Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > A jeni te gatshem te dhuroni gjak dhe pse? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
A jeni te gatshem te dhuroni gjak?
PO, ne menyre vullnetare
JO, nuk ia vlen..
PO, nese behet fjale per leke..
JO, kam frike nga infektimi i shiringave..
Se di.....!
Po, nese varet nga une jeta e dikujt...
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

A jeni te gatshem te dhuroni gjak dhe pse?

Shoqeria shqiptare ka hedhur dhe po hedh hapa te veshtira si ne sferen politike, shoqerore, ekonomike. Fatkeqesisht numri i te papuneve eshte shtuar, semundjet infektive po mbushin spitalet me femije e me te rritur.
Spitalet kane nevoje per gjak, shume njerez te semure kane nevoje per gjak. Shume nena per te sjelle ne jete nje femije humbin gjak, dhe shume prej tyre varet nga ne se a do dhurojme.

Te shumte jane dhe ata qe dhurojne gjak per te fituar leke...per te ushqyer femijet...
Para ca kohesh ca forca italiane ne Durres i dhuruan gjak ne nene qe po vdiste pasi lindi, grupi i gjakut te saj ishte i rralle. Ata e ndihmuan...

Po ne valle do e benim sikur te kishim nje grup gjaku te rralle, dhe jeta e dikujt te varej nga ne?
Shume prej nesh ka frike se mos infektohet nga sida, pakujdesia e infermierit te kushton jeten nese shiringat sjane sterile, semundja e shekullit mund te te preke dhe ty...

Nga cfare kemi frike, frike psikologjike apo dileme shpirterore, absurde, patetike, a cfare tjeter?
Ju si mendoni?

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2005 09:46
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Nese do pyesja veten se a do mundesha te dhuroj gjak, ne fillim do hezitoja....!
Them se sjam e shendetshme mjaftueshem sa te dhuroj gjak ne menyre vullnetare...Te une ekzisotn dhe frika e shiringave, mund te jene jo steril, nje gabim i vogel i injektueses dhe sida troket ne trup me gojen e vdekjes se pashmangshme....

Megjithate nese do varej nga une jeta e dikujt, me siguri qe do sakrifikoja...

Te dashur anetare, po mendimi juaj cili eshte!
Ju ftoj te bisedojme per kete teme!

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Korrik 2005 12:30
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

sigurisht qe po.

Dhurim i gjakut eshte gjeja me e paket qe mund te bejm per ti shpetuar jeten dikujt tjetri.
Dikur ne nje gazet lexova qe shqiperia eshte vendi me perqindjen me te vogel qe dhurojn gjak.Do ta quaja shum gabim dhe kjo eshte ajo ndjenja humanitare qe me duket tek ne eshte zbehur.

Mendo pak dikush vdes sepse mungon gjak neper spitale ,mendo pak se neser mund te bie rradha ty ,vellait,motres,femijeve dhe te vdesi per munges gjaku.

Gjaku i humbur ne trup fitohet perseri nga trupi dhe dhenia e gjakut nuk ka asgje te keqe me shendetin por ben dhe mir sepse ne te njejten koh fiton gjak te ri .

Tema eshte shum shum me vler dhe do te thoja qe te gjith ta shohim seriozisht sepse besoj se eshte nji problem jo pak i vogel per spitalet dhe te semuret qe jan ne shqipri.

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2005 08:45
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

mua s'me ben pershtypje shpuarja e gjilperes (deri para pak kohesh e kisha gati fobi, po pasi mu desh te beja disa gjilpera e kuptova qe ka dhimbje ku e ku me te medhaja), e aq me teper humbja e gjakut. Une ja kam friken infeksioneve. Spitalet ne Shqiperi me duken fole infeksioni (dhe nuk jam aq larg se vertetes, se kam pas ca kontakte me mjeke shqiptare qe benin ca trajnime ketu ku jam, si zgurdulloheshin kur shihnin mjetet moderne te sterilizimit e te mbajtjes se pastertise). Mbaj mend kur vajta bera njehere nje eko ne spital ne Shqiperi... me kapi nje panik i papare nga pislleku, kur erdha ne shtepi me vinte ti digja ato rroba qe kisha veshur aty (e di qe e teproj, por jo dhe aq...)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2005 10:32
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Syri_Magjik
VIP Baby

Regjistruar: 26/04/2005
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 528

Sbehet fjale fare!!!

Sigurisht qe do jap gjake ne menyre vullnetare, dhe nese jeta e dikujt varet nga une!!!!

Urime per temen!!! ISRA

__________________
PrOuD 2B ShQiptAre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2005 16:28
Syri_Magjik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Syri_Magjik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Syri_Magjik (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Syri_Magjik't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Syri_Magjik Shto Syri_Magjik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Syri_Magjik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

AVIS - Dhuroni gjak

Ketu ku jetoj une behen shume dhurime gjaku, nga shume njerez, dhe une nje dite thashe po shkoj dhe une mbase mund te jem e duhur per te ndihmuar dike......Dhe kur me ben analizat, me thane qe nuk mund te dhuroja gjak per shkak te presionit te ulet....
Ne ate cast u zemerova, dhe mendova qe dikush mund ta bej edhe mua kete xhest....
Teme interesante....

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2005 16:29
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Syri_Magjik
VIP Baby

Regjistruar: 26/04/2005
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 528

Re: AVIS - Dhuroni gjak

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_dr
Ketu ku jetoj une behen shume dhurime gjaku, nga shume njerez, dhe une nje dite thashe po shkoj dhe une mbase mund te jem e duhur per te ndihmuar dike......Dhe kur me ben analizat, me thane qe nuk mund te dhuroja gjak per shkak te presionit te ulet....
Ne ate cast u zemerova, dhe mendova qe dikush mund ta bej edhe mua kete xhest....
Teme interesante....



Jap une per ty Lela_DR Mos ki merak fare!!! Sigurisht po te ishim afer!

__________________
PrOuD 2B ShQiptAre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2005 16:36
Syri_Magjik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Syri_Magjik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Syri_Magjik (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Syri_Magjik't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Syri_Magjik Shto Syri_Magjik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Syri_Magjik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Smile

Mua me eshte bere gjaku uje, hahaahahahahahahaha!

Kam grup gjaku A+.

Deri tani s`kam dhuruar gjak.
Do e beja vetem per te shpetuar jete!

Mire u shkruafshim YJE!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2005 17:01
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Syri_magjik

Ska rendesi ku ndodhesh....mjafton te japesh, sepse dikush mund te kete nevoje.....

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2005 17:05
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ajrori
Profesion i lire

Regjistruar: 31/08/2004
Vendbanimi: TIRANE
Mesazhe: 180

Re

Parimisht jam dokort te dhuroj gjak, por kam frike agit prandaj se bej dot nje gje te tille.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2005 00:28
Ajrori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ajrori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ajrori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ajrori Shto Ajrori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ajrori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Probleme Sociale > A jeni te gatshem te dhuroni gjak dhe pse?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.