Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > evropa Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
jimmi
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 02/02/2005
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 3

Thumbs down

evropa

pershendetje te gjithefe

thjesht dua te hap nje teme per evropen
sic dihet ne jemi populli me i
mohuar ne evrope nga vete evropianet
nisur nga greqia serbia e deri tek anglia
dhe si gjithmone kur qeveria jone kerkon
ndonje asistance ose zgjidhje e vetmja
pergjigje eshte si gjithmone te luftojne
korrupsionin.por si mund te rroje nje popull
pa pune pa mundesira qe per te marre nje
vize leme qimet e kokes dhe pastaj eshte
po kjo kurve evrope
qe na copetovi,ndoshta ngaqe skemi ndonje aleat
dhe sic dihet vetem amerika e ka kundershtuar
kete tragjedi,ndaj nesh

nje vjershe per evropen


evrope eshte kjo cope toke
qe na ka be me dhimbje koke
dhe ka keta zagare qeveritare
qe si gjithmone pasurine jane
tu na marre ,dhe kur degjojne
fjalen shqiptare spo na lene
gje pa na share,thua se jane
vete engjujt e te pare

po ne prape se rruajme
t****n e dime vete
sa e kemi hapin
e kesaj evrope i
bejme varrin

te na rroje shqiperia
nga prishtina e deri
tek saranda


zoti na bekofte

__________________
stand up, stand up,
stand up,for you right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2005 20:24
jimmi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmi Shto jimmi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
prrenjsaku
freelance/gynecologist

Regjistruar: 03/02/2004
Vendbanimi: toronto/canada
Mesazhe: 113

shume mire

mire ja ke be jimmi
e ka hak evropa
kete vjershe se
vertet po na ben
shume dengla kjo
evropa heroike

__________________
i hear different things from different people at the different time,and meanwhile i hear different things from the same people at the same time

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2005 20:51
prrenjsaku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė prrenjsaku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me prrenjsaku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė prrenjsaku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: prrenjsaku Shto prrenjsaku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto prrenjsaku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

O Evrope o kurve e vjeter
qe i le pas shoqet e tjera
Ki pak durim se diten tjeter
Kemi me ti var breket te dera

Kur ka vringellue palla si me shkrep moti
zogu i shqyptarit githmon i zoti
Ka kene per shtrat e ne shtrat ka dekun
e turp prapa kurr si ka mbetun

Ne ato maja rripa rripa
doje me ma hip po une ta hipa
e kur hana e plote doli mbi mal
kambet e tua ishin termal

Ja dhe dielli token po ndricon
Evropa ... nuk po ma leshon
Cohu oj evrop he te vraft zana
se sic doje qejfin ta bana

Sic ta bona ty ja kam bo dhe grekut
kur e pa i shkreti u fut poshte dyshekut
ja kam bo dhe serbit, por u mbajt si burre
si ky tendi tha s'do te shoh me kurre

Eshte i shfryre o serb i thashe duke qeshur
te ishte i ngref nam s'do te kish mbetur
u skuq i shkreti dhe s'tha asnje fjale
iku i turperuar dhe me bisht nder shale

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Qershor 2005 14:38
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Citim:
Po citoj ato që tha Hektori
O Evrope o kurve e vjeter
qe i le pas shoqet e tjera
Ki pak durim se diten tjeter
Kemi me ti var breket te dera

Kur ka vringellue palla si me shkrep moti
zogu i shqyptarit githmon i zoti
Ka kene per shtrat e ne shtrat ka dekun
e turp prapa kurr si ka mbetun

Ne ato maja rripa rripa
doje me ma hip po une ta hipa
e kur hana e plote doli mbi mal
kambet e tua ishin termal

Ja dhe dielli token po ndricon
Evropa ... nuk po ma leshon
Cohu oj evrop he te vraft zana
se sic doje qejfin ta bana

Sic ta bona ty ja kam bo dhe grekut
kur e pa i shkreti u fut poshte dyshekut
ja kam bo dhe serbit, por u mbajt si burre
si ky tendi tha s'do te shoh me kurre

