Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

i nderuar Muhjemiu!

Më detyrove që të shkruaja me atë fjalorë pasi siç e vutë re "unë nderhyra më lartë "në çështje ndersa ju "e i njoruat"një gjë të tillë....duke vazhduar të shkruanit broçkulla fetare edhe duke e bërë historin e shqipëris me priftërinj edhe hoxhallarë?...duke ju kërkuar ndjesë lexuesve për fjalorin që përmënda më lartë....i ftoj ata të më përgënjeshtrojnë për çfar po ju shkruaj më lartë?

Aspak nuk është fjalori imë ai i cili ju bënë të tërhiqeni ,por është e vërteta e historis së shqipëris ajo që ju u munduat ta përdhunonit më lartë....më shume se ata që e kanë shkruajtur deri më sotë.

KUR TË BJERË ZILJA NË SHTATORË EDHE FËMIJËT TË ULEN SËRISHTË NË BANGAT E SHKOLLËS.....ATËHERË DO VIJNË NË DRITË SHUMË TË REJA PËR SHQIPEN EDHE HISTORIN E SAJ...AQ SA MËSIMDHËNSIT DO KENË TURPË TI MËSOJNË FËMIJVE BROÇKULLAT ANTISHQIPTARE?

mirë se të vini në temën tonë....ju edhe Hero....edhe lër ti shpalosim njohurit tona në mënyrë që të tretët që nuk janë njohës të çështjes....të mësojnë edhe të nxjerrin përfundimet e tyre.....

Unë kërkofa falje për fjalorin.....ju nuk mu përgjigjët për shprehjet jo banale......mos vallë më duhet të nënkuptoj se ËR JU ÇDO GJË QË MBANË AROMË PELLAZGO-SHQIPTARE ËSHTË BANALE?.

PËRGJIGJMU SEPSE MË LARTË MBAJTËT LEKSIONE?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2007 12:29
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

NUk eshte e hijshme te kthej ty pergjigje, sepse ti akloma nuk ke kerkuar falje per ofendimin qe ti i ke bere besimtareve shqiptar, dhe per me teper nuk i kerkon te falur. edhe pse ti me nje menfregizem total dhe me nje sistem historie te pakuptueshem dhe te pazakonte mohon (duke futur dhe Samiun ne nje budalla se pse ai ka bere enciklopedin turke0 kjo qe sapo the me siper nuk eshte nacionalizem por eshte adoloshentizem ne mendim. se cdo njeri me koke do te llogjikoj, dhe nuk ka pse te nxjerr samiun si tradhetar apo si ndjekes te 'bushtrave" feve vetem se ndihmoj turkun. keshtu i bie qe ne ti shkepusim maredheniet diplomatike me Turqin, Italin, Gjermanie, Madje dhe me Francen, me austrin dhe me hungarin........kjo llogjika jote, utpike dhe e cmendur nuk na lejon te jemi nje vend as me shume e as me pak se sa ishim ne kohen kur partia jote ishte mbi te gjitha (pra nje rikthim ne enverizmin komunist).


Me nje paturpsi te madhe ke deklaruar se shqiptaret nuk shkojne ne vendet fetare, nderkoh qe shume prej ketyre kulteve jane nen-mbrojtjen e UNESCOS nuk e di ne e njeh ket organizate. Gjithsesi i bie qe shume qytet ne te mos i deklarojm shqiptare se i ka ndertuar turku, i bie qe dhe Ali Pasha, meqe i ka sherbyer turqise te quhet tradhetar.


me nje cinizem dhe me nje vetbudallek kamikazesh ti deklaron qe mua nuk me behet von per Ilirin, se pari mua me behet vone dhe se dyti nuk kam frik ilirin e as pellazgin, sikurse ne ka pasur popuj te tjer, problemi im eshte tek mohimi qe i behet fese dhe ndihmes qe i ka dhen ajo atdheut.


