Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Lufta kunder alkoolit, duhanit, droges eshte lufte per ruajtjen e jetes seksuale. Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Për atë qëllim e postova...

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2005 22:24
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Shqiptaret rekord ne duhanpirje

Shqiptaret shpenzojne 212 milion euro per duhan dhe Shqiperia ka perqindjen me te madhe te konsumatorve te duhanit ne Evrope.

Konsumimi i duhanit eshte ne rritje, sidomos per seksin femer, nga mosha 13-15 vjece. Ndersa ne vitet '90, niveli i perdorimit te duhanit ka qene vetem 20%, momentalisht Shqiperia eshte e renditur si vendi i dyte ne Evrope, ne lidhje me nivelin e duhanpirjes. Edhe pse nuk ka statistika qe tregojne ndikimet e nikotines mbi shendetit e popullates sidomos te rinjeve, pjesa me e madhe e te cileve konfirmojne se e konsumojne kete produkt ne mjediset shoqerore.

moret vesh o njerez....?

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Gusht 2005 12:30
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Perdoruesit e droges ne RSH

Kërkon të qëndrojë në burg që të mbetet gjallë
ALMA ÇUKA


8 Mars Shqipëria, 40 mijë përdorues droge

Për përdoruesit e drogës nuk ka ndonjë pavion të posaçëm ku të trajtohen, por një pjesë e pavionit të intoksikimit në Spitalin Ushtarak përdoret dhe për ata që shkojnë për t’u intoksikuar, ose që mbërrijnë në urgjencë me gjendje overdoze. Një pjesë e përdoruesve trajtohen nga Qendra Emanues, ndërkohë ka dhe disa qendra të tjera që japin këshilla dhe shiringa, në mënyrë që të mos përdorin të njëjtën shiringë. Së fundi, prej disa muajsh ka nisur dhe trajtimi me metadon për 100 përdoruesit e parë, që kanë shprehur vullnetin për t’u çliruar nga droga. Nga një studim i bërë nga INSTAT, rezulton se vendi ka 40.000 përdorues droge, prej të cilëve 30.000 janë përdorues të rregullt. Në Tiranë mbi 15.000 përdorues, prej të cilëve rreth 7.000, janë intravenozë. Ndërkohë që te ne tani sapo ka nisur trajtimi me metadon, në Evropë trajtohen rreth 300.000 persona.

I ka kërkuar nënës ta ndihmojë për të shpëtuar. Nuk ka duruar më të injektonte pa pushim me shiringë drogën e „përditshme“. Trupi i është bërë plagë dhe gjilpëra s’gjente vend... Veten e ka parë disa herë në buzë të varrit. Është përpjekur të largohet nga vdekja e bardhë, por nuk ka mundur të rezistojë gjatë. Ka qëndruar edhe pesë muaj pa e provuar, i mbyllur në burg. Por është rikthyer. Kur ka dalë nga qelia, shoqëria e ka tërhequr në rrugën e zakonshme. Është dënuar tre herë më parë për shpërndarje droge. Quhet Bledjan Idrizi dhe është vetëm 20 vjeç. Drogën e ka filluar qysh në moshën 15-vjeçare. Ishte në shkollë kur e ka provuar për herë të parë. E ka nisur si lojë, si kuriozitet, mbase dhe si dëshirë për të provuar diçka të panjohur. Por kur është futur në botën e saj, është bërë tjetër njeri. Viktima tregon në gjykatë se ka shumë dëshirë të largohet nga sëmundja e tmerrshme që po e vret dita-ditës, por, tashmë ai nuk e kontrollon dot veten. Komandën e ka droga, ajo çfarë ai fut në trup. I ndodhur përballë fatkeqësisë që i kanosej, pranon të jetë më mirë në burg. Tri ditë më parë, ai ka rënë në duart e policisë. Në momentin e arrestimit policia i ka gjetur 3 gramë drogë e tipit kokainë. Kaq mjafton për ta akuzuar Bledjanin si shpërndarës.

Ligji

Në bazë të ligjit, një përdorues nuk duhet të ketë me vete më shumë se 0.5 gramë drogë. Gjykata e ka lënë në burg, jo sepse i pandehuri nuk kishte kundërshtim, por në bazë të ligjit. Më e tronditur nga kjo histori është nëna e Bledjanit. Ajo e ka çuar vetë drejt policisë. Për ta mbrojtur në gjykatë nuk ka kërkuar as avokat. Thotë se nuk ka nevojë për avokat, pasi e ka çuar vetë në polici dhe nuk ka para për ta paguar.

Rrëfimi i nënës

"Më mirë ta kem në burg e ta shoh gjallë se sa ndonjë ditë ta gjej të vdekur në rrugët e Tiranës". Nëna e përdoruesit Bledjan Idrizi, ka ardhur në gjykatë për të parë djalin, të cilin tri ditë më parë e ka çuar me duart e saj në prangat e policisë. E pranon se është fatkeqe dhe se sheh çdo ditë të birin të përballet me vdekjen. Tregon se është e pafuqishme ta largojë nga rruga e keqe, edhe pse disa herë është munduar ta bëjë një gjë të tillë. "E kam djalë të vetëm. Një dritë syri, siç thonë. Mua më dhemb shpirti kur e shoh me pranga në duar. Por kur mendoj se trupi i tij nuk mund të mbajë më shiringa, them më mirë të qëndrojë aty". Këto fjalë dalin nga goja e nënës së Bledjanit, e cila dje, në gjykatën e Tiranës, kishte ardhur vetëm për ta parë se si ndihej djali, pas gjithë torturave që i ka shkaktuar trupit të tij.

