Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Figura te njohura te mesjetes > Ali Pashe Tepelena
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
peshtimi
I paregjistruar

Regjistruar: --- JO ---
Vendbanimi:
Mesazhe: N/A
0

Ali Pasha dhe Shqiperia....

Doja te dija nese Ali Pasha beri perpjekje dhe nese ishte ne gjendje te formonte nje Shtet Shqiptar ne Pashallekun e tij(duke patur parasysh qe pjesa me e madhe e trojeve shqiptare ishte jashte pashallekut te Janines)?
...Libri i Sabri Godos,nuk duhet mare plotesisht si i vertete.Eshte botuar ne vitet '70,ne kushtet e nje censure te eger dhe kur deformimi i historise ishte gjeja me normale...Le te kujtojme se si e ngriti historiografia e asaj kohe(me porosine e Enverit) figuren e Haxhi Qamilit-nga nje rebel qe i kundervihej Pavaresise se Shqiperise,ne nje Patriot te madh.
Nocioni i kombit porsa kishte filluar te hynte ne Europe.....A deshironte Ali Pasha te BENTE SHQIPERI,sikunder bene Rilindasit?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2005 20:49
Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
myzeqari
daddy

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: England
Mesazhe: 2498

Jo , dhe gjerat jane shume te thjeshta per tu shpjeguar !
Ambicja e tij shtohej me suksesin , dhe kishte dite qe Aliu enderonte te behej sundimtar i pavarur nga turqit i Shqiperis dhe nje pjese te Greqis , por mbrapa ketij plani madheshtor nuk kishte asnje ndjenje patriotike , asnje ide kombetare dhe ndoshta ky ishte dhe shkaku i deshtimit te tij !
Aliu gjithashtu nuk mund te krahasohet me te madhin Skenderbej , kjo dhe per faktin se Aliu ishte dinak dhe i pabes , i prishte aleancat dhe fjalen e dhene sipas perfitimeve te tija ordinere kurse Skenderbeu ne te kunderten , fjalen e dhene nuk e bente kurre dysh , biles ariti deri aty sa te falte nipin tradhtare , plus qe i shpalli lufte Portes se larte dhe luftoi me mish e shpirt per te bashkuar Arberin e percare nga princat e ndryshem !
Kete e tregon me se miri fakti qe Skenderbeu vdiq i varfer , kurse Aliu i u gjet nje pasuri e papare , veziri i Janines nuk kishte mend te punonte per nje shqiperi te pavarur nga osmanet , idet dhe motoja e tij ishin thjesht orientale dhe pa asnje dobi per vendin , pervec asaj personale !
Nqs Aliu me te vertet do luftonte per nje Shqiperi te pavarur nga Turqit , mund te thuhej me siguri qe Shqiperia do ishte vend i pare ne Ballkan nen sundimin osman qe te fitonte pavarsin !
Aliu e kishte fuqine ta bente nje gje te tille , por nuk e beri !

__________________
Ja fute kot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2005 21:53
myzeqari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė myzeqari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me myzeqari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė myzeqari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: myzeqari Shto myzeqari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto myzeqari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Re: Ali Pasha dhe Shqiperia....

Citim:
Po citoj ato që tha peshtimi
Doja te dija nese Ali Pasha beri perpjekje dhe nese ishte ne gjendje te formonte nje Shtet Shqiptar ne Pashallekun e tij(duke patur parasysh qe pjesa me e madhe e trojeve shqiptare ishte jashte pashallekut te Janines)?
...Libri i Sabri Godos,nuk duhet mare plotesisht si i vertete.Eshte botuar ne vitet '70,ne kushtet e nje censure te eger dhe kur deformimi i historise ishte gjeja me normale...Le te kujtojme se si e ngriti historiografia e asaj kohe(me porosine e Enverit) figuren e Haxhi Qamilit-nga nje rebel qe i kundervihej Pavaresise se Shqiperise,ne nje Patriot te madh.
Nocioni i kombit porsa kishte filluar te hynte ne Europe.....A deshironte Ali Pasha te BENTE SHQIPERI,sikunder bene Rilindasit?


