Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
albanian girl
Anetar i ri

Regjistruar: 05/01/2004
Vendbanimi: ne boten e endrave
Mesazhe: 17

Smile

UNE KAM BESIM TE ZOTI ME SHUME SE KAM BESIM TE VETJA.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2004 03:25
albanian girl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė albanian girl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me albanian girl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: albanian girl Shto albanian girl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto albanian girl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

3sh

Nuk e kuptoj pse me duhet te shpjegoj ndonje ose shume nga idete dhe mendimet e mia,nuk kam pse ti shpjegoj askujt se pse une jam ndryshe nga ata ose se pse mendoj ndryshe.Ky ishte mendimi im ne lidhje me fene dhe nuk ishte aspak nje akuze ndaj ketij ose atij besimi,gjeja e vetme qe me bindje akuzoje jane institucionet qe e predikojne fene...Ndermjetesit e Zotit .
E shoh qe me paske keqkuptuar komplet pasi thua se mohoj 5000 vjet qyteterim ,kur e vetmja gje qe kam bere eshte te mohoje ekzistencen e Zotit. Besimi ne te ka ekzistuar shekuj me pare ,kete e verteton historia por ekzistencen e Zotit nuk ma verteton dot askush .Pastaj edhe nqs do e lidhnim fene me zhvillimin e kultures do te shikonim ne vite se kane ndikuar shume tek njera tjetra por kjo sdo te thote qe te jene edhe te varura,mungesa e njeres nuk do te thote detyrimisht edhe mungesen e tjetres...

Me respekt

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2004 14:12
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha ADELAIDA


Per cfare arsye ka rendesi te besojme tek zoti???



Adelaida duhet te te rrefej faktin qe qesha pak kur lexova kete pyetje dhe natyrisht s'munda ta anashkaloj!
Une nuk besoj ne zot(te pakten jo ne ate me krahe,qe jeton ne qiell) por ama besoj ne nje fuqi qe tejkalon ate njerezore.Nuk ka rendesi se ne cilen forme shfaqet ne mua,ndoshta thjeshte ne ate diellore a ku di une...por rendesi ka fakti qe une besoj ne te!
Pse ka rendesi qe disa te besojne tek zoti?(ose tek nje force mbi-humane)
Sepse njeriu ka nevoje qe te kapet ne dicka TE QENDRUESHME ne momentet e veshtira.
Nje dite po te humbja nje njeri te dashur dhe po te isha e sigurte qe do mbaronte me aq besoj qe do kisha te veshtire te vazhdoja perpara!

Kam bere nje gabim ne jete qe besoj qe do kaloj kohe para se ta harroj:
I thashe dikujt qe kishte humbur nje njeri te dashur qe nuk egsistonte asgje,meqe ai me tha ne deshperim e siper "nuk besoj ne asgje".
Me vone kuptova qe fjalet e vetme qe ai njeri do kishte dashur te degjonte ne ato momente ishin:"njeriu qe ishte aq i rendesishem per ty nuk eshte thjeshte tretur ne dhé dhe me aq mbaroi cdo gje por ai jeton ndoshta ne ndonje dimension tjeter...dije qe vazhdon te jetoje"

Shpresoj qe arrin te kuptosh se ku dua te dale...

Ciao

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2004 17:47
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Re: 3sh

Citim:
Po citoj ato që tha ADELAIDA
Nuk e kuptoj pse me duhet te shpjegoj ndonje ose shume nga idete dhe mendimet e mia,nuk kam pse ti shpjegoj askujt se pse une jam ndryshe nga ata ose se pse mendoj ndryshe.


CIAO ADELAIDA.....
sigurisht qe jemi te gjithe te ndryshem pse dhe gishtat e nji dore jane te ndryshem
kuptohet qe se ke per detyre te me shpjegosh po mu do te me pelqente nji shpjegim i ideve te tua....se mund te jene ide te drejta ose jo....e nga nji shpjegim i yt une mund te forcoj besimin tim ose edhe mund te lekundet......pse une si person nuk rri vend numro po kerkoj e te hapi horizonet edhe me idete e te tjereve qe jane shume te vlefshme

une ne vend qe ti pergjigjem pytjes a egziston zoti, a duhet te besojme tham se ma mire eshte me e kerku ate cdo dite pse mu nuk me pelqen qe cdo gja fillohet nga supozimi qe nuk ekziston(s'eshte rasti yt) e qe ne fillim mohohet ekzistenca e saj .Dihet se rruga ma e shkurte per nje problem eshte mohimi dhe jo e kunderta.
Une per vete e KERKOJ cdo dite.......

ciao 3SH

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2004 10:32
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Nuk besoj tek ''Zoti'' sepse nuk kam shume kohe te lire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2004 18:04
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

amor:E dashur te njeten gje qe ke thene dhe ti kam shpjeguar une me siper.Te njeten fytyre i kam dhene dhe une ekzistences se Zotit,fytyren e krijuar prej deshires dhe nevojes tone.Zoti eshte krijim i yni eshte streha e te gjithe atyre qe kane nevoje te gjene nje shkak ,te gjejne nje mbeshtetje...por pyetja ime i referohet ekistences se tij.
Cilat jane arsyet qe me vertetojne ekzistencen e tij si ajo qenia me krahe qe jeton ne qiell ,te cilin pershkruajte dhe ti?


tresh:Me vjen keq nqs je fyer ne ndonje menyre nga ajo qe kam thene por kam pershtypjen se mendimi im lidhur me ekzistencen e Zotit del shume qarte ne siperfaqe dhe une nuk di ta shpjegoj me fjale te tjera te njeten gje qe kam thene,por mqs ty do te te hynte ne pune kjo gje po e bej nje tentative duke e permbledhur ne pak fjale ,Nuk besoj se Zoti ekziston si qenie por thjesht eshte krijim i trurit tone ,i deshires ,i nevojes tone....