Frika

Ajo thotë se djalin e ka qarë për së gjalli. "Ai që e ka në shtëpi mund të më besojë. Unë e kam qarë për së gjalli djalin tim. E kam gjetur në banjë të shtrirë dhe kur e kam marrë në krahë, kofshët e tij kullonin gjak. Edhe pse e di që djali mund të më dënohet shumë, nuk jam pishman, po qe se ai do të largohet nga rruga e drogës". Nëna e Bledjanit shprehej me dhimbje se, këtë rrugë po ta filloje duhej të vazhdoje. Ajo ka përjetuar edhe shumë skena rrënqethëse. "Ai kishte raste që kërkonte edhe 60 mijë lekë të vjetra në ditë. Por, ne nuk kishim ku t'i gjenim. Ai arrinte deri atje sa më kërkonte para hapur, duke më thënë se ishte shumë keq. Së fundmi kisha frikë se më kalonte përsëri në mbidozë. Pata frikë se mos e humbisja".

Shoqëria

E pikëlluar për fatin e djalit të vetëm, nëna e Bledjanit u shpreh se nuk i vinte turp nëse do t'i thoshin se djalin e kishte në burg. Pranon se në këtë rrugë të birin ia ka futur shoqëria. "Unë e kam ndjekur vetë djalin. Ai e linte disa muaj dhe kur dukej që ishte mirë e thërriste shoqëria, duke i thënë se kishin gjetur mall të mirë". Nëna e Bledjanit u shpreh dje se, nuk është bërë pishman për atë që bëri. Tregon se ndihet më e qetë kur djali është në burg dhe nuk ka mundësi të marrë drogën. Është e vetëdijshme se mund t'i dënohet, por, gjithsesi pranon se nuk do të bëjë as përpjekjen më të vogël për ta liruar nga burgu. Megjithatë, ajo kërkon ta shohë dhe ta përshëndesë, ta shohë se është gjallë dhe burgu për fat të keq mbetet një shpresë e madhe në këtë gjendje ku ai është katandisur. Nëna tregon se trupi i tij ishte bërë plagë nga të shpuarat. Po kështu me dhimbje thotë se e ka parë në buzë të varrit Bledjanin, teksa kofshët i kullonin gjak. Pranon gjithashtu se nga përdorimi i shpeshtë, i biri ka kaluar disa herë në overdozë dhe i ka shpëtuar vdekjes për mrekulli.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2005 03:41
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

isra alkoli ka nji veti çudiberese .
psh nji nga vetit qe un ja vleresoj esht heqja e brekve me shpejtesi kozmike (vajzave) kur ju jep te pin .
a nuk esht kjo veti magjike ne çunat rim e vrasim mendjen si me i fut ne dor lol
jepi i dopjo edhe bin si kokra molle nga pema hahahahahahahahahahahaahahahaha

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2005 08:20
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha belgium
isra alkoli ka nji veti çudiberese .
psh nji nga vetit qe un ja vleresoj esht heqja e brekve me shpejtesi kozmike (vajzave) kur ju jep te pin .
a nuk esht kjo veti magjike ne çunat rim e vrasim mendjen si me i fut ne dor lol
jepi i dopjo edhe bin si kokra molle nga pema hahahahahahahahahahahaahahahaha



sme duket teme qesharake....

megjithate, po te jete ashtu sic thua ti, mjere ato te shkreta se ne c'dore renkan... dhe KY eshte faj i alkoolit, apo jo

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2005 14:18
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
prrenjsaku
freelance/gynecologist

Regjistruar: 03/02/2004
Vendbanimi: toronto/canada
Mesazhe: 113

Talking

e vertete

eshte e vertete qe alkoli te ul
potencen seksuale ,po edhe duhani
ben te njejten dem ,po si i thone muhabetit
po nuk pime ngapak flejme tere jeten
single me krevat

__________________
i hear different things from different people at the different time,and meanwhile i hear different things from the same people at the same time

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2005 16:38
prrenjsaku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė prrenjsaku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me prrenjsaku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė prrenjsaku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: prrenjsaku Shto prrenjsaku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto prrenjsaku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha isra


sme duket teme qesharake....

megjithate, po te jete ashtu sic thua ti, mjere ato te shkreta se ne c'dore renkan... dhe KY eshte faj i alkoolit, apo jo



isra un thash ju jap femrave alkol se vet jam sportist :-)))

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2005 18:52
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Re: Re: Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha belgium


isra un thash ju jap femrave alkol se vet jam sportist :-)))




a, dmth, beni si them une e mos beni sic bej une

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2005 13:36
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

Re: Re: Re: Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha diellza26



a, dmth, beni si them une e mos beni sic bej une


kuptohet qe po kjo taktik ka shum efikasitet me femrat ....

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shtator 2005 19:20
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Re: Re: Re: Re: Re: re

Citim:
Po citoj ato që tha belgium

kuptohet qe po kjo taktik ka shum efikasitet me femrat ....



varet nga femra djali, pastaj kush pretendon se e bind nje femer per ne shtrat nepermjet alkolit, atehere ai dhe ajo jane rob te alkoolit....

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2005 11:51
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Lufta kunder alkoolit, duhanit, droges eshte lufte per ruajtjen e jetes seksuale.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.