Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > C'eshte Jeta
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Jeta ime eshte...

...e shkuara ime(cfare kam qene), e tashmja(cfare jam), e ardhmja (cfare do te jem), dhe tre luge fat 18 karat(perzier me copeza rastesie).

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2006 20:09
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha HERO
Simona na ke fol mbi procesin jetesor,jeta vete nuk ka cte jete tjeter vecse perkufizim kohor.Emri jete i vendoset si perkufizim nje procesi te caktuar kohor.kaq.Jeta eshte perkufizim kohor,habitem si nuk e kuptoni.

Eshte njesoj si te thuash ceshte dita?
dita eshte perkufizim kohor,qe dikush mund te thote qe eshte e bukur dhe me ngjyra,dikush mund te thote eshte e zeze etj,varet nga autori,por ne fund te fundit ngelet nje fakt i pakundershtueshem qe dita eshte perkufizim kohor.Nata gjithashtu,Java gjithashtu,muaji ,vitet,sekondat,minutat.Dhe jeta hyne ne kete kategori,thjesht perkufizim kohor,nqs pyetja shtrohet ndryshe athere pergjigjet duhen dhene ndryshe,por para se disa te pergjigjen te kuptojne pyetjen ,sepse eshte shume e thjeshte,Ceshte jeta?


hero .. hera e dyte qe po kapem me ty sot..
edhe ti me duket se e thjeshtezove shume ceshtjen me kete perkufizimin kohor..

atehere c'eshte jeta? vetem perkufizimi kohor?? dmth vetem nje alternative e ores per shembull? dmth rreth 80 vjet njeriu? - ose ose 20 vjet qeni? - ose ndoshta triliona vjet i dekadences se protonit.. kaq???

me duket se pyetja eshte dicka me filozofike se kaq.. eshte pak a shume e hapur dhe cdo njeri jep nje interpretim sipas asaj qe mendon ose beson.. nuk mund t'i drejtohesh te gjitheve "habitem si nuk e kuptoni" thjesht sepse ti ke deshiren ta perkufizosh jeten me nje fare menyre..

pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2006 22:53
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

brockulla, kjo eshte jeta ti filozof i madh.

a bullshit

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2006 00:57
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Jeta

eshte AVENTURE.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2006 03:15
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Simona
Keshilltare e ''NR''

Regjistruar: 15/10/2005
Vendbanimi: Ne Seline Roze
Mesazhe: 330

Une z/znj  HERO dhashe  thjesht nje te vertete biologjike qe po e perjetojme te gjithe bazuar ne konceptin e vazhdimesise,ndersa sa per pyetjen qe bere ate duhet ta zberthesh vete gjate eksepriences tende.C'eshte jeta per ty? Besoj se kemi akoma kohe te jetojme qe te nxjerrim konkluzione C;ishte more vertete valle jeta ime?

Besoj se perkufizimin kohor ne e kemi ditur me kohe qekur ka lindur fjalaVDEKJE.

Duhet te jesh plak te arrish te besh konkluzione perkufizuese strikte te kristalizuara  e te ngurta,,,,dikur plaku tha"  Eh ,,,,,,,jeta ime,,,,,,,, hyra nga nje dere e dola nga dera tjeter!"

Une sjam plak akoma,dhe personalisht sjam ne gjendje pervcse se faktit biologjik dhe vdekjes qe di te te shpjegoj jeten e te tjereve apo sikur edhe times.

Jeta po vazhdon!

__________________
Rikthimi ne vetevete rilind njeriun nga nje varrim persegjalli diku i humbur shkretetirave te pafundme.......kurre nuk eshte vone per ta gjetur!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Tetor 2006 09:43
Simona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Simona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Simona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Simona Shto Simona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Simona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

lost soul,une per vete thjeshte bera muhabet ,ti tani kapu e kacaviru sa te duash,une njeri nuk shava, tani ne jemi shqipetar,dhe kur flasim shqip,te pakten ketej nga anet e mija ne perdorim shprehje figurative,si psh
habitem si nuk e kupton,me vjen keq me ty etj te cilat duhet te jeshe i trrashe ti kuptosh me kuptimin e drejteperdrejte te fjales,sepse nuk nisen me ndonje lloj qellimi,por une nuk e di nga je ti ,ndoshta andej nga ty nuk perdoren shprehje figurative.Prandaj une thjeshte bera nje postim ne menyre shume shoqerore,ti nqs nuk e kuton,ose thjeshte ke qejf te kapesh, pune per ty,prap nje shprehje qe themi ne ketej,zoti ta shtofte inatin.

Simona,une i bera nje pergjigje te thate nje pyetjeje te thate,tani ku eshte gabimi im?
ne menyre faktike jeta vetem aq eshte perkufizim kohor.Psh nqs une ty te pyes ceshte minuti? cfare do te ishte pergjigja juaj? Do filloje te shpalosje ndjenjat qe perkalon njeriu ne nje minut? nuke besoj,besoj se do te pergjigjeshe ne nje menyre te perfaert me perkufizimin kohor dhe do me thoshe qe ka 60 sekonda dhe ndoshta nje ore ka 60 minuta apo dicka te tille apo jo?
Tani une te them qe ka njerez qe jetojne vetem nje minute ne kete bote,psh femij te porsalindur ,qe jetojne vetem nje minute,ateher cishte jeta ?a nuk ishte perkufizim kohor?

