Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Sa ju a ka ndryshuar mentalitetin emigracioni?
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ruby_DR
Special

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: aty ku nuk ta pret mendja
Mesazhe: 2080

uneeeeeeeeeeeee

po ju them qe jam rritur ne emigracion se kur kam ardh kam qen vetem 13 vjec dhe ateher nuk e kuptoja por tani them se esht teper e qart................emigracioni me ka dhen shum nje kultur nje shkoll ku un sot kam nje profesjon dhe kudo qe shkoj mund te caj ne jet pa pik problemi .......

mund te them se po te isha ne shqiperi keto gjera nuk do i kisha arrit
flas per veten......

dhe nje gje tjeter qe gjezdis neper bot pa i gjemu ambasadave e burrogracive

__________________
<<<<<<<< VENTO DI PASSIONE MAI DOMATA>>>>>>>>>>>

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 02:46
Ruby_DR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ruby_DR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ruby_DR (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ruby_DR't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ruby_DR Shto Ruby_DR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ruby_DR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amici di Nessuno
Kompetent

Regjistruar: 12/01/2004
Vendbanimi: Afganistan
Mesazhe: 1613

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Kurse une kam ndryshuar qysh ne ditet e para qe shkela jashte. Erdha i predispozuar per te ndryshuar dhe per te kuptuar kulturen e huaj. Ndryshimet i kuptova muajt e pare, kur muhabeti me ecte me shume me shoke shqiptare qe rrine ne vend te huaj sesa me shoke te vjeter qe kishin mbetur ne Shqiperi.

Ndryshimi kryesor mendoj se eshte respekti per tjetrin. Kete e kam mesuar padyshim nga kultura perendimore. Nga kjo rrjedh cdo gje pastaj: liria jote, liria qe i jep tjetrit, qetesia shpirtore, qetesia akustike e pallatit, miqesia qe mund te lidhesh me persona te ndryshem nga vetja etj. Ne Shqiperi isha natyrisht pjese e shoqerive klanore, ku perqeshet cdo ndryshim. Megjithate kjo ka qene efekt edhe i moshes adoleshenciale.

Thashethemet si beja as ne Shqiperi dhe as jashte. Nje gje ama me ka mbetur si damke shqiptare nga ato te keqijat. Kurioziteti qe kam per njerezit dhe boten qe me rrethon. Kjo me ben te rrotulloj syte dhe te vezhgoj njerezit ne bare, kafene dhe lokale. Adhuroj te kap detajet, te vjedh momente nga nje jete ndryshe nga e imja. Do thoni ju pse eshte e keqe kjo. Shume e thjeshte. Kjo behet kur jeton ne vende nordike ku njerezit nuk jane te gjithe kurioze dhe nuk kontrollojne ambjentin qe i vezhgon. Ne Shqiperi jane te gjithe kurioze dhe rrotullojne kokat si radar. Dhe keshtu eshte shume me e veshtire te kapesh momente te pafajshme. Te gjithe kontrollojne ambjentin sikur te jene ne lufte. Ndoshta te gjithe jane kurioze si puna ime. Apo ndoshta duan te ruhen nga ambjenti mbytes i thashethemeve dhe nuk japin asnjehere informacion mbi veten pa marre informacion edhe per tjetrin.

Ahh, edhe dicka tjeter ka ndryshuar. Kur isha ne Shqiperi me dukej vetja ne nje grope te harruar ku institucionet nderkombetare benin teater sa per te kaluar rradhen. Jashte kam kuptuar se Shqiperia eshte nje vend si gjithe te tjeret, qe trajtohet nga bota vetem per aq sa eshte (pra nje vend cfaredo). Lexoj ndonjehere patriotizmin e shqiptareve dhe kjo stonon per veshin tim, keshtu qe perpiqem te lexoj materiale te huaja, te cilat kane fakte te paperlyera me sentimente aberrante klano-kombetare.

Pastaj ka dhe gjera te tjera qe kane ndryshuar tek une, por kane te bejne me moshen. Perendimi vetem sa i ka krijuar kushtet te piqen ne nje fare menyre.



Po pertoja me shkrujt po ja qe i paske shkrujt ti. Rrofsh e lal.

__________________
LA MIA JUVENTUS E' MORTA IL 14 MAGGIO 2006
MA IL MIO SANGUE SARA' SEMPRE BIANCONERO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 04:18
Amici di Nessuno nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amici di Nessuno Vizito faqen personale tė Amici di Nessuno't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amici di Nessuno Shto Amici di Nessuno nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amici di Nessuno nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Wink

Si nuk tha njeri nga ju te kunderten!

Ja pra te mirat e Mergimit o Bashkekombas!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 05:12
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amici di Nessuno
Kompetent

Regjistruar: 12/01/2004
Vendbanimi: Afganistan
Mesazhe: 1613

Psh. ca te kunderte do ti te themi ne?

