Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Mbi disa punime te miat-R.Th.
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Me beri pershtypje nje lajm i shkurter neper gazeta dje-pardje, lajm i cili u hoq shpejt, bie fjala nga TEMA, qe mund te shihet tek Aktualiteti-kronika. Apo tek Bota sot dhe diku tjeter. Lajm i cuditshem, i pasqaruar ne lidhje me nje fizikant dhe nje kriminel shqiptar! Perse duhet te paguante ky fizikant kete shqiptar? Behet fjale per perkthime, vjedhje tekstesh dhe idesh? C'lidhje ka patur midis shqiptarit dhe nje fizikanti? Ja dhe lajmi:
"Një 40-vjeçar në Australi ka rënë pre e shantazhit të një shqiptari, i cili i ka zhvatur miliona Lekë. Jignesh Devjibhai Patel, i diplomuar në fizikë, ishte dënuar para disa kohësh nga autoritetet italiane për transferime parash të dyshimta. Por, para 3 ditësh 40-vjeçari u lirua nga burgu, pasi u zbulua se ai ishte nën presion nga një kriminel shqiptar. Ky i fundit, kishte detyruar fizikantin australian që t’i dërgonte nga Australia në Shqipëri shumën prej 127 mijë dollarësh, të cilat janë transferuar përmes “Ëestern Union” mes tetorit 2013 dhe majit 2014. Patel është një sipërmarrës i suksesshëm, i cili deklaroi para gjykatësit se shqiptari i kishte bërë presion për t’i zhvatur shumat e parave. Identiteti i shqiptarit nuk është bërë i ditur, pasi hetimet vazhdojnë për këtë çështje. Gjykata e dënoi fillimisht Patel me 1 vit burg. Por dënimi u pezullua dhe ai u la me kusht me 3 vjet për sjellje të mirë. U gjobit edhe me 5100 Dollarë."

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Dhjetor 2015 15:00
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Per lajmin e mesiperm te dy-tre gazetave shqiptare para pak ditesh nuk eshte interesuar njeri! Apo ndonje interesim nga gazetaret shqiptare, c'ne lidhja e kriminelit shqiptar me fizikanin hindo-australian, -as qe behet fjale. Nejse! tTni une po sjell ketu dicka te re, edhe nese serish nuk ka interesim, dicka qe ka lidhje si me fiziken dhe shkencat e natyres, ashtu edhe me lirite dhe te drejtat e njeriut. (Jam i sigurte se ndokujt po i hapet nderkohe edhe goja per gjume!)
Ne lidhje me demokracine, pra te drejtat e njeriut, behet fjale per nje fenomen tashme te njohur, ate te mosdaljes se disa diskutimeve ne faqet e you tube-s. Nuk eshte fjala per ofendime dhe fjale banale, as per propagande naziste apo tjeter, por eshte fjala per komente te karakterit shkencor! Disa njerzve nuk iu dalin komentet e tyre ne youtube, dhe une nuk e di nese eshte problem teknik apo subjektiv, pra i qellimte njerzor!
Tani une po e nderoj kete portal duke sjelle nje fakt te tille, dhe gjithkush mund ta marri edhe ta percjelle faktin dhe materialin e meposhtem edhe ne faqe te tjera interneti apo ku te doje. Eshte fjala per nje koment timin ne gjermanisht tek nje film qe flet mbi relativitetin, linkun e te cilit une nuk e di si ta sjell ketu, (ndonese do e provoj njehere). Komentin tim une e perktheva ne shqip, ndonse gjuha gjermane ka mjaft veshtirsi. Ketu po e sjell komentin si ne origjinal (gjerm.) ashtu dhe te perkthyer (shqip).
https://www.youtube.com/watch?v=Z_Mmm-iiF70
Kjo vidio del menjehere e para ne youtube nese aty kerkohet fjala relativitätstheorie. Dhe ka ne pamje formulen e Ajnshtajnit: E=m.c² .