Eshte i shfryre o serb i thashe duke qeshur
te ishte i ngref nam s'do te kish mbetur
u skuq i shkreti dhe s'tha asnje fjale
iku i turperuar dhe me bisht nder shale



__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Qershor 2005 21:00
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha Hektori
O Evrope o kurve e vjeter
qe i le pas shoqet e tjera
Ki pak durim se diten tjeter
Kemi me ti var breket te dera

Kur ka vringellue palla si me shkrep moti
zogu i shqyptarit githmon i zoti
Ka kene per shtrat e ne shtrat ka dekun
e turp prapa kurr si ka mbetun

Ne ato maja rripa rripa
doje me ma hip po une ta hipa
e kur hana e plote doli mbi mal
kambet e tua ishin termal

Ja dhe dielli token po ndricon
Evropa ... nuk po ma leshon
Cohu oj evrop he te vraft zana
se sic doje qejfin ta bana

Sic ta bona ty ja kam bo dhe grekut
kur e pa i shkreti u fut poshte dyshekut
ja kam bo dhe serbit, por u mbajt si burre
si ky tendi tha s'do te shoh me kurre

Eshte i shfryre o serb i thashe duke qeshur
te ishte i ngref nam s'do te kish mbetur
u skuq i shkreti dhe s'tha asnje fjale
iku i turperuar dhe me bisht nder shale



Nese shqiptaret jane te tille atehere nuk meritojne te kene shtet. Nacionalizmi shqiptar modern tregon vetem paaftesine per te krijuar institucione dhe civilizim. Jane raste si keto qe e bejne njeriun ti vije turp per prejardhjen e popullit te vet. Turp !!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Qershor 2005 23:37
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Fajtor po neve shqiptreve pse na shajne e na urrejne ketu ne Evrope cfare nuk na kane thene. Mos valle jemi te gjithe mafioze dhe kriminele. Kur kam shkuar per here tepare ne Greqi nuk mund te flisja me ze te larte ne rruge se mund te beja sherr me ndonje grek fanatik.Pse valle nuk ju vjen turp ketyre evropianeve me kulture. Nuk mund te krahasohet nacionalizmi shqiptar me nacionalizmin grek apo serb qe nuk ka ndryshuar fytyre qe nga shek XIX. Me njerez qe grisin flamurin shqiptar apo qe kryejne ato gjeste kur luhet himni kombetar shqiptar. Dhe per me teper qe keto gjera i lejon edhe shteti grek. Pse valle greket pavaresisht ketyre ngjarjeve nuk iu vjen turp qe jane greke apo serbeve qe jane serbe?
Insomnia mire qe ben komente po mendohu pak para se ti besh se do te thuash dicka po ne te vertete po shkruan dicka tjeter. Faleminderit qe je ne nje mendje me mua, ne shqiptaret nuk duhet te shesim pordhe,keshtu i bie qe ne shqiptaret nuk duhet hapim goje e te shajme jo per gje po e kemi koken te ulur.

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2005 13:17
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

hektori se ke kap ça deshi me then fajtori se ai i bje larg.
dmth me pas ket nivel gjykimi e shprehjeje esht mese normale qe na trajtojn si kafsh pastaj .
ka menyra shum her me inteligjente me shpreh pakenaqesin ose urrejtjen ndaj evropes.
kjo menyra jote o shum me pathos me ndjenj por nuk ka fare llogjik ose inteligjenc mren e kupto ??
jo se fajtori o antishqiptar jo thjesht kuptoje çik dreqin se fol me tomahok nuk i ka raketat tok- tok si ke ne mer :-)))))))))

njeriu qe flet duke permendur organet gjenitale o vertet njeriu primar hektori ket desh me thon fajtori mer lal he pra mo kuptojeni çik se i jeni qep keq fajes mer :-)))))))

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2005 13:47
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Citim:
Po citoj ato që tha Hektori

Insomnia mire qe ben komente po mendohu pak para se ti besh se do te thuash dicka po ne te vertete po shkruan dicka tjeter. Faleminderit qe je ne nje mendje me mua, ne shqiptaret nuk duhet te shesim pordhe,keshtu i bie qe ne shqiptaret nuk duhet hapim goje e te shajme jo per gje po e kemi koken te ulur.



