Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kompleksi i Inferioritetit te femra shqiptare
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
uranius
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/06/2003
Vendbanimi: Austri
Mesazhe: 32

Exclamation

Kompleksi i Inferioritetit te femra shqiptare

Gjermanisht i thone Minderwertigkeitskomplex, ne gjuhen angleze Inferiority complex, kurse shqip me duket se i thone kompleksi i inferioritetit ( i cvleresimit??).

Me shkoi nder mend me diskutuar per nji gje te tille duke i lexuar diskutimet qe behen ne tema te ndryshme, ku arita te verej se ka pak a shume shenja te ketij kompleksi te disa antare:

Mos ndoshta eshte kjo nji pasoje nga e kaluara, nga koha e "kanunit te lekes". Si thoni a mbizoteron ky kompleks te femra shqiptare? Nese po,a mund te evitohet? A mund te "sherohet" pa pasoja per shoqerine?
Shpresoj qe te diskutohet pa paragjykime dhe pa emocione!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Qershor 2003 16:41
uranius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė uranius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me uranius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: uranius Shto uranius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto uranius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Arrow

Der Minderwertigkeitkomplex(sic e quajne Deutchet)besoj qe eshte nje nga dukurite qe mund te lene te stagnoje nje kulture.Kjo dukuri shfaqet zakonisht tek individe me nje mungese te theksuar zhvillimi intelektual dhe poashtu mungese respekti ndaj atyre qe ndajne jeten me to,ndaj atyre qe i sollen ne drite etj. etj.
Nje gje nuk arrij te kuptoj:influencen e Kanunit mbi nje shoqeri te tere.Nese une tani do shkruaja nje liber me ca rregulla nuk besoj qe nje pjese e mire e shqiperise do i ndiqte nese ato komplexe nuk do eksistonin ne shoqerine e asaj kohe.Besoj qe ato vetem u formalizuan ne nje fare menyre.Dmth fajin nuk duhet te ja leme Kanunit por komplexeve qe shoqeria yne ka treguar ndaj ca fenomeneve dhe ndaj stagnimit qe tregoi ne zhvillimin e saj , ne lenien mbrapa shpine te nje epoke te kaluar.
Nuk do ishte nje 'grumbull letrash' te quajtura Kanuni i Leke Dukagjinit qe do ndalonte nga zhvillimi nese ne do e kishim deshiren e mire per ta bere.
Nje pjese te mire te fajit do e hidhja mbi femerat:jane ato qe pranojne te bien nen komplexet e inferioritetit,jane ato qe pranojne sensin dominant te meshkujve.
Por per fat te mire shoqeria shqipetare eshte ne zhvillim e siper,femerat studiojne dhe behen te pavarura ekonomikisht.Pavaresia ekonomike besoj qe ule ne nje menyre te theksuar koeficientin e durimit

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 21/06/2003 ora 10:30

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2003 10:11
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
uranius
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/06/2003
Vendbanimi: Austri
Mesazhe: 32

shembuj konkret

Po te jap nji krahasim te nji cifti shqiptar-jo shqiptare, shqiptar-shqiptare(por me "pasoja" ):

E kam pasur rastin qe te jeme ne lidhje me femra nga vende dhe kultura te ndryshme, po edhe me shqiptare(per fat te keq me komplekse).



- Shpirt a ka dicka per dreke sot?- Pyes une.
Jo, se kam qene shum e zene sot ne pune dhe kam ardhur me vone, po po gatuajm tash se bashku.
- Atehere po ja filloj une dhe po eksperimentoj ne kuzhine, e ti vjen pastaj e me ndihmon. - Pergjigja nga une.

- E njejta situate me ate tjetren:

- Shpirt a ka dicka per dreke sot?
Obobo, aka per te ngrene thua ti. A mendon se une nuk kam pasur gje tjeter per te be dhe te rri e te gatuaj per ty. Edhe une jam duke punuar poashtu si ti. Edhe une jam duke kontribuar ne kete shtepi sikurse ti. O shpirt(fjala shpirt thuhet me ironi) tani jetojme ne shekullin 21 dhe kan kaluar me ate kohera qe mendon ti. Nena ime ka gatuar tere jeten per babane tim, por sot kane ardhur kohra tjera.
- Ne regull eshte se dola ne qytet me henger dicka. - Pergjigja nga une!

A kam treguar une ndonji pike nenvlersimi te personalitetit te saj, a thua e kam nencmuar?

