Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte e vertete?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Cila fe eshte e vertete?

Pse te mos e prekim pak kete teme? Nuk e kam fjalen per ateistet, por per fetaret.

Me lindin disa pyetje:
Po e nis me nje pyetje te thjeshte
Pse dikush qe ka lindur i krishtere ortodoks ose katolik, e cila ka qene feja e tradites se familjes se tij prej shume vitesh duhet te kthehet ne te krishtere evangjelist?

Pse dikush qe ka lindur mysliman te kthehet ne te krishtere cfaredosoj. Pu sa fe te krishtera qe ka.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2014 00:07
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 863

Mendoj se per kete pyetje duhet te japi pergjigje Zoti ne qiell, sepse nga njerzit kemi deri tani pergjigje te ndryshme.
Lere, po une kisha nje pyetje tjeter: a ka nevoje besimi ne Zot/Perendi per nje fe te caktuar?

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2014 16:44
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Feja myslimane kam arritur ne konkluzionin qe eshte feja me e vertete. Dmth me a thjeshtezuar dhe me rrealiste, gjithashtu me e paster dhe e pasur spiritualisht.
Te gjitha deget e krishterzmit jane te ngaterruara dhe vet bibla dhe interpretimi saj gabimisht nga shume njerz te ndryshem kane krijuar probleme dhe confusion tek masa.

Nuk ka zot pervec zotit, kjo thenie eshte me bindese se dogma christiane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2014 08:35
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BRUNI11
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 16/04/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 91

pse nje qe lind katolik te kthehet ne myslyman č anasjelltas?

u drejtohesh fetareve č jo ateistave? sipas teje nje qe ben dicka te till mund te quhet fetar? te kalosh nga nje fe ne tjeter!?? personalisht nuk č quaj veten as besimtar č as ateist... kjo puna č feve shelgo esht si ajo shprehja "sa me shum njoh njerzit aq me shum dua kafshet" nuk esht se njoh mir kte fe, apo ate tjetren. po nuk besoj te ket fe qe nuk bie ne kontradikt me rregullat apo idealet č saj... me pak fjal jan me besimtar "ateistet" se besimtaret.

kurti ka perfunduar ne konkluzion qe feja me č mir paster etj. etj. esht feja X mah!! nga nje an jam edhe dakort te themi 10% nje gje urrej te feja myslymane. se esht shum (invadente) per mendimin tim! nuk č di a esht termini i duhur? č kerkoj ndjes se nuk me vjen ne shqip. pse un duhet te te mbush mendjen ty ke rrug duhet te ndjekesh!?? pse un duhet te mos č vras mendjen č mos te kem rrespekt per tjetrin!? pse hoxha duhet te me caj trapin kur vjen ora č faljes?? do thoni ju ka edhe kisha kembanat. č vertet edhe ato ta cajn trapin po ama me hoxhen nuk krahasohen.

ja kshu kjo puna č feve "sa me shum ti germosh aq me shum ju vjen era ..."

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2014 13:32
BRUNI11 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BRUNI11 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BRUNI11 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BRUNI11 Shto BRUNI11 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BRUNI11 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Une kam vene re se gjithkush mbron fene e tij edhe pse mund te jete ateist, por i perket nje grupi qe ndjek nje fe te caktuar.

Pamvaresisht se feja myslimane per kurtin eshte me e mira, po ashtu per cifutet eshte ajo e tyrja dhe per kristianet po ashtu. Te tre keto fe kane te njejtin zot, vetem se e therrasin me emra te ndryshem dhe i luten ne menyra te ndryshme.

Po nese dikush mbron budizmin, ose keto fete e reja, si mund t'i pergjigjem une?

Nga ta di une i shkreti nga anon e verteta?
Pastaj pse duhet te behem budist ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2014 23:52
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Une kam vene re se gjithkush mbron fene e tij edhe pse mund te jete ateist, por i perket nje grupi qe ndjek nje fe te caktuar.

Pamvaresisht se feja myslimane per kurtin eshte me e mira, po ashtu per cifutet eshte ajo e tyrja dhe per kristianet po ashtu. Te tre keto fe kane te njejtin zot, vetem se e therrasin me emra te ndryshem dhe i luten ne menyra te ndryshme.

Po nese dikush mbron budizmin, ose keto fete e reja, si mund t'i pergjigjem une?