Shiko, dje isha nxitimthi dhe kurioz siç isha u ndesha ne kete teme. Postimi yt me qelloi.

E para sepse me dhe pershtypjen qe vargjet ne rime di ti ndertosh, se dyti per menyren si i perdor. Ne nje argument te tille me solle ndermend malesorin me lahute perpara vetes qe kendonte rapsodite ndaj dhunimeve serbe dhe greke. S'di as vete pse me erdhi ne koke ai personazh, e ke vete parasysh qe neper forume hidhemi dege me dege edhe pa nje shtyse te forte nga mbas.

Ajo qe me trishtoi(ja edhe pseja e atij emotion), ishin fjalet qe perdorje. Vulgare, teper vulgare per te vrare mendjen ti hedhesh ne nje krijim si ai dhe me ate tematike. Ne shqiptaret nuk mund te bejme "8 Miles" me historine mbasi s'na perket si fenomen.

Thua, dhe jam mese i bindur qe eshte ashtu...qe ne Greqi trajtoheshe keq. Te besoj! Te besoj sepse kam njerez te mite te cilet kur me telefonuan per te me uruar ditelindjen, ne nje fare pike me thane: mire, mire se ndoshta te vume ne siklet qe je duke folur shqip se mos te thote gje pronari!
Per nje çast ajo permallja qe isha duke nxjerre me ta, u vanit krejtesisht. Ne tru me vertitej idea qe kam njerez ne fis te cilet ne shekullin e XXI jetojne akoma te traumatizuar.
Jetojne andej prej shume vitesh. Thone qe jane mire por nese me te qene mire nenkuptojne uljen e zerit ndersa flasin ne telefon me te afermit e tyra per mos ti degjuar te tjeret, atehere qenkan keq.

Me ftojne rregullisht dy here ne vit per ti vizituar por nuk kam denjuar kurre te shkoj ne Greqi. Ta them kete detaj sepse kam arritur ne konkluzionn qe jam nacionalist i semure. Une nuk dua ti jap asnje cent nga leket e mia ekonomise greke. S'dua te fluturoj me shoqeri greke, madje as te shkoj te bej turistin ne Greqi. Pranoj te vdes i rrethuar nga "injoranca" sesa te ve kembet ne Greqi.
Te shkosh si turist per pushime ne Greqi, sot e kesaj dite te duhen minimalisht 300€ apo jo?? E drejte?
Une si jap! I kam kushtet te udhetoj por se bej.

Greku dhe serbi ndeshkohen nga ana jone vetem me progres, me institucione stabel. Nuk jane dimensionet e penisit te cilat bejne shikimin drejt dhe pa ulur koken nga turpi te shqiptarit.

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Qershor 2005 17:37
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

Insomnia fjalen penis e kam perdorur ne sensin figurativ dhe jo ne ate te drejtperdrejte. Ato qe shkruajta ishin thjesht ne inat e siper.....
Qe duhet ti kundervihemi ne menyre me te civilizuar ketyre nacionalisteve te felliqur eshte e drejte. Kur flas per kete kam parasysh ate pjese te shoqerise greke apo serbe qe mendojne si 2 shekuj me pare, por nuk jam kunder kultures se ketyre popujve. Ndoshta e keni marre gabim.Kam bere edhe nje debat me belgiumin te mohimi i vendlindjes, ku kam folur per kulturen e lashte greke qe une e admiroj sepse ka lene gjurme edhe te kultura jone dhe qe belgiumi e ka mohuar apo jo belgium? Hajt ju pershendes

__________________
Ndero Zotin, dashuro gruan, mbroje atdheun

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Qershor 2005 13:38
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

e drejt hektori persa i perket atij debatit ke kultura greke .
po dhe ktu ska gje se falen momente nxehtesie fundja fare shqiptar je dhe ti edhe pse shave greket ne menyr banale su bo gjo se nuk i shave perball komunitetit nderkombetar po ne forum :-))))))
pra plasja pa frik fare

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Qershor 2005 16:20
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 01:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > evropa

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.