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2015 17:05
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Analizë mbi këtë vidio!
Min.0-0,10: Në fakt, siç edhe është thënë shpesh, shpejtësia e dritës nuk është baza e prinzipit të relativitetit. Fatkeqsisht, konstantia (teorike) e shpejtësisë së dritës e ka ngatërruar Ajnshtajnin, pasi kjo shpejtësi maksimale dhe konstante e dritës duhet parë (marrë, kuptuar) si një maksimë universale e Natyrës, ku çdo shkak e ka një pasojë, që gjithashtu është sërish një shkak për një pasojë të mëtejshme, e kështu më tej. Duke e trajtuar si të tillë, kjo shpejtësi maksimale (si e tillë edhe shpejtësi konstante) nuk e ka prekur principin e relativitetit, pra gjithshka është relativ, sepse nuk ekziston në hapsirë një pikë e palëvizshme.
Përveç kësaj (min.0,10), si dhe përse e deformon (përkul) hapsirën kjo shpejtësi drite? A nuk ka thënë Ajnshtajni: hapsira e përkulur (deformuar) përkul edhe dritën?! Po, ai e ka thënë. Atëhere si e përkul (deformon) drita hapsirën?!
Min.0,40-0,56: kjo kafe nuk mund të pihet gjithmonë në qetësi, me rritjen e shpejtësisë, sepse vetë kjo rritje e vazhdueshme e shpejtësisë na çon neve jashtë sistemit inercial (lëvizjes drejtvizore të njëjtë). Dikur do të fluturonte kafja në dysheme. Vetëm nëse e marrim teorikisht, sikur neve fluturojmë prej një kohe shumë të gjatë në një shpejtësi afër asaj të dritës, vetëm në këtë rast mund të flisnim (sërish teorikisht), po ne mund ta pimë kafen në qetësi.
Min.1 deri 1,10sek.. Po, Ju lëvizni me 806 km/orë, në lidhje me sistemin Tokë. Për një pikë tjetër referimi, p.sh. Marsin, Ju lëvizni më shpejt, pasi lëviz dhe toka. Pra, gjithshka është relativ! (Mësimet e shkollës fillore)
Deri min. 1,55. Jo, Ju nuk keni një problem më këtë gjë, sepse kjo është një kufi i Natyrës. Pra, drita përhapet në çdo anë njëlloj. Kështu, Ju ndizni një dritë në aeroplan, dhe paralel me Juve ndez një njeri tjetër një dritë jashtë (aeroplanit), të dyja dritat do të përhapen njëlloj, e do të arrisin në të njëjtën kohë një pikë të caktuar. Kontraktimi i gjatësisë së objektit fluturues nuk ka të bëjë me shpejtësisnë e dritës, pasi drita nuk na vjen nga i gjithë objekti fluturues, por na vjen vetëm nga burim i caktuar aty, burim mjaft i vogël aty. Përveç kësaj, drita përhapet njëlloj në të gjitha anët, pra ky kontraktion i gjatësisë ka të bëjë vetëm me lëvizjen nga përpara, si gjithnjë në lidhje me një pikë referimi të caktuar (p.sh. Tokën). Pra, kontraktioni i gjatësisë (ideja e Lorencit) nuk ka të bëjë me shpejtësinë maks.-konst. të dritës.
Min.1,55 Aa-ha! Po flitet për kontraktimin e gjatësisë së hapsirës! Pra na vjen sërisht i njëjti gabim si në fillim (të filmit), “shpejtësia e dritës përkul hapsirën”! Po prit njëherë, ne flasim për një rrugë të caktuar të dritës (300.000 km.) në një kohë të caktuar (1 sek.)! Çfarë kontraktimi të hapsirës kemi ne këtu?!
