Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Rreth filozofise, diskutime.
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Tani kush jam une? Kjo ishte nje pyetje e bukur dhe intriguese. Une nuk pretendoj te te bind sepse nuk ta di aftesine intelektuale dhe pergatitjen edukative (shkollen). Nese je ne nivel gjimnazi apa mid-kolegji, akoma ke per te mesuar. Puna eshte se ne keto nivele studentet jani si ati guret qe sa kane dale nga mademi, tere qoshe e maja. Por me kalimin e kohes, pra duke mesuar qe asgje nuk eshte absolute ne shkence, fillojne e lemohen e lemohen e behen si ata guret e lumit qe andej nga fshati yne ju thone ficore. Ja kshu



Kur te rrumbullakosesh edhe ti ne dije do lemohesh dhe do behesh rrumbullak, dhe nuk do kercesh per te kerkuar kush jam une.

Sa per dijeni une kam studjuar per keto dhe punoj me keto dhe jam ne kontakt te vazhdueshem me keto.



Ti mos kerce or cun se une jam i bute. Kam frike se do ta shohe Losti kete pasazhin tend dhe do me duhet ta mbaj qe te mos leshoje ndonje paudhesi.


Me kete tfunit e ke myt plako, **cunin* pak rendesi ka spo te perseris,, ne lidhje me Arsiminin tim...

un kam studiuar e ja e afte ti pergjigjem dhe ne menyre filozofike:


Përkundër potencialit të jashtëzakonshëm të ardhshëm të mjekësisë, jetëgjatësia e vërtetë njerëzore do të arrihet kur t’i flakim plotësisht trupat tanë biologjikë. Duke lëvizur drejt një ekzistence me bazë softuerike do të përftojmë mjete për “të krijuar kopje rezervë” (për të ruajtur në sfond digjital rregullsitë kryesore që janë në bazë të dijeve, shkathtësive dhe personalitetit tonë) duke e bërë të mundshme kështu pavdekësinë virtuale. Falë nano teknologjisë do të kemi trupa që jo vetëm që do t’i ndryshojmë por që do t’i shndërrojmë në forma të reja si të na dojë qejfi. Gjatë viteve 20’ do të jemi në gjendje të shndërrojmë trupat tanë brenda ambienteve të realitetit virtual me imersim të plotë me inkuadrimin e të gjitha shqisave tona, ndërsa mundësinë për ta bërë këtë në realitet real do ta kemi rreth viteve 40’.
Zbatimi i inteligjencës artificiale në sistemet tona biologjike do të jetë një hap evolucionar përpara për njerëzimin, por kjo gjithashtu do të thotë se do të bëhemi më shumë “makinë” se “njeri”. Biliona nanorobotë do të lëvizin nëpër sistemin e qarkullimit të gjakut në trupin dhe trurin tonë. Brenda trupit tonë ata do të shkatërrojnë patogjenët, do të ndreçin gabimet në ADN, do të eliminojnë helmet dhe do të kryejnë shumë detyra për rritje të mirëqenies sonë fizike.

Jetojmë në epokën e deles “dolly”, në epokën e fëmijëve në proveta, në epokën e kompjuterëve e robotëve, në epokën ku futja e një teknologjie të re as shton e as heq diçka, por thjesht ndryshon gjithçka.


Ather ndryshimet si bej un..kshuqe sjam un ajo qe duhet te te bind ty mor zotni

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 17:33
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha fleurs de l'orne

Me kete tfunit e ke myt plako, **cunin* pak rendesi ka spo te perseris,, ne lidhje me Arsiminin tim...

un kam studiuar e ja e afte ti pergjigjem dhe ne menyre filozofike:


Përkundër potencialit të jashtëzakonshëm të ardhshëm të mjekësisë, jetëgjatësia e vërtetë njerëzore do të arrihet kur t’i flakim plotësisht trupat tanë biologjikë. Duke lëvizur drejt një ekzistence me bazë softuerike do të përftojmë mjete për “të krijuar kopje rezervë” (për të ruajtur në sfond digjital rregullsitë kryesore që janë në bazë të dijeve, shkathtësive dhe personalitetit tonë) duke e bërë të mundshme kështu pavdekësinë virtuale. Falë nano teknologjisë do të kemi trupa që jo vetëm që do t’i ndryshojmë por që do t’i shndërrojmë në forma të reja si të na dojë qejfi. Gjatë viteve 20’ do të jemi në gjendje të shndërrojmë trupat tanë brenda ambienteve të realitetit virtual me imersim të plotë me inkuadrimin e të gjitha shqisave tona, ndërsa mundësinë për ta bërë këtë në realitet real do ta kemi rreth viteve 40’.
Zbatimi i inteligjencës artificiale në sistemet tona biologjike do të jetë një hap evolucionar përpara për njerëzimin, por kjo gjithashtu do të thotë se do të bëhemi më shumë “makinë” se “njeri”. Biliona nanorobotë do të lëvizin nëpër sistemin e qarkullimit të gjakut në trupin dhe trurin tonë. Brenda trupit tonë ata do të shkatërrojnë patogjenët, do të ndreçin gabimet në ADN, do të eliminojnë helmet dhe do të kryejnë shumë detyra për rritje të mirëqenies sonë fizike.

