Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Referendumi Per Bashkimin Kosove+shqiperi
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim, art.2) Ndaj dhe shqiptarët, sipas ndihmës që dhanë, morën dekorata të ndryshme, disa nga rusi, disa nga osmanët, disa nga Austro-Hungaria më vonë, e disa nga Greqia. Muarën dekorata, individë të ndryshëm u shpërblyen edhe me toka në kurriz të bashkatdhetarëve të tyre, ata të anës osmane sidomos, kështu ngelën të fundit të lidhur akoma pas të Sëmurës së Bosforit, kështu ngelën një shumicë e tyre nëpër shtete që kishin gjuhë zyrtare tjetër nga ajo e tyre. Shqiptarët që kishin një fe të njëjtë me atë të fqinjve, kryesisht atë ortodokse apo edhe katolike, u përzien, u asimiluan, evoluan nën një bashkësi me popullsitë fqinje ku bënin pjesë. Dhe kjo nuk ndodhi vetëm në fund të shek. XIX dhe gjatë shek. XX; jo kjo ka ndodhur edhe në fillim të shek. të XIX, ka ndodhur edhe gjatë shek. XVIII, si dhe shekujt të mëparshëm, sidomos me arbërfolësit e larguar më larg, në Serbi, Hercegovinë, Kroaci, Austri, Itali, Greqi, Itali. Duke qenë kultura dhe mënyra e jetësës më e zhvilluar në këto vende nga ajo e vendeve të pushtuara nga perandoria osmane, (sepse kjo perandori solli një farë regresi në marrdhëniet dhe traditat e jetës), e përveç kësaj ajo kulturë e këtyre vendeve vazhdoi të zhvillohej më tej, proçesi i asimilimit, proçesi i harrimit të gjuhës dhe traditave të dikurshme ndodhte vetvetiu brënda pak breznish në ato vende. Edhe në popullin arb (më vonë i quajtur shqiptar) kanë hyrë dhe janë asimiluar nga popuj të tjerë mjaft individë dhe grupe, por sidoqoftë më pak nga sa janë larguar dhe janë asimiluar (përzier gjatë zhvillimit) arbër në të tjerë. Kështu, pa bërë shumë histori, sepse historikisht këto proçese i mëson çdo nxënës në shkollë, gjithashtu ne i kemi trajtuar në librat tona të mëpërparmë, duhet thënë se, 1. për shkak se një pjesë e mirë e popullsisë arbëre ishte kthyer në myslimane, gjë që do të thoshte akoma rrezik për popujt kristianë të Ballkanit, 2. për shkak se vetë Turqia u mbajt si shtet i madh nga vetë fuqitë europiane si balancë ndaj Rusisë që kishte projekte dalje në Dardanele dhe deri në Selanik, çfarë do të thoshte se pas kësaj pjese të madhe myslimane në Ballkan qëndronte një fuqi e caktuar ushtarake, Turqia, e cila vazhdon dhe sot ta luajë rolin si mbrojtjsja ideo-fetare, deri diku edhe politike, e këtyre popullsive, 3. për shkak se përgjegjësit kryesorë të këtyre konjukturave janë fuqitë e mëdha si Anglia, Franca, Gjermania, Rusia, Amerika, etj., gjë që do të thotë se lëvizjet e milingonave të vogla nuk mund të bëhen aq pa pëlqimin e këtyre gjinkallave të mëdha, pëlqim ky që nuk është gjithnjë në akord, -nga të gjitha këto del se çdo lëvizje kufijsh në Ballkan nuk mund të bëhet aq kollaj dhe vetëm nga dëshira e një apo dy shteteve të veçantë, por do japin aty zërin e tyre edhe disa profesorë në Londër, panvarsisht se ata, ashtu të përkulur me binokolin në dorë mbi harta të vjetra, mund të duken nga pamja e jashtme si të rudhosur, do të japin mendim disa burokratë me barkun të fryrë nga vodka në Moskë, pas groksimave të herpashershme, paçka se dija e tyre nuk ia kalon asaj të një nxënësi të dikurshëm mesatar shqiptar të gjimnazit, do të japin mendim disa dhe shumë politikanë të disa vendeve me zë të fuqishëm, shumica e tyre të sjellshëm në aparencë ndërsa përbrenda të vuajtur nga gjithfarë kompleksesh, dhe të cilët as i kanë parë ndonjëherë në jetën e tyre vendet e Ballkanit. Këto gjëra i dinin në kohën time mbi 90 përqind e shqiptarve, sepse ishin gjëra që mësoheshin në shkollë, sot i dinë jo më shumë se tridhjetë përqind e tyre, për shkak se sot janë eleminuar leksionet mbi historinë e zhvillimit të njeriut dhe shoqërisë, duke u zevëndësuar me leksione të historisë së zhvillimit të kulturës seksuale të njeriut dhe shoqërisë dhe ndikimin e saj në kulturën e përgjithshme. Unë nuk e di pse tekstet mësimore janë reduktuar dhe kanë marrë tjetër drejtim!