Me tregoni tani ku qendron problemi?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2003 12:13
uranius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė uranius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me uranius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: uranius Shto uranius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto uranius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Arrow

Pika qendron se mbi cilat vlera ju keni ndertuar raportin tuaj me partneren!
Nuk ka te beje asgje me shqipetare ose jo-shqipetare.
Besoj qe ne radhe te pare duhet te mbizoteroje bashkepunimi me njeri tjetrin dhe mbi te gjitha te qenurit human.
-psh hyn ne shtepi dhe shikon partneren qe sapo ka ardhur nga puna dhe eshte e lodhur,cfare kuptimi do kishte qe ta pyesesh nese ka pregatitur ndonje gje per te ngrene?!
Gjeja me e mire "e dashur sot po gatuaj une" dhe nese keni nje ekuiliber ne raport ajo do thote"jo, do gatuajme se bashku sepse dhe ti je i lodhur"
Ti sapo hyre ne shtepi me ate pyetje tregon inferioritetin e partneres:une i lodhur,ajo e lodhur por ajo duhet te gatuaj sepse eshte femer(detyra e saj)!!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2003 14:43
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
uranius
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/06/2003
Vendbanimi: Austri
Mesazhe: 32

o nuk eshte puna aty

qe te dy situatat jane identike. qe te dyja ktheheshin me heret se une. e une nuk posedoj aftesi telepatike, qe ta di se ajo ka ardhur vec pak minuta para meje, por njera nuk e mori si mosperfillje te ndjenjave te saja e tjetra filloi te me mbaje ligjerata nga Historia!

Ka edhe raste kur te thote i dashur a e rexon kete mure me koke. Shpirt po muri nuk rexohet me koke. Shihe ti kete, po ti nuk e respekton aspak mendimin tim. Gjithnji duhet te behet ashtu si thua ti!

Pak me qarte per kete rëximin e kokes me mure...mendoj murit me koke :

Shpirt kam pa sot nji oferte shume te lire per te shkuar ne Spanje per 2 jave!
- Shume bukur, por sa e shof gjendjen ne Banke, me duket se nuk mundemi vetes ti lejojme nje gje te tille....(tani fillon)
Po edhe une jam duke punuar, une i kam parate e mija, dhe mundem te paguaj per vete, nuk duhet qe une te pres vec nga ti....bla bla... se si e ema e saj duhej gjithnji te prese qe babai i saj...bla bla.
Nji fjale e urte thote(eshte ne gjuhen maqedone por do ta perkthej) : A mundet gjyshja te linde femije? JO nuk mundet!
Por dikushi edhe kete nuk e kupton!

A thuani pse?!?
Mos valle eshte perseri gabimi te une?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2003 15:32
uranius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė uranius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me uranius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: uranius Shto uranius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto uranius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Re: shembuj konkret

Citim:
Po citoj ato që tha uranius
Po te jap nji krahasim te nji cifti shqiptar-jo shqiptare, shqiptar-shqiptare(por me "pasoja" ):

E kam pasur rastin qe te jeme ne lidhje me femra nga vende dhe kultura te ndryshme, po edhe me shqiptare(per fat te keq me komplekse).


2- Shpirt a ka dicka per dreke sot?- Pyes une.
Jo, se kam qene shum e zene sot ne pune dhe kam ardhur me vone, po po gatuajm tash se bashku.
- Atehere po ja filloj une dhe po eksperimentoj ne kuzhine, e ti vjen pastaj e me ndihmon. - Pergjigja nga une.

- E njejta situate me ate tjetren:

- Shpirt a ka dicka per dreke sot?
Obobo, aka per te ngrene thua ti. A mendon se une nuk kam pasur gje tjeter per te be dhe te rri e te gatuaj per ty. Edhe une jam duke punuar poashtu si ti. Edhe une jam duke kontribuar ne kete shtepi sikurse ti. O shpirt(fjala shpirt thuhet me ironi) tani jetojme ne shekullin 21 dhe kan kaluar me ate kohera qe mendon ti. Nena ime ka gatuar tere jeten per babane tim, por sot kane ardhur kohra tjera.
- Ne regull eshte se dola ne qytet me henger dicka. - Pergjigja nga une!

A kam treguar une ndonji pike nenvlersimi te personalitetit te saj, a thua e kam nencmuar?

Me tregoni tani ku qendron problemi?


