Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

Lunax eshte thjesht gjeja me normale sipas meje qe edhe po te jesh ne nje vend te huaj te flitet gjuha shqipe brenda ne shtepi.psh une me mamin nuk arrij dot te flas italisht edhe pse ajo e din gjuhen.duke u folur ne shtepi gjuha shqipe,edhe femijet e mesojne.nuk e di por une kam kushurinjte e mi qe sado te vegjel jane, dine dhe shqip dhe italisht, me i vogli eshte 3vjec dhe ai i din te gjtha fjalet (qe din)dhe ne shqip dhe ne italisht.me vjen me te vertet keq per nipcen tende por personalisht sdo me dukej e domosdoshme qe te cosh nje femije te vogel te psikologu sidomos per ceshtje gjuhe.

por nejse secili ka mendimin e vet dhe ta siguroj qe as une s'dua qe ti te ndryshosh mendjen sepse cdo nejri qendron koerent te mendimet qe ka.
ps.jetoj ne nje province te Milano-s.

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2004 11:56
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Lunax

Nipi jot mund te jete nje rast i vecant, sepse se besoj qe te gjithe femijet shkojne ke psikologu....... Kjo do te thote qe ky femije nuk don me folur shqip sepse ka degjuar gjithmone nje gjuhe tjeter........ dhe kur flisni shqip ai nuk kupton.......
Por ketu po flitet ne pergjithesi, qe prinderit me verte nuk i flasin femijeve shqip..... Personalisht njoh shume familje...... Dhe kur pyes prinderit pese nuk ja keni mesuar shqipen????? "Me thojne qe, Mos te kete probleme kur te shkoi ne kopesht", justifikim koti fareeee......
Perderisa Zoti te ka dhene mundesine me folur 2 ose 3 gjuhe, perse mos ja flasesh edhe femise tend them une!!!!!!
Shqipja edhte si ç'do gjuhe tjeter.....
Ketu ne itali ku jam une emigrantet e tjere te botes..(si marok, tunizi, afrikane, brazilian, argjentine, peru,etj etj), nuk duan ta mesojne fare gjuhen e huaj(ne kete rat italishten) ato edhe italianeve i flasin frengjisht ose spanjisht....... sepse i mbajne shume traditat e tyre.........
Kurse ne Shqiptaret duhet te behemi komplet si bota dhe i harrojme traditat dhe sidomos kulturen......dhe gjuhen....

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2004 11:56
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Citim:
Po citoj ato që tha durrsake_topolake
Lunax eshte thjesht gjeja me normale sipas meje qe edhe po te jesh ne nje vend te huaj te flitet gjuha shqipe brenda ne shtepi.psh une me mamin nuk arrij dot te flas italisht edhe pse ajo e din gjuhen.duke u folur ne shtepi gjuha shqipe,edhe femijet e mesojne.nuk e di por une kam kushurinjte e mi qe sado te vegjel jane, dine dhe shqip dhe italisht, me i vogli eshte 3vjec dhe ai i din te gjtha fjalet (qe din)dhe ne shqip dhe ne italisht.me vjen me te vertet keq per nipcen tende por personalisht sdo me dukej e domosdoshme qe te cosh nje femije te vogel te psikologu sidomos per ceshtje gjuhe.

por nejse secili ka mendimin e vet dhe ta siguroj qe as une s'dua qe ti te ndryshosh mendjen sepse cdo nejri qendron koerent te mendimet qe ka.
ps.jetoj ne nje province te Milano-s.




Edhe une me prinderit e mij flas vetem shqip dhe jam dakort mbi kete.
Mbi femijet une nuk them qe nuk duhet ti mesohet shqipja, por mendoj qe ata duhet te jene te lire.
(Mund te te jap TI sepse here te tjera e kam bere pa te pyetur)
Ti me siper ke shkruar qe duke folur ne shtepi gjuhen shqipe edhe femijet e mesojne.M.q.se. prinderit nuk dua ti mesojne atyre shqipen por mendoj se midis tyre flasin shqip atehere edhe ata e mesojne apo gabohem???

Nejse......
Persa i perket nipit tim, ndoshta per ne nuk do te ishte mire ta dergonin tek psikologu, por kur te vjen nje edukatore e cerdhes e te thote qe cuni jot kafshon femijet e tjere me dhemb...... ti si do te veproje?

P.S. Qekemi afer!!!