Pse çfarë mësoheshin në kohën e diktaturës, do të tallet si pa dashur ndonjëri. Si padashur vazhdojmë edhe ne duke hyrë tek tema e dytë, ajo e shpërbërjes së Maqedonisë. Nuk kemi mbaruar akoma plotësisht punë me temën e bashkimit Shq.-Kos., por do kthehemi dhe një herë në fund të shkrimit tek ajo temë.
Është për tu habitur, është për t’mos e besuar, është për të mbyllur veshët tek dëgjon (apo lexon) fjalë të patriotëve-nacionalistë shqiptarë, që hedhin teza si profesorë mbi të ardhmen e pashpresë të shtetit Maqedon. Ky është një shtet artificial, është deviza përmbledhëse e këtyre gjykimeve të këtyre nacionalistëve, dhe jo vetëm shqiptarë por, (nga ato pak që kemi hasur në internet), edhe e zërave të veçuar naciona-listësh bullgarë, apo dhe ndonjë shteti tjetër. Dhe si argument këto zëra paraqesin faktorin etnik të përbërjes së popullsisë së tanishme të Maqedonisë. Kështu këta thonë se aty dy grupet kryesore etnike të popullsive janë shqiptarët dhe bullgarët, pastaj vijnë serbët, e ndoca grekë, turq, magjypë (roma dhe egjyptianë), etj.. Pra, sipas këtyre zërave, ky shtet mund dhe duhet të ndahet midis Shqipërisë dhe Bullgarisë, po mund të kenë pjesë edhe Greqia si dhe ndoshta edhe Serbia. Pak a shumë kjo është ideja e tyre. Kështu vendoset edhe paqja në Ballkan, sipas tyre. Duket në pamje të parë shumë kollaj, gjë e zgjidhshme, mjafton vetëm dëshira e mirë e këtyre katër shteteve të tjera ballkanike dhe … gjithshka u zgjidh!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:32
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim, art.2) Duke qëndruar në idetë dhe termat e tyre, ngelet tu bëhet këtyre zërave pyetja: po mirë, kush e mban këtë shtet për momentin, pse nuk ndahen këto nacione brenda këtij shteti? Të gjithë këto zëra nuk dinë ç’përgjigje të japin. E padiskutim do ia lenë fajin fuqive të mëdha, një përgjigje kjo jo pa vërtetësi, por jo dhe tërë e vërteta.
