Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Arsimi Shqiptar > Meso Rinia Shqipetare.
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Meso Rinia Shqipetare.

Rinia Shqipetare:
Meso me etje dhe vullnet, lufto dhe perpiqu per te drejten tende. Vetem me ane te dijes dhe vendosmerise do te arrish ta mposhtesh kete brez te pandershem, hajdut dhe hipokrit qe te ka zene rrugen dhe nuk te lejon ate qe te takon: "te ardhmen." Shume nga ne nuk i marrim gjerat seriozisht por eshte pikerisht ky brez pleherash qe po e le Shqiperine prapa dhe detyron te rinjte tane te talentuar te marrin rruget e botes. E kam fjalen per gjithe qeveritaret tane ( pjellen paseardhese te komunizmit) qe po na pijne gjakun deri tek mesusat dhe pedagoget qe e kane kthyer ate profesion aq nobel dhe te respektueshem ne nje perqeshje. Pedagoget e dine shume mire se studentat e mire perbejne te ardhmen e Shqiperise e megjithate ata ngelin cdo student qe s'ben pagesen pa marre parasysh sa i zoti eshte studenti. Shiko se ku kemi arritur... Eshte per te qare kur shumica e pedagogeve tane jane bryll, plehera qe e kane mendjen te shkojne me studentet e reja. S'paska me burra shqiperia si Skenderbeu me shoke. Prefundimisht ne jemi popull pa vlera po uroj qe rinia jone e vuajtur te zere mend e te behet ndryshe nga kete te pacipe.

Pershendetje FREESPIRIT




MONEY IS EVIL.

__________________
Don't be afraid to show your true colors.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 22:02
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
positive
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 12/11/2004
Vendbanimi: molt
Mesazhe: 83

frena o free!

Te qenkan prishur "frenat". Shume me vrull e ke marre dhe shume sentimentalizem vetem per nje note te keqe qe ke marre
Jo plera, jo burra, jo Skenderbeu jo Ismaili, me ngadale o mengadale se nga "pena" dukesh me push akoma. Ai brez ka aq burra sa nuk bejne njeri per burre dhe jo kalamanlleqe adoleshentesh qe thua zotrote.Ti ketej denon dhe urren komunizmin dhe pjellat e tije ketej perdore shprehje komuniste si "po na pijne gjakun" e "MONEY IS EVIL".
Ja ke fut kot plako.
Ai brez qe shan ti i ka kaluar mbi supe te gjitha ato eksperienca te keqia qe ti ke degjuar si perralla nga gjyshja.
Nuk na e ka fajin ai brez o njesh....
Te gjithe kemi faj.

__________________
Po kerciti dhembet qeni qendroi me shkop ne dore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2005 13:32
positive nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė positive Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me positive (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: positive Shto positive nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto positive nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

per POSITIVAT

Ne rradhe te pare une flas nga ekperienca personale. Ne rradhe te dyte ti patjeter do te kesh ndonje njeri me post se s'ka mundesi qe te djeg kaq shume realiteti. Ne rradhe te trete vafshin ne djalle e i zente haka e ketij populli dhe ketyre femijeve qe detyrohen te lene gjithcka per nje jete me te mire. Ata qe kane fuqi ne Shqiperi sot per sot jane llum prandaj edhe ne jemi lemsh se po te kishim njerez me karakter nuk do te ishim keshtu. Une nuk jam adoleshente jam me shume nga c'mendoni ju. Jam kundra komunizmit por po te them qe me mire ne komunizm e me koken lart se ne kete pisllek ku te vjen turp te thuash se je shqipetar. Per njerezit e kulturuar si puna juaj mbase eshte pak fakti qe pedagoget ne shqiperi jane kthyer me djallin dhe nuk e kuptojne rendesine e detyres nobele qe kane. Nga ata varet a ardhmja e vendit tone dhe une dhe shume si puna ime nuk pasurohen ne kurriz te vendit tim apo te rinise qe po mundohet me c'do kusht te arrij rezultat dhe na ka nderuar neper bote.
Kur te shfaroset ky brez hajdutesh e te pangopur atehere do te lulezoj Shqiperia vetem te shpresojme se Rinia jone nuk meson nga keta PLEHERA.
Shendet

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2005 02:10
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
positive
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 12/11/2004
Vendbanimi: molt
Mesazhe: 83

I hengert mortja....

Kanceri e kolerja i rente mu ne mes te shtepise te gjithe petegogeve qe te kane merzitur ty. Une nuk kam njeri me pozite dhe nuk shqetesohem per kete. Une u hebita qe degjova nje shqiptare (ti) qe kerkonte nje Shqiperi pa shqiptare sepse po te ikin te korruptuarit, pertacet, kriminelet, kontrabandistet, dallaveraxhinjte dhe hajdutet nuk mbetet me asnje shqiptare atje......

...shendet pac....