Dmth, ajo femra e huj, ta fut me lezet do thush ti. E vertet, kane ma shume experience sesa femrat shqiptaret. Kushedi se mesa meshkuj do ket bashkejetu apo do jet perplas sikurse me rastin tend, dhe ajo qetesisht , pa ju dridh hic qerpiku, te thote ty ""Hajde te gatujm bashke"", qe do te thote "F. U. man"", luuj vendit dhe ti!

Ndersa fewmra shqiptare , duke perdor gjuhen tande te amel, ta thote troc ate qe ndjen. Pra, ka punu sikurse ti, dmth, ti duhet ta kuptosh se ajo ska pas kohe te gatuje; jo se nuk ka dashte te gatuje.Ti e ke nencmu, duke mos i dhan kohe ( pa than naj fjale tjeter qe i karakterizon meshkujt tane shqiptare, qe edhe mund te bahen me nerva, plasin dyrt e shpis dhe thojn, ika me hanger jashte!Ndersa po tģ bahen me enrva femres se huaj, ajo te lan durt, te thote "So long darling!"

Ky asht ndryshimi sipas meje.

Nejse, muhabeti koti. U derdh apo u mbush!

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2009 03:31
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

kompleksitetin tek njeresit e sjell shemtia fizike ose mungesa e besimit tek vetja mbi kete aspekt... dyshimi ndaj imazhit qe lene tek te tjeret.

po te ishim te gjithe te bukur, jeta do te ishte parajse dhe pa komplekse, shume lehte do ta dashuronim njeri tjetrin e kjo dashuri fizike do te na mjaftonte.

pra si perfundim, shumica e njerezve terhiqen prej bukurise fizike, duke mos e pasur pulen pranojme sorren

e kjo i komplekson gjerat... futet morali, detyrat e shtepise, kalamojt, etj, ne mes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shtator 2009 08:51
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha erious
kompleksitetin tek njeresit e sjell shemtia fizike ose mungesa e besimit tek vetja mbi kete aspekt... dyshimi ndaj imazhit qe lene tek te tjeret.

po te ishim te gjithe te bukur, jeta do te ishte parajse dhe pa komplekse, shume lehte do ta dashuronim njeri tjetrin e kjo dashuri fizike do te na mjaftonte.

pra si perfundim, shumica e njerezve terhiqen prej bukurise fizike, duke mos e pasur pulen pranojme sorren

e kjo i komplekson gjerat... futet morali, detyrat e shtepise, kalamojt, etj, ne mes.



Me shume rrepsekt nuk do pajtohesha me ju ne kete pikepamje. Arsyeja e kesaj qe them eshte: SE SIKUR TE GJITHE TE ISHIN TE BUKUR DHE BUKURA PRAP DO KISHTE EDHE ME TE BUKUR DHE BUKUR DHE NJERIU ESHTE I KRIUJUAR QE TE LAKMOJ DHE POSEDOJ ME TE MIREN E TE MIRES.

Njeriu partneritetin duhet ta ndertoj ne origjinalitetin e tij, se nese ne nje lidhje ka vetem pakez genjeshter dhe pakez mashtrim ajo lidhje eshte me pengesa bile dhe shume te medha.

Femra natyrshem ne veten e saj e ka te rrespektoj burrin, dhe nese jeni te shkathte ti nderoni partneren dhe ta rrespektoni, ti thoni fjale te mebla, edhe nese eshte erraskapitur fare do te mundohet tiu befasoj per te mire, saqe edhe ju do ju dhimbset se sa shume bene ajo per ju, ndersa ne raport me te juve beni pak.

Kur gjerat nderohen ne harmoni te mirefilt, kur e llogaritni njeri tjetrin shoke, dashnor, prinder, dashnor, vella e moter, atehere gjerat nuk kane nga ikin per te keq.

UNe kam pare shume ndarje , shumicen e rasteve kan qene meshkujt fajotor dhe iniciator te ndarjes, atyre thjesht iu eshte dashur vetem shkaku, e ate lehte e gjejne...