Duhet ditur se problemi është pak më i thellë. Pyetja është: pse i mbajnë atëhere këto etni brënda një shteti artificial!?-vazhdojmë të flasim sipas ideve dhe termave të këtyre nacionalistëve. Kështu vimë tek ato teori „të vjetra“ mbi zonat e influencës, kontradiktat dhe lojrat që kanë fuqitë e ndryshme me njëra-tjetrën, përpjekjet për mbajtjen e eukuilibrave ndër fuqitë dhe sistemet e ndryshme. Vimë tek ato tema të rrahura për ditë ndër leksionet e shkollës, të pasura parasysh përditë nga politikanët e ndryshëm, të ditura nga kushdo gjatë diskutimeve të përditshme. Pra, duket se shteti Maqedon është një zgjidhje e vendosur dhe e pranuar nga vetë politikanët e këtyre shteteve ballkanike dhe ata të fuqive të tjera pas tyre, për të mos patur përplasje midis këtyre shteteve ballkanikë, pas të cilve qëndrojnë edhe të tjera fuqi. Duke ekzistuar ky shtet „artificial“ midis pretendimeve bullgaro-greke-shqiptare-serbe në ‘të, këto pretendime nuk kanë si të përplasen me njëra-tjetrën, sepse nuk mund të ndërhyjnë në një shtet të njohur nga të gjitha shtetet e tjera, si dhe nga Kombet e Bashkuara. Kështu të paktën e justifikojnë nën ‘zë politikanët e këtyre katër shteteve ekziste-ncën e këtij shteti, pra mosmundësinë e ndërhyrjes në territoret e sejcilit etnitet përkatës të këtyre katër shteteve, etnitete këto që janë tashmë pjesë përbërse e këtij shteti (multietnik); çfarë d.t.th. me fjalë të tjera, se politikanët e këtyre katër shteteve përreth „ua kanë futur“ në një farë mënyre etnive të tyre të ndodhura në këtë shtet, çfarë d.t.th. se edhe politikanët shqipta-rë (përfshi A. Zogun, E.Hoxhën, etj. më pas) „ua kanë futur“ bashkombasve të tyre që banojnë në këtë shtet, kjo në emër të paqes dhe sigurisë rajonale, qetësisë në vendet e tyre. Ky nuk është rasti i vetëm në botë dhe as do jetë në të ardhmen. Është si në një lojë fëmijësh ku këta nuk bien dakort në ndarjen e diçkaje dhe vazhdojnë sërish lojën, sejcili me shpresën se më vonë do fitojë më shumë se shoku në krah.
Me kalimin e kohës shihet se jo vetëm në pamje të jashtëme, jo vetëm me idetë dhe termat e nacionalistëve, por edhe në të vërtetë zgjidhja e problemit nuk është thjeshtuar. Nuk ka ndarje të qarta dhe as fitues apo humbës të qartë. Këtu qëndron kleçka e problemit. Edhe të pranojmë apriori se në këtë shtet kemi këtë ndarje etnike siç pretendojnë nacionalistët e këtyre katër vendeve, nuk kemi qartë të ndarë territoret e këtyre etnive brenda këtij shteti. Disa nacionalistë-patriotë shqiptarë të moderuar thonë se Tetova është shqiptare, ndërsa Shkupi i diskutueshëm, disa të tjerë thonë se dhe Shkupi është shqiptar, e disa flasin edhe për Manastirin. I njëjti problem qëndron edhe me nacionalistët bullgarë, disa prej të cilëve pretendojnë deri në Peshkopi dhe Pogradec të Shqipërisë, e disa deri në Shkup. Akoma më i ndërlikuar është problemi midis nacionalizmit bullgar dhe atij grek, ky problem ekziston edhe midis Bullgarisë dhe Serbisë, të cilat i kanë bërë nja dy luftra me njëra-tjetrën për këtë punë. Pra, mosrënia dakort e përkatësisë territoriale midis këtyre katër shteteve ballkanike, e forcon edhe më shtetin „artificial“ maqedonas. Deri këtu nuk ka sekret, deri këtu e di dhe nacionalisti më budalla, ndaj dhe këta të fundit hedhin shpesh fjalë për rënien në ujdi të këtyre katër shteteve, (disa flasin për dy shtete e disa për tre), në ndarjen e Maqedonisë. (vazhdon, art.2)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:35
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Piktor, e si quhej kjo krahinw e ketij prijsi para ardhjes se tij ne fronin mbreteror?!?
