Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti vdiq
?
Ky sondazh ėshtė i mbyllur.
po 0 0%
jo 0 0%
Gjithsej: 6 votime 100%
 Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]

Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha dhoma666
Eshte ne fakt cilesi e nje te biseduari pa taktike te kaluarit nga nje dege ne nje tjeter , duke menduar qe po sjellim argumente ne lidhje me temen ne fjale. Por gjithsesi duhet te keni shume informacion dhe te mos bejme deduksione te cilat kane nje mungese ne arsyetimi faktues sepse kjo shtremberon idene e pyetjes dhe iluzionohemi edhe ne ne lidhje me pergjigjiet " e sakta".

shume njerez te medhenje (dhe ketu nuk poerjashtohet Nitche) kane nje lloj crregullimi i cili mmund te jete faktik apo edhe i prodhuar nga biograf te shumte te cilet mbledhin informacion mbi gojedhena dhe berjne edhe interpretime qe nuk kane nje vertetsi te brendshme. andaj mos spekuloni me idene e "zoti vdiq". idene time ne lidhje me kete e kam dhene ne postimet e me parshme dhe nuk dua ta perseris.

klm



ti harron se jemi ne demokraci dhe cdo njeri e trajton temen ashtu si e mendon ai,dhe kjo eshte dhe bukuriia  ne nje sistem pluralist: tek larmia e opinioneve te gjithsecilit.Dhe ti ku e gjen te drejten te japesh orientime si dulla qemoti se si duhet te trajtohet nje fenomen ---Ca je ti qe perdor kete menyre partenaliste te te diskutuarit----------ti fol per vete ca mendon, sa per te tjeret seicili ka mendimin e tij- dhe i ben deduxionet apo induxionet si ta shikoje ai te arsyeshme---------DHE NESE TI ILUZIONOHESH APO DEZILUZIONOHESH KJO TREGON SE TI KE NJE NIVEL SHUME TE CEKET TE NJOHURIVE TE TUA SI PER TEMEN ASHTU DHE PER MENYREN E TE FUNKSIONUARIT TE NJE SHOQERIE CIVILE MODERNE--ty te pelqeu lexoje ,nuk te pelqeu kaloje pa ja hedhur syte----ose ben mire ti hedhesh nje sy ndonje libri  se si funksionon nje shoqeri civile e vertete  ne demokraci ------------------------Sa per Nietzchen dhe per gjithe njerezit e shquar ne pergjithesi ,kur behen librat e jeteshkrimeve te tyre --ato kane redaktim shuem serioz sidomos per njerezit e shquar qe kane jetuar ne keto 300 vjetet e fundit ,ato udhehiqen nga vertetesia dhe natyrisht mund te shtohet ndonje kuriozitet i parendesishem----------por gjerat qe jane thelbesore ne jeten e personaliteteve , as qe diskutohet qe jane te sakta--- s'ka dyshim fare per kete----SEPSE BIOGRAFITE E NJEREZVE TE MEDHENJ PARA SE TE KALOJNE NE BOTIM I NENESHTROHEN NJE OPONENCE TE MIRE FILLTE PROFESIONALE ,sidomos keto ne vendet perendimore---biles edhe NOLI yne kur beri biografine e BETHOVEN ja coi per redaktim  GEORGE BERNARD SHOW---

 

 

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2008 07:11
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