Deri min.2,17: Natyrisht Ju shoqëroni në aeroplan për një kohë më të gjatë dritën e një llampe në Frankfurt, nga sa shoqëron atë një njeri në tokë, sepse Ju jeni në lëvizje siç edhe drita. Sa më shpejt të fluturoni Ju, për kohë më të gjatë do ta shoqëroni Ju dritën e tokës. Kjo është arithmetikë (matematikë) e shkollës fillore.
Deri min. 2,44 . Po i dashur, për Ju ecën (teorikisht) koha më ngadalë. Vetëm për Ju! Por koha në Univers nuk është e ndarë në miliarda kohë. Koha është abstraksion i lëvizjes. Thjesht një abstraksion i yni, i njerzve, dhe i ndarë prej neve në sekonda, orë, javë, etj. Pra koha është (lëviz) panvarsisht prej nesh. Në vështrimin dhe matjet tona nis pastaj se nga cili sistem referimi ne vrojtojmë dhe masim. Sa më afër shpejtësisë së dritës që ne të lëvizim, për aq kohë më të gjatë e shoqërojmë ne një sinjal drite ose një korpuskul, apo një foton. (Matematika e shkollës fillore.)
Deri min.3,17: Jo djalosh, koha është e pavarur nga ne. Ajo çfar ne masim me orët atomike, na tregon vetëm sjelljen e këtyre atomeve në lartësi të ndryshme prej qëndrës gravitacionale të tokës, na tregon neve sjelljen e këtyre atomeve në shpejtësi të ndryshme dhe në drejtime të ndryshme në lidhje me drejtimin e rotacionit tokësor, pasi edhe ky drejtim i rotacionit tokësor ka një rol (influencon) tek lëvizja e atomeve të orës atomike. Pra, këtu kemi të bëjmë me një fenomen fizikal, dhe jo me kohën.
Deri min.4,14 ne kemi vetëm formulën e Njutonit: F=m.a (pra: Forca = masa herë nxitimi). Tek Ajnshtajni kemi vetëm aspektin relativist më shumë, pikërisht tek c² (pra c në kuadrat, gjë të cilën nuk e kuptoi as vetë Ajnshtajni, pasi në Natyrë ne nuk kemi shpejtësi mbi c!). Pra: F=m.a do të ishte në formën relativiste: F=m.a². Në vend të kësaj ne kemi të njëjtën formul, por fjalë-ndërrim: E=m.c², gjë që e mëson çdo nxënës i klasës 7, ose 8, ose9.
Tek min. 5,04 deri 5,08 burri i filmit thotë atë që dihej qysh nga Njutoni dhe më vonë nga Kavendishi dhe Soldneri, në fushat e fuqishme gravitationale drita tërhiqet prej tyre. Deri këtu në rregull. Vetëm se, këtu burri më lart thotë, “Drita do të përshpejtohet prej kësaj”! Pra, tipi lart në film nuk e ka kuptuar principin e relativitetit, po kështu si Anshtajni më vonë! Biles, tipi në film shkon një hap më tej se sa Ajnshtajni, ai e merr c² si shpejtësi drite të dyfishuar!!!
Min.5,32 deri 5,52: duhet thënë, po satelitët e sistemit JPS (xhi-pi-es) duhet ti vendosin herë pas here orët e tyre në një rrahje (kohë) me orët e tokës, por kjo nuk ka të bëjë me Kohën, kjo ka të bëjë me sjelljen fizikale të atomeve në këto orë. Nëse një orë lëviz në drejtimin e rotacionit tokësor, dhe ora tjetër lëviz në drejtimin e kundërt, (parametrat e tjerë janë të njëjtë), është e kuptueshme që atomet e njërës orë sillen (lëvizin) ndryshe nga atomet e orës tjetër. Kjo nuk ka të bëjë me Kohën në vetvete.