Ky eshte emertim shume i vjeter. Behet fjale shume perpara se te binte ne sundimin Maqedonas.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:37
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdon, art.2) Kjo puna e ujdisë i ngjan asaj përrallës së ujkut me kecin, ku keci duhet ti besojë premtimeve të ujkut. Dhe ky ujk nuk është aq prezantimi ynë, ky është vetë prezantimi i nacionalistëve, të cilët e shohin kundërshtarin si ujk, apo të paktën fuqitë e tjera që qëndrojnë pas këtij kundërshtari. Kështu e shikon nacionalisti shqiptaro-verior rusin, fuqinë pas Serbisë dhe Bullgarisë, kështu e shikon nacionalisti serb dhe bullgar Amerikën apo Turqinë, tashmë fuqitë që qëndrojnë pas Shqipërisë, -të paktën kjo sipas konventave të nënshkruara. Dhe këto akuza dhe këndvështrime (të shtrembëra) ndaj kundërshatrit (apo fqinjit) kanë kahet dhe intesitetet e tyre të ndryshme në vite dhe kohra të ndryshme. Ajde t‘ia gjesh fillin e Ariadnës kësaj ujdie nacionalistësh, të cilët nuk e kanë gjetur ujdinë as këto tre-katër shekujt e fundit. Pra, ujdia e katër shteteve ballkanikë në ndarjen e Maqedonisë qëndron vetëm në koka iluzore-fantaziste të nacionalistëve të ndryshëm, të cilët jo vetëm nga pamja e jashtëme u përngjajnë drogaxhinjve, por edhe nga karakteri u përngjajnë dallkaukëve të pacipë. Nëse unë e kam gabim, le të urdhërojë e ta zgjidhë ndarjen e Maqedonisë në detaje një (apo më shumë) nacionalist(ë), dhe ta shohim se sa plani i tij (tyre) është i aprovueshëm nga nacionalistët e tjerë. Boll ata folën larg sofrës! Bujrum, e ta ndajnë kotheren!
E në fund të fundit edhe sikur ta marrim të qënë (të zgjidhur) këtë problem, ndarjen e Maqedonisë ose të paktën një autonomi të shqiptarve të saj, sërish problemet etnike do të na dalin pas shumë vitesh dhe dy-tre gjeneracionesh, pasi dy-tre familje ose dy-tre fshatra do të ngelen nga njëra palë tek tjetra, gjë që mund të sjellë shtimin e tyre numerik, aq sa pas një-dy breznish ato të jenë dy-tre fishuar e katër fishuar. Atëhere duhet të kërkohet si vite më parë një ndarje e re. Dhe ne muarëm këtu vetëm faktorin demografik, por ka dhe faktorë të tjerë që e krijojnë apo nxisin problemin. Kështu problemet nisin nga e para. E në fakt problemet kanë ekzistuar me kohë dhe … do ekzistojnë përherë, … dhe deri tani kanë qenë luftrat ato që i kanë „zgjidhur“, me fjalë të tjera, këto luftra i kanë lënë problemet atje ku kanë qenë, në mos edhe i kanë përkeqtësuar.
