Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Pse njerezit vdesin?
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Wink

elbasanlliu_2003

elbasanlliu_2003?!!!!
Sa here qe kam lexuar postet tuaja me jane dukur shume te vonuara dhe te nje lloj mekanizmi jo autentik.Sikur deshiron te marresh forcen dhe te besh kerdi tek askushi...dhe here-here i quanKODOSH I BEUT.// E shoh me te madhe se keni prirje me shume nga e keq sesa nga...//, dhe vazhdoni t'i jepni vetes suaj sirupe te lodhura edh aq te afshuara. Mund te them se je i vetmi qe futesh ne boten e disa anetareve dhe i konsideroni ato si ure talljeje, por mos harroni se ka edhe qe te bejne tape dhe ne moment mundte harrosh te pyesesh per veten se a jam ne forum apo jo!!! MIREKUPTIM!!! Kam nderin e veçante edhe per ju. nese i kuptoni fjalet ne perberje me posto me nje

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2003 15:39
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

alor

pse njerezit vdesin???
Une do te thoja se njeriu nuk vdes por trupi i tij kalon ne rrethana tjera, varesisht nga ...Ndersa shpirti i tij regjistrohet ne boten e shpirtrave.............

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2003 15:46
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Vdekjen e konceptoj si transformin i procesit te jetes, si jete ne nje nivel tjeter.
A shkeputet shprti nga trupi dhe a vazhdon te jetoje pasi trupi vdes?

Me pelqen shume ta besoj, dua ta besoj, por sado te them me goje qe po, brenda vetes nuk bindem qe shpirti im mund te egzistoje ne forme ajri, pa gjakun dhe zemren dhe trurin tim. Do doja shume te besoja qe jeta ime nuk do kete fund, edhe pasi zemra te pushoje se rrahuri, por a njohim njeri qe eshte kthyer se pertejmi dhe na ka thene qe takoi gjyshin e vdekur??

Jo. Krishti dhe Lazari. Hmm. Si spjegohet qe gjithe ata qe jane ngjallur kane egzistuar ne kohera te lashta, qe asnjeri nuk i ka pare? Si ka mundesi qe nuk eshte ringjallur dikush pak me i vonet, qe ta njihnim dhe ne e te merrnim pak shprese?

Kur te vdesim, do behemi lule e peme, do ushqejme natyren, energjia nuk humbet, ajo vetem transformohet......

Ja pse vdesin njerezit.

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Dhjetor 2003 18:43
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ThE_MaStEr
AlOnE

Regjistruar: 18/12/2003
Vendbanimi: MaD CiTy
Mesazhe: 403

pse vdes??

Zoti e beri njeriun qe te vdesi qe mbas saj ai te marri gjykimin qe meriton pranaj kujdes KI FRIKE PERENDINE

__________________
For what i say my love may become true,
In your eyez, i see the hope, I love U

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Dhjetor 2003 09:05
ThE_MaStEr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ThE_MaStEr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ThE_MaStEr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ThE_MaStEr Shto ThE_MaStEr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ThE_MaStEr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ThE_MaStEr
AlOnE

Regjistruar: 18/12/2003
Vendbanimi: MaD CiTy
Mesazhe: 403

Lool njeriu qe kur ka filluar egzistencen e tij ka filluar duke zbuluar gjerat qe zoti ka krijuar dhe vazhdon edhe sot edhe per cdo gje ka nje "pse"? po ca te te them ty une ti e ke mendjen tjeter kund , pastaj ti nuk ke frike nga vdekja pranaj flet kshu ( te mbaj mend ti je ai qe i kane rrene te zezat mbi krye)

__________________
For what i say my love may become true,
In your eyez, i see the hope, I love U

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Dhjetor 2003 05:13
ThE_MaStEr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ThE_MaStEr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ThE_MaStEr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ThE_MaStEr Shto ThE_MaStEr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ThE_MaStEr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

me kenaqen keto postimet.gjeje shpjegime fetare shkencore biologjike filozofike tallje.Per mendimin tim vdekja eshte proces jetesor si lindja uria apo etja por une per vete e kam ndare mendjen e di qe do vdes dhe s`kam frike nga vdekja keshtu qe s`e vras mendjen"perse vdes njeriu"por "perse jeton njeriu"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2004 12:42
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Agape-storge
Anetar i ri

Regjistruar: 13/01/2004
Vendbanimi: Ne Kube shpresoj
Mesazhe: 9

Question

Pse vdesin njerezit?

Teme interesante.
Jeta (ne dukje) jetohet shume mire edhe pa menduar per vdekjen, pa folur apo patur frike ajo . Megjithate , pavarsisht nese jemi apo jo te vetedijshem ,ne jemi qenie per vdekjen. Rrojme me idene se nje dite do vdesim, kjo na shtyn qe t'i gjejme nje kuptim jetes dhe te bejme sa me shume gjera para sa te na vije dhe ne koha ta leme kete bote.

Sic thote Hajdegeri "Po ta dije njeriu qe do vdese neser, nuk e fut copen e mishit ne frigorifer"

Vdekja pra eshte nje nga gjerat me te rendesishme qe e ka bere njeriun ai qe eshte.

Cfare ndodh pas vdekjes?
Ca gjera te lashtet i kane thene mire . "Kur jam une vdekja s'eshte. Kur eshte vdekja s'jam une." - Epikuri ; Perse ta kemi frike vdekjen atehere?!


Shume besimtare vura re tek kjo teme. Nuk eshte gje e keqe te besosh, por kriteri i pare i filozofise: Mendoj pra jam, sikur nuk perputhet shume me fjale te tipit: Zoti i di keto pune..............?! (keto fjale te kujtojne hoxhe e prifterinj injorante)

__________________
Njeri njih vetveten
Learn to conquer the world and claim it was self-defense

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2004 12:49
Agape-storge nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Agape-storge Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Agape-storge (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Agape-storge Shto Agape-storge nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Agape-storge nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

agape

ajo thenia"mendoj prandaj jam"eshte pak me e thelle se c`mendon ti.Thellohu pak.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2004 12:54
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Agape-storge
Anetar i ri

Regjistruar: 13/01/2004
Vendbanimi: Ne Kube shpresoj
Mesazhe: 9

O jimmy

Me ndihmo pak ti se s'po e kuptoj dot.

__________________
Njeri njih vetveten
Learn to conquer the world and claim it was self-defense

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2004 13:03
Agape-storge nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Agape-storge Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Agape-storge (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Agape-storge Shto Agape-storge nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Agape-storge nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Po te mos ekzistoje nuk do shkruaje ne kete forum
te ndihmova pak?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2004 13:05
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Pse njerezit vdesin?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.