Min.5,53 deri 6,03 burri në film thotë: “Fushat e gravitetit shtypin (përkulin) hapsirën në vetvete”! OK, por prit pak, a nuk donim ne të shpjegonim deri tani se çfarë është Graviteti!? Po, këtë donim ne deri tani të shpjegonim, këtë donte të shpjegonte Ajnshtajni, këtë don të shpjegojë çdo shkencëtar. Por këtu kjo merret sikur është e njohur! Pra, ne (burri) e dimë se çfarë është Graviteti dhe fusha gravitacionale, dhe ne (burri në film) shpjegojmë më tej (në film) se si këto fusha graviteti shtypin (përkulin) hapsirën! Moment një herë! Ne duhet të shpjegojmë më parë çfarë është Graviteti dhe fusha gravitacionale! Pastaj mund të flasim nëse shtypet (përkulet) ose jo Hapsira!
Min.6,03: Kontraksioni i gjatësisë! Prit njëherë! Këtë e kishim njëherë tek Teoria Spez. e Relat., në shpejtësitë e mëdha. Këtë e kemi ne edhe këtu tek Teoria e Përgj. e Relat., në fushat e fuqishme gravitacionale, ku drita përthyhet, ku pra kjo nuk lëviz dot me shpejtësinë maks.-konst.! Kjo duket çmenduri! Ose burri (lart në film) na sjell një teori të re, ku shpejtësia e dritës shtohet tek fushat e fuqishme të gravitetit, pra kishim deri tani tek c kohën = 0, tani duhet të kemi kohën nën 0 !!! Oh, Zot, si mundet kjo?!?
Min.6,40: OK, mund ta perceptojmë që drita ngadalsohet në fushat e fuqishme të gravitetit, por si mund të kuptohet, që edhe hapsira do të zvoglohet (përkulet) ? Apo hapsira është e shtypur (përkulur), dhe nga kjo drita ngadalsohet? (Çfar edhe më e natyrshme dhe e kuptueshme duket.)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2015 17:09
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Ja dhe komenti origjinal ne gjermanisht:
Analyse über das Vidio!
Min.0-0,10: Eigentlich, wie es auch oft gesagt ist, ist die Lichtgeschw. nicht die basis der Prinzip der Relativität. Leider, die (theoretische) konstante Lichtgeschwindigkeit hat Einstein in Verwirrung gebracht, da diese maximale und konstante Lichtgeschwindigkeit muss als ein Ergebnis der universelle Maxima in die Natur sehen (annehmen), wo jeder Ursache hat ein Ergebnis, der wiederum ein Ursache für ein weitere Ergebnis ist, und so weiter. Als solche betrachtet, hat diese maximale Geschwindigkeit (als solche auch konstante Geschwindigkeit) nicht den Prinzip der Relativität berührt, also alles ist relativ, weil nicht ein unbewegliches Punkt im raum gibt!
Auserdem (min.0,10) wie und wieso verformt diese Lichtgeschw. den Raum?! Hat Einstein nicht gesagt: der gebogene Raum biegt auch das Licht?! Ja, hat er gesagt. Also wie verformt das Licht den Raum?!
Min.0,40 - 0,56: diese Kaffe kann nicht immer ganz in der Ruhe getrunken sein, mit der vergrösserung der Geschwindigkeit, weil selbst diese ständige vergrosserung der Geschwindigkeit bringt uns raus aus eine inertiale System. Irgendmal würde die Kaffe am Boden fliegen. Nur wenn wir theoretisch annehmen, dass wir nah an L.-Geschw. schon lange bewegen, nur in diese Fall kann man (wieder theoretisch) sprechen, ja wir können die Kaffe in Ruhe trinken.