Nga ta di une i shkreti nga anon e verteta?
Pastaj pse duhet te behem budist ?


Po, ka nje far te vertete ktu. Por feja myslimane eshte pak a shume fjala porosia e fundit e Zotit. Pak a shume si IPhone 3-4-5. Pra eshte IPhone 5, me in thjeshtezuar por qe lidhja eshte me direkte tek I Mahdi Zot, lol

Pra ka minare te gjata, dhe kendojn/luten atij me shume.

Tani ne po diskutojm se fetar i dedikuar sbesoj se mund te behem kurre.

Budizmi nuk ia vlen. Chifutet nuk ja vlejn se e shikojn veten me lart dhe superiora nga ne.
Kane ngelur dy fe kryesore, krishteriszmi dhe Islami.

Kur une them se krishterzmi i ka komplikuar gjerat kjo eshte e vertet.
Te na shpjegoje lorie njecik; Si krishti eshte djali i zotit edhe zoti vete and the wholly spirit?

Tani i bie, (dhe na fal o zot) qe Mary, nena qe lindi krishtin takon qe zoti e beri me barre, pra beri me barre nenen dhe bijen e tij njekohesisht.
Kto jane shume gjera te komplikuara per mua.

Myslimanizmi nuk hedh poshte se krishti ishte profet dhe Thot se ska zot pervec zotit.
Pra kjo me duket dicka me e kthjellet e llogjikshme.
Noshta noshta edhe krishti nuk ka dashur te interpretohej sic e interpretojn krishteret si puna e lorie-it. Sepse askund nuk eshte e qart qe krishti ka deklaruar "une jam zoti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2014 12:07
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 863

Kurt, po te flas un me fjalet e fetarve, do thoja (sipas myslimanve), qe Zoti ben gjithshka, pra (sipas kristianve) ai i esht shfaqur njeriut nepermjet Jezuit, i cili ngelet njekohesisht biri i Zotit dhe perfaqsim i Tij; ky Jezu lindi nga nje lindje natyrale, nga Maria, e cila ishte nje grua si te gjitha grate e tjera, dhe e cila, per te lindur Jezuin ngeli me barre me frymen e shenjte te Zotit. Ky eshte shpjegim fetar, ndac ta besoj njeriu ndac mos ta besoj. Ne librat e shkolles tone shpjegohej kjo gjuhe simbolike, ku Jezui nuk ka ekzistuar fare por eshte nje prezantues i fese se veriorve ne Filistine, feja e te cilve e ka prejardhjen nga feja egjyptase, me Perendi (femer pra, sic eshte simboli i kesaj Perendie, Maria). Feja e re e krishterimit, e bazuar ne ate judease me Zot gati abstrakt, beri bashkimin e dy feve kundershtare te kohes. Keshtu, ndac beso variantin fetar, ndac beso variantin laik.
Pra, shprehjet e tua, "e la me barre" nuk duhen simplicuar ne keto raste, sepse vete feja jote, myslimane e perserit shpesh, qe Zoti ben gjithshka. E la me barre shkon per njeriun.
Persa i perket asaj, qe feja myslimane eshte me e thjeshte, po, ajo eshte me e thjeshte se nje teori femijesh.
Qw feja myslimane eshte mw afer Zotit, sepse eshte fjala e fundit, si puna e celularit, do thoja se ky i fundit persoset pafundesisht nga njeriu; ndersa fjala e Zotit e ka lene njeriun pa levizur, pikerisht me ato rregulla te dhena Muhametit per mbajtjen dhe perdorimin e sherbetoreve, pra per ruajtjen e sistemit te skllaverise, si ne Bibel te vjeter. Eshte kjo fjale e Zotit?!? Apo e mendjes se njeriut?!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2014 18:12
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Mos e ke gje gabim ate per ruajtjen e sistemit te skllaverise nga Muhameti? Nga c`kam lexuar une, kur vajza e tij Fatime donte te merte nje sherbetore ai ishte ngritur dhe kishte vajtur ti fliste vete vajzes se tij. S`maj mend fjalet por pas kesaj bisede ajo kishte nderruar mendje dhe perfundimisht nuk kishte marre.