E kush pretendon ta zgjidhë tak-fak këtë problem, mund të hidhet dikush! Dhe ai mund të vazhdojë duke thënë, se një Shqipëri e bashkuar me Kosovën do ketë zë më të fortë në ndarjen e Maqedonisë, apo të paktën në panvarsinë e komunitetit shqiptar maqedonas. Dhe kjo, mund të vazhdojë zëri i nacionalistit shqiptar, i afrohet edhe interesave të nacionalistëve bullgarë. Pasi në fund të fundit, shton zëri nacionalist, ne nuk jemi të interesuar për ndarjen e Maqedonisë, ne vetëm sa konstatojmë që ky vend nuk ka të ardhme, pasi përbëhet nga etnitete që nuk kanë thuajse asgjë të përbashkët me konceptin maqedon të antikitetit. Kështu pa dashur vimë edhe tek tema e tretë, ajo e Shqipërisë etnike (natyrale), ndonëse deri tani nuk e kemi zgjidhur as problemin e bashkimit të Shq. me Kosovën dhe as ndarjen e Maqedonisë. Por, për të shtruar një problem për zgjidhje, shtrohen (siç edhe në shkencë) raste hipotetike. Pra ne e marrim sikur bashkimi Shq.-Kos. u realizua, ndarja e Maqedonisë ndodhi pa probleme të mëdha, dhe tani ngelet realizimi i Shqipërisë natyrale, asaj ku gjinden shqiptarë, pra përpjekjen për ndarrje territoresh nga Mali i Zi dhe Greqia. (vazhdon, art.2)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:37
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Po pres te mbarojne keto çarçafet
O robert nje keshille, shkruaj pak me pak se eshte me mire e me bukur qofte edhe estetikisht.
Sidooqfte bej si di vete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:40
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdon art.2) Nëse pranojmë bashkimin Shq.-Kos. dhe ndarjen e shqiptarve të Maqedonisë nga ai shtet ku ndodhen tani, kjo do të sjellë në rastin më fatlum dhënien e konçesioneve shteteve të tjerë. De jure do pranohet se ky konçesim ndodh nga të gjitha palët, ndërsa de fakto kuptohet se më i fuqishmi, më i prezantueshmi, më i besueshmi do të përfitojë më shumë, pra do përfitojë nga konçesionet e palëve të tjera dhe vetë do lëshojë më pak pe. Për momentin shqiptarët janë më të dobtit, pavarsisht se prapa qëndron Amerika dhe Bashkimi Europian, pasi këto janë në mbështetje të rrymave përparimtare dhe jo atyre nacionaliste, çfarë në një rast bashkimi dhe ndarje nuk do ti përkrahin këto forca nacionalistësh-patriotësh, të cilët edhe mund të diskretitohen, siç edhe janë diskretituar herë pas here edhe tani, -rastet më të dukshme në media janë diskretitimi i UÇK-ës kosovare dhe influenca islamike radikale në shqiptarët e Maqedonisë. Pra, nacionalist-patriotët shqiptarë do humbin më shumë nga një bashkim Shq.-Kos. dhe ndarje e shqiptarve të Maqedonisë nga ai shtet, qoftë ky proçes në paqe i bërë, qoftë edhe me luftë, ku në këtë rast të dytë ka shumë mundësi që humbja e shqiptarve të jetë edhe më e madhe nga ai në proçese paqësore, si për faktin e mospatjes së strukturave ushtarake, (qofshin këto dhe popullore), ashtu dhe për mosmbështetjen perëndimore ndaj një proçesi aq të shpejtë nacionalist që duan këto zëra shqiptarësh dhe të tjerësh në Ballkan; dhe e treta është se këto zëra dhe lëvizje shqiptare nacionaliste do të jenë diskretituar edhe më akoma deri në fillimin e një lufte, të cilën, sido të vijë puna, do e paraqesin në mediat botërore si të filluar nga nacionalistët shqiptatë, biles nacionalizmin bebe shq. do e paraqesin patjetër si ato personazhet negative të filmave të Spilbergut.
