Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Islamizmi ne Shqiperi ( Besim real, apo nje ideologji e re )
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha Korcari_27
Pershendetje!
Indrit2004:
"Hirushe!
Une mendoj se e thashe ate cfare duhet te thoja, dhe shume mire theksova se jo cdo gje qe ben nje musliman eshte pjese perberese e fese.
Nese nje mashkull apo femer merr nje vendim te beje dicka kete e ben me deshiren e vet.
Dicka me duket e cuditshme mua se shume anetareve ju ben pershtypje venia e nje cope lecke ne koke dhe nuk ju ben pershtypje qe te afermet tona po dalin neper rruge e trotuare me mini mini fund ose thjeshte nudo?!!"

Jam shume dakort kur nje mashkull dhe nje femer e bejne per qejfin e tyre. Po kur ai person i mbuluar vjen ne tavoline dhe te ndalon pijen alkolike? Po kur ta mbyll televizionin sepse ka "muzike te papershtatshme"? Po kur shkon i takon dhe nuk te japin doren se nuk i lejon feja?
Ne shqiperi besoj se nuk jane vetem dy lloje te veshurash: e mbuluar ose me minifund. Keto jane extreme dhe varet nga personi dhe nga situata shoqerore.
Te vetmin problem qe mbulimi me shami mund ti sjelle shoqerise shqiptare eshte vetmia e ketyre personave dhe reziku i hapjes te islamizmit extrem ne Shqiperi.

Degjo i nderuar cdo fe ka normat e saj dhe ate e vepron ai qe do edhe besoj se nuk detyrohet askush me dhume qe te vishet apo zhvishet.
Pra nga normat e Fese Islame eshte qe te mos pish alkohool por nese ndjehesh keq ne ambjentin ku pihet thjeshte mund te largohesh pa bere shume llafe.
Pastaj ku bezohesh ti qe thua se feja ndalon dhenien e dores?
Pra une thaksova qe lejimi apo ndalimi i dickaje behet neperpjet kuranit dhe une nuk di te kete ndonje varg kuranor ta ndaloje kete veper.
Nese di ti mund te na tregosh.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2004 21:40
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Lol

Si zakonisht secili niset nga pikepamja e vet dhe influencohet boll nga vendi ku jeton. Ndoshta dhe une influencohem nga keto gjera ne mesazhin tim me poshte.

Kam ca kohe qe e ndjek kete teme. Problemi i carcafit, burkes, apo ferhexhese (nuk di si quhet tamam) eshte shume me delikat, sepse ka hapur nje debat te madh edhe ne France. Mbajtja e nje carcafi ne koke ne vetvete nuk sjell asnje problem, por ky veprim merret si pergjithesim i nje kulture restriktive fetare.

Kam pare dokumentare sesi femrat myslimane integrohen ne universitete dhe shkence fare mire. Pra nuk eshte carcafi ne vetvete qe sjell problemin por simboli qe perben ai carcaf ne koke.

Tani, te behemi te llogjikshem. Femrat perbejne nje mase konsistente te popullsise. Nese kjo mase behet pjese e jetes se perditshme ne shkence, teknologji, fabrika etj, cdo vend ka shume me teper krahe pune dhe meshkujt kane me shume konkurrence. Pra futja e femres me te drejta te barabarta me mashkullin rrit konkurrencen dhe konkurrenca eshte baza e zhvillimit te shoqerise. (ne kete pike gabon dhe teoria komuniste)

Qe te arrihet integrimi i femres duhet qe dy sekset te jene shume me afer njeri tjetrit. Nuk eshte rastesi qe femrat dhe meshkujt ne perendim nuk trukohen fizikisht aq sa ne lindje. Nuk eshte rastesi edhe qe vendet perendimore jane me te zhvilluara.
Qe te afrohen sekset nuk domethene te behemi te gjithe uniseks por qe femra dhe mashkulli te shikohen si shoke para se te shikohen si objekt seksual. Une habitem cdo dite me europjanet qe duken "aseksuale". Vetem duken ama, ne te vertete ata thjesht nuk fusin seksin vazhdimisht ne marrdheniet femer mashkull aq sac e fusim ne lindoret...