hi

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI


ti harron se jemi ne demokraci dhe cdo njeri e trajton temen ashtu si e mendon ai,dhe kjo eshte dhe bukuriia  ne nje sistem pluralist: tek larmia e opinioneve te gjithsecilit.Dhe ti ku e gjen te drejten te japesh orientime si dulla qemoti se si duhet te trajtohet nje fenomen ---Ca je ti qe perdor kete menyre partenaliste te te diskutuarit----------ti fol per vete ca mendon, sa per te tjeret seicili ka mendimin e tij- dhe i ben deduxionet apo induxionet si ta shikoje ai te arsyeshme---------DHE NESE TI ILUZIONOHESH APO DEZILUZIONOHESH KJO TREGON SE TI KE NJE NIVEL SHUME TE CEKET TE NJOHURIVE TE TUA SI PER TEMEN ASHTU DHE PER MENYREN E TE FUNKSIONUARIT TE NJE SHOQERIE CIVILE MODERNE--ty te pelqeu lexoje ,nuk te pelqeu kaloje pa ja hedhur syte----ose ben mire ti hedhesh nje sy ndonje libri  se si funksionon nje shoqeri civile e vertete  ne demokraci ------------------------Sa per Nietzchen dhe per gjithe njerezit e shquar ne pergjithesi ,kur behen librat e jeteshkrimeve te tyre --ato kane redaktim shuem serioz sidomos per njerezit e shquar qe kane jetuar ne keto 300 vjetet e fundit ,ato udhehiqen nga vertetesia dhe natyrisht mund te shtohet ndonje kuriozitet i parendesishem----------por gjerat qe jane thelbesore ne jeten e personaliteteve , as qe diskutohet qe jane te sakta--- s'ka dyshim fare per kete----SEPSE BIOGRAFITE E NJEREZVE TE MEDHENJ PARA SE TE KALOJNE NE BOTIM I NENESHTROHEN NJE OPONENCE TE MIRE FILLTE PROFESIONALE ,sidomos keto ne vendet perendimore---biles edhe NOLI yne kur beri biografine e BETHOVEN ja coi per redaktim  GEORGE BERNARD SHOW---

 

 



Une nuk kisha per qellim qe te postoja mendimin tim qe dikush te "gricet" me te. edhe ai shkrim ishte mendimi im , ne demokraci i njejte me ate te juajin dhe ne baze te parimit tuaj nuk meriton te kete nje hatermbetje sepse shkrimi im eshte me te njejtat dispozita si te tuat(sipas logjikes demokratike).
Por shkrimi im ka nje ndryshim nga ai i juaji sepse ka ne thelb te verteta dhe  fakte te opinionizuara dhe  ato qe behen me siper ne lidhje me filozofine dhe trajtimet nga ana e saj te problemeve te ndryshme nuk dua qe te them qe perjashtohen interpretimet subjektive por nuk duhet te abuzojme me te atributet qe na jep demokracia ne lidhje me mendimet. Sepse ne kete menyre edhe vete Niche do te kishte zili se si ka evoluar mendimi i tij "nen petkun e demokracise se mendimit".

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2008 18:43
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Re: hi

Citim:
Po citoj ato që tha dhoma666


Une nuk kisha per qellim qe te postoja mendimin tim qe dikush te "gricet" me te. edhe ai shkrim ishte mendimi im , ne demokraci i njejte me ate te juajin dhe ne baze te parimit tuaj nuk meriton te kete nje hatermbetje sepse shkrimi im eshte me te njejtat dispozita si te tuat(sipas logjikes demokratike).
Por shkrimi im ka nje ndryshim nga ai i juaji sepse ka ne thelb te verteta dhe  fakte te opinionizuara dhe  ato qe behen me siper ne lidhje me filozofine dhe trajtimet nga ana e saj te problemeve te ndryshme nuk dua qe te them qe perjashtohen interpretimet subjektive por nuk duhet te abuzojme me te atributet qe na jep demokracia ne lidhje me mendimet. Sepse ne kete menyre edhe vete Niche do te kishte zili se si ka evoluar mendimi i tij "nen petkun e demokracise se mendimit".



Une ne disa drejtime kam qene dakord me ty me siper por vetem nese do ta shihnim ne sensin se si duhet te zhvillohet nje debat.
po te ndiqnim logjiken niceane do te na duhej ta hiqnim vare nga perdorimi termin si dhe nocionin e demokracise te cilen ai e cilesoi si te rezikshme, ne te njeten kohe qe kundershtonte idene e bashkimit europian dhe cilesonte socializmin si antibiologjik.
Sipas mendimit tim gjithsecili mund te lexoje shume rreth dhe per nicen por eshte teper e veshtire te reflektosh thelbin e filozofise se tij.

