Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Turpi
Gjithsej 10 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Citim:
Po citoj ato që tha Mister_DXP
 

Turpi, nje teme shume e bukur.

Pas kryerjes se mekatit (molla e ndaluar) per here te pare lindi edhe fjala Turp. Sipar fetareve.

Nuk kishte turp me pare, nuk kishte pse te kishte

Por

 A lidhet turpi vetem me ndjesite e turperimit seksual?

A eshte kjo forme e vetmja dhe a jane format e tjera te lidhura me kete apo te rrjedhura prej saj??

..........................................



 

Sigurisht qe kjo eshte vetem hyrja per nje shkrim me te gjate. Terminologjia pudoroze filozofike perfshin nje klasifikim mjaft te gjere te kesaj teme.

Ajo qe nisa te them dhe qe pak a shume e konsumoj me nje pyetje retorike( A lidhet turpi vetem me ndjesite e turperimit seksual? ) eshte pikerisht qe tema ka gjeresi te madhe.

 Ne anen tjeter ne menyre alegorike fola per mekatin e pare(sipas religiozeve) dhe "gjethen e fikut", simbolin e turpit. Eshte keshtu vertet dhe nuk eshte gjethe fiku te eger, apo palme. keshtu eshte simbolikuar dhe keshtu njihet.

Me vone shkencat e ndryshme qe lkidhen me veprimtarine humane kane bere stydime dhe shpjeguar turpin mne shume forma.

 

Vazhdon........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 16:10
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Mister-DXP, behet fjale per ndjenjen e turpit ne pergjithesi, atehere kur femija akoma nuk e ka idene e veprimtarise sexuale apo molles se ndaluar dhe gjethes se fikut apo asaj te palmes.

A ka lidhje ndjenja e turpit me ndjenjen e frikes???????? dhe ndofta eshte me shume ndjenja e frikes, nga pasiguria qe kemi ne vetvehte, se sa eshte ndjenja e turpit?????

Ka raste qe individe shume te shkathet dhe guximtare, ne te njejten kohe jane edhe te turpshem, ndodh kjo nga frika e pasigurise dhe e bindjes ne vetevehte apo thjesht eshte ndjenja e turpit ajo qe i pengon per me tej? turp = frike apo frike = turp??????

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 16:26
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Kam lexuar vetem postimin e agates dhe ato te kotkes dhe jam pergjithesisht dakort me ato se cfare kane shkruar dhe komentuar,keshtu qe nuk po zgjatem por po shkruaj nje mendim te Marksit per turpin qe me ka lene me te vertete pershtypje kur e kam lexuar.

Sipas Marksit turpi eshte nje lloj terbimi , i cili kthehet edhe kunder vetevetes dhe nese nje kombi te tere do t'i vinte turp,ai do t'i ngjasonte luanit i cili mblidhet kruspull para se te hidhet.

- Pra ne thelb trupi pervec predispozitave qe fliste agata ,eshte nje lloj mosbesimi ne vlerat tona, ne aftesite tona qe mund te kemi per te bere nje pune te caktuar dhe jo vetem. Turp kemi edhe kur jemi ne nje situate , ne nje  ambient i cili mund te mos na pershtatet ne ,qe mund te jete edhe i panjohur per ne dhe indiv.ka turp pastaj te integrohet aty,te shpreh me lirshmeri mendimet dhe ndjenjat e veta.....-une nagnjehere e kam kete  lloj turpi edhe pse jo per shume kohe.

-Por Marki fliste edhe per nje terbim ndaj vetvetes ketu dhe ky terbim vjen pikerisht kur ne ne perballjen me situaten , me te tjeret nuk japim ate qe me te vertete jemi dhe nuk bejme aspak perpjekje per ta ndryshuar kete te pakten per momentin dhe ti terbohesh me veten tende se pse ndodhi kjo pune.  psh ne qe jemi studente, shpesh here gjate shpjegimit te temave te ndryshme neper auditore na ka rastisur qe pasi ped. te beje nje pyetje te te drejtohet ty gishti per te dhene pergjigjen. Dhe cfare ndodh ketu... Ti mund ta kesh ditur pergjigjen,ndoshta dhe ke qene 100% e sigurte per vertetesine e saj,por ama syte e mbi 100 stud.te ngulur tek ty, presioni etc kane bere qe per momentin ty te te merret goja,te skuqesh dhe madje te mos pergjigjesh ashtu sic do te doje ti dhe ketu pastaj lind ai terbimi per te cilen flitet aty... - pra mund te kemi turp qe te jemi edhe ne qender te vemendjes,nderkohe qe te tjere mund te "plasin" per kete dhe nuk ndihen aspak ne turp apo siklet. Dhe ndoshta edhe ne krahasim me ate tjeterin qe ne nje sit.te caktuar eshte i ndryshem me ty ne kete aspekt , y te lind 'terbimi" ndaj vetevetes ,pse ai arriti dhe une jo. Pse une edhe kur e dija nuk e thashe mire etc etc.....