Tani te analizojme pak carcafin. Carcafi se pari mbulon fizkisht femren qe kjo mos te duket. Pse duhet te rrije femra e mbuluar? Nuk gjej aresye tjeter vecse te kthehem tek aresyet seksuale. Pra nje mbulim fizik ka nje kuptim fizik. Jo rastesisht njeri ne plazh mbulon vetem pjeset seksuale...
Pyetja qe e perforcon: Pse duhet te mbulohet femra dhe jo mashkulli ???

Pra carcafi nuk ben gje tjeter vecse ndan akoma me shume dy sekset. Megjithate kjo eshte vetem maja e ajsbergut, nuk do ishte problem sikur te kufizohej feja vetem me kete. Problemet rrjedhin njera pas tjetres nese nje femer nuk duhet te jape as doren apo nuk duhet as te shikoje mashkullin (ky ka qene rregull ne kolegjet turke te Tiranes kur u hapen) etj.

Kur permendet kjo kulture si e prapambetur nuk behet vetem sespe ka dale moda e shaleve jashte dhe tradhetive apo partnereve pa fund, por sepse efektivisht bota qe po perparon eshte perendimi dhe eshte vrojtuar nga sociologet sesi nje vend nuk mudn te zhvillohet nese disa rregulla i mban strikte ne ndarjen e sekseve. Gjithashtu femra eshte nje qenie qe ka nevoje per liri. Une akoma nuk e kuptoj ku e gjejne te drejten fete maskiliste si ajo myslimane apo e krishtere ti tregojne femres si duhet te vishet dhe te sillet (te tjerat si njoh). Nuk ka asgje femenile ne rregullat strikte fetare, mungon pikesepari fleksibiliteti femeror. Gjithashtu shume rregulla fetare bien ndesh me njera tjetren. Psh, nuk pranohen homoseksualet sepse shkojne kunder familjes dhe natyres riprodhuese te qenies njeri. Nga ana tjeter njerezit e ashtequajtur "prifta" nuk duhet te trashegohen sepse kane karakteristika fetare. Akoma se kam kuptuar "priftet" jane njerez apo jo? Nese jane njerez duhet te jene te lire te martohen, apo jo ?

Pra, duhet te behemi realiste e te shikojme zhvillimin ne sy. Nuk eshte mire te strehohemi ne idera arkaike maskiliste qe te luftojme problemet e ndergjegjes qe kemi si shqiptare. Per cfare problemesh bej fjale? Problemi i pare eshte toleranca ndaj krimit, korrupsionit dhe hajdutllekut. Nuk ka asnje prej nesh mos te kete nje shok apo te aferm qe nuk ka patur njehere duart ne ndonje korruptim apo pisllek. Megjithate e tolerojme... Keto probleme nuk i zgjidh feja edhe pse ndihmon shume me predikimet e saj te mira.

Ah meqe ra fjala. Kam nje shok safi mysliman qe akoma vazhdon te mos paguaje taksat e shtetit ne Shqiperi. A mund te quahet mysliman i mire ky?

P.s. Mberrijme gjithmone ne diatriben shtet-fe.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Qershor 2004 19:33
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Korcari_27
Anetar i ri

Regjistruar: 17/06/2004
Vendbanimi: Detroit, USA
Mesazhe: 11

"Degjo i nderuar cdo fe ka normat e saj dhe ate e vepron ai qe do edhe besoj se nuk detyrohet askush me dhume qe te vishet apo zhvishet.
Pra nga normat e Fese Islame eshte qe te mos pish alkohool por nese ndjehesh keq ne ambjentin ku pihet thjeshte mund te largohesh pa bere shume llafe.
Pastaj ku bezohesh ti qe thua se feja ndalon dhenien e dores?
Pra une thaksova qe lejimi apo ndalimi i dickaje behet neperpjet kuranit dhe une nuk di te kete ndonje varg kuranor ta ndaloje kete veper.
Nese di ti mund te na tregosh."

