Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Arkiva > Femijeria,adoleshenca,apo mosha e pjekurise
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Femijeria,adoleshenca,apo mosha e pjekurise

Cila periudhe e jetes suaj eshte me e bukura me kujtime te kendshme femijeria,apo adoleshenca apo mosha e pjekurise tani?

Do kisha deshire te dija edhe pse me shembuj reale.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2005 16:21
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Urime per idene qe keni parashtruar ne diskutim, amoxil!
si gjithmone jeni djale i pjekur dhe mateni mire para se te na hidhni nje ide tuajen ne forum!

Po jap dhe une nje pergjigje, si te me vije per mbare!

1-Femijera ime-ka qene nje femijeri e veshtire.Shkaqet me fani por s`ua them dot!Ju kerkoj ndjese te gjitheve!

2-Adoleshenca, sapo e kam kaluar kete faze.Me pelqen, por dhe s`me pelqen.Im Ate me thoshte shpesh:-"Ne adoleshence njeriu eshte Avokati i vetvetes,ndersa ne moshen e pjekurise njeriu kthehet ne Gjykates i vetvetes!"
dmth-sa je adoleshente per cdo veprim e justifikon veten, pa ditur gje se cfare po ben.Pra je mbrojtes i vetvets, totalisht e dashuruar pas mendjes tende,
qofte dhe te gabuar!Dhe kishte te drejte!!!

3-Ndersa moshe e pjekurise,-besoj se s`ka lidhje fare me vitet,
ka dhe femije 10 vjecar apo 14 vjecar qe llogjikon me qarte sesa nje 20 vjecar apo 25 vjecar!Varet nga formimi dhe shkallet e formimit te njeriut
gjate jetes se tij , qe nga lindja e tutje...!

Mire u lexofshim yll!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2005 16:32
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Smile

Re: Femijeria,adoleshenca,apo mosha e pjekurise

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil
Cila periudhe e jetes suaj eshte me e bukura me kujtime te kendshme femijeria,apo adoleshenca apo mosha e pjekurise tani?

Do kisha deshire te dija edhe pse me shembuj reale.



Mosha e adoleshences.

Koha e gjimnazit ne Shqiperi eshte nje kohe qe nuk kthehet. Bota ishte e jona. Dinim shume pak, por rronim me endra dhe neve asnjehere nuk duhet te mendonim. Shiu na lagte dhe ne vetem qeshnim. Dielli na binte si sac mbi koke, por neve gjenim rrugen me te gjata te gjithe bashke per tu kthyer nga shkolla ne shtepi. Ah ato eksursionet sa te madherishme ishin. Kitaristi ne mes te trenit dhe ne te gjithe kendonim me ze te larte. Oret e mesimit qe i linim gjithe klasa per te pare nje cfaqje ne kinema, sa te lumtur ishim. Mjere kush ishte prane rreshtave tane ne kinema, film nuk do te shihte dhe asnje fjale nuk do te degjonte, nga te cmendurat te qeshurat tona. Dhe ne fund mesatarja e notave qe te hante shpirtin.

Ka shume njerez qe vdesin adoleshente dhe kurre nuk rriten per te hyre ne fazen e pjekurise. Sa do te doja te isha nje nga keta dhe me pak te dija dhe shihja.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2005 17:39
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Sa me pelqen te lexoj gjera te bukura si keto qe keni thene me lart.

Cdo periudhe e jetes ka bukurite eveta dhe lezetin e vet por ndonjeher ke nostalgji qe me te vertet ia ke kaluar aq mire psh une periudhe e femijerise ia kam kaluar aq mire sa kurre se harroj,sigurisht per ato gjera qe mbaj mend.Aq qyfyre e te forta me motren e vellain me mamin e babin sa kur i kujtoj shkrihem duke qesh tani.

Adoleshencen si gjimnazi ma qe slinim njeri pa tall,shoqeri pa interes edhe qef o qef.Mbremje ekskursione, pikniqe,xhirot e mbasdites te ka lezet shpirti.


Tani pak a teper e kaluam adoleshencen jo me aq qef se erdhi jeta aq afer aq shpejt sa as qe ekuptova fare.Emigracioni ne Evrope jo dhe aq i kendshem ,me sakrifica por ne fakt jo se vuajta shume se familjen e kisha me vete.