Hahahahahaha...o Peshtim...cfar te shtyn ty te jeshe kaq tendencioz kundra historise shqiptare?
Libri i Sabri Godos, vertet eshte shkruar atehere, por, me sa duket nuk paske idene e librit po te te njejtit autor, qe ka dale pas viteve '90 ku nuk kishte as Enver Hoxhe dhe as komunizem.
Ik pra kerkoje dhe lexoje ate liber i cili nuk eshte aspak i ndikuar nga asnje lloj censure.
Me duket se ai liber ''Ali Pashe Tepelena'' ka dale pas vitit 1995.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2005 01:34
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
peshtimi
I paregjistruar

Regjistruar: --- JO ---
Vendbanimi:
Mesazhe: N/A
0

Explore,
Fillimi i shek.XIX perkon me fillimin e levizjes per Shqiperi ne kolonite shqiptare te Stambollit,Egjiptit,Sofjes dhe Bukureshtit.Eshte njekohesisht edhe koha e lulezimit te Pashallekut te Janines.
Duke patur parasysh prirjet kunder Portes se Larte ne Vilajetet shqiptare te Shkodres,Manastirit dhe Kosoves a ka patur nga ana e Ali Pashes,perpjekje per te krijuar nje lloj fronti kunder Turqise?A kishte nuhatur ai qe Perandoria Otomane ishte drejt renies dhe ai mund te krijonte nje shtet shqiptar sikunder u krijua per nje kohe te shkurter Shteti Islamik i Bosnjes?
A do ishte ky shtet nje kopje e guvernave otomane,apo do kishte nje lloj prirje perendimore dhe sidomos perpjekje per te krijuar gjuhen e shkruar?
Pra c'lloj vizioni kishte Ali Pasha per te ardhmen e Pashallekut te tij dhe te trojeve shqiptare?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2005 14:00
Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
myzeqari
daddy

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: England
Mesazhe: 2498

Degjo Peshtim , me sa kam kuptuar une nga leximet qe kam bere Aliu e donte nje shkeputje tersore nga osmanet , por sic kam thene edhe me lart Aliu nuk e beri kete gje ashtu sic duhet dhe nuk pati asnje mbeshtetje nga veriu , biles vec ngatresa nga Bushatllinjt e Shkodres.
Me marrjen e Janines, Ali Pashe Tepelena, filloi edhe ndertimin e shtetit autonom Shqiptar qe do te shtrihej nga Durresi ne Veri deri ne gjirin e Korintit ne Jug. Duke nenshtruar Konicen, Permetin, Kelcyren, Libohoven, Arten dhe me vone me acarimet e Osmaneve me Bushatllinjte e Shkodres dhe fuqite Evropjane, Aliu morri kazane e Korces, nenshtroi Himaren, Gjirokastren, Beratin, Vloren dhe Delvinen.
Ne kete periudhe Aliu nuk i doli haptazi Osmanve dhe tu shpallte lufte pra te krijonte frontin qe permend ti me siper , dhe te krijonte nje shkeputje te pergjithshme te tokave qe ai sundonte nga perandoria plak Turke !! Ai vepronte nen rogoz me shume dhe kur i mereshin vesh veprat e tij qe binin ne kundershtim me Osmanet mundonte ti ulte gjakrat me dhurata te shtrenjta ndaj portes se larte , ai ishte krejt e kunderta e Mehmet Ali pashe camit te Egjiptit , i cili i shpalli lufte turkut dhe e quajti Egjyptin te pavarur !

----------------------------------------------------------------------------------------------
citim
A do ishte ky shtet nje kopje e guvernave otomane,apo do kishte nje lloj prirje perendimore dhe sidomos perpjekje per te krijuar gjuhen e shkruar?
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ali ishte njeri qe perkrahte prirjet perendimore , nen sundimin e tij ekonomia e vendit mori nje zhvillim shume te madh , ai kishte aritur me politiken e tij te zgjuar nje fare shkeputje te plote nga turqit dhe disa nga aleatet e tij qe ai ndronte si tia donte interesi i drejtoheshin atij si nje princ i pavarur, ai me ligjet dhe administrimin qe po i bente vendit u shkeput nga metodat e prapambetura mesjetare te turqve .
Gjuha zyrtare qe perdorej ne vilajetin e pashait per dokumentacionet ishin greqishtja dhe turqishtja pasi shqipja atehere akoma nuk e kishte nje alfabet te sajin , por ai perdorte shqipen per te folur dhe pse e shkruante ate me germa greke!

__________________
Ja fute kot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2005 20:54
myzeqari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė myzeqari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me myzeqari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė myzeqari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: myzeqari Shto myzeqari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto myzeqari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
werwolf
Anetar i ri

Regjistruar: 09/01/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 15

Citim:
Po citoj ato që tha
Explore,
Fillimi i shek.XIX perkon me fillimin e levizjes per Shqiperi ne kolonite shqiptare te Stambollit,Egjiptit,Sofjes dhe Bukureshtit.Eshte njekohesisht edhe koha e lulezimit te Pashallekut te Janines.
Duke patur parasysh prirjet kunder Portes se Larte ne Vilajetet shqiptare te Shkodres,Manastirit dhe Kosoves a ka patur nga ana e Ali Pashes,perpjekje per te krijuar nje lloj fronti kunder Turqise?A kishte nuhatur ai qe Perandoria Otomane ishte drejt renies dhe ai mund te krijonte nje shtet shqiptar sikunder u krijua per nje kohe te shkurter Shteti Islamik i Bosnjes?
A do ishte ky shtet nje kopje e guvernave otomane,apo do kishte nje lloj prirje perendimore dhe sidomos perpjekje per te krijuar gjuhen e shkruar?
Pra c'lloj vizioni kishte Ali Pasha per te ardhmen e Pashallekut te tij dhe te trojeve shqiptare?e para porta ishte drejt rrezimit po e mbajti veten edhe nje shekull tjeter nga vdekja e aliut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2006 17:55
werwolf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė werwolf Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me werwolf (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: werwolf Shto werwolf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto werwolf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pashai_1987
Chomeur

