Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin
Gjithsej 17 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I Huaj, besoj se kur sjell dicka nder njerzit, duhet edhe te presesh mendimet e te tjerve, lavderime, kritika, dyshime, sqarime te metejshme, permisime, pyetje, etj. Keshtu, ndersa mbi Kuranin dhe Muhametin ka dhe mijra broshura panegjerike nga besimtare myslimane, ka dhe kritika, komente dhe dyshime mbi 'to nga autore te ndryshem, nje pjese e te cilve kane marre denime me vdekje nga ithtare fanatike te fese tuaj, por une besoj se pas tyre fshihen edhe sigurime vendesh te ndryshme, -te dy keta pale e demtojne sa s'ka me fene tuaj.
Tani te vime tek simbolikat e ndryshme qe ke paraqitur. Shkurt dhe shkarazi, (me fal qe po e them ketu, sepse nuk eshte mire te flasesh dhe mburresh per veten, por jam i detyruar), une kam folur disa here ne librat e mi mbi keto simbolika. Persa i perket numrave, numri me simbolik ne Kuran eshte 7-ta, (kjo duket nga ndikimi helen ne boten siro-arabe). Po te njohesh mitollogjine e vjeter "greke", te cilen mund ta quash "para-europiane", sepse nuk eshte vetem helene, etj, do e shikosh se Bibla dhe Kurani jane kopime te zbehta ne ngjyre te forte fetare te kesaj mitollogjie dhe simbolikave te ndryshme para-europiane; ndonese duhet pohuar se Bibla eshte me e pasur me simbolika nga Kurani.
Ka mundesi qe ne baze te ketyre simbolikave, nje autor perendimor, (nuk me kujtohet tani emri), i cili me duket eshte denuar gjithashtu nga radikale myslimane, ka dale me perfundimin qe historia e Muhametit eshte e trilluar. Duke shikuar edhe disa nga keto hollesira qe sjell ti ketu, kjo e perforcon kete hipoteze, pra tregon se Kurani eshte nje perpunim i hollesishem disa dekadash i dijetarve te ndryshem. Mua me ben pershtypje po ashtu fakti se ne suretin En Nahl, p.98-103, f.322-323, flitet per LEXIMIN e Kuranit dhe akuzat e kundershtarve te Muhametit mbi ZEVENDESIMIN e ajeteve (p.101), kur eshte folur po ne Kuran mbi tezen e Muhametit per ta nxene Kuranin permendsh ne mendje (kujto friken e Ebu Bekrit mbi shkrimin e Kuranit), dhe e dyta: perse e mbyll kete muhabetin e zevendesimit te ajeteve Allahu me shprehje stereotype (p.101-103), se Allahu e di c'ben? Perse nje shumice e madhe ajetesh i shkojne pas ngjarjeve reale te Muahmetit?
M.gj.th. disa nga keto shifra me siper qe ke sjelle i Huaj, jane interesante. Fatkeqesisht une nuk kam me tani kohe ti verifikoj. Por besoj te tjere qe do merren me studimin e Kuranit, mund ti verifikojne kombinimet me interesante qe gjinden ne shifrat qe ke sjelle. Per fat bota sot po merret edhe me Kuranin. Ki durim dhe force te perballesh edhe me kundershatert e mendimeve dhe besimit tend, sic te ka lajmeruar edhe Allahu ne Kuran (f.321/p.93) se Ai vete i ka bere njerzit ne fe te ndryshme, sic te keshillon Allahu ne Kuran (f.672/p.23) per respektimin e feve te tjera, diku tjeter per respektimin e fese se persve (zoroastren). Keshtu ta dish se kjo bote nuk do jete kurre ne nje mendje, sic kujtojne fanatiket e besimit tend, qe flasin per kthimin e gjithe botes ne myslimane (!!!).

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2012 11:50
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Kur eshte ne pyetje feja dhe kombi, une i pergjigjem cdo shkrese, megjithese nuk kam kohe me te merrem me kete bote virtuale.

