Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > C'mendim keni mbi abortin??
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha sarandaebukur
Po citoj ato që tha amor alucius


1-Ajo vajze qe une e mora shembull i kishte kushtet qe ta mbante, por presioni i te jatit e detyroj te abortonte femine 6 muajsh djale.
2-edhe djali ishte gati te njihte atesine, thurnin endra si do te benin shtepine me c`far bojrash do ta lyenin,dhe emrin ja kishin gjetur.
3- por ce do femine ja vrane ne bark per te cilen e denoj rrethi dhe shoqeria. Kjo dashuri fatale djali perfundoj ne psiqiatri po me urdherat e te jatit te vajzes per te vetmen aresye te bente krushqi me djem ministrash.

Lexoheni poemen e djalit tek letraret e rinj "Dashuria fatale"e shkruar ne burg.
Ju pershendes Sarandaebukur.


Shiko,mua s'ka dreq qe ma mbush mendjen qe kur eshte i vendosur nje njeri te beje dicka(ne kete rast te mbaje femijen)qe ta bejne ta abortoje me zor,aq me pak kur ky cuni paska qene gati te ndertoje nje jete me te.
Me habit dicka,sesi i lane punet per ti zgjidhur derisa u be kjo 6 muajsh.Fundja,nese s'kane uraten e prinderve dhe duan aq shume njeri tjetrin mund te benin hapat e tjere dhe pa lejen e tyre.Natyrisht kjo po te kishin qene te bindur qe te dy per dashurine e tyre.
Abort duke qene shtatzene 6 muajshe?Abortus provocatus lejohet me ligj ne ca shtete deri ne 24 jave POR ama ne praktike vetem deri ne 20 pasi ne 24 jave futusi mund te jetoje dhe jashte mitres.Gjynah
Dhe dicka me duket pak si bohh strange:nese ne maredhenie seksuale nje adoleshente ngele shtatzene,ok,fundja adoleshente por ama nese njeri nga te dy ka qene mbi 18 vjec dhe s'kane ditur te mbrohen...booh!
Ka perfunduar ne psikiatrik me urdher te atit te vajzes?Lol,ka pase familje djali?
Tani dhe femijet e ministrave njerez jane,me ndjenja etj.S'te ka vajtur ndermend qe mund te kete dashur ajo vajza nje njeri te tille dhe kjo jashte kontekstit te detyrave te atit?

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Nëntor 2004 22:24
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

Pershendetje!

Ja le ne dore atij qe e ka si problem ne kete rast prinderve!
Nuk nderhyj ne ceshtjet personale dhe familjare!

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Nëntor 2004 15:38
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksenia
Ne vendlindje

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: TR
Mesazhe: 894

kundra

Une personalisht jamkudra abortit. Asaj qe thoni ju jo po ska mundesi ekonomike ta mbaje etj etj une do ti pergjigjesha...Nqs ske mudnesi ekonomike per te mbajtur nje femije ateher mundesia per tu informuar ne lidhje me mardheniet sexuale sdo shume para. Informohuni dhe Ruajuni atehere edhe kjo teme mbase do te formulohej ndryshe

__________________
O Perandor - O Hic!!!(Hitler)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2004 08:55
ksenia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksenia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksenia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksenia Shto ksenia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksenia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

Kunder

Une mendoj se Abordi eshte nje rrezik i madhe pasi ka pasoja te shumfishta si shpirterore po ashtu edhe fizike. Ne Amrike denohte me ligj pasi quhet vrasje e nje jete te pafajshme. Problemet nuk mendojne se jane me shum ato sociale se sa deshira e prinderve per te qene m ete lir me jeten e tyre.
Po aman re se n ekohen e komunizmit te gjithe e dime se si jemi rrit dhe prap ja ku jemi.

Une per vete e quja krim, abordi duhet te lejohet vetem kur rrezikohet jeta e nenes, dhe nuk mendoj se mund te gjindet ndonje arsye tjeter.

Pastaj mir thote Ksenia le te mesojne pasi kohen e fundit qe isha ne Shqiperi kam pare prinder adolishent. Te martuar 18 vjecar. Ato jane akoma kalamaj per vete, gati te luajne sy mbyllurazi edhe ketej martohen. Ku e di un !

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Modifikuar nga durrsak datė 25/11/2004 ora 19:05

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2004 18:08
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i/e paregjistruar
.

Regjistruar: 13/08/2004
Vendbanimi: .
Mesazhe: 1280

Pro-Choice

Jam pro te drejtes te gruas te zgjedhe nese do abortin apo jo. Per abortin si akt varet tek rrethanat qe e rrethojne ate qe merr vendimin.