Min.1 bis 1,10sek.. Ja, Sie bewegen 806 km/st., in beziehungspunkt Erde. Für ein anderen Beziehungspunkt, zb. Mars, Sie bewegen noch schneller, da auch die erde bewegt. Also, alles ist relativ! (Grundschule Lexionen)
Bis min. 1.55. Nein, Sie haben kein Problem damit, weil das ist Natur-Grenze. Also, Licht verbreitet überall gleich. So, Sie zünden ein Licht in Flugzeug, und Parallel mit Ihnen zündet draussen ein anderer Mensch ein andere Licht, beide Lichte werden gleich verbreitet, gleich ein Ziel erreichen. Das Längenkontraktion der fligendes Objekt hat nicht zu tun mit Lichtgeschwindigkeit, da der Licht kommt nicht von ganze fliegende Objekt, aber von nur eine quelle, der ein ganz kleine Quelle wäre. Ausserdem, dass Licht verbreitet gleich in alle Seiten, also diese Längenkontraktion hat zu tun mit Bewegung nach vorne, wie immer in Beziehung mit ein bestimmten System (zb Erde). Also, Längenkontraktion (Lorentz-Idee) hat nicht zu tun mit die max.-konst. Geschwindigkeit des Lichtes!
Min.1,55 Aa-ha! Es wird gesprochen über Längenkontraktion der Raumes! Also kommt wieder die gleiche Fehler wie im Anfang, "die Lichtgeschwindigkeit druckt die Raum"! Moment mal, wir sprechen über eine bestimmte Weg des Lichtes (300.000 km) in eine bestimmte Zeit (1 sek.)! Was für Kontraktion der Raumes haben wir hier?!
Bis min.2,17: Natürlich Sie in Flugzeug begleiten für eine längere Zeit das Licht eines Lampe in Frankfurt, als ein Mensch im Boden, da Sie in Bewegung sind wie das Licht. Noch schneller Sie fliegen, für noch längere Zeit begleiten Sie das Licht am Boden. Das ist Grundschule-Arithmetik (Mathematik).
Bis min.2,44. Ja, mein lieber, für Sie lauft (theoretisch) die Zeit langsam. Nur für Sie! Aber Zeit ist in Universum nicht geteilt in milliarden Zeiten. Zeit ist Abstraktion der Bewegung. Einfach ein Abstraktion von uns Menschen, und von uns geteilt in sekunden, stunden, wochen, etc. Also, Zeit ist (bewegt) unabhängig von uns. Beim Beobachtungen und Messungen fängt es dann an auf welche Beziehungssystem wir beobachten und messen. Noch nach an L.-Geschw. wir bewegen, noch für längere Zeit und Raum begleiten wir ein Lichtsignal oder ein Korpuskul, oder ein Photon. (Grundschule Mathe.)
Bis min.3,17: Nein mein junge, Zeit ist unabhängig von uns. Was wir mit Atom-Uhren messen, zeigt uns nur das verhalten der Atome in verschiedene Höhe von Gravitation-Zentrum der Erde, zeigt uns das Verhalten der Atome in verschiedene Geschwindigkeit und verschiedene Richtungen von der Erd-Rotation, da auch der Richtung der Erd-Rotation ein Rolle (Influenze) in Atombewegungen hat. Also, hier haben wir mit physikalische Phänomene, und nicht mit Zeit zu tun.
Bis min.4,14 haben wir nur die Newton Formule: F=m.a (also: Kraft = mase mal Beschleunigung). Beim Einstein haben wir nur den relativistischen aspekt dazu, genau beim c² (also c in quadrat, der selbst Einstein nicht verstanden hat, da es über c haben wir in Natur nicht!). Also: F=m.a wäre relativistisch: F=m.a². Staat das haben wir die gleiche, aber Wort-Änderung: E=m.c² , was auch jeder Schuler in die 7, oder 8, oder 9 Klasse lernt.
Bei min. 5,04 bis 5,08 sagt der Mann das man was Newton und später Cavendisch und Soldner wusten, in die starken Feld-Gravitationen wird das Licht gezogen. Bis hier in ordnung. Nur, hier sagt der Mann, "Licht wird dadurch beschleunigt"! Also, der Mann hat es nicht verstanden das Prinzip der Relativität, genauso wie Einstein selbst später! Sogar, der Mann in Film geht ein Schritt weiter als Einstein, er annimmt c² als doppelt Lichtgeschwindigkeit!!!