Eshte po aq e veshtire te mohosh dicka sa edhe ta vertetosh ate pasi per te dyja duhet argumenta prandaj nuk besoj se cdo gje fillon nga mohimi i gjerave ,ky fenomen influencohet nga deshira dhe eksperienca jone...
Te uroj suksese ne rrugen tende ,por une nuk di te eci perpara me te njetin besim kur jam zhgenjyher nje here

Me respekt

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2004 02:29
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Aspak

aspak i zhgenjyer Adelaide
pse rrespektoj mendimet e njerezve te lire e mendimet besimet e njerezve
sikur te ishin te gjithe njelloj bota s'do te kishte kuptim
ciao 3SH

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2004 08:54
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mefisto
Anetar i ri

Regjistruar: 07/01/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 17

Adelaides

Adelaide ndoshta ka lexuar paksa edhe Nicen kur thote se Zoti eshte krijesa e te dobteve. po Nice thote "Zoti vdic". pra edhe pse nuk eshte mendimi i Adelaides kjo do te thote se, ne krahasim me shume te tjere, Adelaide lexon.
komplimente Adelaides

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2004 09:38
mefisto nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mefisto Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mefisto (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mefisto Shto mefisto nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mefisto nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Une jam agnostike.

Pra nuk di te them nese ka apo jo Zot. Ngaqe e vogel kam studiuar si gjithe te tjeret teorine Darvinit per evolucionin, me eshte dukur dhe me duket shume logjike dhe e kapshme nga mendja ime skeptike.

Nese ne jete kam momente kur vertet besoj qe ajo qe me ka ndodhur ne ndonje situate ka qene nderhyrje hyjnore, nuk vjen as nga leximi i Bibles, dhe as nga i Kuranit. Ato me duken vepra te dores se njeriut, mbase ne fillimet e tyre jo, por jam 1000000% e sigurt qe me shekuj jane manipuluar sic u ka dashur qejfi atyre qe kane patur skeptrin ne dore.

Ato vertet kane konceptet baze te moralit te shoqerise, por ato koncepte nuk me duken shume ndryshe nga kodi ligjor, ku gjithe aktet negative ndalohen me ligj per t'u kryer.

Pra jo vetem duke u bazuar ne Bibel e Kuran, por vetem ne Kodin Ligjor, po t'i zbatojme ato qe thote ai, do jemi te lumtur, sepse nuk do i bejme keq njeri tjetrit, dhe do ngreme nje rend paqesor ne planetin tone. Pra ato argumentat e mesiperme per ate qe po te bejme si thone librat e Shenjte jeta jone permiresohet, dhe kjo tregon qe ata jane bere nga Perendia, i hedh poshte me kete fjali. Te dal edhe une e te them qe Kodin Ligjor e ka inspiruar Zoti, dhe hajde ngreme ca tempuj prane gjykatave per ta adhuruar???!!!

Une kam patur disa situata te veshtira ne jete, kur me te vertete me jane dukur rruget krejt te mbyllura, pa zgjidhje , dhe kane ndodhur qe jane zgjidhur fare mrekullisht, ne menyren me te mire te mundshme, qe dhe te me dilte Zoti para e te me thoshte, : He si do ti ta zgjidhesh kete situate, se ta plotesoj une deshiren? e une nuk dija cfare te thosha. Dhe kane qene situata qe kane ndryshuar rrjedhen e jetes.

Ato momente une nuk di edhe sot t'i spjegoj, ato jane nderhyrje te nje force me madhore, sepse nuk di sinqerisht se cfare emri t'u ve tjeter!

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Janar 2004 19:44
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Ana nuk doja te nderhyja ne mendimet e tua por me beri peshtypje mbasi ne shkrimet e tua nuk arita te kuptoj se cfar doje te thoshe.
E nise si ateiste duke shprehur nje mosbesim te madh ndaj zotit dhe e perfundove me mendimin se nje forc madhore ka ndryshuar jeten tende.
Nuk e kupton se kjo forc madhore qe ty te ndihmoj ne momentet me te veshtira te jetes, dhe te ndihmoj ashtu sic nuk e prisje, te ndihmoj me mir sec do ndihmoje veten tende eshte dora e fuqishme e Zotit. Vetem Zoti mudn te bej cudira dhe mund te ndryshoj jeten e njerezve edhe ateher kur ti nuk mund ti japesh dot zgjidhje. Eshte Zoti ai qe i jep zgjidhje cdo gjeje, cdo problemi te jetes dhe cdo problemi tjeter qe dhe shkenca nuk ka aritur ti japi zgjidhje.
E pra ne nje far menyre ti beson se ka nje force madhore qe ben cudira, ndryshon jeten e njerzve, u jep lumturin dhe hidherimin, jeten dhe vdekjen dmth ben gjithshka, gjithshka qe njeriu nuk mund ta arij dot dhe kjo force madhore, panvarsisht se ti nuk beson ne Zot, eshte Zoti qe eshte thell ne shpirtin tend.
Mos e haro kur kete force madhore qe te ndihmoj dhe kujtoje gjithnje dhe do ta shohesh se gjithnje e me shume kjo forc do te ndihmoj duke te dhen kurajo dhe forc per te perballuar jeten.
Zoti te bekofte ana.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Janar 2004 20:37
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:20 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.