Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Ja ku arrin diskriminimi i femres... kjo pjese e shemtuar e shoqerise shqiptare. Vlerėsimi i Temės: 8 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
barbie-_
Anetar i ri

Regjistruar: 29/07/2003
Vendbanimi: Kosove
Mesazhe: 1

Smile

Ndodhia e fundit

Krimi qe eshte bere ne Shqiperi me ka tronditur pa mase!!! Nuk e di se a jam regjistruar ne vendin e sakte se nuk me doket se kjo eshte tema e sotme, mirepo une lexova artikullin lidhur me vrasjen e nje vajze nga babai i saj. Kjo me shtyri edhe te regjistrohem ne kete web. faqe.

Krim i vertete, askush me ligj e as me kanun nuk lejohet te merr jeten e personit tjeter me asnje kusht, perveq sic e kishte cek nje prej pleqve nga Tirana se kjo eshte e lejuar me fe (gje qe dyshoj) do te ishte fakti kur dy familje kane mosmarreveshje mes veti se dikush eshte vrare per ndonje shkak apo tjetrin- quhet "gjak-marrje"(zakonisht kjo nuk implikon gjinine femerore). Kjo eshte aplikur shume ne Kosove me merr mendja se edhe ne Shqiperi.

Por njeriu e posaqerisht femra shqiptare nuk ka te drejta fare, nuk ka te drejt ne levizje, mendim, aftesim profesional, vendim.....etj, thjeshte eshte e perbuzur, e gjunjezuar dhe e keqperdorur ne shume raste nga vet shqiptaret (vellezerit, baballaret tane)

Turp per Babain e se ndjeres, turp per te gjithe ata qe mendojne se kjo eshte gje normale-e drejt, turp per njerezit (nese mund ti quaj njerez) qe e perkrahin nje gje te tille.

Pershendetje

__________________
ciao

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2003 15:03
barbie-_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė barbie-_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me barbie-_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: barbie-_ Shto barbie-_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto barbie-_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
California_Boy23
Student

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: U.S. California
Mesazhe: 21

Pershendetje

Me vjen mire qe ka shume te rinj shqipetare te cileve sju vjen mire per kete lloj krime dhe arrijne te kuptojne se akoma ne Shqiperi pse jo edhe ne vende te tjera ka nje mentalitet te vjeter.. Por ne si nje brez i ri ç'duhet te bejme?
Me jepni disa idera....
me respekt California_Boy23

__________________
Don't bite where it hurts it can kill ya

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2003 19:11
California_Boy23 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė California_Boy23 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me California_Boy23 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: California_Boy23 Shto California_Boy23 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto California_Boy23 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bigfurbi
Anetar i ri

Regjistruar: 30/07/2003
Vendbanimi: england
Mesazhe: 1

turp sa turp

Degjoni djema thone qe tjetrit jepi sa i takon po ne keto raste nuk ke cfare te japesh se keto veprime nuk i takojn ketij shekulli.Ekam pare lajmin ne gazeten shqipetare dhe me la pa goje.Me erdhi keq per te gjoret te rinj qe nuk dine nga te ruhen me pare nga droga nga pislliqet qe behen ne ate vend apo nga dashuria.Ne vendin tone dmth nuk i shpeton dot vdekjes rinia.
Ka pase qene dhe eshte qe jeten ta jep Zoti dhe Ai ta merr.Po me sa duket njerezit nuk po ecin me kohen dhe fjalen e zotit.
Nuk kam se c,fare te them po uroj qe gjera te tilla mos na degjofshin veshet.