Ndaj, edhe duke i qëndruar hipotetikisht proçeseve paqësore dhe gjysëm paqësore, në këtë bashkim me shtetin amë, siç këta e quajnë Shqipërinë, nacionalistët shqiptarë kanë vështirësinë e marrveshjeve me nacionalistët e vendeve përreth. Në rastin më fatmirë këta do i falin (më e pakta) pjesën veriore të Kosovës serbëve dhe fshatrat me shqiptarë në Serbi, por do pranojnë edhe humbje të tjera territoriale. Po ashtu edhe shqiptarët e Maqedonisë do marrin sa më pak nga Maqedonia, (kolizionet e ndryshme fetaro-nacionaliste ku po i fusin ndihmojnë në këtë humbje të tyre), e së fundi të gjitha këto do përtypen si arritjet më të mëdha të nacional-patriotëve shqiptarë. Vetëm se në këtë rast nuk do jenë këta nacionalistë në ballë të punëve, por vetë politikanët, të cilët i përdorin këta nacionalistë në planet e tyre, dhe këta të fundit (apo një pjesë e tyre) do vazhdojnë të akuzojnë edhe pas „festës“ së bashkimit për konçesionet e mëdha që politika shqiptare i ka falur fqinjëve, ndaj dhe këta politikanë do quhen si përherë: tradhëtarë.
Pra, edhe sikur të kemi një përrallë të bukur ballkanike, shqiptarët do jenë ca më tepër të humbur nga fqinjët. Vetkuptohet që festa madhështore e bashkimit nuk do mungojë, e nga ana tjetër do rinisin qarjet, jo vetëm nga ana shqiptare këto por edhe tek fqinjët, -të gjitha këto i di gjithkushi me shkollë, jo më pak edhe fqinjët, e në radhë të parë vetë politikanët e vendeve tona. (Kjo është tipikja e vëndeve ballkanike, sidomos Shqipërisë, ku politikanët janë pjesa më largpamëse e lëvizjeve të ndryshme të së ardhmes dhe jo inteligjenca, si në vende të tjera europiane; dhe si mund të jetë ndryshe, ku kjo inteligjencë ka për momentin probleme pensionesh e nga më të ndryshmet, ndaj dhe këta politikanë, jo aq për shkak të zgjuarsisë së tyre se sa asaj që ua kanë kujtuar herë pas here kolegët e tyre të vendeve të tjera të Ballkanit dhe Europës, sillen me urtësi dhe largpamësi në marrdhëniet ndërballkanike, -sepse dhe nuk kanë rrugë tjetër.) Pra, mund të vimë në atë pikë që pretendojnë nacionalistët/patriotët shqiptarë, ku bashkimi i Kosovës me Shq. të bëhet me një Kosovë të përgjysmuar ose deri 2/3 e saj dhe përpjekje të mëtejshme për shkëputjen edhe të shqiptarve të Maqedonisë, gjë e cila (sikur të) arrihet pas përpjekjesh të mundimshme, por edhe në këtë rast do shkëputen vetëm dy-treqytete të vogla dhe shqiptarët e tjerë ose do shpërngulen në Turqi ose në pjesën e shkëputur, ose në Kosovë, ose në Shq.. Pra, do merren humbjet territoriale si fitore, pasi të qarat e naionalistëve të anëve të tjera do ushtojnë edhe më shumë në qiell, dhe në vitet e ardhme dhe breznitë e ardhme pretendimet e nacionalistëve të sejcilit shtet nuk do rreshtin sërish, kështu ky problem do jetë ndoshta i përjetshëm, siç duket se ka qenë, -pa llogaritur këtu faktorë dhe insinuata të tjera që i zbusin ose i ndezin edhe më këto çirrje nacionalistësh, të cilat kuptohen vetëm pas shumë dekadash, biles një pjesë e shoqërisë nuk i kupton kurrë. (vazhdon, art.2)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:41
