Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Moda dhe Estetika > Tė mbash dietė pa qenė i/e uritur..
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Wink

Tė mbash dietė pa qenė i/e uritur..

Ëndrra e frikshme e personave që duan të dobësohen është të qëndrojnë të uritur. Kur jeni të uritur ju pakësohet energjia, e keni të vështirë të përqendroheni dhe sjelljet tuaja mund të ndryshojnë për keq.
Uebsajti Ehow thekson se të mos jesh i uritur nuk do të thotë vetëm ngopje fizike, krahas kësaj është dhe ndjenja e kënaqësisë. Kjo gjendje kërkon që krahas pirjes së shpeshtë të ujit të konsumohen ushqime në sasinë e duhur.

- Hani 6-8 herë në ditë. Kur hani shpesh oreksi nuk do t’ju shtohet sepse stomakun e keni vazhdimisht të zënë me ushqim. Vetëm nëse nuk keni bërë mëngjes mund të hani pak më shumë në darkë. Prandaj, në vend të tre vakteve në ditë, hani pak nga pak dhe shpesh ose konsumoni gjëra të shpejta. Në këtë mënyrë do të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë dhe do të mund të kontrolloni ushqimin.

- Konsumoni vetëm ushqime të shëndetshme. Produkte të pasura me fibra, zarzavatet dhe frutat duhet të përtypen më shumë dhe kështu do t’ju ngopin më shpejt. Krahas kësaj këta produkte nuk kanë shumë kalori. Edhe konsumimi i produkteve të pasura me proteinë si peshku, bajamja dhe kinoa ju mundëson të qëndroni të ngopur për një kohë të gjatë. Në shumë lloje fasulesh ka edhe fibra edhe proteinë.

- Hani ngadalë. Trupit i duhen afërsisht 20 min për të arritur ndjesinë e ngopjes. Kur hani shpejt do të merrni më shumë kalori të panevojshme. Prandaj hani ngadalë dhe lërini trupit kohën e nevojshme të dërgojë në tru sinjalin “tashmë stomaku u mbush, mos ha më”. Krahas kësaj kur hani ngadalë do pini më shumë ujë dhe uji do t’ju ndihmojë të ndjeheni të ngopur.


/start/

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2011 12:34
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

ajo e ujit eshte mese e vertete, jo se te tjerat nuk jane, por po vecoj ate te ujit sidomos. Plus, gra- uji dore me nje ilaci i celulitit te mallkuar. Uje dhe cardio.

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2011 21:15
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

S'kam mbajtur ndonjehere diete por çuditerisht gati cdo femer qe kam perreth pohon qe eshte ne diete.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2011 15:15
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Moda dhe Estetika > Tė mbash dietė pa qenė i/e uritur..

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.