Nicen e kane studiuar shume. kane bere shume biografi dhe monografi si dhe sinteza te dmth se filozofise se tij. ka shume kontradikta ne shume syresh.
Per te percaktuar nje "cmendi" ose jo te nices nuk mundemi kurrsesi ti referohemi gjesteve bizare qe ai beri nga fundi i jetes. Eshte shume e sigurte qe nice vuante nga nje forme e rende e sifilisit dhe ne ato vite ne mungese antibiotikesh kjo semundje ishte fatale. simtomat e para nice i pati ne gjestete psikotike qe manifestoi. Ka shume faktore qe ndikuan ne ate qe ne fakt duket me teper dhe qe eshte "cmendia" e tij. Nga fundi ai ishte gati i verber (plus nje koleksion semundjesh te tjera -lexo lufta me demonin nga S.Zvajg) Nicja filloi te kishte elemente paranoide dhe te delirit te madheshtise. megjithse vepra e tije Ecce Homo ka patjeter vlera te paperseritshme shum kush e interpretoi si nje himn qe nice i thurte vetes.
Nice ben pjese ne filozofet e periudhes bashkohore qe ne fakt mendohet se filloi me te dhe u quajt "reformimi i te menduarit' dhe me pas linden rryma te tjera si pragmatizmi, marksizmi. filozofia analitike dhe ekzistencializmi.

Nese do te tentonim rrufeshem te analizonim permbajtjen e disa shkrimeve ne forum nisur nga vleresimi qe kishte nice per moralin dhe vlerat atehere do te qe nje tmerr i vertete.

Shume njerez tentojne te rrisin vlerat e veta duke u identifikuar, kritikuar dhe share (me baza e pa baza) me te suksesshmit. Psh jo pak hajvane jane bere te suksesshem duke share dite nate fig politike. populli i gjore mendon se kushedi kush jane...pasi ti nderton neje pallat...keta tipa fillojne the japin opinionet qe ne fakt nga pikpamja filozofike eshte niveli me i ulet i arsyetimit logjik.

Per ta mbyllur dua te aludoj me kundershtine e nices per demokracine qe ne rastin konkret i jep te drejten e te zhgarraviturit te mendimeve ne forum e gjetke te gjtha katekorive njerezore qe ne fakt mund te jene eksperte karpentiere muratore inxjhinjere e kuzhinjere, madje mund te kene lexuar me zor nicen qe te nesermeve te thone: hej, une kam lexuar shume per te...une jam si ai.
keto ne fakt jane gjepurat e tipit "keshtu eshte se e ka thene shoku enver per nicen". kjo eshte demkra(lesh)cia.

Nice mbetet nje nga gjenite e paket e brezit te tij por edhe tonit.
ne fund do shtoja nje fraze nga nje studiues i nices Will Durant: "Ralle here nje krijese njerezore e ka paguar kaq shtrenjte gjenialitetin"

Best dhoma666

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2008 19:52
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Re: hi

Citim:
Po citoj ato që tha dhoma666


Une nuk kisha per qellim qe te postoja mendimin tim qe dikush te "gricet" me te. edhe ai shkrim ishte mendimi im , ne demokraci i njejte me ate te juajin dhe ne baze te parimit tuaj nuk meriton te kete nje hatermbetje sepse shkrimi im eshte me te njejtat dispozita si te tuat(sipas logjikes demokratike).
Por shkrimi im ka nje ndryshim nga ai i juaji sepse ka ne thelb te verteta dhe  fakte te opinionizuara dhe  ato qe behen me siper ne lidhje me filozofine dhe trajtimet nga ana e saj te problemeve te ndryshme nuk dua qe te them qe perjashtohen interpretimet subjektive por nuk duhet te abuzojme me te atributet qe na jep demokracia ne lidhje me mendimet. Sepse ne kete menyre edhe vete Niche do te kishte zili se si ka evoluar mendimi i tij "nen petkun e demokracise se mendimit".



