Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Sjelljet gjinore te lindura apo influencim i ambjenti ku rritemi e jetojme?
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Citim:
Po citoj ato që tha Deb*
Lule, per mendimin tim, sjellja mund te jete ndikim i ambjentit ku jeton, por jo orientimi sexual. Mendohet qe njerezit gay kane nje crregullim qe i ben te kene preferenca te tilla. Ka plot meshkuj qe jane rrit nga femrat por nuk shfaqin sjellje femerore, dhe e anasjellta. Ka qe i fshehin sjelljet qe jane jo te pershtatshme
per gjinine e tyre, kur e dine qe nuk do gjejne perkrahje ne nje ambjent te caktuar dhe kjo s'do te thote qe i ben ambjenti te tille. Nuk duan ti diskriminojne. Psh po marr nje shembull jo shume te pershtatshem, por per te treguar qe duhet te pershtatemi dhe atehere kur se ndjejme. Ti vet a do flisje lirshem psh ne nje ambjent multietnik, kundra martesave te perziera, nese do ishe vertet kundra dhe e di qe s'do perkraheshe? Do kishe guxim?



Une mendoj qe ideja e lules dhe jotja bien perseri tek 'nature-nurture' edhe tek orientimi seksual.
Jam dakort me lulen qe eksperienca te ben qe mund te ndryshosh preferencat e tua. Kam folur me femra shpesh qe kane preferuar te kene nje partnere dhe kane bashkejetuar me to. Por sic e kam permednur tek ajo tema e hapur mbi homoseksualitetin kane patur dicka te perbashket keto femra, (shume te ndjeshme dhe kane pesuar njelloj traume prej seksit mashkull ( abuzim seksual, fizik dhe emocional ose perdhunim) dhe iu jane drejtuar per te marre validim dhe dashuri seksit te vet.

Nga ana tjeter nuk e mohoj idene qe mund te jete dicka dhe biologjike qe influencon ne preferencat e dikujt per zgjedhjen e partnerit.

Kjo ideja qe njerezit duhet te pershtaten edhe atehere kur s'e ndiejne eshte e duhur.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2012 18:43
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lorie


Une mendoj qe ideja e lules dhe jotja bien perseri tek 'nature-nurture' edhe tek orientimi seksual.
Jam dakort me lulen qe eksperienca te ben qe mund te ndryshosh preferencat e tua. Kam folur me femra shpesh qe kane preferuar te kene nje partnere dhe kane bashkejetuar me to. Por sic e kam permednur tek ajo tema e hapur mbi homoseksualitetin kane patur dicka te perbashket keto femra, (shume te ndjeshme dhe kane pesuar njelloj traume prej seksit mashkull ( abuzim seksual, fizik dhe emocional ose perdhunim) dhe iu jane drejtuar per te marre validim dhe dashuri seksit te vet.

Nga ana tjeter nuk e mohoj idene qe mund te jete dicka dhe biologjike qe influencon ne preferencat e dikujt per zgjedhjen e partnerit.

Kjo ideja qe njerezit duhet te pershtaten edhe atehere kur s'e ndiejne eshte e duhur.


Lorie, ka nje dicka thelbesore qe duhet thene qe ne krye, si te thuash duhen vendosur rregullat e lojes.

Ke quajme sex dhe ke duhet te quajme sex. Une do quaja sex marredhenjen midis dy individeve me karaktere seksuale te kunderta.
Marredhenjet jashte kesaj norme jane perversitete.
Perversitetet jane pjese e jetes se nje shoqerie dhe duhen pranuar si te tilla, por me disa kufizime. Ata mund te vazhdojne te jene perverte, per sa kohe qe sjellja e tyre, nuk demton pjesen tjeter te shoqerise. I isur nga kjo ide e fundit, nuk duhet lejuar qe te rrisin femije.

Paraqitjet perverte ne shoqerine e sotme per cudi shpesh jane edhe imitime, manjerizma ose thjesht errupsione papjekurish adoleshente.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2012 20:33
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Ata mund te vazhdojne te jene perverte, per sa kohe qe sjellja e tyre, nuk demton pjesen tjeter te shoqerise. I nisur nga kjo ide e fundit, nuk duhet lejuar qe te rrisin femije.


Nuk e di nese mund te quhen perverte me ne ditet e sotme, por ne lidhje me femijet kam qene edhe une i te njejtit mendim.