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2004 08:49
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

per Lela_dr

Ndoshta edhe mund te jete nje rast i vecante!!!
Perpare se te japesh ilacin pse nuk gjen semundjen!!!
Me siper ke dhene nje mendim tendin pa pyetur se si,pse, ai kishte probleme!!!
Nuk eshte aspak e vertete qe ai nuk don te flasi shqip sepse ka degjuar gjithmone nje gjuhe tjeter..... por me vjen keq eshte e kunderta e si i kam shkruar me siper durrsake topolake-s mund te kuptosh me shume ...

Saper justifikimet kot fare te prinderve dua te degjoj te tuat kur te behesh mam....por nejse ti ke mendimin tend e une kam timin!!!

Cdo njeri flet per vete e m.q.se jemi duke shkuar (ne kete rast jetojme) drejt perendimit, nuk po them qe traditat duhen harruar apo zhdukur por disa gjera do te ndryshojme sepse perndryshe do te rrim vendnumuro.....me duket sikur po dal pak jasht teme!!!!

Kerkoni te me kuptoni!!! Une NUK po them qe gjuha DUHET HARRUAR!!!

P.S. PO TE TREJA (EDHE DURRSAKE TOPOLAKE) NGA DURRSI QEKEMI!!

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2004 09:05
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Lunax

Ke edhe ti te drejten tende, sepse jemi ketu per te komunikuar dhe shkembyer mendime te ndryshme, dhe kjo eshte gje e bukur, sepse nuk do te kishte diferenca po te ishim te gjithe njelloj.....
Por une per vete, femijes sim do ti flas shqip qe diten e pare te lindjes......
Nuk them qe nuk do ti flas as italisht, por shqipja eshte me e rendesishme se italishtja..... kur te rritet femija e meson nga ambienti sepse do te ta kete gjithmone ne vesh italishten, sa neper tv sa per ne kopshte ose shkolle...... por shqipen nqs nuk ja mesoj une, nuk ja meson njeri tjeter.....
Prandaj se kam problem fare kur te tjeret me thojne prit kur te behesh prind dhe pastaj flit.....
Eshte SEDRA e njeriut ajo qe mohon te mbash traditat dhe gjuhen e vendit......
Une sot nuk kam turp te them qe jam shqiptare, sepse ç'do here qe pyesin nga jam, pergjigjem gjithmone me koke larte....
Jam krenare qe jam shqiptare....
P.S JEMI TE TREJA NGA DURRESI

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2004 16:38
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lubi
shume pune

Regjistruar: 05/05/2005
Vendbanimi: shtepi
Mesazhe: 378

sa keq

nuk e di kur ne na vjen turp qe jemi shqiptare [flas per ne prinderit qe u mohojme ne njefare menyre femijeve tane kombesine ] çfare mund te presim nga brezat qe jo vetem po rriten jashte vendit por te cilet as nuk e dine prejadhjen e tyre te vertete te prinderve te tyre

nuk me duket fjale e rende po te them --shume turp---

__________________
is good to be important,but is more important to be good

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Dhjetor 2006 16:14
lubi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lubi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lubi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lubi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lubi Shto lubi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lubi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ajrori
Profesion i lire

Regjistruar: 31/08/2004
Vendbanimi: TIRANE
Mesazhe: 180

Aaaaaaaaaaaaa

O sa mire me qene forumist !!!!

O eeeeeeee

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2006 15:25
Ajrori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ajrori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ajrori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ajrori Shto Ajrori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ajrori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Une jam e do te jem gjithmone per ruajtjen e traditave tona, sidomos gjuhen amtare .Qe eshte e veshtire as qe nuk diskutohet se po e provoj vete me femijen tim,por asgje nuk eshte e pamundur.Eshte e vertete qe femija im mund te mos kthehet kurre ne Shqiperi per te jetuar por gjuha i duhet edhe sikur thjesht per te komunikuar me gjysherit ,tezet ,hallot,xhaxhallaret etj.Ndryshe ata do te rriten te ftohte,te vetmuar pa ndjenjen e dashurise per te afermit e tyre.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2007 21:15
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
Nuk je i vetmi qe vuan ne itali me gjuhen, te gjithe kemi vuajtur per te mbajtur traditat tona, dhe me ne fund dhe me shume sakrifica ja kemi dale mbare.......
Ketu ne Rimini ku jetoj une kemi bere shume sakrifica per te hapur kete shkolle (ide e Alban Krajes) qe ka hapur kete teme ne kete forum, dhe si perfundim shume pak nxenes erdhen ne kurs, sepse prinderit nuk donin ti mesonin shqip.......
Mendo ku kemi arritur ne shqiptare, sa te mohojme edhe gjuhen tone......
Ty te duket normale kjo gje???????
Prinderit nuk duhen te ken fare turp ti flasin femijeve shqip, per tu integruar sa me mire me femijet e italianeve, sepse italianet nuk jane me te mire se ne, edhe keto kane vuajtur te njejtat gjera para 40 vjeteve qe po vuajme ne tani, keshtu qe mos u justifikoni kot sepse kjo tregon se sa jeni krenar per atdheun.......