Indrit,
Te besosh ne fe, dhe ne kuran eshte gje e mire per njerezit qe te mos bejne prapesira... (Ah sikur te ishin njerezit aq te paster dhe te vepronin si bibla dhe kurani...) Pra dhe njehere, njerezit kane nevoje per filozofine e fese dhe pranimin e idese se nje dite do japesh llogari per ato qe ke bere. Kurani eshte i mire ta lexosh, dhe gjithmone te mesosh se atje ka gjera shume te mira qe po te realizohen 100% e pastrojne njeriun fare.... Po zakonisht nuk ndodh keshtu fare...

Kurani e pranon martesen midis kusherinjve te pare ne qofte se ata jane nga ana a nenes. Gjthashtu vajza nuk mund tia jape doren nje burri (djale) qe neser mund te behet bashkeshorti i ardhshem. Pra, bazuar nga dy te thena te kuranit dhe zbatimit te tyre mosdhenja e dores kusheririt te pare nga ana e nenes eshte normale. A ka ndonje shqiptar qe mendon per kusheriren e pare si nje grua te ardhshme? Ne i kemi konsideruar motra gjate gjithe koherave dhe tani kur nje fe hyn ne Tirane motrat tona nuk na i japin doren.
Fajtori e shpjegoi shume bukur femren dhe rolin e saj ne shoqerine perendimore. A eshte kjo shoqeri e perkryer? Ne asjne menyre.... Eshte e vertete qe qendron shume me lart se shoqeria islamike.
Shqiperia majf me qendroi mbrapa me sloganet e Enverit "per te bere gruan e barabarte me burrin" dhe i fuste sa ne aksion dhe pune shtepiake. Tani keto femra po e humbin shansin e tyre per te ecur perpara. U zevendesua aksioni me percen se punet shtepiake dhe te tjerat ngelen po ato. Pra ne qofte se ne shqiptaret duam nje shoqeri te begate femrat duhet ti kemi te edukuara dhe te zota.
Percet jane te vjetra dhe nuk na cojne perpara. Pra a jane femrat te zota qe te formojne "identitetin e mire" dhe duke veshur minifunde??
Per kete le te degjojme vajzat!!!

Indrit2004...
Keshtu ne mund te vazhdojme me shekuj dhe prape nuk mund tia mbushim njeri tjetrit mendjen....

Pershendetje te gjitheve dhe ju uroj gjithe te mirat!

__________________
Ku ka baker krom dhe ar???
Po s'ka uje per tu lare?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2004 00:32
Korcari_27 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Korcari_27 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Korcari_27 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Korcari_27 Shto Korcari_27 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Korcari_27 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha Korcari_27
"Degjo i nderuar cdo fe ka normat e saj dhe ate e vepron ai qe do edhe besoj se nuk detyrohet askush me dhume qe te vishet apo zhvishet.
Pra nga normat e Fese Islame eshte qe te mos pish alkohool por nese ndjehesh keq ne ambjentin ku pihet thjeshte mund te largohesh pa bere shume llafe.
Pastaj ku bezohesh ti qe thua se feja ndalon dhenien e dores?
Pra une thaksova qe lejimi apo ndalimi i dickaje behet neperpjet kuranit dhe une nuk di te kete ndonje varg kuranor ta ndaloje kete veper.
Nese di ti mund te na tregosh."

Indrit,
Te besosh ne fe, dhe ne kuran eshte gje e mire per njerezit qe te mos bejne prapesira... (Ah sikur te ishin njerezit aq te paster dhe te vepronin si bibla dhe kurani...) Pra dhe njehere, njerezit kane nevoje per filozofine e fese dhe pranimin e idese se nje dite do japesh llogari per ato qe ke bere. Kurani eshte i mire ta lexosh, dhe gjithmone te mesosh se atje ka gjera shume te mira qe po te realizohen 100% e pastrojne njeriun fare.... Po zakonisht nuk ndodh keshtu fare...