Mos harro se Sheh Mustafa Tetova e shume fetar te tjer kan marre pjese ne kete lidhje. Po keshtu mos harrojm se At Gjergj Fishta i ka kushtuar nje Iliad Shqiptare (po flas per Lahuten e Malcis ksaj lidhje) dhe ai ishte nje franceskan. por ama ishte atdhetar.


te thuash qe shqiptaret dhe kultet qe jane ndertuar ne shqiperi jane ndertuar nga qeveritaret eshte nje injorance aspak shkollore, ku po te shohim qe kishat jane te epokes romake dhe asaj bizantine ndersa xhamite jane te epokes Otomane...te pohosh qe shqiptaret nuk kane qen fetar kur ato kane nxjerr mese 300 dijetar ne lemin e fes eshte injoracn apo deshire per te mohuar vetveten.

te pohosh sikurse ke pohuar ti se shqiptaret skan fe, apo ti ofendosh vendet e kultit ti ke ngritur ne kulm propaganden e 69 qe i nxirrte fete si armike te popullit. Harron vall se sa prifterinj, e sa hoxhallar vdiqen??? harron se ato vdiqen sepse ishin besimtar? Nejse vazhdoj serisht te mendoj se eshte e kote te bisedosh me ty, ti do vazhdosh te fyesh fete dhe besimtaret dhe ketu "censura" nuk punon. keshtu qe ti je ne nje lumturi te shfryesh dufin tend adoleshentor dhe injorantesk.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2007 22:42
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Në radhë të parë nuk mu përgjigje për pikat kryesore?FALJE.....po ,JU KËRKOJ BESIMTARVE TË MË FALIN SEPSE UNË I OFENDOVA ATA ...SEPSE FEJA E TYRE  NUK LEJON MËSIMIN E SHQIPES NË TRE SHTETET PËRRETH NESH!.....VALLË KUR U RIKTHYEN FETË NË SHQIPËRI A I KËRKUAN FALJE SHQIPTARIT PËR GJAKUN E DERDHUR ME MAJËN E SHPATËS NGA PRURSIT E TYRE?????????????????

PËRSE NUK LEJOHET MESIMI I SHQIPES NË KËTO TRE SHTETE PËR ARVANITËT,ARNAUTET EDHE ARBËRIT?

PËRSE FETË E RARDHURA RUAJNË EMRA JO SHQIPTARËSH

EMRA JOSHQIPTARESH VALLË A NUK KANË EDHE KISHAT DHE MANASTIRET QË MBAJNË PENGË  KOSOVËN MËMË...NGA KU SËRBI I KUJTON BOTËS KULTURËN E VETË????SI E SHPJEGONI JU KËTË?

FAMILJES FRASHËRI UNË I PËRGJUNJEM SI PËRËNDIS SIME EDHE I FALEM ASAJ FAMILJE.....POR ZOTRIA JUAJ "JOOFENDUES"  EDHE  "ME FJALOR SHUMË TË PASTËR" PO MUNDOHET QË TA SHMANGIN TEMËN EDHE DREJTKUPTIMIN E ASAJ QË UNË PËRMËNDA PËR SAMI FRASHRIN.....TË RISJELL UNË NË TË DUKE TË RISHPJEGUAR SEUKE U FLIJUAR PËR MYSLIMANIZËM NDËRTOJ ENCIKLOPEDIN E GJUHËS E CILA SHTYPI DHUNOJ EDHE PËRDHUNOJ POPULLIN AUTOKTON.

1)shek 7 p e s,mbishkrim nga.KËRIA:HYJNI HARI JON JEPI YLL RISNKETH EDHE NË UDHË SHIFE.gjendet në muzeun e Gizit edhe është botuar nga Thomopulo 1912.

2)Likia shek 2 p e s,mbishkrim mbi gurrë varri i rregjistruar nga shkolla arkeologjike e Vienës i cili thotë:E BËNË PRINAVE ME NA PRIN FATË.......botuar nga thomopulo 1912  edhe mijra e mijra të tjera që shumë shpejtë ke për ti njohur edhe në gjuhën shqipe.