Megjithate ka edhe situata qe per te cilat vendimi nuk eshte i lehte.
Per shembull dy femra qe jetojne bashke, njera prej tyre (ose te dyja) mund te kete femije. Atehere cfare duhet bere? I duhet mare femija nenes me zor vetem pse ajo jeton me nje femer tjeter? Do m'u dukte e tepert.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2012 20:53
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Lorie, ka nje dicka thelbesore qe duhet thene qe ne krye, si te thuash duhen vendosur rregullat e lojes.

Ke quajme sex dhe ke duhet te quajme sex. Une do quaja sex marredhenjen midis dy individeve me karaktere seksuale te kunderta.
Marredhenjet jashte kesaj norme jane perversitete.
Perversitetet jane pjese e jetes se nje shoqerie dhe duhen pranuar si te tilla, por me disa kufizime. Ata mund te vazhdojne te jene perverte, per sa kohe qe sjellja e tyre, nuk demton pjesen tjeter te shoqerise. I isur nga kjo ide e fundit, nuk duhet lejuar qe te rrisin femije.

Paraqitjet perverte ne shoqerine e sotme per cudi shpesh jane edhe imitime, manjerizma ose thjesht errupsione papjekurish adoleshente.



Shiko Shelg, ti dhe shume ketu e dine shume mire qendrimin tim ne shume gjera prej besimit tim tek Zoti, sepse i kam bere( dhe bej) shume gjera te qarta dhe te hapura.

Ne kete teme nuk po ndaja qendrimin tim i nisur prej besimit tim ndaj nje popullate te tille, por thjesht po ndaja disa teori qe kam krijuar vete npm vezhgimeve,bisedave dhe rasteve klinike qe me kane rastisur. Sigurisht qe mund te kete idera te tjera.

Qe te mos dale shume prej teme, Zoti ne Bibel e ben shume te qarte ne pasazhe te ndryshme qe eshte 'detestable' apo 'perverese' sic e ke permendur dhe ti qe marredhenie te tilla te ndodhin. Mbaj mend ne nje pasazh eshte perdorur fjala 'unnatural' sepse kishte nje popullate ne ate kohe qe djemte flinin me djem dhe vajzat me vajza , pra marredhenie te tilla jane te panatyrshme, dhe meqe s'do shume mend dhe imagjinate sesi behet 'intercorse' te vjen ideja vetvetiu qe eshte kundra natyres. Edhe sikur dikush mos besonte ne Zot, thjesht ideja nuk eshte e natyrshme.
Megjithate ky eshte standarti biblik, dhe tendencat seksuale te njerezve nuk jane dicka e re, ky nuk eshte fenomen shoqeror i koheve moderne perderisa edhe Bibla apo historia e lashte e permend kete fenomen.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2012 02:52
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Lori pikerisht

jan ngjarje qe i rastisim çdo dite , perballemi me to .

Citim:
Po citoj ato që tha Deb*
Nuk duan ti diskriminojne. Psh po marr nje shembull jo shume te pershtatshem, por per te treguar qe duhet te pershtatemi dhe atehere kur se ndjejme. Ti vet a do flisje lirshem psh ne nje ambjent multietnik, kundra martesave te perziera, nese do ishe vertet kundra dhe e di qe s'do perkraheshe? Do kishe guxim?


Deb perpara se te jap nje mendim , un mendohem shum.. me shum se ç'duhet .Origjinaliteti e vertetesia bind çdo gje , besoj edhe ti je dakort me mua .
Natyra ime karakteri qe kam bie ne sy besoj , ne forum un kam qen e jam vetvetja , ne çdo rrethane . Kte ves e kam te theksuar shum edhe ne jeten REALE. Te japesh nje mendim fallco , per shkak te nje ambienti te papershtatshem .....prap sme duket gje me vend ....un mendoj thjesht ambienti duhet adoptuar pa i ber dem askujt .... e di qe sot kan ardhur kohe te veshtira edhe ne na ngelet vetem te perballemi me to , degjenerim total do e quaja vetem te abuzosh me gjakun tend ..apo me te njohur , un kte se fal , abuzimet psiqike e gjinore . ndoshta jam gabim po gjerat duhen then si jan , jo te deformuara . edhe un sido qe te ishte ai ambjent do shprehesha gjithashtu do merrja parasysh edhe kundershtimet apo rrethanat.