Min.5,32 bis 5,52: muss man sagen, ja die Satelliten der JPS-Systeme mussen ihre Uhren immer ständig mit der des Bodens (Erde) im einklang halten, aber das hat nicht zu tun mit der Zeit, hat aber mit physikalischen Verhalten der Atomen ihrer Uhren. Wenn eine Uhr bewegt in Richtung der Rotation der Erde, und andere Uhr bewegt in gegen-richtung, (alle andere Parameter sind gleich), selbstverständig werden die Atomen eines Uhr anders verhalten als die Atomen der anderen Uhr. Das hat nicht zu tun mit Zeit in sich selber.
Min.5,53 bis 6,03 der Mann sagt: "die Gravitationsfelder drücken die Raum zusammen"! OK, aber moment mal, wollten wir bis jetzt nicht erklären was die Gravitation ist!? Ja, das wollten wir bis jetzt erklären, das wollte Einstein Erklären, das will jeder Wissenschaftler erklären. Aber hier wird das angenommen als das bekannt ist! Also, wir (der Mann) wissen was Gravitation und Gravitationsfelder sind, und wir (der Mann oben) erklären weiter wie diese Gravitationsfelder den Raum druckt! Moment mal! Wir mussen erst erklären was Gravitation und Gravitationsfeld ist! Dann können wir sprechen ob der Raum gedruckt wird oder nicht!
Min.6,03: Längenkontraktion! Moment mal! Das hatten wir beim spez. Rel.-Theorie, beim grosse Geschwindigkeit. Das haben wir auch beim Allg.-Rel.theorie, beim starken Gravitationsfelder, wo der Licht gebogen wird, also nicht mit ihre max.-konst. Geschwindigkeit bewegt! Das muss es irre sein! Oder bring der Mann uns ein neue Theorie, die Lichtgeschwindigkeit wird vergrossert beim starken Gravitationsfelder, also wir hatten beim c die Zeit=0, jetz mussen wir unten 0 haben!!! Oh, Got, wie geht das?!?
Min.6,40: OK, kann man akzeptieren das Licht wird langsamer in starken Gravitationsfeld, aber wie soll es verstehen, dass auch der Raum geschrumpft wird!? Oder der Raum ist geschrumpft, und dadurch wird auch das Licht langsamer? (Was auch natürlicher sieht und verständlich wird.)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2015 17:11
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Duket qe komenti im ne youtube eshte i gjate; dhe komente te tilla rralle lexohen. Por youtube nuk ka rregull per gjatesine e komenteve, pasi ato tregohen te shkurtuara. (Ne nje film tjeter per relativitetin -i dyti- komentet e mia kane dale.)
Shurtimisht per filmin ne youtube duhet te them se kohet e fundit po behet perpjekje te jepen temat shkencore te thjeshta, per nje publik te gjere. Kjo eshte gje e mire. Mirpo mbi dy teorite e Ajnshtajnit, une jam i mendimit se ai e nisi mire shpjegimin, pastaj pranoi ne teorine e tij gjera pa kuptim, si paradoksi i binjakve. Ndersa teoria e pergjithshme e relativitetit, eshte nje nga budadalleqet me te medha ne shkence! Gjynah qe ky budadallek eshte ne emrin e Ajnshtajnit, pasi ky shkencar kishte pikpamje te drejta mbi natyren dhe funksionin e saj.