Tani ne bejme debat dhe nuk ka gje te keqe ----Une te thash ty aty se ti menyra si flet kerkon te DIKTOHESH NE DEBATdhe duke u diktuar ne debat behesh don kishotesk edhe sikur ti te kesh te drejte ne mendimet e tua ti nuk ke te drejte te thuash qe....mos abuzoni ashtu apo keshtu ne ato qe thoni......sepse cdo njeri ka menyren e tij te te shprehurit dhe ai edhe nese e ka gabim korigjohet vet,nuk ka nevoj per orientimin tend apo timin apo kujtdo qofte-------------ME KUPTO DREJT SE NUK E KAM ME TY POR ME ATE QE SHPREH TI,OK?,nuk dua aspak te gricem me ty,por nqs ti shikon dicka gabim eshte me e ndershme dhe me e shendetshme per te rinjte qe shkruajne dhe lexojne  ketu. qe tua thuash mendimin hapur dhe me dashamiresi ,sepse keshtu me te vertet i ndihmon,POR KUR FLET NE PERGJITHESI TI PA DASHJE MUNDOHESH TI JAPESH NJE FRYME TE TILLE QE E MBYT DEBATIN-------Megjithate meqenese ky eshte nje debat miqesor dhe nuk ka perse te na ngelet qejfi une jam kurioz  KU JANE TE VERTETAT  E TUA po munde me ndihmo  ti shof ato,dhe kush jante sipas teje abuzimet qe ne bejme me mundesite qe na jep demokracia,sepse ne kete menyre ne ndihmojme edhe njeri tjetrin,flas ne pergjithesi ---Sa per ato te Nietzches po qe se ti shikon ndonje gabim nga ato qe them une --ma thuaj,sepse ate qe shkruaj une ketu ,nuk ja fus si kau peles- qe Nietzche vdiq per mungese antibiotiku apo tetanozi  ---dhe nqs ti apo ndonje tjeter ka mendim tjeter per semundjen e Nietzches--jepe burimin ku e ke gjetur---se une jam gati ta verifikoj ate,ashtu edhe ti verifikoje kete qe them une--se jam gati te te jap edhe faqen edhe paragrafin e librit,me autorin dhe librin e tij---dhe pastaj bejme krahasimet kush ka te drejte,ok?----

----------------KETU FLASIM ME GJUHEN E FAKTEVE ne menyre qe ata qe duan te msojne dicka  qe nuk e dine ta mesojne tamam, te sakte, te marrin nje dije jo te dyshimte,por me te vertet te vertete,faktike -----dmth E VERTETA NGA FAKTI----DHE JO ME GJUHEN E MEDIOKERVE QE DUAN TE BEJNE SHOW ME SHARLATANIZMIN E TYRE QE ESHTE PJELLE E DEFICENCE SE TYRE TOTALE NE TE SHPREHUR DHE NE TE ARSYETUAR (flas ne pergjithesi  per PSEUDO-t  ketu ne forum)---dhe mendimet tyre natyrisht  duhen lejuar te shprehen por jo te APROVOHEN se na merr bota per budallenj dhe deficente sic na ka marre keto 18 vjet
--.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Prill 2008 06:08
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

 

per ato qe e kane lexuar nicen vetem ta krahasojne veten me te! nuk e di ku bazohesh ti me ate opinion, por megjithate nese ka ashtu tipash eshte pak qesharake.

shume autora qe e kane perkthyer neitzschen bien nje gje te re ne drite me interpretimet e tyre rreth neitzschit. will & and Ariel  Durant jane scholars, dhe kane shkruar per gjithe jeten e shkrimtarve te medhenj pothuajse. edhe sot interpretations of life mbetet nje nga librat e  mi te preferuar, nga ata. por nica i ka urruer scholars.

 kur i lexojme vete veprat e neitzschit, kemi te drejte te japim opinjonet tona mbi philozofine e tij, pasi ai vete e thekson qe une nuk dua te kuptohem, ata qe mendojne se me kuptojne 100% ai e thote me ironi etj etj.

thjeshte dua te them qe mbasi lexojme vete veprat e tij, te gjithe kemi opinionet tona, mbasi ai e pohon qe smund te me kuptoni aq lehte. ne ecco homo jam edhe une i bindur qe ai flet per veten, kur thote qe a nobel soul rrin ne vetmi, i perballon semundjet sfidat e jetes ne qetesine e vetmise, pra kjo eshte e lehte se ne e dime se nica ishte nje nga me te vetmuarit, ka edhe bertitur ku i kam shoket , po pres shoket emij, ku je o shoqeri etj etj.

duke lexuar nicen ne perkthimin e Walter kaufmann une shume here krijova pershtypjen qe nica kishte besim te madh ne zot, sikur kishte nje mardhenie me personale me zotin, a eshte absurde te mendoj kshtu!!?? ku ta di!!