Ne fakt turpi eshte nje koncept i gjere dhe ka material sa te duash te flitet per te.

Freud me sa mbaj mend une thoshte qe ndjenja e turpit zhvillohet gjate "anomalive" apo mosfunksionimit te njerit prej stadeve psikoseksuale te njeriut , nuk e embaj mend se cili stad ka qene ai,por besoj se duhet te kete qene ai fallik. Jungu psh do ta lidhte me njerin prej tipologjive te tij te personalitetit me intron. Sipas tij ato person intro ne te cilet mbizoteronte ndjenja ,behen te turpshem, etc etc

Ok....se boll u zgjata...:p

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 18:21
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

turpi = terbim

Kjo me beri te kuptoj tashme me mire se pse adoleshentet jane nevrike dhe eshte kaq veshtire komunikimi me ta per nja 4-5 vjet.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:28
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
turpi = terbim

Kjo me beri te kuptoj tashme me mire se pse adoleshentet jane nevrike dhe eshte kaq veshtire komunikimi me ta per nja 4-5 vjet.



..........

Hahahah kotka mos e thuaj kete...Une kur kam qene ado.nuk kam qene aspak     "e terbuar" :p...

Adoloshenca eshte nje moshe qe nuk e njeh turpin. ( Ose te pakten ne shumicen e gjerave.) Shiko se turpi eshte edhe nje " ndjenje vegel" qe te ndihmon te parandalosh shume sjellje te paduhura q ekane si pasoje turpin.Adot nuk e kane kete...ato vetem bejne gjera per mire apo per keq nuk ka rendesi dhe turp nuk kane aspask.Nje shemb.krejt i "rendomt" mund te jete edhe kthimi i pergjigjes se prinderve si ti kishin shoke ose edhe me keq...etc etc.......Se dolem nga tema tesh...:p

 

 

 

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:33
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

Re: Teme shume interesante

Citim:
Po citoj ato që tha agata
Une nuk jam psikologe, por do mundohem te sjell ato pak gjera qe kam degjuar dhe lexuar.

Cila eshte Origjina e turpit?
A lindim te turpshem apo edukimi familjar dhe evenimentet traumatizuese qe mund te perjetojme na bejne te tille?
Nje gje eshte e sigurte, turpshmerija eshte fenomen i nderlikuar dhe arsyjet jane nga me te ndryshmet.

Le te sjellim disa prej tyre:

Ndjeshmeri gjenetike

Edhe pse asnje lloj gjeni turpshmerije, nuk eshte identifikuar, disa kerkues na vertetojne ekzistencen e predispozites per te qene te turpshem. Sipas nje profesori ne universitetin e Harvard, 15 ne 20% te femijeve lindin me kete predispozite. Keto femije paraqesin nje profil neurokimik te veçante; Disa zona specifike te trurit te tyre jane shume te ndjeshme ndaj situatave stesuese.
Pra, disa persona lindin me te tupshem se disa te tjere. Por, turpshmeria, ne asnje menyre nuk mund te shpjegohet, vetem si nje trashigimi fiziologjike.

Rrethi familjar e shoqeror

Rrethi familjar e shoqeror, ne te cilit rritet dhe edukohet nje femije, ndikon shume ne zhvillimin e turpshmerise se tij.
Psh: Prinderit e turpshem, me sjelljen e tyre edukojne femije te turpshem
Prinderit e rrepte e te eger ose e kunderta, Prinderit "kul" (te cilet lavderojne e idealizojne femijet e tyre), mund gjithashtu te predispozojne femije te turpshem.
Prinderit jo stabel ose te distancuar, mund te jene akoma me destabilizues per femijet, se prinderit qe permendem me lart.
I keshillohet prinderve, t'i lejojne femijet e tyre, sapo te jete e mundur, te perballojne vete disa situata. Nuk duhet ne asnje menyre qe prinderit te flasin ne vend te tyre ne prezencen e personave te tjere. Te mos i sforcojne femijet te bejne kete apo ate veprim. Nese shikojne se femijet e tyre jane te turpshem, nje alternative e mire per t'i larguar turpin eshte te merren me teater..

Kultura

Studimet te cilat kane krahasuar turpshmerine e vendeve te ndryshme, kane nxjerre si rezultat qe Japonija eshte nje nga vendet me popullsi me te turpshme. (90% e popullsise jane estimuar te turpshem)
Kjo vjen nga traditat e ketij vendi. Ku respekti per me te madhin, diskresjoni, takti dhe xhentilesa, kane me teper vlere se ne vendet si ato te Europes. (Rreptesia ne edukim, sikurse thame me lart, dhe jo lirshmeria, mund te jete nje nga arsyet e turpit).
C'rrenjosja, ose ndryshimi total i kultures, (psh, ne emigranten qe kemi lene vendin tone), mund te krijoj turpshmerine, si pasoje e humbjes se origjines dhe prejardhjes. (megjithate njeriu ka nje kapacitet te madh integrimi, fatmiresisht)

Ngjarjet qe kemi jetuar

Nje turperim ne publik, Nje tallje qe mund te na jete bere, nje humbje e dhimbshme, nje ndarje e pa shpjegueshme, nje eveniment qe na ka prekur thellesisht mund te jete pasoje e humbjes se besimit tek vetvetja, pra turpshmerise qe mund te zgjase per nje kohe shume te gjate.