Lost soul,perseri me ty.Me ke thene qe si mund te jete jeta vesce perkufizim kohor dhe thjesht kaq,ta shpjegoj une se si.

Psh kur njeriu vdes askush nuk pyet se carriti ai njeri ne jete,por sa vjec vdiq?Jeta nuk matet me arritje shpirterrore,me eksperience ndjenjash, me arritje qellimesh ,por jeta matet me vite.Nje jete e gjate ka shume vite dhe nje e shkurter ka pak.Dakort je?

Me jete.
Te paca.
Yti.HERO.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2006 10:09
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Simona
Keshilltare e ''NR''

Regjistruar: 15/10/2005
Vendbanimi: Ne Seline Roze
Mesazhe: 330

Dakort more HERO,,,,perkufizimin kohor e kisha ne mendje qekur fillova te kuptoj boten perreth ,,,kuptova se jetes i jepej nje kapak ne fund me emrin VDEKJA ,,,dhe kjo pra ishte perkufizimi kohor per mua.

Ti ngul kembe ne ate perkufizimin kohor dhe nuk lejon alternativa te tjera mendimesh,,,po na perkufizon te gjitheve apo si?

Besoj se alternativa jote i bashkangjitet dhe shume alternativave duke i perkufizuar te gjitha ne nje emer  ,, NE JETOJME ENDE.

Te jetoje njeriu vetem pse duhet te jetoje gjate dhe sa me gjate dhe meqenese se pyet njeri kur te vdesi se sa emocionale ka qene jeta jote atehere ktu i bie HERO me jetu nje jete te thate vitesh te gjata dhe te thata,,prandaj duhet te pranosh dhe alternativat e te tjereve,megjithese eshte e drejta jote se si alternohesh.

Une besoj anen biologjike te termit jete  dhe ngjyrime alternimesh te tjera qe njeriu i zgjedh vete sipas deshires dhe rrymes qe e i perket,,,perkufizimi kohor eshte thjesht nje firme qe e mbyll librin.

Pershendetje!

__________________
Rikthimi ne vetevete rilind njeriun nga nje varrim persegjalli diku i humbur shkretetirave te pafundme.......kurre nuk eshte vone per ta gjetur!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2006 11:43
Simona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Simona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Simona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Simona Shto Simona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Simona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Hero, je ti ai qe s'me ke kuptuar dhe jo une. Une s'po diskutoj ate qe po thua ti. Une thjesht po hedh poshte menyren perjashtuese sesi e trajton ti pyetjen "c'eshte jeta." OK? Ti don te shohesh vetem nje ane, ate te kohezgjatjes dhe nuk pronoke menyra te tjera trajtimi prandaj s'jam dakort edhe me shprehjen "habitem si nuk kuptoni" ok? Pyetja nuk eshte e thate, sic don ta reduktosh ti.

Me ler te bej nje pytje. "C'eshte udhetimi?". Me siguri qe do te pergjigjesh "koha qe duhet per te shkuar nga vendi x ne vendin y." Hero, cdo proces, cdo ngjarje, absolutisht cdo gje eshte ne levizje dhe levizja absolutisht ka komponentin kohor. Tani sipas teje, pergjigjen e cdo pytje duhet ta reduktojme ne sasi kohe, ne nje numer minutash apo vitesh. Ana kohore e jetes eshte ajo me pak interesantja, pakkush ka interes te flase per 1-sekondshin e jetes se nje mikrobi psh.

Me kuptove tani?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2006 13:29
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mr.Smith
Heperhe Student

Regjistruar: 02/11/2006
Vendbanimi: Anej knej gjithanej! :)
Mesazhe: 13

KUSh?

HEy mirembrema pjesmarrsve.

Hey jeta eshte si nje shkalle.Duhet te mesosh te ecesh shpejt si per tu ngjitur ashtu dhe per te zbritur.
Nese te ngaterrohen kembet duhet te kesh parashute sepse shkalla e fundit eshte shume e keqe nese perplasesh ne te.

__________________
Ma perche tutti vogliono sapere a che pensi !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Nëntor 2006 22:48
Mr.Smith nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mr.Smith Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mr.Smith (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Mr.Smith't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mr.Smith Shto Mr.Smith nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mr.Smith nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Po i kaloja faqet e kesaj teme shpejt e shpejt dhe lexova perkufizime te jetes...
Shume nga ju thone qe jeta eshte "vuajtje, gezim, lumturi dhe vdekje"
Un kam deshire te them qe eshte nje pjese e rruge sone te cilen sipas shpejtesise se hapit dhe aftesive tona e bejme te bukur te gezuar te lumtur apo te hidhur..
Nuk mendoj se jeta eshte si ashensori qe i kemi hipur e presim katin qe na duhet te zbresim, jo... Nuk eshte ajo qe na drejton, jemi ne qe e perbejme, ne, qe e drejtojme, ne, qe i japim kuptim e perkufizim...
Cdo gje varet nga ne

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Modifikuar nga agata datė 12/11/2006 ora 12:45

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Nëntor 2006 12:35
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > C'eshte Jeta

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.