O Robert, une nuk te shkrova qe ti te sjellesh me vete shpalljet te cilave ti s'ua ke idene, por shpalljen per te cilen pohon se e ka thene ALlahu ne Kur'an, ne shkresen tende te meparshme - fjalet te nenvizuara me ngjyre te gjelber.

Nderkaq, per sa u perket shpalljeve qe ke sjellur, ti nuk ua ke idene pse me te vertete nuk e paskesh lexuar - ose jo me kujdes (lexo serish) - jam me se i bindur tani.

Nderkaq, per sa u perket shpalljeve te cilave nuk ua paskesh idene, te sugjeroj te keshillohesh (konsultohesh) me nje Hoxhe aty afer, te rrethit tend. Une mund te ta sqaroj (besome, sqarimet jane per trurin tim), por vetem pasi para te jesh keshilluar me ndonje Hoxhe.

Kalofshi mire!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2012 12:37
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Jam konsultuar une me Hoxhen e lagjes ne Vlore dhe sipas radakes se tij , ne
Kuran qenkerka edhe shprehja : ...Mos i fol shoferit te lutmi shume

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2012 12:59
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

shkoni kaloni ma mir gjeni dicka me ble buk me hanger e lini islamin se si ka sjell kujt gja ne at bot krejt vdesin njejte harrojeni xhehnet e xhehnem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2012 15:44
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I Ri, po e ndjej dhe une se ky diskutim i perngjan perhapjes se zerit ne boshllek. Se kush solli ketu zerin (argumenta dhe fakte = te verteten), dhe kush eshte boshlleku, le ta vleresojne te tjeret. Dyshimin tend nuk ta hoqen as suret e Kuranit tend! E c'mund te presesh nga faktet shkencore pastaj!? Se fundi me the ate qe ma kane thene dhjetra te tjere: konsultohu me nje imam apo hoxhe! Ne c'blasfemi qe bini ju argumentistat kuraniste! Hoxha na paska fuqi me te medha se vete rreshtat e Kuranit qe ti solle ketu! Po nejse, te pakten kjo tregon se e pranon indirekt (apo nenvetedija jote e ndjen) qe nuk je i afte te argumentosh dicka, dhe e dyta: do vijne ne te ardhmen edhe diskutimet e hapura me te gjithe ithtaret fetare ne bote, sepse bota po demokratizohet dhe nuk ka si te shkoje mbrapsh. Atehere do vertetohet ajo shprehja e Marksit, se nje sistem perpara se te bjere, do behet qesharak.
Kur sheh si e perdor edhe temen e atdhe-dashurise paralel (gati e identifikon) me ate te fese, behesh edhe me qesharak, sepse nuk e kupton asnje njeri, as edhe nje fetar, c'lidhje ka Zoti me atdheun! Pra kjo eshte nje forme hipokrizie per ti dhene pike fese. E perdor atdhedashurine ndaj nacionalizmave fqinje qe kane demtuar Shq., duke (bere sikur) harruar se dhe nacionalizmi fetar turko-otoman e demtoi kete popull! (Ju praktikanteve myslimane nuk ju vjen mire kur ua permend kete kohe!) Eshte fat i madh qe sot ju fetaret myslimane perbeni ne Shq. nje pakice prej 3-4 perqind, sepse te ishit 30-40 perqind, nuk ishte cudi te caktonit edhe nacionalitetin e njerzve ne baze te fese.
Se fundi, -ndonse nuk jam fetar- lus Zotin te shtohen njerezit keshtu si ti, qe debatojne, sepse kursejme kohen e harxhimit me tema te se kaluares, duke u perqendruar ne ligjet e Natyres, ne shpikjet shkencore dhe ne ligjet juridike qe rregullojne marrdheniet tona njerezore. Gjithe te mirat, R.Th.!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2012 14:57
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

robert ktu jam pershendetje, isha i zene me provime keto 2 jave do kthem aty ku ngela te pakten do perpiqem se me pelqen te debatoj

Dr. Adam Pearson për Muhammedin S.A.V.S. thotë:

"Njerëzit brengosen se një ditë armët bërthamore do të bien në duart e arabëve. Por ende nuk e kanë kuptuar se bomba e Islamit, BOMBA E PAQES, vetëm se është hedhur. Eshtë hedhur ditën kur profeti Muhamed, përshendetjet dhe paqja e Allahut qoftë mbi të, ka lindur."