Kurani e pranon martesen midis kusherinjve te pare ne qofte se ata jane nga ana a nenes. Gjthashtu vajza nuk mund tia jape doren nje burri (djale) qe neser mund te behet bashkeshorti i ardhshem. Pra, bazuar nga dy te thena te kuranit dhe zbatimit te tyre mosdhenja e dores kusheririt te pare nga ana e nenes eshte normale. A ka ndonje shqiptar qe mendon per kusheriren e pare si nje grua te ardhshme? Ne i kemi konsideruar motra gjate gjithe koherave dhe tani kur nje fe hyn ne Tirane motrat tona nuk na i japin doren.
Fajtori e shpjegoi shume bukur femren dhe rolin e saj ne shoqerine perendimore. A eshte kjo shoqeri e perkryer? Ne asjne menyre.... Eshte e vertete qe qendron shume me lart se shoqeria islamike.
Shqiperia majf me qendroi mbrapa me sloganet e Enverit "per te bere gruan e barabarte me burrin" dhe i fuste sa ne aksion dhe pune shtepiake. Tani keto femra po e humbin shansin e tyre per te ecur perpara. U zevendesua aksioni me percen se punet shtepiake dhe te tjerat ngelen po ato. Pra ne qofte se ne shqiptaret duam nje shoqeri te begate femrat duhet ti kemi te edukuara dhe te zota.
Percet jane te vjetra dhe nuk na cojne perpara. Pra a jane femrat te zota qe te formojne "identitetin e mire" dhe duke veshur minifunde??
Per kete le te degjojme vajzat!!!

Indrit2004...
Keshtu ne mund te vazhdojme me shekuj dhe prape nuk mund tia mbushim njeri tjetrit mendjen....

Pershendetje te gjitheve dhe ju uroj gjithe te mirat!



Meqe nuk kam kohe te rri e te sqaroj pasi sapo kam dale nga provimi e ma kap pak me miza per momentin, do ju lutesha qe te me sillje vargjet kuranore qe thua.

Pra shpresoj te me kuptosh drejt me sjell vargjet qe thone se ndalohet dhenia e dores.

Sa per martesen ne fis dua te them se ky eshte akt i lejuar ne cdo fe dhe jo vetem ne islam.
E dyta ashtu sikur thashe me lart kjo eshte dicka e lejuar por nuk do te thote qe doemeos duhet te veprohet.
Psh. Nga ana e Islamit ngrenia e Makaronave eshte e lejuar mirepo feja nuk ka urdheruar qe duhet ti ha patjeter. Une si Indrit nuk i ha dot megjithese jane te lejuara, por ama kjo mosngrenie nuk eshte mekat pasi nuk urdherohet.
Tani si mendin ti une si Indrit apo kundershtues i makaronave duhet te gjukoj fene perse i ka lejuar??? aspak jo pasi feja nuk ka ardhur vetem per mua por edhe per ate Italianin qe vdes per makarona. Pra nese do te ndaloheshin per hir tim do ti behej padrejtesi nje tjetri qe i haen.

Keshtu edhe kjo martese eshte e lejuar pasi feja eshte meshire per te gjithe boten. Nuk do te thote pse kinezi e ha gjaperin e ta hame edhe ne.
Ne nuk mund te hame miun pse e hane disa popuj te vecante.
Nu nuk mund te heqim dore nga ndrenia e mishit te lopes sepse Indjanet se hane....
Pra kush do ta beje kete martese eshte i lire pasi pershtatetr me zakonet e ketyre popujve ndersa ne si shqiptare nuk mund ta pranohme dot dhe i themi Stop" Kjo eshte kunder zakoneve tona.
Dikush me nje sorre ne dore i tha profetit urdhro edhe hajeorfeti nuk tha se eshte e ndaluar por thjjeshte tha:nuk mundem pasi kjo nuk eshte prej zakoneve te popullit tim.
Pra edhe ne ne lidjhje me kete martese mund te marrim shembull profetin Muhamed e te themi:" Kjo martese nuk eshte prej zakoneve tona si shqiptare ne ja kami ndaluar vetes dicka te tille dhe deshirojme qe kusherirat tona ti respektojme si motra

Besoj se ju ka ardhur mesazhi tashme.
Nderkohe qe ju kujtoj se nuk ka assnje verset kuranor qe ndalon dhenien e dores.
Se fundi une mendoj se ka shume aspekte e sektore nga mund te fillohet studimi i fese islame e jo vetem tek nje cope lecke ne koke.
Miqesisht Indriti.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2004 10:13
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Korcari_27
Anetar i ri

Regjistruar: 17/06/2004
Vendbanimi: Detroit, USA
Mesazhe: 11

Besoj se ke dale mire ne provim Indrito....