Jetojmë në epokën e deles “dolly”, në epokën e fëmijëve në proveta, në epokën e kompjuterëve e robotëve, në epokën ku futja e një teknologjie të re as shton e as heq diçka, por thjesht ndryshon gjithçka.


Ather ndryshimet si bej un..kshuqe sjam un ajo qe duhet te te bind ty mor zotni



E kam pare edhe une kete film, por shkenca dhe filmat nunk jane e njejta gje.

Zbulimet ne fushen e biologjise, nuk ka pse te ndryshojne biologjine. Ato mund ta permiresojne dhe mund te cojne ne elemente te reja te luftes kunder semundjeve.

Delja "dolly". E di ti si vdiq kjo dele? Ishte e invaduar nga nje kancer i cuditshem, i perhapur gjithandej. Ky ishte fundi i clonim-it te pare. Kjo nuk do te thote se une jam kunder clonim-it, aspak. Shkeca do perparoje dhe do te coje ne rruge te reja me te sigurta.

Ky proces ka nje moment kyc, TELOMERET.  Nqs nuk e di, po e prek shkarazi. Telomeret jane zgjatime te kromosomeve qe mbrojne fundin e kromosomit nga deteriorimi, shkaterrimi
Por telomeret me kalimin e moshes shkurtohen. Kjo i ka beret e quhen "ore biologjike". Kur ato shkurtohen shume organizmi ka aruar drejt vdekjes.
Shkurtimi i telomereve eshte nje mekanizem qe pakeson numurin e ndarjeve (replikimit ) te AND-se pra qelizave normale. Studimet shpjegojne se ku eshte nje process I lidhur dhe edhe pse jo pergjegjes per plakjen ne nivel cellular. Telomeret mbrojne kromosomet qe te fusionohen me njera tjetren ne menyre te pakontrrolluar gje qe do conte ne kamcer. Qelizat pra shkaterrohen kur telomeret jane konsumuar, shkurtuar shume.
 
Ky ishte edhe fundi i deles Dolly. Ajo ishte 5 vjece, por qelizat e saj kishin telomere te shkurtra, sepse te tilla morren nga delja meme. Praktikisht ajo ishte nje pesevjecare plake. Dolly vdiq nga kanceri i gjeneralizuar, pikerisht nga ajo gje qe shkencetaret e prisnin qe te ndodhte.
 
Ky ishte vetem nje aspekt, por kjo nuk shpreh aspak opinionin tim antifatalist. E ardhmja e shkences eshte perpara, por qe thua ti "motra" nuk them kot une qe nuk je bere akoma "ficor" gur lumi demek i lemuar. Ke shume qoshe dhe i gelltit ato qe lexon pa i pertypur.
Ose nuk ke lexuar akoma aq sa duhet qe te besh vetekritiken dhe axhustimin e duhur te njohurive.
 
E o Losti. Mos u afro se je i share

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 18:37
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 18:44
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Ky ishte vetem nje aspekt, por kjo nuk shpreh aspak opinionin tim antifatalist. E ardhmja e shkences eshte perpara, por qe thua ti "motra" nuk them kot une qe nuk je bere akoma "ficor" gur lumi demek i lemuar. Ke shume qoshe dhe i gelltit ato qe lexon pa i pertypur.
Ose nuk ke lexuar akoma aq sa duhet qe te besh vetekritiken dhe axhustimin e duhur te njohurive.


Mbase mosha bon tveten mund tjesh me i madh ne moshe, e ke anashkaluar si padashje..kete qe po studioj un tani,, koherat kane evoluar e sjan me si *dikur vllacko*

E ardhmia ne filozofi edhe ne psikologji mund te thuhet si dicka e parashikuar por jo e ndodhur ..te ardhmen nuk mund ta ze e kaluara e as e sotmja, po me kalimin e kohes bota do te ndryshoj ne baz te se ardhmes dhe hulumtimeve e zbulimeve qe po behen nga lita e shume shkenctareve ne bote dhe mencuria fantastiko-shkencore, pra nga psikologja ekzistojn pyetje pa pergjigje po ne te ardhmen do te zgjidhen
p.sh evolucioni ka 4
kohe kryesore parakohen
kohen e vjeter,
kohen e mesmedhe
kohen e sotme te gjitha
Kane pasur kohzgjatje te gjat kohore po e sotmja ndryshe nga kohet tjera mund te thuhet se ne te sotmen teknologjia informative dhe mekanike ke bere qe jeta e njerit te jete cdo her e me e persosur...

Ne lidhje me kete cme detajon?