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
ka nje dicka thelbesore qe duhet thene qe ne krye, si te thuash duhen vendosur rregullat e lojes.
Paraqitjet perverte ne shoqerine e sotme per cudi shpesh jane edhe imitime, manjerizma ose thjesht errupsione papjekurish adoleshente.



Loja eshte po edhe kategoria .dhe ne jemi lojtaret qe duhet tperballemi me situaten. e sa per ato imitimet ndoshta ke te drejt , po mos harro jan etapat e jetes kto...po mosha s'ka te bej ndonjehere fjala e nje femije ka pesh e vlere me shum ..

Citim:
Po citoj ato që tha raid

Nuk e di nese mund te quhen perverte me ne ditet e sotme, por ne lidhje me femijet kam qene edhe une i te njejtit mendim.

Megjithate ka edhe situata qe per te cilat vendimi nuk eshte i lehte.
Per shembull dy femra qe jetojne bashke, njera prej tyre (ose te dyja) mund te kete femije. Atehere cfare duhet bere? I duhet mare femija nenes me zor vetem pse ajo jeton me nje femer tjeter? Do m'u dukte e tepert.



Si e mendon ta ardhmen e atij fmie ?

un jam kunder çdo abuzimi ky ishta qellimi i citimeve qe kam ber deri tani .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2012 12:52
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ju po flisni si njerez qe jetoni ne kohe te caktuar, nisur nga mentaltieti i epokes, dhe brumosja e kohes.

Mund te pranohet qe homoseksualiteti eshte nje devijim nga standarti, por kjo eshte larg kuptimit te ceshtjes. Ose me sakte menyre per t'iu shmangur te vertetave. Se pari besimtaret thone se jemi krijesa te Zotit. Ndersa te tjere thone se nuk eshte natyrale. Per te dy lind pyetja si ka mundesi qe homot ekzistojne kur Zoti si paska bere dhe nuk riprodhohen dot. Nje devijim nuk eshte domosdoshmerisht problematik. Te gjithe kemi lindur nga devijime, vete natyra sfidon veten duke bere eksperimente qe dalin edhe te suksesshme. Keshtu qe ka nje aresye pse ekziston homoseksualiteti ne natyre, i cili s'mund te gjykohet nga nevojat tuaja lokale per te mbrojtur shoqerine ku jetoni. Deri me sot homoseksualet nuk kane perbere asnje rrezik madhor per shoqerite. Shumica prej jush jeton ne vende ku homoseksualiteti lejohet, madje vini nga nje vend i falimentuar qe konceptin e pranimit te minorances se ka ne kulture.

Sidoqofte, ketu nuk diskutohen sjellje te tjera, qe mund te sugjerojne dinamika homoseksuale. Per shembull, shpesh femrat afrohen me femrat, ndersa meshkujt me meshkujt. Flas per shoqerine e perditshme, per kafet, etj. Kjo eshte nje lloj afersie qe edhe pse nuk ka komponente seksuale (megjithese te gjithe diskutojne per seks me "shoket"), se paku tregon nje ndarje te cuditshme te "shoqerise heteroseksuale". Prandaj kur drejtohet gishti duhet kuptuar ajo qe tregojme, jo te shprehim opinione personale pa njohur as veten. Ata qe kane jetuar para nesh, perandore romake dhe sulltane turq, te gjithe lidere te shoqerive te suksesshme, nuk kane qene budallenj apo faqezinj qe kane provuar meshkuj dhe femra. Eshte shoqeria jone sot dhe mentaliteti fshataresk i vendit nga vijme qe nuk na le te respektojme zgjedhjet e te tjereve. Zgjedhje qe jo vetem nuk na bejne keq, por perkundrazi, duhet te stimulojne aftesite tona heteroseksuale. Cuditerisht shumica sillet sikur homoseksualet i cenojne aftesite e tyre heteroseksuale. Paradoks qe ka rrenjet e ndara mes homoseksualitetit latent (tipikisht homofobiket kane shoqeri vetem me njerez te seksit te vet) dhe panikut te shoqerise ne ndryshim.

Modifikuar nga Fajtori datė 24/03/2012 ora 18:05

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2012 17:57
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Homoseksualiteti, ai i verteti, ka qene dhe do te jete sepse eshte i lidhur me ngarkesen hormonale dhe dominimet perkatese hormonale. Ai eshte real, kjo nukka diskutim.
Problemi shtrohet pak me ndryshe:
% e homoseksualeve praktikues, eshte shume me e madhe nga % e homove te nxitur nga hormonet. Kjo tregon se jo te gjithe jane reale, pra te tille qe terheqjen homo, e kane te brendeshme, natyrale.