Si per nga Ligji them se duhet te lejohet (qe femra te kete te drejten te zgjedhin). Ndersa nga ana morale, eshte e veshtire ta percaktosh sepse c'do njeri vlet sipas vlerave/eksperiencave/interesave personale.
Une ka raste qe edhe moralisht do isha pro (psh ne rast incesti, semundje madje edhe arsye ekonomike).
Shpresoj qe sa me pak femra te detyrohen ta kryejne nje akt te tille. Ne e kemi kollaj ti gjykojme, por ato e vuajne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Nëntor 2004 03:39
i/e paregjistruar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i/e paregjistruar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i/e paregjistruar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i/e paregjistruar Shto i/e paregjistruar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i/e paregjistruar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ze
Anetar i ri

Regjistruar: 22/12/2004
Vendbanimi: t
Mesazhe: 11

cao

une nuk jam per abort dhe them se arsyeja kryesore e shtimit te abortve eshte injoanca e te rinjve shqiptare qe jane te pa pergjegjshem qe skane cte bejne dhe thone hajde bejme seks se dashuri nuk e dine se cdo te thote.por per ata qe dashurohen dhe thurin endra me vjen keq qe nuk i kuptojne prinderit dhe nuk i ndihmojne megjithate une them se duhet te behen trima dhe tia mbledhi robve qofte edhe duke i kercenua me hikjen nga shpia se sne ditet tona nuk eshte veshtire te gjesh nje dhome me qera opo pune sado lire te paguhen je ne gjendje te paguash qera pastaj prindi sado cub te behet prape do e ndihmoje femijen sado i zhgenjyer te ndihet

__________________
respektoni veten qe edhe te tjeret tju respektojne

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Dhjetor 2004 17:42
ze nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ze Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ze (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ze't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ze Shto ze nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ze nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lilou-dragon
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/06/2003
Vendbanimi: coin predu
Mesazhe: 148

secili ka mendimin e vet ...un nuk jam per ndalimin e abortit sigurisht !! nje femije eshte nje krijese e dashurise midis dy personave e ne kondita sa me te mira nqs dicka ndoth aksidentalisht ne keto raste nevojitet aborti !!!
e imagjinoni nje femer qe lind femijen e nje debili qe ka pasur nje qellim, kenaqesine e tij per disa caste...per mua eshte e veshtire ta imagjinoj e jo ta perjetoj !!!!!!!!!

that's what i think
bye bye

__________________
love is what makes you smile when u're tired

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Janar 2005 00:42
lilou-dragon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lilou-dragon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lilou-dragon (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lilou-dragon Shto lilou-dragon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lilou-dragon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Right_now
Anetar i ri

Regjistruar: 02/12/2004
Vendbanimi: London
Mesazhe: 11

Une jam Pro Abortit.

Eshte shume e lehte te japesh pergjigje "KUNDER" duke mos i marr parasysh te gjithe rastet.


A mund te pergjigjeni ju persona qe keni thene "JO Abortim" kesaj pyetje: po ne qofte se nje femer ka rene shtatezane nga nje perdhunim....


A eshte atehere pergjigja JO?

Pyetja a Abortit nuk ka pergjigje Absolute por gjithmone Relative.... VARET NGA KUSHTET.... full stop


Take Care

__________________
Well...............

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 05:28
Right_now nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Right_now Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Right_now (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Right_now Shto Right_now nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Right_now nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

Citim:
Po citoj ato që tha Right_now
Une jam Pro Abortit.
Eshte shume e lehte te japesh pergjigje "KUNDER" duke mos i marr parasysh te gjithe rastet.
A mund te pergjigjeni ju persona qe keni thene "JO Abortim" kesaj pyetje: po ne qofte se nje femer ka rene shtatezane nga nje perdhunim....
A eshte atehere pergjigja JO?
Pyetja a Abortit nuk ka pergjigje Absolute por gjithmone Relative.... VARET NGA KUSHTET.... full stop
Take Care



dakort me ato qe tha Right_now , pro abortit ne rast perdhunimi, pro abortit ne rast se nena e mbetur me barre eshte akoma nje femije per vete, pro abortit nese gjate shtazanise kuptojne qe femija mund te dale i keqformuar (pra me probleme),ose mund te ve ne rrezik jeten e nenes.jam pro abortit

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Modifikuar nga durrsake_topolake datė 11/01/2005 ora 09:02

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 13:31
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lilou-dragon
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/06/2003
Vendbanimi: coin predu
Mesazhe: 148

po durrsake po ligjet nuk behen sipas rasteve !!!!!!!
JAM PRO ABORTIT e kjo eshte zgjedhja me e mire per te gjithe !nuk kemi se si te justifikjme kundeshtimin ndaj abortit ...eshte absurde te jesh per ndalimin e abortit ...eshte te mos kene te drejta femrat !!

__________________
love is what makes you smile when u're tired

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 15:35
lilou-dragon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lilou-dragon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lilou-dragon (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lilou-dragon Shto lilou-dragon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lilou-dragon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:02 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > C'mendim keni mbi abortin??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.