Sa per kuranin une e kam degjuar se per te lexuar nuk mundem pasi nuk flas arabisht. Megjithate do mundohem ti gjej.

Atehere le te resektojme fene pa lecke ne koke... ti marrim te gjitha te mirat dhe theniet e dobishme dhe mos i zbatojme ato qe nuk i duhen shoqerise dhe nje nga keto te ngelet lecka ne koke....
Po s'na sherbeu atehere pse ta zbatojme.

Te besoj se asnje botim i kuranit nuk e ndalon dhenjen e dores po lind pyetja "Nga ka dale?".
A eshte nje shtremberim i fese? Po ferexheja a eshte ne kuran?

Kush e zbaton ne bote islamizmin e vertete? Arabia, Egypt, Iran, Irak?

Gjithe te mirat....

__________________
Ku ka baker krom dhe ar???
Po s'ka uje per tu lare?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2004 13:32
Korcari_27 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Korcari_27 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Korcari_27 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Korcari_27 Shto Korcari_27 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Korcari_27 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha Korcari_27
Besoj se ke dale mire ne provim Indrito....

Sa per kuranin une e kam degjuar se per te lexuar nuk mundem pasi nuk flas arabisht. Megjithate do mundohem ti gjej.

Atehere le te resektojme fene pa lecke ne koke... ti marrim te gjitha te mirat dhe theniet e dobishme dhe mos i zbatojme ato qe nuk i duhen shoqerise dhe nje nga keto te ngelet lecka ne koke....
Po s'na sherbeu atehere pse ta zbatojme.

Te besoj se asnje botim i kuranit nuk e ndalon dhenjen e dores po lind pyetja "Nga ka dale?".
A eshte nje shtremberim i fese? Po ferexheja a eshte ne kuran?

Kush e zbaton ne bote islamizmin e vertete? Arabia, Egypt, Iran, Irak?

Gjithe te mirat....



Pershendetje i nderuar!

Te them te drejten shume mire vajti sot provimi megjithese kihs pakez frike.

Kurani eshte i perkthyer ne shqip dhe nuk besoj se do te hynte shume ne pune arabishtja prandaj nese i di silli .

E dyta ti me thua se cfare thote Kurani per ferexhene, une do te thoja fillimisht cfare kupton ti me ferexhe qe te jap pergjigjie, pasi me sa di une ferexhe do te thote ajo percja qe vihet ne fytyren e femres e jo shamia ne koke.
Pra urdheri i Zotit eshte qe femra te veje vetem shamine e jo ferexhe, ferexheja eshte produkt zakonor qe nuk besoj se do te hyje ne shqiperi.

Mosdhenia e dores eshte prej zakoneve te disa vendeve Aziatike si Pakistani dhe Afganistani po ashtu edhe e disa vendeve arabe, pra duke qene se shqiptaret jane te rinj ne kuptimin e fese mendojne se keto zakone bejen pjese ne fe dhe i ndekin verberisht.

Prandaj une po te them qe dy jane ekstremet ne vendin tone.
E para lakuriqesia apo alja nudo dhe e dyta eshte mbulesa e fytyres qe nuk eshte obligim fetar.
Te pakten minimalen te zbatojme nese nuk vishet muslimania me shami te mbaje nje veshje modeste e te thejeshte duke qene e ditur se lakuriqesia bie ndesh me moralin islam.