Raimond mora ate Essentials of philosophy besoj se ajo ishte kopja e sakte.flm

 nejse raimond dhe dhoma666, debatet e shendosha jane te mira se une mosoj nga ju. kalofshi mire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Prill 2008 07:25
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Edhe M.Servantesi di i kishte zili shkrimet e kaloresit te shpirtit te vrerosur dhe te shqytarit te tij te gjore sanco.

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Prill 2008 20:15
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

Re: Re: hi

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI


Tani ne bejme debat dhe nuk ka gje te keqe ----Une te thash ty aty se ti menyra si flet kerkon te DIKTOHESH NE DEBATdhe duke u diktuar ne debat behesh don kishotesk edhe sikur ti te kesh te drejte ne mendimet e tua ti nuk ke te drejte te thuash qe....mos abuzoni ashtu apo keshtu ne ato qe thoni......sepse cdo njeri ka menyren e tij te te shprehurit dhe ai edhe nese e ka gabim korigjohet vet,nuk ka nevoj per orientimin tend apo timin apo kujtdo qofte-------------ME KUPTO DREJT SE NUK E KAM ME TY POR ME ATE QE SHPREH TI,OK?,nuk dua aspak te gricem me ty,por nqs ti shikon dicka gabim eshte me e ndershme dhe me e shendetshme per te rinjte qe shkruajne dhe lexojne  ketu. qe tua thuash mendimin hapur dhe me dashamiresi ,sepse keshtu me te vertet i ndihmon,POR KUR FLET NE PERGJITHESI TI PA DASHJE MUNDOHESH TI JAPESH NJE FRYME TE TILLE QE E MBYT DEBATIN-------Megjithate meqenese ky eshte nje debat miqesor dhe nuk ka perse te na ngelet qejfi une jam kurioz  KU JANE TE VERTETAT  E TUA po munde me ndihmo  ti shof ato,dhe kush jante sipas teje abuzimet qe ne bejme me mundesite qe na jep demokracia,sepse ne kete menyre ne ndihmojme edhe njeri tjetrin,flas ne pergjithesi ---Sa per ato te Nietzches po qe se ti shikon ndonje gabim nga ato qe them une --ma thuaj,sepse ate qe shkruaj une ketu ,nuk ja fus si kau peles- qe Nietzche vdiq per mungese antibiotiku apo tetanozi  ---dhe nqs ti apo ndonje tjeter ka mendim tjeter per semundjen e Nietzches--jepe burimin ku e ke gjetur---se une jam gati ta verifikoj ate,ashtu edhe ti verifikoje kete qe them une--se jam gati te te jap edhe faqen edhe paragrafin e librit,me autorin dhe librin e tij---dhe pastaj bejme krahasimet kush ka te drejte,ok?----

----------------KETU FLASIM ME GJUHEN E FAKTEVE ne menyre qe ata qe duan te msojne dicka  qe nuk e dine ta mesojne tamam, te sakte, te marrin nje dije jo te dyshimte,por me te vertet te vertete,faktike -----dmth E VERTETA NGA FAKTI----DHE JO ME GJUHEN E MEDIOKERVE QE DUAN TE BEJNE SHOW ME SHARLATANIZMIN E TYRE QE ESHTE PJELLE E DEFICENCE SE TYRE TOTALE NE TE SHPREHUR DHE NE TE ARSYETUAR (flas ne pergjithesi  per PSEUDO-t  ketu ne forum)---dhe mendimet tyre natyrisht  duhen lejuar te shprehen por jo te APROVOHEN se na merr bota per budallenj dhe deficente sic na ka marre keto 18 vjet
--.



1-Nese ka sasi nuk do te thote se ka edhe cilesi !

2-Ne filozofi duhet te dish te mendosh qe te dish te lexosh!

3-E verteta ne filozofi eshte e pa trukuar nga mendime personale subjektive!