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(vazhdim, art.2) Kështu jemi (edhe në këtë rast hipotetik të zgjidhjes së çështjes shqiptare) në një rokadë të përjetshme. Jemi në një luftë dhe përpjekje të përhershme përfitimesh, e cila kalon sa nga qarjet e deri tek kërcënimet, -në rastin më fatlum kjo, pasi mund të plasin dhe bomba, të cilat krijojnë situata të tilla shvejkiane, ku i plagosuri shikon pak më tej çfarë ka ngrënë disa orë më parë, gjithashtu habitet mes dhimbjesh se si këmbët e tija janë përzier me zorrët e hapura. Ndaj natyra njerëzore ka kërkuar gjithnjë rrugë të reja në raportet e tija të jetës dhe jo përsëritjen e situatave, qoftë këto edhe me emra të ndryshuar. (Ndaj dhe unë nuk bëj gabim kur i vesh shoqërisë dhe abstraksionit „njeri“ proçese kimike që i përmbledhin afektet, të cilat në një vështrim empirik duket se i përkasin qënies biologjike.) Ndaj ne ndodhemi sot në rrugë të reja europiane, pra dhe ballkanike, pra dhe shqiptare, serbe, maqedonase, etj., të cilat nuk kanë ekzistuar më parë, ashtu siç marrdhëniet kapitaliste nuk kishin ekzistuar në antikitet dhe në mesjetë. Ndaj dhe Europa e rrugëve të reja nuk ka kohë të humbasë me skenarë të vjetër ballkanikë. Këto rrugë të reja janë integrimi në familjen e madhe europiane, e cila nuk ekzistonte më parë. Problemi që këtu shtrohet është: a kemi besim ne se kjo rrugë e re do ketë sukses për gjithë këto familje të veçanta që po bashkohen gradualisht, apo jo?!. Natyrisht, me sy mbyllur nuk kërkon njeri të hyhet në këtë familje. Hidhen më parë mbi tavolinë edhe rastet hipotetike të dështimit. ǒdo bëhet me Kosovën dhe etnitë e atyshme, nëse ky Bashkim Europian dështon apo e nxjerr jashtë këtë shtet? ǒdo bëhet me Maqedoninë dhe etnitë e atyshme, nëse Bashkimi Europian dështon apo e përjashton këtë shtet nga bashkësia e tij? ǒdo ndodhë përgjithësisht, pra në veçanti me shtetet e ndryshme, nëse Bashkimi Europian dështon pjesërisht ose plotësisht? Këto pyetje duan një përgjigje, të cilën po e kërkojnë jo vetëm këto vende ballkanike, por edhe fuqitë kryesore të B.E.-s (EU-s). Ndaj dhe këto muaj e vite po bëhen përpjekjet e sejcilit shtet dhe komunitet të prezantohet sa më dinjetisht në sy të botës, në sy të shteteve të ndryshëm, në sy të organizmave përgjegjës për pranimin e tyre, OKB-s (UNO-s) dhe organizmave të tjerë. Në këtë prezantim shteti kosovar dhe shqiptarët e kosovës kanë ngelur mbrapa. Po dhe përfaqsimi islamik në shqiptarët e Maqedonisë, po i dëmton këta në sy të botës. Dhe të mos harrojmë, këta shqiptarë po si dhe shqiptarët e Shq. nuk janë aq fetarë sa i tregojnë për momentin mediat e ndryshme. Shto dhe plot probleme me të cilat Shqipëria prezantohet sot në Europë dhe Botë, kuptohet se sa problemi i panvarsisë së shqiptarve në shtetet fqinjë ka shance të mira! Pra, siç thotë llafi i urtë, s’jemi ka kërkah, (e përdor dhe gazetari kosovar, Veton Rugova). Nëse në këtë vetë-kritikë është më tepër ajo mani shqiptare, mbi dalluese nga të gjithë kombet e tjerë, për kritizimin e vetvetes, unë nuk e di saktë këtë, ndoshta është në këtë vetë-kritikë edhe kjo mani jona e kritizimit të parreshtur të vetvetes, (gjë që për mua është pozitive). Por sidoqoftë, vend për vet-lavdërim sot në këtë frymë rritjeje nacionaliste nuk ka; as vend për tu kënaqur pse dhe vendet e tjera si Serbia, Maqedonia apo Greqia marrin edhe ato herë pas here kritika nga BE-ja/EU-ja; -në internet sheh shpesh si gëzohen shqiptarët pa shkollë, kur herë-herë ndonjë shtet ballkanik merr kritika nga Brukseli. Troç muhabeti, sa vjen e më tepër kohë po kalon, shqiptarët po e prezantojnë vetveten përherë e më keq në sytë e botës, duke filluar me krimin e organizuar, trafikimin e lëndëve narkotike, biznezin ilegal të prostitucionit femëror, korrupsionin, monopolizimin e sferave të ndryshme të ekonomisë, moszgjidhjen e ligjit të tokës, e plot budadallëqe me okë, të cilat edhe më tepër fryhen nga mediat e ndryshme.
