Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Turqia :Rishikoni Rolin e SKENDERBEUT....
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

cfare horrash

Po si mund te nderrohet historia mer a kane mend keta apo jo?
Nuk mund te trishtohesh se historia e popullit turk para 500 vjetesh ka qene grabitqare.

NE maredhenit i kemi shume te mira edhe me fqinjet e tjere por larg duart nga historija.


Nuk mund te bejm mazllemin Kico apo tahirin murat. Historia ngelet histori


Eshte turp more, lane name fare me keto budallalliqe.


tung!

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 11:15
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Re: cfare horrash

Citim:
Po citoj ato që tha oliinter
Po si mund te nderrohet historia mer a kane mend keta apo jo?
Nuk mund te trishtohesh se historia e popullit turk para 500 vjetesh ka qene grabitqare.

NE maredhenit i kemi shume te mira edhe me fqinjet e tjere por larg duart nga historija.


Nuk mund te bejm mazllemin Kico apo tahirin murat. Historia ngelet histori


Eshte turp more, lane name fare me keto budallalliqe.


tung!



Para peseqind vjetesh? Dmth gjate peseqind vjetesh, me duket se e kishe fjalen Oliienter.... lol...

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 11:19
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

prsh

une e kam oliinter dhe jo Oliienter..


e ashtu e kisha llafin une..... si thua ti.

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 11:22
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Re: prsh

Citim:
Po citoj ato që tha oliinter
une e kam oliinter dhe jo Oliienter..


e ashtu e kisha llafin une..... si thua ti.



lol........... te me falesh Oliinter, se vuaj pak nga insomnia, lol. Ora 6 e ca ketej nga anet tona, dhe akoma nuk kam fjetur.....

Moderatoret, me falni qe dola nga tema.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 11:25
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AIR-FORCE-ONE
deri ne vdekje politike

Regjistruar: 01/02/2004
Vendbanimi: U.S.WASHINGTON
Mesazhe: 663

ISRA... xhaxhi Enver te keqen e mendjes ...............

Persa i perke betejes se Hungarise e drejtuar nga JANOSH HUNJADHI i cili ne ate kohe drejtonte Hungarine kunder Turqve ,i cili sot e ksaj dite eshte hero kombetar ne Hungari ,ku cdo dite diele kur bien kembanat ne Hungari ndalohet cdo gje ,sdu te zgjatem Skenderbeu ate her ishte nje komandant i zoti dhe kishte sherbyar Turqise neper luftra ,por shoket dhe patriotet shqiptare ishin kudo gjaku po vlonte Turku po na vriste ,nenat qanin gjithmon i kishin ardhur njerez Skenderbeut dhe i flisin tu kthente ne SHqiperi,persa i perket asaj beteje Skenderi i dergon lajmetarin e vet dhe i thot qe un do terhiqem dhe Hunjadi e pranoi kete ,biles me vone ka pranaur dhe bashkimine e SHqiperise me Hungarine dhe Polonin do u quante bashkim Kristian qe do ta hidhnin Turqine andej nga Azia e vogel andej nga kishte ardhur........

Shikoi na i her filmat ose lexo na i gjo ose me mire kur te kalosh ne Budapest mso dicka .............

Pastaj duhet te dish dicka Turkun nuk e don njeri nga vendet myslimane ne bote ,duhet te dish qe bota ARABE nuk e ka hale ne syyyyy
Te drejtat e njeriut qe shtypen ne Turqi ,minoranca Kurde ,genocidi Armen,ju do thoni po mir kshu do ecim ne 2005 ,ok po Turqia te filloje dhe te kerkoje nje her te falur pastaj ja rishikojme dhe pozicionin e saj per kerkesat e saja ne Evrope ,mos harroni se dha PAPA ka kerkuar falje okkkkk mia culpa e ka then per Cifutet............

500 vjet taksa ,500 vjet te ndrroi fene , ne nje pjese te filmit SKENDERBEU thuet ......"ca vend shejtanesh ku dhe grate nuk dine me Qajt " ne harruam ne jemi popull qe harruam atoi qe na beri E.H. ,harruam 97 ,mos te harrojme ca na ka bere Turqia............

__________________
"Njė burrė mund t?i japė dinjitet rangut tė tij, por asnjė
rang s?mund t?ia shtojė dinjitetin njė burri ? "

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 12:23
AIR-FORCE-ONE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AIR-FORCE-ONE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR-FORCE-ONE (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AIR-FORCE-ONE't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR-FORCE-ONE Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

E kuptoj qe e keni marre me vrull kete teme, por une dhashe mendimin tim dhe i bera nje replike modeste Treshit, me fal Tresh po skam pas per qellim ofendimin, shakaja eshte rezultat i ndonje gjeje qe me ka bere te qesh dhe e kam reflektuar me shkronja instiktivisht..
Air-force one-
Une skma mbaruar per histori, dhe e dyta, mbaj mend aq sa kam mesuar nga gjimnazi...sa per dijeni, e kam pas 10.

perderisa e hape kete teme shkrova dhe une mendimin tim, apo duhet te marrim leje se per cfare te shkruajme..??