4-Cdo debat eshte i tille per sa kohe eshte brenda "kolonave" se per se eshte duke u debatuar(dhe ne kete rast une kam dale nga keto shina por per efekt "sqarimi")!

5-Ne filozofi nuk ka deshire mendimi por mendim te thelle dhe ne kete menyre ajo ecen!.

6-Bota ka aq logjike filozofike sa te dije se shqiptaret nuk jane vetem antaret e nje forumi dhe ata nuk perfaqesojne asgje pervec nje personi qe eshte i fshehur pas nje nicku!. 

7- Inteligjenca i duhet shume filozofise dhe ajo do te thote thellesi mendimi , intelektualet i duhen sociologjise dhe gazetarise sepse ata kane gjeresi mendimi ky eshte ndryshime nese arrihet te shihet!.

8-Nese hipen ne autobus nuk duhet te pyesesh fatorinen se sa kushton bileta e e metrose.! 

ps: keto sa per sqarim sepse mendoj qe nuk eshte e drejte qe te kerkohet me kembengulje e syqorre qe mendimi yt te thote dicka  vetem se pse do te justifikosh nje liber te lexuar sepse permbajtja e atij libri nuk viagra.,,,,nejse une nuk po bej ofeza personale por thjesht dua te jap qendrimin tim,,,,,,,,,

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Prill 2008 18:25
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Re: Re: Re: hi

Citim:
Po citoj ato që tha dhoma666


1-Nese ka sasi nuk do te thote se ka edhe cilesi !

2-Ne filozofi duhet te dish te mendosh qe te dish te lexosh!

3-E verteta ne filozofi eshte e pa trukuar nga mendime personale subjektive!

4-Cdo debat eshte i tille per sa kohe eshte brenda "kolonave" se per se eshte duke u debatuar(dhe ne kete rast une kam dale nga keto shina por per efekt "sqarimi")!

5-Ne filozofi nuk ka deshire mendimi por mendim te thelle dhe ne kete menyre ajo ecen!.

6-Bota ka aq logjike filozofike sa te dije se shqiptaret nuk jane vetem antaret e nje forumi dhe ata nuk perfaqesojne asgje pervec nje personi qe eshte i fshehur pas nje nicku!. 

7- Inteligjenca i duhet shume filozofise dhe ajo do te thote thellesi mendimi , intelektualet i duhen sociologjise dhe gazetarise sepse ata kane gjeresi mendimi ky eshte ndryshime nese arrihet te shihet!.

8-Nese hipen ne autobus nuk duhet te pyesesh fatorinen se sa kushton bileta e e metrose.! 

ps: keto sa per sqarim sepse mendoj qe nuk eshte e drejte qe te kerkohet me kembengulje e syqorre qe mendimi yt te thote dicka  vetem se pse do te justifikosh nje liber te lexuar sepse permbajtja e atij libri nuk viagra.,,,,nejse une nuk po bej ofeza personale por thjesht dua te jap qendrimin tim,,,,,,,,,



 

ore ca lidhje kane keto qe pikat qe ke vene ti ketu me ato qe ke thene me pare ti vet--ca ti e ke me mua personalisht apo cfar-? --CA TY TE DUKET SIKUR UNE PO TE SHES MEND TY QE SHKRUAJ MENDIMET E MIA ATY DHE DUHET TE MARR LEJE NGA TY QE  NUK PO TE SHOH TE THUASH NDONJE GJE NE LIDHJE ME PROBLEMIN NE FJALE--------ca ka per kembngulje ketu nga ana ime-----Une te thashe qe ti s'ke te drejte te futesh frymen tende dhe te japesh urdhera....mos flisni keshtu apo ashtu...., dhe qe ta them troc  se po me detyron eshte nje fryme prej mediokri dhe injoranti te pandreqshem  dhe eshte tepr e demshme per te rinjte qe lexojn dhe shkruajn ketu,-------dhe nga ana tjeter te thashe qe nqs ke ndonje ankese ,dicka qe ty nuk te pelqen thuaje hapur,por ankesen tende faktoje ,jo te flasesh ne ere me terma te pergjithshme dhe teper te konsumuara qe duken si  nje kanatjere e reckosur qe mundohet te fshehi  nje mendim qe shpreh  vec INJORANCE, DHE LIGESI TE PASHPJEGUSHME