Pra, edhe pa llogaritur se problemet e nacionalistëve të rinj shqiparë dhe të tjerë ballkanas janë të vonshme për proçeset ku kanë hyrë vendet dhe popujt europianë, duhet thënë se, qoftë edhe i shtruar dhe i zgjidhur (hipotetikisht) problemi i tyre i bashkimeve shqiptare, ky problem gjen një zgjidhje të pjesëshme, çfarë d.t.th., nuk gjen zgjidhje, siç nuk gjeti zgjidhje as Kashmiri indiano-pakistanez, sepse në çdo rast të tillë me dy e më shumë etni duhen bërë ose largime masive, ose një kufi aq i komplikuar sa dhe pranimin e enklavave nuk e përjashton dot. Në vija të përgjithsme, Shqipëria etnike/natyrale e patriotëve-nacionalistë tanë mund të shkojë në fatin më të mirë deri në Prishtinë e Prizren, e më poshtë në Tetovë e Gostivar. Por jo më shumë, se të tjerët, po si ‘ta, kanë paraqitur me kohë pretendimet e tyre. Se si prezantohet pastaj kjo zgjidhje për momentin apo më vonë, nga një pjesë apo nga pjesa tjetër, ky është një problem tjetër, pas të cilit duhet të jemi të sigurtë se problemet nacionale nuk kanë për tu zgjidhur kurrë. (Këtë ne e kemi treguar edhe nga pikpamja historike në librat tonë të përparmë.) Ky problem do ekzistojë për sejcilin komb dhe etni përherë, të paktën për aq kohë sa shoqëritë e gjithë botës nuk i kanë zhvilluar marrdhëniet e tyre të prodhimit, këmbimit dhe shpërndarjes deri në atë pikë sa politizimi i tyre të dilte i tepërt.
Di.÷Do. 13÷15. 12. 2011

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:44
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Piktor, ke te drejte, keto carcafet une vete i kam inat, por i kam qendisur nja dy vjet me pare, per t' mos u marre mw me to; pra i kam mbyllur keto tema. Kam tani dhe nje punim etimologjik dhe nje filozofik, e keshtu i mbyll dritaret e shkences. Neser po hedh dhe nje carcaf me te vogel me kete temen e bashkimit, sepse eshte interesant ne lidhje me lashtesine, pra me "dardhen e madhe" patriotike tende.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 19:49
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Robert kam lexuar disa pasazhe nga nje liber qe ka bere B, Fischer e ca te tjere, behet fjale per identitetin shqiptar. Kur te kem kohe them ta blej ate liber patjeter se ma kane keshilluar disa miq te mij.
Ne teresi me duket se keto qe ke shkruar ti me duket se i kam lexuar apo "kaluar" nga ky liber ose te pakten kjo ide me ish krijuar.
Ajo qe nuk me pelqen tek mesazhet e tua eshte gjuha e urrejtjes kur i quan tradhtare te gjithe e gati sa nuk i shan me kuç e me maç.

Tani nje pyetje te rastit po per O Scmitt-in çfare mendimi ke?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 20:27
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Ha!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2013 21:49
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:19 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Referendumi Per Bashkimin Kosove+shqiperi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.