Nyc-girl -

dite te mbare........

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 14:30
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AIR-FORCE-ONE
deri ne vdekje politike

Regjistruar: 01/02/2004
Vendbanimi: U.S.WASHINGTON
Mesazhe: 663

ISRA Un respektoj opinonin tend por nuk mund ta ndaje nje gje te tille ,dhe asnji njeri nuk mund te ndaloje opinionin tende ,edhe un thjesh fola ate qe di .....Te fusesh Turqine ne Europe eshte sikur ke futur kaline Trojes .....

Se kush ishte Skenderbeu Europa e kuptoi me vone ,fatkeqsisht mbas vdekjes se tij.Dhe se si e cmoji Europa ATE flasin mbi 2000 vepra qe flasin per te ,monumentet e shumta kudo ne Europe biles deri ne Filipine ka histori per Skenderbeun ...Piazza Albania Rome ku ndodhet monumenti Skenderbeut..

Mbas vdekjes se Skenderbeut Turqit arriten ne portat e Vienes ,po nejse se sjam ketu te shkruaj historin ,ose me mire se kam pasur 10 gjimnazin ,por ama historine e Skenderbeut e kam ne gjake dhe ne kuRRRRee nuk do e ulim koken pa thane se jemi sternipat e SKENDERBEUT dhe per kete duhet te jemi krenar ....

Persa i perket filmit ALEKSANDER persa i perket cdo filmi qe flet per historine e popujve nuk shofe oren kurrrrrrrr U.S. do ta realizoj nje gje te tille

__________________
"Njė burrė mund t?i japė dinjitet rangut tė tij, por asnjė
rang s?mund t?ia shtojė dinjitetin njė burri ? "

Modifikuar nga AIR-FORCE-ONE datė 23/02/2005 ora 15:09

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 14:36
AIR-FORCE-ONE nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AIR-FORCE-ONE Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR-FORCE-ONE (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė AIR-FORCE-ONE't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR-FORCE-ONE Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AIR-FORCE-ONE nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha tresh
[b}
Perhapja e islamit ne shqiperi u be ne menyre te dhunshme.Me thuaj se si eshte e munur qe nje popull qe perkrahte fene e krishtere per me shume 1400 vjet krejte papritmas perballe nje pushtimi mizor dhe eleminues i pranon me kenaqesi edhe fene.


-------------------------------------------------------------------------------------------

I dashur TRESH une e di mire qe ju keni nje informim te bollshem ne histori,por ajo qe me ben pershtypje eshte se, beni thirrje per shikimin e historise ne prizmin shqiptarik dhe aspak asnjanjes,dhe nga ana tjeter ju vete (ndoshta pa dashje) nuk beni pjese ne fushen e asnjanjesise kur diskutoni.
Keni thene : Perhapja e islamit ne Shqiperi u be ne menyre te dhunshme.
Cfar fakti ka per kete gje??????? Ju vete ku bazoheni , qe keni thene kete thenie? Me pelqen qe ju interesoheni per historine ( edhe une po ashtu) por, thenia juaj e me siperme me detyron te mendoj qe keni pak fanatizem.
Pse e them kete ?
Une ju keshilloj te lexoni dy autore shqiptare qe jane marre goxha me historine. Njeri eshte Sabri Godo, qe ka shkruar librin " Skenderbeu"
Tjetri eshte Kristo Frasheri, qe edhe ky ka shkruar librin "Skenderbeu"
Libri i Kristo Frasherit, ka dale ne dy vjetet e fundit, Tresh.
Mendoj se Kristo Frasheri, i cili nuk eshte shkrimtar por, vetem historian, eshte me kompetent se ju dhe se une i dashur Tresh. Ne ate liber nuk permendet fare qe : perhapja e islamit u be ne menyre te dhunshme !Mos harro se Kristo Frasheri ka bere kerkime per ate liber, me shume se 20 vjet.Vete autori thote se, muslimane kishte edhe ne kohen e heroit te cilet u bashkuan me Skenderbeun kundra Turqise,por jo qe te nderronin fene e tyre.
I dashur Tresh ! Kam kete pyetje per ju.
Pse pra Turqia na paska perdorur dhune per perhapjen e fese vetem ne Shqiperi dhe neper vendet e tjera nuk e paska ushtruar kete dhune??????????
Ne ate kohe.... kush do ta pengonte Turqine ta bente kete gje?Valle OKB -ja?Apo BE ?
Si mund te gjykohet qe Turqia paska bere spastrim etnik?
Kjo thenie ku bazohet?????
Ne qoftese flasim per histori, atehere eja te flasim, por, ne qoftese flasim per kompozime te historise atehere po te them se ne nuk kemi gjak grek qe cdo cast genjejne per historine, sepse duke njohur mire natyren e grekeve, kete gje e shikoj edhe tek NYCgirl qe i ben veshet jo 4 por 400 kur vjen fjala per te nderhyre ne favor te grekeve qofte edhe ne menyre indirekte.