Une pranoj cdo kritike shkencore, por jo opinione, qofshin keto lavderuese apo kritikuese.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2015 17:33
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Njoftim: kam hapur prej rreth nje muaji nje website (faqe personale interneti), tek e cila kam edhe disa materiale shkencore (si mbi dy libra, ashtu dhe disa shkrime). Duke nisur me "fillimi" merret informacioni i metejshem. besoj se ne javet e ardhme mund te jete akoma me e strukturuar kjo faqe. Cdo mendim i kundert, cdo sugjerim tjeter dhe cdo kritike eshte e mirpritur. Kritika te tipit: sa arsim ke ti, me ke do matesh ti, i ke te gjitha gjepura, i ke te gjitha kopime, etj. te ketij lloji, nuk mund tu kushtoj kohe, sepse jane thjesht opinione.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2016 16:37
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Nga fajtori: "Mund te duket pesimiste por Shqiperia nga ana shkencore nuk eshte as ne harte. Nuk ka asnje lidhje me shkencen, ka probleme te tjera per te zgjidhur, shume here me banale se interesi per shkencen."
U ktheva ketu tek fizika dhe me terhoqi ky pasazh i fajtorit. Te duket sikur njerezit nuk e bejne shkencen e nje vendi, por ky vend e ben ose jo vet shkencen, ndersa njerezit e saj e gjejne kete shkence te formuar nga vendi!
Mendoj se jane njerezit ata qe e bejne shkencen dhe duhet te perpiqen per ta bere ate. Ndaj, kur thuhet se "Shqiperia nuk ka lidhje me shkencen" kjo duhet kuptuar qe, ne, une vete, ti dhe tjeteri e tjetri nuk bejme shkence. Pra, pergjegjsine nuk duhet ta leme keshtu ne ajer, Shqiperise, maleve te saj, apo ku ta di une. Por ne njerezit jemi pergjegjes. Cfare ben sejcili per kete shkence? Sa lexon, sa diskuton, sa kritikon? Sa ve ne ballafiqim tezat e njerit e te tjetrit? Apo pret dhe vetem pret cdo thote "i dituri"?
(Kjo ngjyra e faqes pse nga e verdhe eshte bere gri? Eshte problemi tek kompjuteri im, apo tek faqja e forumit?)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2020 19:43
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Tani me safarin faqja me del ne rregull.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2020 20:01
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Sot me 30 mars 2022 ra nje bore ketu ne veri te Europes, jo larg Hamburgut, ftohtesia e te ciles me kujtoi kete faqe interneti, Horizonti-n, dikur aq te vizituar. Me kete rast po ve njoftimin, se vjet (2021) ne vere zbraza pak xhepat me botimin e tre librave te rinj, 1. 'Shkenca biblike', 251 faqe, 500 leke te reja (5€), me artikuj shkencore, ne disa prej te cilve flitet se si feja perzihet inconjito me shkencen. 90% e shkrimeve te librit gjinden edhe tek faqja ime e internetit, fjale cimbuese, tek rubrika 'shkenc'. 2. 'Trajtime etimologjike', 320 faqe, 500 lek (5€), me shkrime te ndryshme mbi semantik-etimollogjine, ku trajtohen disa gabime te grupit zyrtar te gjuhetarve (E. Cabej, etj), por trajtohen me shume edhe gabime te grupit jo-zyrtar te gjuhetarve (A. Dalipaj). 3. 'Lufta e Trojes -mit apo e vertete?', 640 faqe, 500 lek (5€), ku analizohet 'Iliada' e Homerit kenge per kenge.
Te tre librat, si dhe ato te meparme, gjinden ne thuajse te gjitha bibliotekat e rretheve, gjithashtu ne bibliotekat e lagjeve te Tiranes, ne bibliotekat e gjimnazeve dhe te disa shkollave te larta. Nwse dikush ne Shqiperi deshiron falas ndonje prej librave te mij, mund te me shkruaje ne e-mail dhe brenda disa ditesh, e shumta pak javesh, mund ta marre librin (apo librat), -ne vere gjindem edhe vete ne Shqiperi.
robertthomai@gmx.de

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2022 10:40
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 4 [5]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Mbi disa punime te miat-R.Th.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.