Raid, ne rastin kur njera nga lesbiket ka femije. Shume e veshtire qe te jepja nje definicion. Per mua ky rast eshte fatkeqesi dhe duhet trajtuar si e tille, pra njesoj sic mund te ishte nje nene e verber, e cale, e semure etj. Shoqeria duhet te asistoje keto raste dhe ndihmoje me mekanizmat e saj sigurisht. Do ta shifja me keqardhje ate cift lesbikesh dhe sidomos femijen.

Mendimi personal. Femijen duhet ta rriste i jati. Nese edhe i jate eshte homo, mjere femija qe i ka keta prinder.

Une ne fakt i shoh me keqardhje te gjithe homot hormonale, qe praktikojne dhe qe mbeten te tille. Lorie, jane krijesa te Zotit. Keta duhen ndihmuar, shoqeruar e mbajtur afer njesoj si njerez normale, por me nje difekt mjeksor, sepse pikerisht keshtu jane.

Pjesen tjeter qe e bejne per snobizem, do t'i injoroja, njesoj sic injoroj nje komshi qe eshte hajdut, kriminel, rruufjan, ose njesoj sic bejme kur jemi afer nje hale publike, kalojme atje pari dhe kthejme koken nga krahu tjeter.

Pra ka dallim ne mendimin tim si i trajton keto dy kategori.

Faje, ky mendim nuk ka te beje aspak me fobi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 13:09
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Cfare domethene homo hormonal? Nuk kam degjuar per test hormonal ku del homoseksualiteti. Prandaj nuk ka sesi te imagjinosh se ka me shume homoseksuale sesa duhet ne baze matjes hormonale.

Te kujtosh se shkenca njeh gjithcka dhe te legjitimosh njerezit me nje test hormonal eshte prepotence shkencologjike. Pa llogaritur qe test i tille nuk ekziston. E vetmja diference qe u publikua para ca kohesh eshte nje zone ne hipotalamus ne tru, qe meshkujt gay e kishin te vogel se femrat. Per kete duhet rezonance magnetike, dhe jo analize gjaku. Dhe prape nuk eshte test 100% i besueshem.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 14:59
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Cfare domethene homo hormonal? Nuk kam degjuar per test hormonal ku del homoseksualiteti. Prandaj nuk ka sesi te imagjinosh se ka me shume homoseksuale sesa duhet ne baze matjes hormonale.

Te kujtosh se shkenca njeh gjithcka dhe te legjitimosh njerezit me nje test hormonal eshte prepotence shkencologjike. Pa llogaritur qe test i tille nuk ekziston. E vetmja diference qe u publikua para ca kohesh eshte nje zone ne hipotalamus ne tru, qe meshkujt gay e kishin te vogel se femrat. Per kete duhet rezonance magnetike, dhe jo analize gjaku. Dhe prape nuk eshte test 100% i besueshem.



Gabimi jot eshte qe: ti pyet dhe pergjigjesh vete.

Sigurisht qe homoseksualiteti ka baze hormonale. Pak me siper e kam prekur shkurt kete aspekt.( Ti ke te drejten qe te mos e besosh, madje ta hedhesh porshte duke ju referuar konsultimeve te tua me burime te ndryshme).

Shkurt: pergjegjes per sjelljen tone seksuale jane kryesisht dy hormone
Estrogjenet te cilet e bejne femren femer.
Testosteroni, qe ben mashkullin mashkull.

te dy keto hormone ndodhen ne proporcione variabel si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat. sa me shume estrogjen aq me femer eshte femra ( + - brenda disa kufijve te caktuar) Kjo eshte e vertete edhe per testosteronin.

Duhet shtuar se keto balance ndryshojne me moshen dhe gjendjet fiziologjike te njeriut si barra, aborti, ose edhe menopauza

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 16:00
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Nje nga hipotezat eshte pikerisht ndikimi hormonal.
Sasia e ketyre dy hormoneve(testosteronit dhe androgjenit) influencon zhvillimin e trurit, duke ndikuar dhe te orientimi sexual.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2012 16:14
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:26 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Sjelljet gjinore te lindura apo influencim i ambjenti ku rritemi e jetojme?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.