QË TË VË NË VËNDË NDERIN TIMË JU A THASHË KËTO MBISHKRIME MË LARTË....NË SE NUK DO TË DREJTKUPTOSH ATË ÇKA THASHË PËR FAMILJEN E SHENJTË FRASHËRI ...PO TA THEM MË SHQIP................SAMIU MUNDË TË MERREJ SHUMË LEHTË ME LEXIMIN E KËTYRE MBISHKRIMEV E EDHE TË NDERGJEGJËZONTE BOTËN PËR GJUHËN TONË AUTOKTONE NË TRE KONTINENTET?

Për çështjen Ilire ....ose nuk e njeh ...ose ja futë kotë:ILIRËT JANË TRASHGIMTARËT E VETËM TË PELLAZGËVE.

EPOKA ROMAKE EDHE BIZANTINE ,ISHIN EPOKA TË PËRGJAKSHME EDHE ANTISHQIPTARE PASI ATO SHKATERRUAN GJUHËN SHQIPE TË MIJRA MBISHKRIMEVE TË NJOHURA QË NGA 1912 ...EDHE SË SHPEJTI TË REJA QË DO TË BËJNË TI VËSHË FLAKËN ...MENDIMEVE TË TUA KUR TË DIJËSOHESH MBI TO????

ADOLOSHEN EDHE INJORANT ...FALEMINDERIT O NJËRI I KULTURUAR EDHE ME FJALOR TË EDUKUAR............SI THONË ANDEJ NGA LAGJIA JOTE....RRUTULLOHET APO NUK RRUTULLOHET BOTA?

JU KUJTOHEN JUVE PITAGORA DIMOKRITI ETJE ETJE PELLAZGË SHQIPFOLËS?ATA E SHTYNË BOTËN PËRPARA....POR NGA SHEK i 4 P E S DERI NË RREVOLUCIONET ANGLO-FRANCEZE BOTA U ZHYTË NË MJERIM EDHE U RIKTHYE NË EPOKËN E LUFTËS SË TROJËS FALË MËNÇURIS EDHE ZHVILLIMIT FETARË?PERSONALISHTË TË FTOVA PËR DEBAT EDHE NUK TË OFENDOVA...SHPREHA HIDHËRIMIN TIMË PËR ANTISHQIPTARIN FETARE  EDHE IDEOLOGJIN E SAJ ...NDAJ MBAJE DEBATIN TEK ÇËSHTJA EDHE JO TEK ADOLOSHENCA PERSONALE SEPSE NUK FOLET PËR TY EDHE PËR MUA POR PËR SHQIPËRIN EDHE TË ARDHMEN E SAJ ...PASI E SHKUARA E HIDHUR NA COPTOJ ME ANË TË FEVE?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 15:07
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Nuk ia vlen te debatosh me ty....adoleshentizmin tend vazhdon ta tregosh ne cdo postim. Akoma nuk arrin te kuptosh se feja eshte nje koncept universal dhe jo nje koncept shtetror apo etnik, ashtu sikunder ti pretendon te jete feja. Sepse nuk fe shqiptare dhe nuk ka fe arabe apo fe te ndonje shteti tjeter.

Po sikur e perserita me siper, mosdija jote te shtyn te perhapesh keto elemnte apo te perunjesh para shume gjerave, me ke then qe i kam bishtuar muhabetit hajde me trego pytjet qe ke dhe te kthej pergjigjet qe do. te pakten une nuk mohoj ekzistencen e nje populli e as ekzistencen e popullit tim. Po me thua se shekujt e bizantizmit paskan qen shekujt e antishqiptarizmin. se pari shko meso historin se ne periudhen Bizantine nuk ka pasur ide nacioneliste, te gjithe historianet bien dakord ku thon se ideja e kombit eshte formuar shume me vone se sa periudha Bizantine, dhe nuk mund te thot vecse nje injorant historie qe shqiperia ka qen e zhytyr ne erresire, nderkoh qe qyetete si durresi ishin nder mitropolotet kryesore te nje prej perandorive me te fuqishme ne bote.