__________________
LA MIA JUVENTUS E' MORTA IL 14 MAGGIO 2006
MA IL MIO SANGUE SARA' SEMPRE BIANCONERO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 05:17
Amici di Nessuno nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amici di Nessuno Vizito faqen personale tė Amici di Nessuno't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amici di Nessuno Shto Amici di Nessuno nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amici di Nessuno nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Niqua
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/09/2003
Vendbanimi: Fajtori chat
Mesazhe: 6938

Nga tja nisi o zot, kam ndryshu aq shum saqe prinderit ankohen,,, thojne boooo na u bene femija amerikan,,,,Kurese prinderit o zot me vite se kan ndryshu ate mantalitet,,,,,,, njeher ne shkolle te mesme mu vu mama mbrapa mem pa se ca po baj, une sigurisht Whats up njanit Whats up tjeterit, zezak, spanjoll ,kinez cdo lloj rracash,,,,,, vi ne shtepi mama edhe baba direkt hajde ktu ti amerikanja e jone qe kemi vu jeten ne rrezik me te sjell ty ktu,,, he i thash ca ka ndoll?? po ti tuj fole me zezak e spanjoll ne shkolle ske turp,,,,, mu cunen nervat mire qe nuk ju thirra policin haha j/k edhe ju thash degjoni pak ju doni Dollarin edhe Kanunin e Lekes mu ne mes te New Yorkut,, te dyja nuk ecin prandaj me lini rehat se jetoj ne shtet ku ka lloj lloj rracash edhe ju flas te gjithve e pikeeee,,,jeta jone eshte ndryshe nga ajo qe kan bere ato ne mes popullit thashathem, mu sme interresojne fare fare fare thashathemet,,,,,, sa per jeten time ne shqiperi me vertet sdi ca te them sepse moshen adolishente e kalova ne usa ,, nje gja para se me shku ne shqiperi me jep mama leksjone si me u sjell sepse do me gjykojne njerzit keq me ate mantalitetin e tyre te cpifur, por mu sme plas hic jam kjo qe jam pune e madhe nese me flet ndonje djale i them flm pse ta shaj qyqja... me i than nje femres ne shqiperi je e bukur te shan me tan robt e shpis.. jam cudite per zoten...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 05:18
Niqua nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Niqua Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Niqua (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Niqua Shto Niqua nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Niqua nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ANTIPATREA
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/05/2005
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 72

Re: Eh per se mbari dhe se prapthi!

[QUOTE]Po citoj ato që tha Sykaltra_Gangos

Me duhet te mendohem gjate qe ti bie shkurt!

ha ha ha.eshte shume e vertete.

__________________
per t shkuarat mos qaj me lot,per t ardhmen mos u lodh kot,sa je n livadh kullot,nga drapri i vdekjes nuk shpeton dot.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 10:02
ANTIPATREA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ANTIPATREA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ANTIPATREA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ANTIPATREA Shto ANTIPATREA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ANTIPATREA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
flori_dr
cun durrsi

Regjistruar: 13/07/2004
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 99

une nuk kam ndryshuar shume per fat te mire jam i njejti person nga mentaliteti edhe jam me te vertet i lumtur qe jam shqiptar edukaten nuk ma ka dhene perendimi po familja per nje gje e vleresoj perendimin vetem per shkollim

__________________
shit happens.......live your life cause u got nothing else

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 23:01
flori_dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė flori_dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me flori_dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: flori_dr Shto flori_dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto flori_dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Syri_Magjik
VIP Baby

Regjistruar: 26/04/2005
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 528

Pa diskutim Flori_Dr

Shkolla ketu esht very easyyyyyyy and u get smart really fast lol, i'm one of them

__________________
PrOuD 2B ShQiptAre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 23:20
Syri_Magjik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Syri_Magjik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Syri_Magjik (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Syri_Magjik't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Syri_Magjik Shto Syri_Magjik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Syri_Magjik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
flori_dr
cun durrsi

Regjistruar: 13/07/2004
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 99

Smile

ahahhaahha syri me behet qejfi qe je bo kaq shume smart ne shkolle po duhet ajo dreq diplome qe te kesh nje pune te mire

__________________
shit happens.......live your life cause u got nothing else

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2005 23:36
flori_dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė flori_dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me flori_dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: flori_dr Shto flori_dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto flori_dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
LiquoR
Anetar i ri

Regjistruar: 28/06/2005
Vendbanimi: Durres
Mesazhe: 9

Cool

Emigracioni...

Emigracioni me ka ndryshuar shume pasi une kam jetuar jashte qe i vogel dhe jam mesuar vetem me tarditat e tyre, dhe kur jam kthyer ne shqiperi ne nje moshe te madhe (19) e kam kuptuar qe ketu jemi shume mbrapa, them se emigracioni me ka ndihmuar shume dhe mentaliteti im eshte ndryshe nga moshataret e mi ketu, them se jemi akoma mbrapa, si ne shoqeri dhe ne mentalitet...emigracioni na ka bere mire per nder.....ciao

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Korrik 2005 09:09
LiquoR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė LiquoR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me LiquoR (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė LiquoR't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: LiquoR Shto LiquoR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto LiquoR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > Sa ju a ka ndryshuar mentalitetin emigracioni?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.