Ardhja ne Kanada me e lehte dhe pak a shume gjerat i kam vene ne vije si me familjen time ashtu edhe me pershtatjen e mentalitetit e kushteve ketu.

Pra mbetet ajo koha e bukur dhe e mire fare per mua femijeria.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2005 21:23
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
pipi
hic

Regjistruar: 09/02/2004
Vendbanimi: _*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_
Mesazhe: 499

nje femije do shpejt te rritet,nje adoleshent do te shijoje sa me shume jeten ndersa nje i pjekur,qe ka vite mbi kurriz ,do ta jetoje edhe nje here jeten si nje i vogel.

edhe une them,kur isha e vogel doja te rritesha sa me shpejt,tani qe jam ne adoleshence e jetoj cdo dite si te ishte e fundit dhe them qe kjo eshte koha me e arte e jetes,bota eshte e jotja dhe nuk merzitesh nga perballimet dhe veshtiresite qe do ti kalosh kur te dalesh ne jete.
spo them qe nuk ka edhe kjo moshe veshtiresi por perkundrazi,familja dhe sidomos shoqeria na ndihmoje ne kapercimin e ketyre pengesave.por problemi eshte,po kur te piqesh kush do te te ndihmoje???? e vetme duhet te perballosh veshtiresite....po nejse se u bera shume flozofe.

sa jam ne adoleshence dua te jetoj diten dhe jo te mendoj se si do ia dal ne te ardhmen te kaloj veshtiresit e e jetes..

me falni per zgjatjen mendimi im ishte mosha me e bukur e jetes:::::::::::ADOLESHENCA:::::::::::::::::::::;

__________________
nese je i merzitur,gezoju ka me keq:vdekja.nese ke vdekur prape gezoju e keqja ka kaluar

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Nëntor 2005 10:42
pipi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė pipi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me pipi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė pipi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: pipi Shto pipi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto pipi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vdekja_22
I zhgenjyer Xfundimisht

Regjistruar: 20/12/2005
Vendbanimi: Big City Life
Mesazhe: 219

Wink

Mosha me e bukur...???

Per mendimin tim cdo moshe ka specifikat dhe emocionet e saj por nese do na duhej te zgjidhnim se kush ka qene me e bukur .... une mendoj femijeria. Kur je femije, nuk ka rendesi ne ke leke, ne je i bukur apo nese ke pune te mire apo jo? Bota eshte aq e madhe saqe cdo dite meson te reja interesante apo shokuese. E ku ka me bukur se te luash apo qeshesh cdo dite e fjalen stres ta kesh degjuar por mos tia dish kuptimin....
Femijeria patjeter.......!!!

__________________
Lavdia eshte juaja...
Hakmarrja eshte imja....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2006 10:03
Vdekja_22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vdekja_22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vdekja_22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vdekja_22 Shto Vdekja_22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vdekja_22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kuriozi
Addicted to love

Regjistruar: 20/10/2005
Vendbanimi: In the Middle of a Heartbeat
Mesazhe: 276

Re: Mosha me e bukur...???

Citim:
Po citoj ato që tha Vdekja_22
Per mendimin tim cdo moshe ka specifikat dhe emocionet e saj por nese do na duhej te zgjidhnim se kush ka qene me e bukur .... une mendoj femijeria. Kur je femije, nuk ka rendesi ne ke leke, ne je i bukur apo nese ke pune te mire apo jo? Bota eshte aq e madhe saqe cdo dite meson te reja interesante apo shokuese. E ku ka me bukur se te luash apo qeshesh cdo dite e fjalen stres ta kesh degjuar por mos tia dish kuptimin....
Femijeria patjeter.......!!!



Me ka pelqyer gjithmone ajo pjese qe ngjan si rikthim ne pafajsi...kur thone se pleqt behen si femije...jeta eshte e cuditshme; une e provoj disi vete...shum te tjere e thone se femijerijanuk te braktis kurre.
Ptjeter qe eshte periudhe e bukur se individi ende nuk e di ne c'tmerr do te duhet te jetoje

__________________
Ata flasin pėr ditė qė presin tė vijnė, kur gjithēka do jetė zbulesė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Janar 2006 15:22
Kuriozi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kuriozi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kuriozi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kuriozi Shto Kuriozi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kuriozi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Arkiva > Femijeria,adoleshenca,apo mosha e pjekurise

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.