__________________
i cmenduri nuk ka brire

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Korrik 2003 00:53
bigfurbi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bigfurbi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bigfurbi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bigfurbi Shto bigfurbi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bigfurbi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vajzė
Anetar i ri

Regjistruar: 30/07/2003
Vendbanimi: Kosovė
Mesazhe: 4

Egziston bindja ne boten shqiptare se morali dhe nderi i familjes varet vetem nga gjinia femrore.
A e kuptojn te gjithe shqiptaret NDERIN , MORALIN ne menyren e duhur? A e dinë se cka eshte morali?
A nuk eshte e pa ndershme t'ia humbesh jeten femijes tend apo kujt do qoft tjeter?
A nuk humbi nderi i famlijes ne rastin kur zotriu vrau vajzen e tij?
Si e justifikon bota shqiptare kete si zbardhje te nderit te familjes, katundit bile edhe shqiptarise?!
Cka eshte me e pa ndershme per shqiptaret krimi apo dashuria?
Cka eshte e moralshme per mashkujt shqiptare?
Vrasjet, percmimet, perdhunimet ndaj femres, mohimi i te drejtes se trashigimis se pasurise, mohimi i te drejtes se shkollimit, mohimi i vet vendosjes per fatin dhe jeten e saj, me nje fjale mohimi i te drejtes se te jetuarit si qenje njerzore. A nuk kane keto te bejne me moralin , nderin?
Kush i bene keto? Sigurisht qe te pa ndershmit! A munden keta "njerëz" ta ruajn nderin e familjes se tyre. Natyrish qe JO! Sepse ata vete jane te pa moralshem!

Andaj nderi dhe morali nuk ka te beje vetem "rreth ushkurit te femres" siq e konsideron shumica e botes shqiptare! Qe te kesh familje me nder lipset sakrifice e madhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Korrik 2003 14:10
vajzė nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vajzė Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vajzė (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: vajzė Shto vajzė nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vajzė nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dumb
Anetar i ri

Regjistruar: 30/07/2003
Vendbanimi: kudo
Mesazhe: 1

Gjithmone ka njeres injorante ne c'do shtet te botes, si dhe ne shqiperi, por ne s'duhet te dekurajohemi. Duhet te jemi me open minded dhe s'duhet te turperohemi ose zmbrapsemi nga disa injorante(shumica e te cileve vine nga shatrat) dhe te mos ndruhemi te ndjekim moden(lyejme floket, rroba ekstravagante, veshim zinxhira etj) se njerezit po nuk pane lloj-lloj kulturash nuk u thyhet mentaliteti.

__________________
is just one of those days
when u don't wanna wake up
everything is fucked
everybodey sucks

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Korrik 2003 21:35
dumb nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dumb Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dumb (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dumb Shto dumb nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dumb nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Billie Jean
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/08/2003
Vendbanimi: france
Mesazhe: 55

Kur e lexova artikullin tek shekulli, u trondita tej mase, m'u duk tamam si nje sjellje e denje per mesjeten por jo per shekullin ku jetojme. Per fat te keq, ne Shqiperi kemi akoma shume rruge per te bere ne fusha te tilla si: respektimi i femres, respektimi i mendimeve te te tjereve.

Por ajo qe me shqeteson akoma me shume eshte fakti se disa te rinj, edhe pse ne fillim duan te rebelohen, me kalimin e kohes fillojne t'i pershtaten atij mentaliteti (kete e kam vene re me shoqet e shoket gjimnazit)

__________________
If you want to make the world a better place
Take a look at yourself and make a change MICHAEL JACKSON

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Gusht 2003 10:31
Billie Jean nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Billie Jean Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Billie Jean (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Billie Jean Shto Billie Jean nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Billie Jean nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jam_ai_qe_jam
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: Ne mes te botes...
Mesazhe: 230

Citim:
Po citoj ato që tha London_Girl
sa me erdhi keq
akoma me keto budalliqe ne shqiperia amon amon
me pas qene un aty kur kan fol ato injorantat qe ai ka ber mire ju kisha dhene nga nje plum
ato duhet ti futesh ne burg dhe ti lesh pa buk gjersa te ngordhin si qent.



jo plumb t'ju japim motra,sepse eshte rruge e gabuar,plumbi nuk e zgjidhë problemin,por duhet bindur ata njerez qe dita dites jane ne numer me te vogel,se bota ka pesu ndryshime,se duhet te ecim me kohen, e jo te mirremi me gjera qe dikur kan qen ndoshta relevante,por ne kohet e sodit jane absurde te vjetra dhe te pavlera...

ky eshte mendimi im,pamvaresisht nese pajtoheni apo jo!
flm

me respekt unë

__________________
Eshte e lehte te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik!,por eshte e veshtire te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2003 09:06
jam_ai_qe_jam nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jam_ai_qe_jam Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jam_ai_qe_jam (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jam_ai_qe_jam Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jam_ai_qe_jam nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
krijuesi
Anetar i ri

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: London
Mesazhe: 4

I was shocked by your article.