Dr. Moris, thotë:
"Të krishterët e Bizantit, nga rruga pakrye e besimeve të kota në të cilën ishin futur, arriti t'i nxjerrë vetëm zëri që doli dhe u përhap nga shpella Hira e Arabisë Saudite, i cili solli fjalën Hyjnore me përkryeshmëri të lartë. Grekët nuk kanë mundur të dëgjojnë këtë zë, që u mësonte njerëzve besimin më të drejtë e më të pastër, një fe të lartë."

Edmund Burke, politikan i shquar anglez thotë:

"Islami është fe e ndërtuar mbi themele të arsyeshme dhe është dërguar për cilindo, si për sunduesit, ashtu edhe për të varfërit, pra, për të gjithë njerëzit. Një shembull i tillë barazie është e pamundur të gjendet në ndonjë vend apo fe tjetër.

Po të hyjmë në sferën e studimit e të vëzhgojmë Kur'anin me imtësi dhe hollësi, do të kuptojmë se sa i plotë dhe i lartë është ai. Herën e parë,
Kur'ani e tërheq njeriun si magnet, më pas e mahnit, dhe më vonë
nxit tek ai ndjenja respekti, duke e impresionuar thellë."

George Bernard Shaw, për Muhammedin a.s thotë:
"Ai duhet të quhet Shpëtimtari i Njerëzimit. Unë besoj se nëse një njeri si ai do të marrë diktaturën e botës moderne, ai do të ketë sukses në zgjidhjen e problemeve të saj në një mënyrë që do ta sjellë atë shumë të nevojshme paqe dhe lumturi ".

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2012 15:33
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Citim:
Po citoj ato që tha dylan
shkoni kaloni ma mir gjeni dicka me ble buk me hanger e lini islamin se si ka sjell kujt gja ne at bot krejt vdesin njejte harrojeni xhehnet e xhehnem


me fal mirepo nuk eshte ashtu sic thua pershendetje nga H.A.

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2012 15:37
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

ja vlen ta shohish

Mrekullia e Qabes konstantja 1.618

http://www.youtube.com/watch?v=95GgdwI2C_E

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2012 15:39
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Citim:
Po citoj ato që tha Straniero
ja vlen ta shohish

Mrekullia e Qabes konstantja 1.618

http://www.youtube.com/watch?v=95GgdwI2C_E




mos ma merr per gjynaf po ne bot sdi ku don me dal ky me ket video gjithe ca kuptova eshte se ky qe flet qenka anglishtee anglise