Gjithsesi ti vazhdo te kuembengulesh une per veten time jap doreheqje nga debatimi me ty se e shoh qe ti me nje vrime i bie fyllit, apo me sakte do te jap doreheqje pasi ti perjgigjem pyetjeve qe do me parashtroke zoterote, qe te mos me quash se i bishtoj debatit. Nderkoh pasi ti pergjigjem mund te vazhdosh te shkruash cte duash sepse mesa duket nuk me takon te mesoj historin dhe menyrat per te pare ate.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2007 21:05
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

sërishtë me llogjikë edhe fjalor ofendues zotrote?Përse.....?Mos do vallë që të më bindësh me përrallat  e tua fetare???????edhe sikur të mos kisha urrejtje për fetë që nuk lejuan edhe nuk lejojnë mësimin e gjuhës shqipe akoma edhe sotë e kësaj dite për SHQIPTARËT NË BALLKAN sërishtë unë nuk besoj në broçkullat e ideologjis suaj fetare pasi unë nuk do ta pranoj KURRË se "gomari fluturon"?e pra kështu thonë librat e shenjët që të paskan marrosur edhe të paskan bërë kamikazë....pjellë e politikës sonë dritëshkurtër?..."THA ZOTI TË BËHEJ TOKA ...EDHE TOKA U BË" ...pra këtij botkuptimi që i përket zotrote "tha zoti fluturon gomari edhe gomari fluturon"tha zoti mësoni arabishtë a greqishtë edhe duhet mësuar",tha zoti mos mësoni shqip POR NE DO TA MËSOJMË EDHE DO JUA MËSOJMË EDHE ATYRE QË KOKA JOTE E TURBULLUAR JU A MOHON TË DREJTËN E AUTOKTONIT SHQIPTARË?

Jamë nga ata burra që MARRË GJAKË NË VETULL ,ndaj pasi të kamë kërkuar falje edhe ju nuk e respektoni një gjë të tillë,do bënit mirë ti kontrollonit fjalët kur flisni me mua personalishtë?

kur nuk paska fe shqiptare apo arabë ...përse shoku priftë apo hoxhë delë e këndon në gjuhë të huaj në shqipëri??Përse emrat që pranohen nga shoku priftë edhe shoku hoxhë ,nuk janë emra shqiptarësh?Përse kishat edhe manastiret në kosove quhen sërbe????

SHQIPTARIS I PËRHULEM EDHE NUK I PËRHULEM PRIFTIT EDHE HOXHËS ANTISHQIPTARË

TI SHQIPËRI MË JEP NDERË,MË JEP EMRIN SHQIPËTARË,ZËMRËN TI MA GATOVE ,ME DËSHIRË EDHE ME ZJARRË,SHQIPËRI O NËNA IME ,NDONSE JAMË I MËRGUAR,DASHURIN TËNDE ZËMRA,KURRË SE KA HARRUAR.............përulu edhe falu në se do që të quhesh SHQIPTARË?

po ta përkthenim në gjuhën fetare që kuptoni ju ...do kishim:

TI KRISHTË MË JEP NDERË ,ME JEP EMRIN MUHAMET,ZËMRËN TI MA GATOVE,ME ERRËSIRË EDHE XHENET,TURQISHTE EDHE GREQISHTË O GJUHËT E TUA,EDHE PSE JANË AUTOKTON,SHQIPËTARVE NË KËTO VËNDE ,SHQIPEN ..ASKUSH NUK JUA LEJON!

HISTORIA PËR TY FILLON ME KRISHTIN EDHE MUHAMETIN...PËR MUA LINDJA E TYRE SHËNOJ LUFTËN KUNDRA SHQIPES!

METROPOL??????A DIN SHQIP?APO E HARROVE....E GJITH BOTA FLETË PËR NJË PERIUDHË HERRËSIRË NË BIZANTË.......POR QENKAN GABIM SE DURRSI PASKËSH QËN KRYEQËNDRA E MIRËSIS????????EDHE THONË PASTAJ ...SE Ç DONTE E JËMA E ZEQOS NË MAJË TË THANËS?