Pershendetje,
nuk doja ta besoja ne vetvete se kto gjera ndodhin akoma ne shqiperi, per fatkeqsisht esht e vertete.
Si ka mundesi gje nje katil i pa zhvilluar te beje nje mekat te te till ne vazen e tij, dhe ti marri jeten, vetem se nuk donte te martohej me djalin qe babai donte ti jipte.
Vet jetoj ne Angli dhe kur lexova artikullin tuaj u ndjeva shum i lenduar si shqiptar. Si ka mundesi qe shoqeria shqiptare i lejon vetes gjera te tilla ne vitin 2003.
Pse e trajtojne femren like a piece of meat, that should do what she is told. esht e vertete qe jeta ne shqiperi ne disa zona dhe per disa njerez konsiderohet me zakonet e vjetra dhe lighet e viteve 1970-80. A nuk shohin dot se si bota jeton apo jan teper idiota te koptojne dhe te lexojne si njerezit po zhvillohen dit pas dite.
Me vjen shum keq per jeten e asoj vajze, dhe shpreh mendimin se ai person duhej te denohej me burgim te perjetshem. Ai mund te ket qen babai i vajses por ai nuk ka pasur asnje te drejte te vendoste per jeten e saj.
I feel so bad when i hear that many albanians can not move forward dhe te integrohen ne boten evropiane dhe perendimore. acte like this will never lift values of combit shiptar.

you pershendes per nje tem kaq interesante.
Ervini.
England

__________________
this world in a mess right now but people that fight for freedom will prevail.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2003 02:22
krijuesi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė krijuesi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me krijuesi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė krijuesi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: krijuesi Shto krijuesi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto krijuesi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vesa
loqki

Regjistruar: 29/08/2003
Vendbanimi: Kosove ( Mitrovice )
Mesazhe: 20

Unhappy

Pershendetje

Desha te ju pershendes te gjitheve dhe te kyqem ne kete teme ... me vjen shume keq per kete qe ka ndodhur dhe kur e lexova isha shume e tronditur jo pse nuk kemi pasur raste te tilla edhe ne ne Kosove ( mendoj ne vrasje per kete arsye sepse martesa per deshiren e prinderve ka mjaft ) por eshte me te vertete nje rast i dhimbshem ... Me vjen keq per ate vajzen e gjore si dhe per te gjithe vajzat te cilat nuk e kan lirine e zgjedhjes se fatit te tyre fatkeqesisht edhe pse po e shoh qe te gjithe jemi kunder kesaj dukje te tmerrshme me duket se nuk po bejme asgje dhe nuk mund te bejme derisa nje pjese e mire si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove e mbeshtesin kete ... Vetem te shpresojme se nje dite do te behet me mire ... Sinqerisht me vjen shume keq dhe jam shume e tronditur ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2003 09:10
vesa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vesa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vesa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: vesa Shto vesa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vesa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Me behet qejfi qe asnje nga ju qe keni diskutuar ne kete teme nuk keni ndenjur indiferent ndaj ketij problemi.Gjithsecili prej jush e ka kuptuar qe ky eshte nje krim mizor qe i perket nje mentaliteti te vjeter ,qe duhet te ndryshoj.Kjo me ben te shpresoj se duke ekzistuar akoma pjesa `e qyteteruar`,e civilizuar,me ide te drejta parparimtare kjo Shqiperi akoma ka shpresa.Ka shpresa per te ndyshuar kete mentalitet qe me sa duket eshte nje nder me kryesoret qe po e mban kete Shqiperi ne vend dhe te lidhur akoma me zinxhiret e Mesjetes.Sepse nqs ne do te ndryshojme atehere edhe Shqiperia do te ndryshoj!

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shtator 2003 15:29
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Ja ku arrin diskriminimi i femres... kjo pjese e shemtuar e shoqerise shqiptare.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.