dmth qe kot lodhesh te gjesh Zotin ne dicka materiale.


Moisiut, Zoti iu paraqit ne forme zjarri, abrahamit edhe jakobit ne forme njeriu por nuk shikon ata ti perulen njeriut apo zjarrit sepse e din qe s'eshte dicka materiale.


Shume njerezve Zoti ekziston nga enderrat. Disa te tjera nga shpetimi i semundjeve. Nene Terezes Zoti ekzistonte ne ndihmen e te varferit. Shume shkencetare besuan nga harmonija delikate e universit. Pyeti ata njerez nese Zoti eshte absolutisht joesigurt.

Ti po te ikesh ne cdo fis te humbur qe nuk kane patur asnje kontakt me boten tone, do shikosh qe ata besojne ne dicka hyjnore. Pse? sepse njerezit jane qenie shpirtrore!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2005 16:07
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
clk320
Anetar i ri

Regjistruar: 05/08/2005
Vendbanimi: florida
Mesazhe: 20

Zoti s eshte gjr tjeter vetem projektim i nevojave dhe shpresave te njeriut qe lindin me lindjen e tij dhe transefohen gjate pjekurise. Jo pa arsye zoti theritet ati hyjnor. ashty si nje femije kerkon siguri dhe mbeshtetje tek prinderit e tij, ashtu edhe nje i rritur percjell keto nevoja edhe ne moshe me te madhe. Gjithashtu per njerezimin nje jete e bazuar plotesisht ne fat eshte shume e pakenaqshme dhe e frikshme. Njeriu ka nevoje per sadopak kontroll ne jete dhe kjo vjen vetem nge dicka tjeter me e fuqishme se thjesht fati. Kjo "dicka" eshte ajo qe beson shumica e pa edukuar qe quhet zot. Sa i perket pyetjeve, po fillova sot kalorso, i bje qe te lodhet edhe kali dhe i kuq qofte. Nqs Zoti eshte omnipotent, atehere pse zoteron djalli ne kete bote? Nqs zoti eshte i plotdijshem pse eshte e nevojshme te testohen gjallesat e tij. te mos harrojme se jo te gjithe testohen njesoj. P.sh ti qe je siper kalit dhe ke leke nuk testohesh njesoj si dikush ne Afrike duke vdekur per buke. thuhet qe zoti eshte i meshirshem. Meshire eshte te falesh dike nga ndeshkimi. Pra meshire eshte padrejtesi dhe qe kjo te vije nga vete zoti qe kerkon drejtesi ne kete bote eshte pak konfliktuese. Pastaj zoti e permbysi njehere boten se e kishte bere gabim me varken e noes etj. Por prap zoti esht i humbur ne luften kundrejt djallit qe mos te harrojme eshte gjithashtu krijesa e tij. Apo meqe zoti i dha njeriut free will, kufizohet kontrolli i tij mbi kete bote? Pastaj gim leprit qe kom une ne durres apo qanihut qe shet akullore ne fier, ti kerkosh qe te krijoje nje gjallese po me free will dhe te pa kontrollueshme, nuk do te benin ate gabim qe ta krijonin, dhe jo zoti i plotdijshem qe "krijoi" gjthcka pe perfektesine me te madhe pervec njeriut. Nejse daku se u lodh kali.

__________________
God is dead. Te vdekurit me te vdekurit dhe te gjallet me te gjallet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2005 02:16
clk320 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė clk320 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me clk320 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: clk320 Shto clk320 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto clk320 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:21 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.