Nese jeni te turpshem, (thoshte profesori im). Mundohuni te kujtoheni qe kur keni filluar te jeni te tille?
Ndoshta nje mesues ne fillore ju ka ofenduar, ose dashuria juaj e pare ka qene nje deshtim dhe si rrjedhoje nenvleresojme veten.
FREUD e interpretonte fenomenin e turpshmerine si nje frike kundrejt deshtimit dhe humbjes.

Nese do flisja per vete (gje qe e kam te veshtire) do ju konfirmoja qe bej pjese ne njerzit e turpshem. E di shume mire origjinen e turpit tim.. sot nuk jam sheruar krejtesisht, por e pranoj veten keshtu siç jam dhe kam besim tek "une"



edhe pse nuk kam ndonje konsiderate te madhe per ty,ashtu si munde te keshe edhe ti per mua,,por gjithsesi ...te pershendes per dicka interesante ..

kurse une doja te shtoja ,,ata persona qe jane me te turpshem,kane dhe koeficentin e inteligjences me te larte,,,,nuk e di sesa jeni dakort...ju faleminderit

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:39
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Nga tema nuk kemi dale fare, eshte pikerisht ketu ku doja te dilja dhe me nxorre ti, se nuk dija te dilja vete, thanks.

Jetesa ne nje shtepi me prinderit i ben adoloshentet dhe femijet e rritur, te ndihen te turpshem edhe pa bere as edhe nje turp, mbasi nuk jetojne ate lirine e dhene nga natura.  Te tjera thone, te tjera mendojne, te tjera bejne, te tjera shikojne dhe ne fund terbimi.  Ky lloj turpi dhe konfuzioni i "terbon" ata pa aresye dhe kush i llogarit terbimet e tyre.  Ne fund te fundit detyra e prindit ose me mire e nenes eshte te fali, te fali dhe gjithmone te fali.....

 

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:41
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Kotka turpshmeria kultivohet qe nga femijeria e hershme,qe nga eksperiencat e hershme qe ne kalojme ne jete...Turpshmeri kultivojne edhe ata femije qe kane qene te ndeshkuar shpesh nga prinderit ose ata qe kane qene te "neglizhuar" ose "jo te preferuarit" e prinderit. Po nje prind qe rri jithe kohen duke i thene femijes: Boll ti mos fol. Ku din ti, lere se nuk je i afte ti,shiko se ti je i trashe etc etc. -kam degjuar/pare edhe nga keto raste,dhe keshtu femija kultivon turpin brenda tij dhe ne sit.te hapura me njerezit ai ka turp te flase,sepse prindi e ka bindur qe ai eshte i trashe,e ka bindur qe ai nuk eshte i afte dhe keshtu ai ka turp te flase se mos gabohet dhe se mos injorohet nga shpoqeria.etc etc.

Adoloshenca eshte me te vertete nje moshe shume delikate dhe vetem ato qe jane prinder dine te thone se cfare heqin nga kjo moshe me femijet e tyre,por ama edhe te falin gjithmone prinderit sikur nuk eshte fort e drejte.

Ne do te jemi gjithmone ne borxh me prinderit tane dhe gjithmone i hyme ne hak atyre....

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:50
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
Mister-DXP, behet fjale per ndjenjen e turpit ne pergjithesi, atehere kur femija akoma nuk e ka idene e veprimtarise sexuale apo molles se ndaluar dhe gjethes se fikut apo asaj te palmes.

A ka lidhje ndjenja e turpit me ndjenjen e frikes???????? dhe ndofta eshte me shume ndjenja e frikes, nga pasiguria qe kemi ne vetvehte, se sa eshte ndjenja e turpit?????

Ka raste qe individe shume te shkathet dhe guximtare, ne te njejten kohe jane edhe te turpshem, ndodh kjo nga frika e pasigurise dhe e bindjes ne vetevehte apo thjesht eshte ndjenja e turpit ajo qe i pengon per me tej? turp = frike apo frike = turp??????



 

Po ngadale o Kotka. Kur t'i vije radha, ne kemi kohe. Ja ta trajtojme njehere ne pergjithesi fenomenin, pastaj ne vecanti lol

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:55
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Re: Re: Teme shume interesante

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi


kurse une doja te shtoja ,,ata persona qe jane me te turpshem,kane dhe koeficentin e inteligjences me te larte,,,,nuk e di sesa jeni dakort...ju faleminderit



 

ari , demek kush eshte inteligjent eshte me i turpshem...mmmlol

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:56
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Turpi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.