Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Turpi
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha katilesha007


Adoloshenca eshte me te vertete nje moshe shume delikate dhe vetem ato qe jane prinder dine te thone se cfare heqin nga kjo moshe me femijet e tyre,por ama edhe te falin gjithmone prinderit sikur nuk eshte fort e drejte.

Ne do te jemi gjithmone ne borxh me prinderit tane dhe gjithmone i hyme ne hak atyre....



 

Ja me pyet mua njehere, me mire te kisha njeqind bebe te ushqeja, se sa dy adoleshente.  Katke mos u merzit per larjen e borxhit taka-taka, se kjo bote eshte me rrota, borxhin do tua lani prinderve tuaj kur te beheni vete me adoleshente, sic e lajme neve tani tek prinedrit tane.  Jane e borxhe me afate kthimi te gjata keto, nga ato tridhjetevjecaret dhe te dalin me kosto shume te larte

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:56
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Re: Re: Re: Teme shume interesante

Citim:
Po citoj ato që tha Mister_DXP


 

ari , demek kush eshte inteligjent eshte me i turpshem...mmmlol



 

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 19:57
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


 

Ja me pyet mua njehere, me mire te kisha njeqind bebe te ushqeja, se sa dy adoleshente.  Katke mos u merzit per larjen e borxhit taka-taka, se kjo bote eshte me rrota, borxhin do tua lani prinderve tuaj kur te beheni vete me adoleshente, sic e lajme neve tani tek prinedrit tane.  Jane e borxhe me afate kthimi te gjata keto, nga ato tridhjetevjecaret dhe te dalin me kosto shume te larte



............

:

hahahaaaaaaaaa pervec se mesova dicka me shume per turpin ,mesova dhe per larjen e borxheve.....:p..Flm mesuese kotka..:p

 

ps: Nje paralajmerim te vockel se po me vjen era ch-ch ketu..:p...Dihet qe cdo mesazh jashte teme do fshihet ,keshtu qe frenohuni ne komente te tejhujesuara per temen...:p Mos thoni se eshte kati e keqe pastaj...:p

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 20:00
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

dmx

une me te lexuar e kam,,ti po ke ndonje lek ta investojme per kete teme edhe e bejme,,ndoshta dalim ne perfundim qe turpi nuk ka lidhje me inteligjencen...ti si thua???

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 20:04
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

t'i permbahemi temes

Disa kane turp te puthin te dashuren ose te dashurin.

Disa kane turp te puthin vellane, motren, nenen, babane

Disa kane turp te nderin rrobat ose te shtrojne tavolinen perpara njerezve.

Shume e komplikuar kjo ndjenja e turpit..........

 

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 20:05
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
TOEL
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 21/05/2007
Vendbanimi: ne pafundesi
Mesazhe: 223

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
t'i permbahemi temes

Disa kane turp te puthin te dashuren ose te dashurin.

Disa kane turp te puthin vellane, motren, nenen, babane

Disa kane turp te nderin rrobat ose te shtrojne tavolinen perpara njerezve.

Shume e komplikuar kjo ndjenja e turpit..........

 




disa kane turp te japin pergjigjene edrejte ketu ne forum turp eshte ne te gjitha anet

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 20:06
TOEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė TOEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me TOEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: TOEL Shto TOEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto TOEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
t'i permbahemi temes

Disa kane turp te puthin te dashuren ose te dashurin.

Disa kane turp te puthin vellane, motren, nenen, babane

Disa kane turp te nderin rrobat ose te shtrojne tavolinen perpara njerezve.

Shume e komplikuar kjo ndjenja e turpit..........

 



................

 

Kotka une kam "turp" qe te shpeh dashurine time me fjal dikujt. Une karakterizohem si nje njeri qe te puth vetem kur ke ditelindjen...:p

Shume e komplikuar me gjithe mend kjo puna e trupit. Kam pershtypjen se neser do ta bej teme bisede edhe me miqt e mi kur te pijme kafen e nades.

ps: Labi...lidhja turp= inteligjence nuk me duket aq me vend....

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 20:08
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ari.
I VETPERJASHTUAR

Regjistruar: 15/11/2006
Vendbanimi: skela e pare ne evrope
Mesazhe: 1763

kat

e formule gabim me shenjen e barazimit..
tek veprat e psikoanalizas te frojdit mund ta gjeni

shenja e barazimit eshte shume corjentuese

__________________
flamuri yne eshte me i drejti ne bote sepse nuk ka pushtuar asnje...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 20:13
Ari. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ari. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ari. (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ari.'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ari. Shto Ari. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ari. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha katilesha007


................

 

Kotka une kam "turp" qe te shpeh dashurine time me fjal dikujt.



Ja e sheh sa e komplikuar eshte, une per shembull nuk kam turp fare ta shpreh dashurine me fjale, po qe se jam e vendosur ta shpreh, megjithese kam qene dhe jam shume e turpshme ne aspekte te tjera, p.sh. te mbaj nje fjalim ne audience te madhe.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Tetor 2007 20:16
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

s.....

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
C'eshte turpi, si mund te perkufizohet si nocion psikollogjik?

Eshte turpi nje nocion i konceptuar nga shoqeria qe na rrethon, apo eshte dicka qe perkufizohet ne mendjet tona?

Perse disa njerez kane turp dhe bejne te kunderten e asaj qe deshirojne, duke u fshehur dhe disa te tjere nuk kane fare turp dhe nuk ndikohen fare nga opinioni publik?

Perse disa njerez, qe ne vitet e tyre te para te jetes kane shfaqur ndjenja te theksuara turpi, ne vitet e mepastme i shkelin me te dyja kembet keto lloj ndjenjash turpi ose e kunderta, ata qe nuk kane qene te turpshem ne femijeri, behen shume te turpshem ne vitet e mepastme?

Ka lidhje turpi me friken apo me abuzimin, qe mund ti jete bere nje femije ne vitet e para te jetes d.m.th eshte e lidhur kjo ndjenje me ambjentin ku rritet nje femije apo ka te beje me karakterin dhe personalitetin?

Hidhni mendimet tuaja.

Mister _DXP e te tjere mirepresim sugjerimet dhe njohurite tuaja.


Mua vitet me kane mesuar qe ajo cka konsiderohet turp sot, neser nuk konsiderohet e tille ose e kunderta.

Marrim shembullin e homosexualeve me heterosexualet apo shembullin e poligamise me monogamine apo matriarkatit me patriarkatin e plot e plot shembuj te tille.



,,,,,turpi.....po e kuvendoj edhe une mendimin tim,,,,,,,

turpi eshte nje koncept qe ekziston ne saj te ekzistence se edukimit njerezore dhe tabuve qe jane rrjedhoje e ketij edukimi,,,,,,,,,

si koncept ajo ekziston ne saje te ekzistences se "tjetrit"..........ne teresi ajo eshte nje "mase gjelatinoze" qe ekziston ne ndergjegjie dhe qe zhvillohet gjate jetes se individit,,,,,,,

kjo "mini-skeme' na tregon ne si individ qfare mund te bej dhe cfare jo ,,,,,,ne varesi te individit dhe ngjarjeve qe na ve jeta perpara ,,,,kja mase ose behet me elastike ose me e ngurte.......

"turpi,,,turpit" nuk i ngjan,,por ka edhe nje turp te "pergjithshem qe eshte krahinor ,,,qytetar,apo edhe kombetar.......

PS:shpresoj te jem diku afer idese me te mire

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Tetor 2007 20:28
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Turpi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.