Femra nuk eshte qe vetem ne trevat tona llogaritet ashtu, ose, me mire te themi e llogarit veten, ato thyhen dhe vuajn me shume, ato dashurojne me pa hile, ndersa vtem ato qe jane zhgenjyer nga jeta, e per fat te keq, te neve ka aso rastesh dhe kudo ne bote, ato aktrojne edhe kur fyen nga partneri, e qe kjo eshte cilesi shume e ulet te burrat shqipetar, ja si i degjoj rruges si i therrasin grat e tyre : Oj kuder, Meqko, rraspi, pele,etj etj. Si mendoni qfare qasje do kete gruaja ndaj tij...

te puna mos beheni te pameshirshem, femra lodhet bdhe merzitet me shume. Ajo ndjen me shume. Nese jeni gjentelmen i thuani: SHPIRTE, NESE LODHESH NE PUNE, ATEHERE, NESE DO LERE FARE PUNE, UNE DO JAP PAGEN TIME PERGJYSEM , NUK DO BLEJ GJISE, OSE LEVIS, POR VETEM TI MOS U LODH, SE UNE SHKATERROHEM KUR JE TI E MOLISUR, Provoje si do dal, automatikisht do jete e jotja, as lodhja as kokeqarje nuk do kesh.
Pergjigja e saj do jete: VETEM SA TE BEJ NJE BANJE..

Ose nje tjeter: U LODHE. NESE NUK KA DARKE A TE DALIM NE QYTET SONTE. NESE KUNDERSHTON: ATEHERE VETEM ME FAL NJE PUTHJE, DHE JA IKU URIA...

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2009 10:16
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

QASJA E FEMRES NE FAMILJE

Trojet tone kane nje emigracion te theksuar te te rinjeve. Ata kane atje dashuriqkat e tyre, dhe gjate veres, vijne e gjejne vajza te dnershme, i len ne shtepi dhe ikin prap atje, ndersa kjo ketu pastron shtepin, kujdeset per prinderit e djalin, i duhet t'iu marr leje edhe ne toalet kur shkon...etjetj.
Ndersa nga djali mund ti vijne pak leke dhe, qortime....kjo ka nevoj per dashuri, nuk ka kerkuar vend pune per pastruese te shtepise...dhe si do shkojne punet me vone...lodhet, i dorezohet ndjenjave, e kerkon kenaqesine, dhe ne rruge ka njerez qe ia thone mire pikave kritike...ajo do kete dashnor, i behet bevoj... dhe kush e ka fajin ketu...

Nuk po themi se femrat jane shembulore, ka nga ato qe po ti vije rasti, nuk falin...por edhe ketu ka fajin burri se duhet te jete vigjilent ndaj partneres, ne radhe te pare te kete kujdes me ke do ndaj jeten qe i ka mbetur...

Po te jeni te drejte ndaj tyre, per Zotin ato do jene edhe me te drejta ndaj jush...Ato jane te krijuara te falin dashuri...

Ato jane te dobeta nese nuk kane mbeshtetje te forte, jane te shtypura..nese konkurrojne ne vend te punes, menjehere jane te rrezikuara ne moral, do mundohen medoemos ta thyen, ta qnjerezojne, dhe mos thoni qe muk ka keso rastesh tek neve...

Nuk eshte paraja gjithqka ne familje dhe jete.. shumicen e rasteve njerezit e pasur kane jete te shthurur, divorce afera, dhe çka mendoni, si do jete gjendja e nje femre qe shkonme nje bisnismen, a e dashuron vertete apo..dfare, ME SHFRYTEZON..TA SHFRYTEZOJ...
Kjo teme eshte shume e gjere.

P.P. FEMRA SHQIPTARE ESHTE VERTETE HEROIN, AJO ESHTE SHTYLLA E KRENARISE SONE.

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2009 10:36
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

e di ate shprehjen qe nje dru i shtrembet e prish gjithe stiven, po ashtu ndodh edhe me bukurine...

s'mjafton te jesh vetem vete duhet te jene edhe te tjeret qe te rrethojne te tille... dmth i gjithe ambienti duhet te jete i persosur per te mos pat komplikime me pas.

sepse ta zeme nje grua e bukur mua do te me pelqente e mjaftonte sikur te ishte perfundimisht imja... duke mos qene i sigurte, ngaqe nje tjeter mund t'ja kaloje pernga bukuria ose ngaqe ajo vete behet objekt admirimi i te tjereve rivale te mije, une filloj e komplikoj gjerat, behem xheloz, kam kerkesa ireale ndaj saj, etj, etj.

shkurt... nje femer e bukur eshte me pak e komplikuar se nje ordinere, nje mashkull po ashtu

kjo s'do te thote qe ka raste edhe te kunderta, por siç dihet e veçanta nuk perben rregullen, prandaj ne per mos komplikuar me tej e leme ne ane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2009 22:08
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kompleksi i Inferioritetit te femra shqiptare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.