Po ashtu ajo cfare te thash m,e siper besoj qe te ka arritur.
Nese do te studjosh apo gjukosh nje fe nuk mund ta besh ate vetem nje nje sektor sic behet sot me islamin.
Une po te pyes ty, perse te mos mesojme per femren muslimane filimisht, si vajze, paastaj si moter, me pas si bashkeshorte,me pas si nene e gjyshe.
Pasi ti kemi kuptuar keto mire atehere te hidhemi tek shamia e te diskutojme per te.
Alfabeti me sa di une ka nje rradhe A B C e nuk eshte vetem A S Zh.
Prandaj duhet te behemi te sinqerte e te te mundohemi ta kuptojme mire dicka duke studjuar bazat apo kriteret e fese e jo duke marre shembull njerez apo individe te vecante qe mund edhe te gabojne.
Indriti.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2004 20:16
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Korcari_27
Anetar i ri

Regjistruar: 17/06/2004
Vendbanimi: Detroit, USA
Mesazhe: 11

Indriti:
"Pra urdheri i Zotit eshte qe femra te veje vetem shamine e jo ferexhe, ferexheja eshte produkt zakonor qe nuk besoj se do te hyje ne shqiperi"
Cila eshte arsyeja per shamine? Ah kur gatujne dakort jam se iu bien qimet ne ushqim....

Ne shqip nuk kam interes ta lexoj kuranin se ka gabime (e drejta e autorit). Dhe myslimanet e vertete nuk e njohin kuranin e perkthyer....

__________________
Ku ka baker krom dhe ar???
Po s'ka uje per tu lare?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2004 20:37
Korcari_27 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Korcari_27 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Korcari_27 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Korcari_27 Shto Korcari_27 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Korcari_27 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hirushja
Lule mos prekese

Regjistruar: 06/08/2003
Vendbanimi: Misterioze
Mesazhe: 1475

Indriti te lutem mos i cito mesazhet e te tjereve. Ti ja kthen pergjigjen ne te njejten kohe.

Faleminderit.

__________________
The treasure in my mind is greater than any World Glory.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2004 22:18
hirushja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hirushja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hirushja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hirushja Shto hirushja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hirushja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Me falni a?
Indrit une te them te drejten nuk do te kishim preferuar apo te jem dakort qe nje femer te ve shamine, lereni keto mendime te lutem, une ne keto tema edhe kam bere debate te hatashme, dhe gjithnje kam qene kundrejt ketyre gjerave, ajo mundet te jete myslimane, por nuk do te thote te kete shami.... Me fal po ketu nuk pajtohem..... kaq kisha duke mos u zgjatur per me teper...

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2004 22:50
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Hirushe a mund te te pyes perse eshte vene butoni cito?

Korcari po citon postet e mija pasi ka deshire te diskutoje po ashtu edhe une po bej te njenjten gje pasi dua ta respektoj duke i dhene nje pergjigjie.

Besoj se ska agje te keqe ketu.

Plloshtan une nuk mund te gjukoj se sa debate ke bere ti edhe si e kundershton venien e shamise por une dicka kisha per te thene.

Nese nje femer nuk mban shami ka nje cilesi me pak nga Islami por nuk do te thote qe nuk eshte nje muslimane e mire dhe e ndershme.
Sigurisht qe ne fene islame ka goxha rendesi pamja e jashtme por ama me e rendesihme eshte Zemra besimi qe qendron ne te.

Pra nuk e kuptoj se sa vjere ka nje shami ne koke per femren qe nuk ka moral?
Aspak rendesi nuk ka pasi morali eshte shume me paresor.
Nderkohe qe Plloshtani kaq demokrat e perparimtar shprehet se shte kunder shamise atehre une thjeshte mjund te pyes: Nese nje femer do ta mbaje kete shami si te veprojme? Tja heqim ne mes te rruges!!!
Pra Plloshtan jetojme ne demokraci edhe nese dikush ka te drejte te dale me pizhama ne rruge apo edhe nudo le te dale nese nuk ka turp por ama te mos i tregojme me gisht femrat e mbuluara pasi kjo eshte kunder normave te demokracise.

Se di sesa me kuptove por une mendoj qe njereszit duhen lene rehat, te besojne ccfe te duan, te vishen si te duan por ama nese te jepet mundesia per te treguar dicka nga feja duhet te tregosh realen.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Korrik 2004 16:15
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Islamizmi ne Shqiperi ( Besim real, apo nje ideologji e re )

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.