Regjistruar: 07/12/2006
Vendbanimi: Europ
Mesazhe: 62

Re: Per Joela

Citim:
Po citoj ato që tha NYCgirl
I lexova te gjithe mesazhet qe keni shkruar per figurat tona historike dhe me behet qejfi kur i lexoj sepse tek ato figura shpaloset shpirti shqiptar ne menyren me sublime.

Po Ali Pashe Tepelena? Ketu, sic themi nga anet tona, e keni prishur muhabetin. Ali Pashe Tepelena ishte bandit, kriminel dhe erdhi ne pushtet duke vrare dhe masakruar te gjithe ata qe i dilnin perpara.
Thoni qe ai ka ardhur nga nje familje ushtarakesh . . . e ema e Ali Pashes, ka qene shqiptare nje nga ato, . . . (mos ta prishim gojen) qe bridhte nga nje fshat ne tjetrin. Kurse i ati i Ali Pashes ishte turk. Ardhja e tij ne pushtet ishte rrjedhoje e sherbimeve shume te vlefshme per perandorine otomane, sherbime te cilat i vuanin shqiptaret. Dhe sic e thash me perpara ai vrau dhe masakroi bej (te vegjel) shqiptare per te zmadhuar territorin e vet. Kete e di shume mire sepse njoh familje qe kane ikur nga zona e Tepelenes si rrjedhoje e dhunes se Pashait. Ne nje rast, ai e dogji beun e fshatit te gjalle ne hell, sepse e kundershtoi.
Ali Pashe Tepelena nuk donte t'ia dinte per Shqiperine, por donte te behej mbret apo sic e ka dhe emrin Pasha i territoreve. Gjergj Kastrioiti nuk i vrau shqiptaret me qellim qe t'i bashkonte, sic beri Aliu. Perandoria Otomane ishte ne krize ne ate kohe. Po t'ia donte te miren Shqiperise Aliu, situata atehere ishte shume me e favorshme se situata ne kohen e Skenderbeut per te arritur pavaresine.

Per fatin tone te keq, pas Skenderbeut, na mungojne figura te tilla ne histori (derisa arrijme ne pragjet e pavaresise.) Per kete arsye miti i Ali Pashes u zmadhua dhe e verteta u fsheh.
Periudha e Rilindjes erdhi si rrjedhoje e kushteve te jashtme: Kriza e perandorise Otomane. Pavaresia e Greqise gjithashtu u tregoi ballkanesve qe liria eshte me se e mundshme. Per me teper, shekulli i 19-te karakterizohet kudo ne Europe nga nga nje rritje e levizjeve nacionaliste. Gjermania u bashkua ne 1870. Po ashtu edhe territoret e Italise u bashkuan. Dhe kuptohet, figurat tona te Rilindjes, duke qene se shume prej tyre u edukuan jashte shtetit, mesuan shume nga eksperienca e vendeve te tjera.


po ç'ja fut kot dhe ti tani?
po Ali Pasha krahasohej me burra si Napoleoni dhe ti thua gjepura, ne kuptimi e mirfill te fjales
me vjen keq qe nje njeri si ju flet per Ali Pashen ne kete menyr,vertet me vjen shum keq
po ti referohesh librave te histori do te shohesh se ato qe beson ti rreth Ali Pashes jan komplet gabime!!

__________________
Enderrat nuk duhen sajuar por duhen jetuar

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2006 21:35
Pashai_1987 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pashai_1987 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pashai_1987 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Pashai_1987't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pashai_1987 Shto Pashai_1987 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pashai_1987 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Cudi sa me shume mesoj per Aliun aq me teper kuptoj sa I rende ka qene sundimi I tij mbi popull shqiptare edhe greke por edhe jevgj e cigane.
Me mire nje I huaj se e ke lehte te vleresosh drejt. Pushtuesi eshte pushtues dhe duhet urryer. Por kur te keqen ta ben tendi?
Rezultati eshte mjaft I ciditshem. Ne ngrehim edhe permendore

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2018 16:59
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:41 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Figura te njohura te mesjetes > Ali Pashe Tepelena

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.