__________________
Po kerciti dhembet qeni qendroi me shkop ne dore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Maj 2005 23:15
positive nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė positive Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me positive (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: positive Shto positive nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto positive nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Lumsi ne!?

Ne Shqiperi zoteri ka plot njerez te ndershem por sic te thashe ua kane zene shtegun e nuk i lene te levizin ata qe simpatizon ti. Prandaj jemi ku jemi se e ka marre fuqine ne dore llumi qe ka para ngaqe eshte marre me cdo gje. Une mora si shembull pedagoget sepse me duket cudi sesi nje lopcar te behet pedagog apo deputet etj. Por nje mesues i mire e kam fjalen te pakten per mesuesit qe kam patur une , punon me pasjon sepse e di rendesine e profesionit qe ka. Eshte si puna e zjarrefiksave te pakten ketu ne Amerike nuk pagohen shume por kur vjen puna rrezikojne edhe jeten. Te tilla profesione u takojne njerezve me bote e me karakter dhe jo te pandershmeve e rrugaceve. Zoteri nganjehere gjerave u merret sensi ose ideja kryesore dhe nuk analizohen fjale per fjale.
Perfundimisht, jam e bindur se shume Shqipetar si une kane deshire dhe duan ta shohin Shqiperine te drejtohet nga njerez te ndershem qe ti japin shembull rinise shqiptare dhe te contribosh nuk ka asgje. E megjithese ju i perdhithesuat dhe e bete gjithe popullin shqipetar te pandershem apo ato te tjerat une uroj qe te kete me shume si une e me pak si ty.
bye

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2005 23:52
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freedom
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 08/05/2005
Vendbanimi: ngecur ne qiell
Mesazhe: 33

MOS I PERGJITHESO GJERAT

Nuk jane te gjith pedagoget te degjeneruar,por kane e dhe ata ate pjesen e tyre te llumit ,ashtu si cdo pjese tjeter e shoqerise shqipetare.Nuk zgjidhen keto gjera me ndershmeri dhe me moral,por me ligj , per sa kohe shteti dhe ligji do ta lejoj llumin te sillet si llum, llumi nuk do ndryshoje as me ndergjgjshmeri as me moral.
As politikanet nuk jane te gjith ashtu,shiko psh shume poltikane te PS-se jane shume te ndershem dhe patriot,Pandeli Majko,Edi Rama dhe Ilir Meta,Rexhep Meidani etj,jane njerez qe hyne ne politike sepse e duan vendin e tyre.( Personalisht sepse nuk dua te influencoj njeri me mendimin tim ,por as nuk dua ta fsheh,Fatos Nano gjithashtu eshte nje politikan shume i afte qe ka shume per ti mesuar brezit te ri).
Te gjith keta pra jane njerez nga te cilet rinia shqipetare ka pse te marre shembull.

__________________
FREEDOM.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2005 09:20
freedom nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freedom Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freedom (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freedom Shto freedom nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freedom nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
positive
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 12/11/2004
Vendbanimi: molt
Mesazhe: 83

o i " ndershem"

Ti e di sa i ndershem je se une nuk e di dhe anasjelltas, prandaj:
-Leri fantazite
-Leri sentimentalizmat.
-Mos u lodh te na mbushesh mendjen se je i ndershem. (sepse nuk i ha njeriu ketu se si je ti)
- Hap syte
- Ruhu
- Boll lexove Jules Verne.

__________________
Po kerciti dhembet qeni qendroi me shkop ne dore.

Modifikuar nga Isra datė 18/11/2005 ora 10:24

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2005 13:52
positive nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė positive Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me positive (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: positive Shto positive nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto positive nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

Re: o i " ndershem"

Une personalisht jam shume pesimiste persa i perket qeverise Shqipetare megjithate kjo qe po them une nuk ka te beje shume me qeverine dhe ligjet por me shume ka te beje me vlerat morale dhe etike te cdo njeriu. Eshte e vertet jo te gjithe pedagoget jane te tille por shumica jane ama dhe ne nuk arrijme te kuptojme se keta njerez kane te ardhmen tone dhe te femijeve tane ne dore. Pedagoget ne vend qe te edukojne brezin e ri dhe te plotesojne kerkesat evendit tone per njerez te kualifikuar perkundrazi po ngelin edhe nxenesit e mire dhe kalojne ata qe pagojne para. Atehere cfare te ardhme ka femija im ne Shqiperi ku doktori do te jete gedhe pedagogu merr para qe te kolosh, deputeti hajdut etj. Eshte pikerisht mungesa e arsimit dhe e edukimit qe e ka cuar shoqerine tone drejt korruptimit. Me fjale te tjera pedagoget apo te tjeret po ja fusin vetes,( me falni per fjalorin) se s'kane njohuri se neser do tu behen femijet e femijet e femijeve e do tu bredhin neper bote si cifuti ne shkretetire e nuk do ti gezojne dot.
Pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2005 22:34
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Arsimi Shqiptar > Meso Rinia Shqipetare.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.