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2014 19:54
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 863

Eliz, cfar ke lexuar ti une nuk e di, sepse ti nuk thua cilin liber ke lexuar. Ndersa une kam lexuar dhe studjuar Kuranin, librin qe mbahet nga shume besimtare ne bote si fjale e Zotit, atij Zoti qe ka krijuar gjithe Universin, sic thone ata. Dhe ne kete liber, -qe per mua s'ka piken e dyshimit me te vogel se eshte nga mendja e njeriut- nuk kemi asnje keshille te Zotit (Allahut) per heqjen e skllaverise, pervec se ne ndonje vend keshilla se, NESE vet pronari e liron skllavin ose skllaven, eshte mire ti japi dicka nga pjesa e vet. Kjo skllaveri njerzish merret si dicka normale ne fjalen e Muhametit, si bie fjala tek Surja El Mu'minune (f.393, pika 6.) ku pronesia e robereshave eshte dicka normale, apo ca me tej (f.406, p.32+33, surja: En Nune) ku keshillohet ndihma qe duhet te jape pronari i roberve dhe robereshave te ndershme te martohen, si dhe (p.33) kur keta rober ju kerkojne juve ti lironi me ane kompesimi, t'ua beni kete te mundeshme me marrveshje. Dhe ka edhe pika te tjera me poshte per mosperdhunimin e robereshave. Apo me tej, ne suren El Ahzabe, aq te diskutuar midis vete teologve myslimane, ku Muhametit i lejohet nga Allahu (f.485, p.50) te bashkjetonte me shume gra, ato te kurores, me robereshat e luftes, pra ato qe me ndihmen e Allahut kishin hyre ne posedimin e tij, me bijat e axhes, bijat e hallave te tua, bijat e ... e keshtu me radhe pra. Ka shume e shume pika (ajete) ku permendet skllaveria, pasi ky ishte nje fenomen i zakonshem ne ate zone dhe ate kohe te Muhametit, por nuk kemi ne asnje pike te Kuranit ndonje keshille apo trajtim ligjor (urdheror) mbi problemin e vete skllaverise, per heqjen e ketij sistemi apo jo, ne nje kohe qe per ceshtje te tjera kemi mjaft udhezime nga ky Allah. Pra...
Keshtu Eliz, besoj te ndihmova ne padijen tende. Po ta lexosh vete Kuranin, (si dhe cdo liber qe pretendon se eshte i derguar apo frymezuar nga Zoti krijues i Universit), mund te mesosh vete me shume.
Njera ketu ne kete portal, ka dy vjet qe ka nisur ta lexoje Kuranin, biles premtoi se do te jepte edhe mendim per 'te, mirpo akoma nuk e ka mbaruar sic duket. Keshtu u ndodh miliona njerzve ne bote. Njoh dhe shume te tjere. E nisin ta lexojne dhe... merziten qysh tek faqet e para. Pse? As une s'e di!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2014 17:05
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Se pari ishte shume e qarte ne dy rreshta qe shkrova se fjalet jane te Profetit,qe do te thote se n.q.s. deshiron ti kerkosh mund ti kerkosh neper hadithet qe jane shkruar mbi jeten dhe veprimtarine e tij,pra s`eshte fjala e Zotit, s`behet fjale per Kuranin.

Se dyti,s`gjeta asgje nga surjat qe permende ne Kuran(kjo mbase se perkthimi ne gjuhe te ndryshme shkakton ndryshim faqesh)

Se treti, me duket se bie ne kundershtim vete me ato qe the. Kur thua: ''kur keta rober ju kerkojne juve ti lironi me ane kompesimi, t'ua beni kete te mundeshme me marrveshje'' ne nje kohe kur femijet qe lindeshin femra varroseshin,pasi ishin te pavlera,(imagjino roberit sa vlere kishin)kjo tregon qarte qe behet fjale per nje perpjekje goxha te madhe nderrimi sistemi.

Se katerti, nderhyrja ime ishtje per t`ju ndihmuar juve ne studimin e metejshem,pasi pashe interesim.

Se pesti, nuk pretendova kurre asgje, po me ngaterron me ndonje tjeter...madje jam dakort me ty kur thua se eshte veper e mendjes se njeriut.

Se gjashti dhe se fundmi ben mire te lesh paditurine time te jete shqetesimi im, dhe do te te sygjeroja te shikoje arrogancen tende.

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2014 23:49
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Cila fe eshte e vertete?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.