-----Une nuk ngula kembe per ndonje gje ,por,kur ti akuzon mendimin tim apo te dhenat qe sjell une,ti vet apo ndonje deficent tjeter qe eshte i afert me ty le te japi burimin e tij ,ku e ka marre ai---DHE HAJDE TI BALLAFAQOJME ,KJO ESHTE RUGA ME E MIRE -----meqe po flasim per semundjen e Nietzches---ke ti ndonje burim hajde jepe,  dhe mos me trego mua ti per librin qe citoJ une, ti po ke sille ketu dhe na e thuaj ndryshe po nuk ke mos fol, se me ato qe thua ti e ben pis forumin ketu,se tregon shprtin e ulet te nje njeriu te vogel.---------

----NGELET DUKE FOLUR PER FILOSOFINE PA LEXUAR NJE LIBER TE VETEM,DHE NGAQE  SE KENI HABERIN FARE   FLSINI PER KODREN PRAPA BREGUT ME PATURPESINE ME TE MADHE

Sa per ato citatet e tua se si eshte e drejta ne filozofi, dhe kush ka te drejte dhe ato p....me rigon qe thua ti--- per ato ti nuk e ke haberin fare,degjove,-te thash njehere po ke gje konkrete shprehe,mos fol me terma te pergjithshme te konsumuara qe mund te genjejn  ndonje idiot

Ne fund do te thosha se nga sa  shkruan ti aty ------------ti as nuk di te lexosh as te mendosh-------e  jo me pastaj te arsyetosh, se ARSYETIMI ESHTE SHQISE E GJASHTE PER TY,po nejse varja se nuk do ri te q..... koken me  ty-------

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2008 04:23
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

raimondi dhe dhoma666.

me lejoni te flas dy fjale per te dyve, ngaqe ky debat ose keqkuptim filloi pak a shume nga nje shkrim i imi, si nje vezhgues, lexues ose oserver i ksaj teme, me lejoni. 

po filloj me raimondin:

ne te gjitha shkrimet dhe komentet e tua, si ne politike filozofi psikologji etj etj, te gjitha ato qe mu ka dhene rasti ti lexoj, jashtzakonisht me pelqen menyra se si i zberthen temat me komplekse dhe i shpjegon me nje thjeshtesi kthjellsi (eloquence) qe te gjithe neve ti kuptojme.   

dhoma666

nga shkrimet qe kam lexuar nga ti, pothuajse gjysmen nuk i kam kuptuar, te admiroj se ke nje fjalor shqip te pasur, por ne shume raste  eshte e panevojshme te grimcosh nje gje te thjeshte ne shume grimca te vogla dhe te komplikuara. nganjehere me duket me e lehte te lexoj Jean-Paul Sartre, ose James Joyce ne ULYSSES se disa shkrimet e tua. te uroj te behesh edhe me i madh se ata.

pra nga observimet e mia, e theksoj se ky eshte thjesht opinioni im, ktu gjej tiparet e te dy karakterave qe kjo thenie e madhe e nietzschit permban. 

"a deep person strives for clearity/simplicity, a wannabe strives for obscurity"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2008 07:29
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
girl22
korcarke

Regjistruar: 11/01/2008
Vendbanimi: NY
Mesazhe: 64

Re: Zoti

Citim:
Po citoj ato që tha artanhatija
                                     ZOTI VDIQ

ZOTI VDIQ NGA DASHURIA E MADHE QE KISHTE PER NJEREZIT.

Thenie e madhe e Nietzsche-s, qe duhet ta besojme me te vertete!



PO PSE KUSH THA QE "DUHET TA BESOJME" SE CFARE NICE KA THENE,....NICE VUAJTI EDHE NGA SEMUNDJE E QENJES NEURORE,..


NESE ZOTI VDIQ, ATHERE SDO KETE DJALL--OSE KA VETEM DJALL???

NESE KJO ESHTE E VERTETE ATHERE BOTA DO ISHTE KETHYER PERMBYS APO JO?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2008 14:19
girl22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė girl22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me girl22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: girl22 Shto girl22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto girl22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti vdiq

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.