Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Arsyet pse?????????
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia2006
Aman sa te zgjuar e kemi kete cedrusin...ka argumenta per cdo situate...une i heq kapelen (e princeshes)

ps: Po kerkoja per nje ikone (respekte) po ce do s'kishte,luten personat qe kane krijuar ikonat,te bejne edhe nje te tille.



 E jam (krekoset , edhe une per mungese ikone)

Oj

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Gusht 2009 02:44
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Konsovar, sulmet kamikaze kane nje qellim. Ka statistika qe i nxjerrin rreth 90% per arsye ekonomike. Pjesa tjeter arsye fetare. Ose jane kombinime te te dyjave.

Sidoqofte, ata qe vrasin veten jane trima. por kjo nuk do te thote aspak qe une mbaj krahun e ketyre trimave.

Kush eshte trim, eshte trim.

Trima ishin edhe ushtaret gjermane qe per Hitlerin jepnin jeten. Por une jam kunder tyre.

Pra, duke te ftuar qe te zgjerosh pak horizontin e te kuptuarit te gjerave: Kur dikush eshte trim, si ti themi frikacak? Tjeter gje a je ti ose une ne nje mendje me kete trim.

Ok. Ketu ti me kundershtove mua, por nuk shtrove mendimet e tua.

Ti si mendon o konsovar?



Trim eshte ai qe eshte ne harmoni me jeten njerezit dhe Zotin. Koncepti jete si fjale eshte i thjesht e ndersa ne vete perfshin histori.

Dallon njeriu qe ka nje synim dhe ideal, ke ai fetar, kombetare ose diq e ngjashme me ate qe eshte dorezuar para nje sfide, p.sh. e ka lene e dashura ose dashuri, e kan pushuar nga puna, ka humbur pasurin,etj,etj.

Ky i fundi nuk ka force per te ecur perpara, eshte dorezuar fare dhe vjen ne perfundim "s'mundem me , e pat puna ime".

Ky e ka viktimizuar veten, iu jane mbyllur syte per te pare alternative tjeter.

Them edhe nje here se asnjera rruge si ato e ceka me larte si kjo e fundit nuk jane arsye per t'i dhene fund vetes.

Por rasti i pare me te dytin ka dallim.

P.S. NUK JU KUNDERSHTOVA JU POR MENDIMIN TUAJ, DHE HORIZONTET E MIJA JANE TE SHTIRA GOGJA I NDERUAR CENTRUS, POR SIDOQOFTE JEMI NJEREZ DHE KEMI BOTET TONA.

Rrespekte nga ksovari

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 07:49
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha ksovari


Trim eshte ai qe eshte ne harmoni me jeten njerezit dhe Zotin. Koncepti jete si fjale eshte i thjesht e ndersa ne vete perfshin histori.

Dallon njeriu qe ka nje synim dhe ideal, ke ai fetar, kombetare ose diq e ngjashme me ate qe eshte dorezuar para nje sfide, p.sh. e ka lene e dashura ose dashuri, e kan pushuar nga puna, ka humbur pasurin,etj,etj.

Ky i fundi nuk ka force per te ecur perpara, eshte dorezuar fare dhe vjen ne perfundim "s'mundem me , e pat puna ime".

Ky e ka viktimizuar veten, iu jane mbyllur syte per te pare alternative tjeter.

Them edhe nje here se asnjera rruge si ato e ceka me larte si kjo e fundit nuk jane arsye per t'i dhene fund vetes.

Por rasti i pare me te dytin ka dallim.

P.S. NUK JU KUNDERSHTOVA JU POR MENDIMIN TUAJ, DHE HORIZONTET E MIJA JANE TE SHTIRA GOGJA I NDERUAR CENTRUS, POR SIDOQOFTE JEMI NJEREZ DHE KEMI BOTET TONA.

Rrespekte nga ksovari



Pa dashur hyme tek tema e vetevrasjes, e cila per hir te se vertetes nuk ka te beje aspak me ata qe vetevriten dhe vrasin edhe te tjere te pafajshem.

Ketu, jane dy koncepte tejet te largeta:

ne rastin qe po analizoja une, doja te qartesoja, mundesine e vetevrasjes dhe shtrirjen deri tek "euthanasia", e cila si koncept eshte perseri nje vetevrasje.

Feja, e ndalon vetevrasjen, por edhe soqeria me institucionet e saj, jo se e ka shume qejf. Dhe ne fakt largimi nga jeta me deshire eshte nje devijacion nga norma.

Megjithate u larguam shume nga tema. Ne rastin konkret kemi te bejme me nje te semure qe vuan prej shume kohesh. Edhe ky eshte nje trim.

Te durosh vuajtjen eshte shume e veshtire dhe pergjithesisht kerkon force te madhe vullneti. ne keto raste njeriu ndodhet gjithmone ne anen e atij qe vuan, ndersa shoqeria, nunk di akoma se si duhet te vije ne ndohme.

Po sjell ketu shembullin e diskutimeve te koheve te fundit ne USA rreth programit te presidentit per ndryshimet ne sistemin shendetsor. Ka reagime te cuditshme nga amerikanet, kunder permiresimit ne drejtim social te ketij sherbimi. Valle si shpjegohet kjo?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Gusht 2009 13:28
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Pa dashur hyme tek tema e vetevrasjes, e cila per hir te se vertetes nuk ka te beje aspak me ata qe vetevriten dhe vrasin edhe te tjere te pafajshem.

Ketu, jane dy koncepte tejet te largeta:

ne rastin qe po analizoja une, doja te qartesoja, mundesine e vetevrasjes dhe shtrirjen deri tek "euthanasia", e cila si koncept eshte perseri nje vetevrasje.

Feja, e ndalon vetevrasjen, por edhe soqeria me institucionet e saj, jo se e ka shume qejf. Dhe ne fakt largimi nga jeta me deshire eshte nje devijacion nga norma.

Megjithate u larguam shume nga tema. Ne rastin konkret kemi te bejme me nje te semure qe vuan prej shume kohesh. Edhe ky eshte nje trim.

Te durosh vuajtjen eshte shume e veshtire dhe pergjithesisht kerkon force te madhe vullneti. ne keto raste njeriu ndodhet gjithmone ne anen e atij qe vuan, ndersa shoqeria, nunk di akoma se si duhet te vije ne ndohme.

Po sjell ketu shembullin e diskutimeve te koheve te fundit ne USA rreth programit te presidentit per ndryshimet ne sistemin shendetsor. Ka reagime te cuditshme nga amerikanet, kunder permiresimit ne drejtim social te ketij sherbimi. Valle si shpjegohet kjo?



Cendrus me vjen shume mire qe jeni njeri qe çaseni ne informaicionet me te reje dhe per kete vetem se e shtoni rrespektin tim ndaj jush.

Nese keni mundesi te me njoftoni edhe me shume rreth ketij debati.

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2009 17:34
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Arsyet pse?????????

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.