Interesante kjo teme!!!

Lela pak a shum jam dakort me ty, por mer ne konsiderate qe ti je me familjen ketu dhe te eshte shum me kollaj te mbash si traditat dhe gjuhen shqipe.
Te flas direkt per veten time, un nuk i kam mesuar goces shqip e para sepse ka filluar vone te flasi, dhe normale qe e ndihmoj sa me shume te flasi italisht nga qe dhe ne shkolle i duhet per te shkuar ne nje nivel me te tjeret, dhe e dyta kam vite ketu duke folur vetem italisht dhe shqip nuk perdor me njeri perveç ne tel ( gje qe nuk te ndihmon per gjuhen por te ndihmon vetem te heqesh pak mallin)
Kur goca ime flet ne telefon ajo gezohet dhe perpiqet ti thote ndonje fjale shqip gjyes (jan momente qe me emocionojne sepse shpesh here ndihem fajtore pse nuk i msova shqip, por kur i ndegjoj te lumtura ne telefon them... i marte dreqi gjuhet e shumta qe jane kufi per te gjithe)
Me kte dua te them qe ç'do prind duhet kuptuar dhe jo akuzuar...
Ps. ide e bukur ajo e kursit

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 18:05
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

ORNELA.. UN MENDOJ SE ESHTE JUSTIFIKIM I ARSYESHEM PER ATO CFARE KE SHKRUAJTUR.. SEPSE VETVETIU DO E MESONTE ITALISHTEN GOCA JOTE PERDERI SAKA LIND ATY, PO ASHTU DHE KUR TE VENTE NE SHKOLL ISHET GJUHA QE DO MESONTE... DHE PRANDAJ I THON: MESO GJUHEN E NENES.. POR KUR NENA E MOHON, CA TE PRESESH NGA NJE FEMIJ I PAFAJSHEM

SBESOJ SE LELA KA GJYKUAR PRINDRIT.. PO THJESHT MENEFREGIZMI DHE MYNYRA SE SI DUAN TE DUKEN TE EMANCIPUAR NJERZIT I COJNE NE KETO GJERA.. UN DO TA QUAJA KRIM MOS TI MESOSH FEMIJES GJUHEN E NENES. NDOSHTA AI FEMIJ TANI SE KUPTON.. POR KUR TE RRITET DO NDJEHET I/E OFENDUAR QE PRINDI SI KA MESUAR GJUHEN SHQIPE.

XHAJA IM KETU E KA GOCEN 3 VJECE E CA... PO TA DEGOSH KUR FLET SHQIP.. TE BEN TE MENDOSH SE ESHTE RRITRU NE NDONJE KOPSHT FEMIJESH NE SHQIPERI.. AS SE KUPTON FARE QE DI ANGLISHT.. PO DHE ANGLISHTEN E DI.. E KA ME TE LEHT KUR E FLET... XHAXHAI RRI 2 ORE NE DITE I JEP MESIM VET... SE KETU SKA KOPSHT QE TE MESOHET SHQIP.. PERVECSE KUR VETE NE FILLORE, OSE TE MESME QE I BEN SHQIP MESIMET PO TE DUASH... KUR VEM NDONJE DVD TE NJERZVE QE KEMI NE SHQIPERI APO GREQI... AJO I NJEF TE GJITH.. KY THOT ESHET XHAXHI ...., KJO ESHTE HALLA... KY ESHTE VLLAI IM.... ETC ETC..

PO KAM DEGJUAR DHE FEMIJ TE TJER KUR SHKOJ NDONJEHER NE MALL( QENDER TREGTARE).. QE TE DUKET VETJA SIKUR JE NE DEVOLL.. DEGJON FEMIJT NA 4-6 VJEC.. QE E ZGJATIN BREEEE-NNN E BEJN TERKUZE,

UN SPO JU GJYKOJ, THJESHT ME DUKET MEKAT

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 18:22
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.