DJELMOSHËT SHQIPTARË QË MARRIN GJAKË NË VETULL PO ZGJUHEN NGA NARKOZA FETARE FANATIKE EDHE FTOJ TË GJITH MIQËT QË TË HAPIN FAQEN E INTERNETIT .WWW.ARVANITËT.COM EDHE TË VIZITOJNË FAQEN "PROPOGANDA SHQIPTARE NË INTERNET" NGA KU EDHE ZOTROTE KE SHUMË PËR TË MËSUAR PËR QELBËSIRAT JO SHQIPDASHËSE?

KOLONEL ANASTAS JANULLATOS NË LITARË

PRIFTËRINJËVE EDHE HOXHALLARVE TJU QETHET MJEKRRA!

TË RROJ SHQIPËRIA EDHE GJUHA SHQIPE

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2007 15:22
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ahmed
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 04/02/2007
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 39

partia mbi te gjitha

Ku bazohesh ti qe feja Islame dhe e Krishtere e ndalojne mesimin e gjuhes shqipe?
Per te tjerat mund te vazhdosh te grish sallate.Je njish, figure fare.

FRY MOJ ERË,TË IKI KJO KOLERË! (taten e ke kte shprehje?)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2007 17:29
ahmed nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ahmed Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ahmed (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ahmed Shto ahmed nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ahmed nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Re: partia mbi te gjitha

Citim:
Po citoj ato që tha ahmed
Ku bazohesh ti qe feja Islame dhe e Krishtere e ndalojne mesimin e gjuhes shqipe?
Per te tjerat mund te vazhdosh te grish sallate.Je njish, figure fare.

FRY MOJ ERË,TË IKI KJO KOLERË! (taten e ke kte shprehje?)



JENI SHQIPTARË?ÇDO TË THOTË EMRI AHMED NË SHQIP???????

NË TURQI NUK JU LEJOHET MËSIMI I GJUHËS MËMË ARRNAUTVE SHQIPFOLËS AUTOKTON EDHE KËTË E VREJTËT MË LARTË TEK MBISHKRIMET NGA AZIA E VOGËL TË BOTUARA NGA JAKOVO THOMOPULO 1912 "PELLASGJI"...SI EDHE NGA PUNIMI IMË VETJAKË MBI DHJETRA MBISHKRIME NGA AZIA E VOGËL!BESOJ MJAFTOJNË!

PO KËSHTU MBISHKRIMET ETRUSKE QË JANË NJOHUR NGA THOMOPULO NË SHQIPË SI EDHE NGA PUNIMI IMË QË DO VIJ NË DRITË SË SHPEJTI....JU KAMË DHËNË DHJETRA FAKTE MË LARTË PËR KËTË?

AHMED ...BESO KU TË DUASH EDHE ËSHTË E DREJTA JOTE ...POR "MOS NA I NXIRRNI PRIFTERINJËT EDHE HOXHALLARËT SI PATRIOTË TË HISTORIS SË SHQIPËRIS"SEPSE KA DHJETRA DOKUMENTE TË CILAT VËRTETOJNË SE PRIFTI EDHE HOXHA NUK E DONTE SHQIPËRIN TË PAMVARUR EDHE ME GJUHËN E SAJ"

VETË EMRI JUAJ JOSHQIP SI EDHE KISHAT EDHE MANASTIRET ME EMRA SËRBËSH NË KOSOVE ,FLASIN PËR KULTURË JOSHQIPTARE..........DUHET PATJETËR TË KUPTOSH SE NUK PO TË SHES PATRIOTIZËM SEPSE UNË BESOJ SE"ASNJË SHQIPTARË NUK ËSHTË MË PATRIOT SE NJË SHQIPTARË"

PO DREJTKUPTOJ BESIMIN TËNDË ..NDAJ NUK PO I JAP VAZHDIM SALLËTËS ?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2007 18:12
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

NJËSH NUK JAM UNË  EDHE AS FIGURË.UNË JAMË SHQIPTARE EDHE RUAJ EMËR SHQIP QË SHPJEGOHET NË GJUHËN SHQIPE....PO PËRDERISA PYESNI KU BAZOHEM ..DO TË THOTË SE KE LEXUAR VETËM PËRFUNDIMIN E SHKRIMIT TË MËSIPËRM?