Kurse ti AmonAmarth nese ske dicka me interesante, evitoi plako keto tema .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 19:06
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

A ka nonji pytje per mu ktu

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 19:08
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu



E o Losti. Mos u afro se je i share

 


Pse gjithe jeten me telomeret do meremi ne?

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 19:45
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia
A ka nonji pytje per mu ktu


Kam un 1

Pse ketyre i duket vetja te gjithve filozofa yllo? dhe nuk arrijn te arsyetojn ..!

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 19:51
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha fleurs de l'orne


Kam un 1

Pse ketyre i duket vetja te gjithve filozofa yllo? dhe nuk arrijn te arsyetojn ..!



Sepse dun me qene te gjithe yje ylli nje eshte

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Tetor 2010 19:54
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Nuk besoj se ke te drejte, per te mos thene "ja fute si kau peles" . Jo, jo se kete nuk ma le edukata ta them.

Nejse, nuk eshte e vertete qe mendimi evolucionist eshte tabu per shkencen. Shkenca nuk ka tabu.

Nuk eshte e vertete qe shkencetaret perendimore...

Ore edhe Ejnshein, e ndryshoi mendimin rreth vrimave te zeza. Stephen Howking po ashtu.

Eshte pikerisht merita e shkences qe perkrah mendimin dialektik.

Nuk qendron as mendimi qe biologet i drejtojne teorite ne baze te kesaj teorie. Ata marrin prej saj ate qe eshte e vertete, os ee thene me mire. Teoria ndertohet mbi bazen e puneve te bera nga biologet. Sigurisht qe ka nga te gjitha llojet, por e pergjithshmja eshte qe shkenca dhe shkencetaret kane liri mendimi dhe veprimi te plote, te pavarur nga korrnizat teorike e religioze.



--Eshte tamam keshtu

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2010 01:11
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha fleurs de l'orne

Mbase mosha bon tveten mund tjesh me i madh ne moshe, e ke anashkaluar si padashje..kete qe po studioj un tani,, koherat kane evoluar e sjan me si *dikur vllacko*

E ardhmia ne filozofi edhe ne psikologji mund te thuhet si dicka e parashikuar por jo e ndodhur ..te ardhmen nuk mund ta ze e kaluara e as e sotmja, po me kalimin e kohes bota do te ndryshoj ne baz te se ardhmes dhe hulumtimeve e zbulimeve qe po behen nga lita e shume shkenctareve ne bote dhe mencuria fantastiko-shkencore, pra nga psikologja ekzistojn pyetje pa pergjigje po ne te ardhmen do te zgjidhen
p.sh evolucioni ka 4
kohe kryesore parakohen
kohen e vjeter,
kohen e mesmedhe
kohen e sotme te gjitha
Kane pasur kohzgjatje te gjat kohore po e sotmja ndryshe nga kohet tjera mund te thuhet se ne te sotmen teknologjia informative dhe mekanike ke bere qe jeta e njerit te jete cdo her e me e persosur...

Ne lidhje me kete cme detajon?


Kurse ti AmonAmarth nese ske dicka me interesante, evitoi plako keto tema .



Me siper mendimet jane pak komfuze dhe nuk ju del kuptimi qarte

Megjithate:

Ndarja kohore ne te shkuar te mesme e te tashme behet vetem per qellime didaktike.

Ne aspektin praktik por edhe teorim, ne biologji dhe ne te gjitha shkencat qe evoluojne ka nje parim tjeter funksional-vlereso arritjet e momentit dhe mbi to nderto streategjine per me tutje.

ajo qe dua te them eshte qe cdo ore qe kalon ne nje taktike pune ne pergjithesi sjell te reja dhe te detyron te vlersosh situaten mbi keto te dhena.

Praktikisht edhe ku merresh me nje te semure qe e ke shtruar para nje jave. Mjeku kur ben viziten e mengjesit, e shqyrton situaten e atij casti si nje situate te re dhe mbi te nderton tekniken e pones se metejshme. Historiku i semundjes se diteve te meparshme sherben per te krijuar imazhin me te gjere ne lidhje me semundjej.

Po keshtu edhe ne cdo shkence.

Kur vjen rasti i programeve kerkimore, edhe ketu mbasi eshte vendosur nje synim se ku do te arrihet, shqyrtohet hap pas hapi cdo arritje deri nee momentin qe ti po fillon pune dhe po ate cast perpilon planin se ku do te arrish me tej.

Fantashienca eshte nje aspekt qe asnjehere nuk lihet mbas dore, madje shkencetaret jane njerzit me te apasionuar rreth saj. Ata dine te kuptojne atje edhe gjera qe normalet nuk i kapin.


Me zhvillimin e shkencabe te tjera edhe biologjia do te kete mjete me te fuqishme per te ecur perpara, sepse keto lloj shkencash jane te varura sigurisht nga teknologjia.

Po ti me kete emer te ngaterruar mos u merzit se so te lemohen qoshet edhe ty.



 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Tetor 2010 12:43
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:18 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Rreth filozofise, diskutime.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.