---------------------------------------------------------------------------------------------
Citim:
po ciotj ato qe tha Tresh[B]

Mbas me shume se 4 shekujsh pushtimi dhe me rastin e 28 nentorit 1912 mjafton te besh nje krahasim mes Europes dhe Shqiperise dhe te shohesh se cfare te mirash na pruni Turqia.


---------------------------------------------------------------------------------------------

I dashur Tresh. Ne kete paragrafin tuaj, une perseri ju shikoj gabim.
Ato 4 shekuj apo 5, qe ju po kritikoni ketu, vertet quhen shekuj pushtimi, por, perseri kam nje pyetje per ju.
Cilet kane qene miqte e Shqiperise ne keto shekuj?
Po e jap une pergjigjen Tresh.
Pergjigjia eshte : ASKUSH !
Une te siguroj i dashur TRESH, se po te mos ishte Turqia ne ate shekuj, ne te dy nuk do te flisnim shqip sot por greqisht apo serbisht.Ky forum nuk do te egzistonte.
Kete gje Turqia nuk e beri me paramendim,por duke qene nen pushtimin e saj as greket e as serbet e sllavet me rradhe , ajo nuk i lejoi te vinin dore mbi Shqiperine.
Ne 1912, sapo iku turku me nje here greket futen hundet qe te zhduknin gjuhen shqipe, duke vrare njerzit e ditur etj.etj e duke hapur shkolla greke etj, strategji e cila vazhdon edhe sot. (P.s: shiko NYCgirl)
Kurse per krahasimin me Europen ne ato vite, them se diferenca nuk ka qene e madhe,sepse Europa nuk gezonte shkencen e shkelqyer ne ato vite,(digjte shkencetaret ne turren e druve) por, natyrisht duke qene shtete te medha edhe sikur ne te ishim 500 vjet pa pushtim, perseri Europa me perpara do te ishte, duhet ta pranojme kete gje.Per cfare eshte degjuar Portugalia ne ato vite (vec lundrimit) qe eshte nje shtet disa here me i madh se ne?Po Danimarka ?
Pra e shkrova kete mesazh qe duhet te jemi te ftohte ne gjykime.Sidoqofte mire e bejme qe diskutojme.
Kete teme ne lidhje me kryeministrin turk, i them Air_force qe ta sqaroje kerkesen e kryeministrit,sepse ne nuk po dime se ku duhet ta drejtojme egzakt gjykimin tone.Kryeminstri nuk ka mohuar Skenderbeun.Ai nuk ka thene se Skenderbeu qenka grek, ashtu sic ia do zemra NYCgirl.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 18:09
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Po he mo konto, se me thave syte, se mezi prisja cfare do me thoshe kesaj rradhe.......... lol........

Konto, nuk ka mbetur kombesia ime te caktohet nga ty, apo isra e te tjere ....... Por po e pate me kollaj ti te me referohesh ne menyre te tille, as nuk e kam problem fare, greke jam pastaj ........ lol..... Po me perpara behem greke, sesa turk/arab/ etj, si ca ketu, qe mos tu ze emrat ne goje se e dine vete.

Tani, ti si shqiptar i mire qe je, shko kerko ne internet per artikullin te Koha Jone, mos prit te ta bejne punen e patriotizmit te tjeret.

Sa per Europen, Rilindja e saj filloi atehere kur u pushtuam ne nga Turqit, dhe ishte nje proces shekullor, vertete, po ne Shqiperi, nga fundi i shek. te 19 filluam shpejt e shpejt, ate proces, dhe as sot nuk ka perfunduar. Mos i qaj hallin Portugalise, apo vendeve te tjera te vogla ne Europe, se e kane petken mbi sy, dhe jane ne BE.

Sa per shqipen, konto, perandoria bizantine ishte ne Ballkan per njemije vjet, dhe shqiptaret nuk e harruan shqipen, e mbajten ne krahe e ne zemer qe nga Pellazget (nuk na u dha rasti ta shkruanim .....lol.) Keshtu qe nuk ua di per nder Turqeve, po Pellazgeve, Ilireve, Arberve (ne vecanti Gjergj Kastriotit) dhe shqiptareve te tjere, qe ndoshta nuk u dogjen ne turren e druve, po edhe pas 500 vjetesh, atyre te verteteve nuk ua dogji dot shpirtin Turku, dhe e mbajten gjalle ate gjuhe.

Miqesisht, nga nje mbese e Gjergj Kastriotit.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 18:27
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

P.S:

Pas pushtimeve romake, dyndje sllave, dhe 1000 vjet te perandorise bizantine, Gjon Buzuku, shkroi ne SHQIP "Ne emer te Atit, te Birit, dhe te Shpirtit te Shenjte!"

I shkroi, po kujt ia shkroi i shkreti.......

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2005 18:39
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Turqia :Rishikoni Rolin e SKENDERBEUT....

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.