ATË SHPREHJEN E KAMË PAK TË VJEDHUR....POR NË SE NESËR TURQIA DO TI KUJTOJ BOTËS ATË QË PO I KUJTON SËRBIA SOTË...KULTURËN E SAJ NË SHQIPËRI...BESOJ SE DO TA THËRRISNI EDHE JU NJË GJË TË TILLË!

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2007 18:17
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Per te pushuar nje her e pergjithmon i dashur partia mbuii te gjihta. Ato qe kam then me siper nuk fare nje ofendim por jane realiteti se vete ti keshtu po sillesh. ke permendru shprehjet TI SHQIPERI ME JEP NDER ME JEP EMRIN SHQIPTAR me thuaj pak a ka kuy autor emer shqiptar? jo per gje po ti the qe kush nuk ka emer shqiptar nuk mund te jet i tille dikund me siper. po keshtu pa pik turpi fillon te permendesh perandorin bizantine, ku dihet boterisht qe Perandoria Bizantine ka pasur artet e zhvilluara dhe po ashtu ka qene qendra e mendimit evropian aq sa edhe Karli i Madh e kishte zili, futju i cik historise.

them qe je adoleshent sepse nuk arin te kuptosh se duke folur keshtu per fen ti nuk i ben dem asaj, dhe as nuk i ben mire shqiptarizmit(sepse keshtu ofendon shqiptar si Gjergj Fishta, Sami Frasheri, Ali pash Tepelena, Zef Jubani, Jeronim De Rada, Naum veqilharxhi, Isa Boletini etj), kjo qe thua ti per fene thjesht tregon INJORANCEN TENDE MBI FENE DHE ASGJE ME SHUME. Feja i dashur eshte universale dhe nuk eshte per nje popull e perpara se te shash muslimanet se pse kendojne ne arabisht beje me mire pytjen se pse e kendojne ne arabisht Kurnain(por jo tek kjo teme, hap nje tjeter).

Nese nuk harroj mire poeti i madhe Gjergj Fishta ka shkruar PER GJUHEN SHQIPE, e ai ishte katolik ama e cdo te thot qe ai nuk ishte shqiptar? Hafiz Ibrahim Dalliu ishte hafiz dhe per idet e tija patriotike u denua nga Haxhi Qamili, dhe ju shkulen dhembet dhe ai nuk u dorezua,po kete e di ti more i gjithditur, more ti qe te merrke GJAK NE VETULL? JO nuk e di se po ta dije nuk do ishe kaq i ulet sa ti ofendosh.

Fete kane nje koncept universal, dhe se fundi cdo nejri eshte i lire te zgjedh dhe nenshtetesin e tij kudo qofte ajo. Madje Sokrati i famshem dhe Getja po ashtu pohonte se jane qytetar te botes dhe jo qytetar te nje Shteti apo qyteti.


por tek ato qe thua ti une nuk shoh gje tjeter pervecse urrejtjes, homofobike dhe homoreligjioze, te deklarosh per baballaret tane te kombit se kane qen injorant dhe e di pse se ne cdo kuvend thirrnin nga nje hoxh e prifterinj dhe pse e benin kete gje? Ti po shan figura fetare? Po me fal Fan NOli a nuk ishte figure fetare? A nuk ishte fetar?

Natyrosht tani te mbetet te lepish ate qe peshtypve dhe do fillosh te thuash jo po ky eshte po une se kisha per te po e kisha per ate e gjera te tilla. po kije per veten para se te flasesh brockulla ulu dhe pyet shikojji gjerat e mos kujto se po dite te shkruash me caps lock, i shti friken ndonjerit se sot i zoti eshte ai qe di dhe jo ai qe te merr gjak ne vetull.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Gusht 2007 23:20
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Ka moderator ky forum,se une nuk do rri te dego budalleqet e keti Kontinentit,ose i fshini ose e beme kete forum banal fare pasta,fillome te shame te gith.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2007 11:23
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:19 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.