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Maj 2012 18:45
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Mirserierdhe I Huaj, nese me lejohet, sepse relativisht dhe vete jam i ri ketu. E pashe vidion e sjelle nga ty. Duke pare te tilla vidio, te shkon ne mendje sikur dikush do te tallet me kete komunitet fetar tek sjell "fakte" te tilla. Por une e marr sikur ti e ke seriozisht, ndaj dhe te pergjigjem seriozisht.
E para, kemi nje shifer (0.61) te njohur qysh nga greket e lashte, biles asaj kohe diskutoheshin edhe numra te tjere irracionale si 0.65, 0.71, apo nr. "simetrik" iracional 0.6667, etj, te cilet zinin vendin e dyte ne radhen e "arte" pas pi-se (3,14). Po te te kujtohen mesimet e shkolles, patjeter do te kete folur mesuesi/ja per kete raport (simetri asimetrike, apo si mund ta quajme, sepse nuk eshte simetri tamam), te cilin e shohim shpesh tek Leonardo Da Vinci, etj. Pra kemi te njohur kete simetri asimetrike, apo asimetri simetrike, te gati 1/3 e pjeses, cfar do te thote ne anen tjeter: 2/3 e pjeses. Duke e kaluar kete tek disa raporte trupore te njeriut, apo fytyres se tij, kjo nuk i pergjigjet saktesisht ketij numri (pra kesaj pjese 1/3), por perafersisht; me marrveshje mirret kjo si nje ndarje e qene, pra perafersisht. Pasi tek kokat brakicefale ka tjeter simetri, tek ato hiperbrakicefale tjeter, disa popullsi dallojne per ballin e gjere, e disa per mjekra te medha, pra raporti i shumperfolur nuk ekziston de fakto por vetem me marrveshje, de jure. Keshtu edhe per ndarjet e tjera tek njeriu.
Tani (e dyta kjo), pasi dihet ky numer simetrik-asimetrik, i shtuar me nje 8 si per t'na kujtuar infinitin, besimtaret e ndryshem, duke e pare se sa jashte realitetit jane, perpiqen me te gjitha menyrat dhe format per tu prezantuar si njerez krejt normale, pra qe nuk jane kunder shkences dhe fakteve, e biles edhe pak me te zgjedhur, sepse fjalet e tyre mbeshteten nga Zoti. Keshtu ata "gjejne", per habi vetem nje here, se toponimi Meke vjen si shkronja e 29 ne rresht apo ne faqe, qe i bie afer 1/3, pra tek 0.618 te rreshtit (apo faqes). Une nuk e kam origjinalin arabisht, por kur te kem kohe do ta verifikoj kete. E ne fund te fundit kjo mund te jete edhe nje rastesi, sepse ne fund te fundit permendet vetem nje here, -sic thuhet.
Tani (e treta), meqe mrekullite nuk mbarojne, une verifikova te pakten pozicionin e Mekes ne hartat e botes, meqe i kam disa te tilla, dhe saktesisht si ne drejtimin veri-jug (ate te meridianeve) ashtu dhe ne ate lindje-perendim, sipas hartave tona europiane, distanca 0.61 i binte shume me ne lindje te Mekes dhe pakez me poshte se Meka, pra ne brendesi te gadishullit arabik, aty ku kalon meridiani qe ndan Jemenin me Omanin. Bera disa matje dhe ky numer (kjo ndarje, 0.61) nuk binte ne Meke.
Por mrekullia ime nuk ishte kjo, mrekullia ime eshte se une kam gjetur nje tallje (apo gabim) qe ben matesi ne vidion e mesiperme, i cili e nxjerr pozicionin e Mekes si ne matjen horizontale (lindje perendim) ashtu dhe ne ate diagonale, ne te njejten shifer-distance, gje qe eshte e mundur vetem per pikat qe kalojne ne ekuador. E dhena me shifer te njejte distance per cdo vend tjeter mbi dhe nen ekuadorin nuk ka si te jete e sakte. Pyet cilindo mesues matematike dhe gjeometrie. Kjo tregon se ata besimtare qe e pranojne kete matematike te vidios ne rastin e Mekes dhe cilitdo vend me poshte apo me siper se ekuadori, jane analfabete dhe njerez pa shkolle, te cilet kujtojne se e shpetojne nderin e dijes se tyre duke u kapur ne fije kashte.
Keshtu i dashur i Huaj, qysh ne kohra te lashta njerzit kane percaktuar sipas llogarive (qejfit ne fakt) te tyre qendren e botes ne vendet e tyre te kultit. Keshtu me Delfin e Greqise antike, keshtu me plot vende te popujve dhe kulturave te tjera. Asaj kohe po te dilje kundra, te priste e zeza. Sot per fat kemi te drejten ta kundershtojme genjeshtren. meqe e ke qejf debatin, vazhdo te sjellesh fakte, se do te zhvillohesh me tej nepermjet debatit.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2012 19:47
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 17 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.