Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha Endri
Pak a shume jam dakort me ty qe e ndan vetem nje fije misteri. S'jam dakort qe the materializmi te con me afer zotit. Une mendoj qe teknologjia materialiste ka cuar ne nje humbje te kultures shpirterore. Sa me i zhytur ne te, aq me i humbur. S'po them te shkosh ne te kundert kur ti shesesh te gjitha, shpite, makinat, dy apo tre makina qe kane njerezit sot dhe te jetosh afer malit ne nje kasolle me natyren. Po flas per nje balancim te egos se perditshme me "misterin" ate qe eshte e pavullnetshme. Njerezit e pabalancuar shkaktojne problemet sot ne bote sic ata qe gjoja flasin ne emer te fe's por qe se kuptojne cdo te thot te kesh besim dhe ata qe behen me shkencetar se shkencetaret, me pap se papa me nje fjal. Fe'n une e gjej ne folklor, tregime, symbole. Dhe ato qe shkruhen ne librat e fetare une i marr thjesht si deshmi te prototipeve. Se une vet se di logjikisht nese historirat qe tregohen aty jane te verteta apo jo. As s'mund te flas nga eksperienca nese ato historira me te vertet kane ndodhur. Une vetem di qe po ka arsye per nje hipotez dhe nese ka kuptim atehere s'kam arsye pse ta mohoj. Ideja e zotit tim per kete arsye eshte shume ndryshe nga pershembull ideja e zotit qe mund te kete nje besimtar tjetert. Une e shikoj si koncept/prototip. Ato mund ta marrin drejtperdrejte te gjitha mesazhet. Biles, ka disa qe i japin dhe tipare njeriu.
Po flisja per skeptiket, qe kerkojne prova materiale mbi egzistencen e Zotit. Nqs keta te fundit jane njerez te denje te moralshem jane po aq prane Zotit sa nje besimtar.
Nese besimi ne Zot nuk do te ishte mister do ishim te gjithe besimtare.
Zoti gjendet tek shpirti yne. Ne vdesim me trup po shpirti a vdes valle.
Mos harrojme se fruti i molles bie nga pema kalbet dhe natyra gjen forcen te rinise nje jete te re nga ky frut. Kjo force, energji eshte misteri i jetes. Jo te gjitha mollet e kalbura per njemije e nje arsye mbijne (ringjallen).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shtator 2013 19:46
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14604

E ka pa njeri? E ka prek njeri?
I ka plotesu ndonjerit ndonje lutje?

Piktoro ckena

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shtator 2013 17:29
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Asgje te re Ad. Ne pergjithesi mire, Ti?
Ne lidhje me pyetjet, qe te kesh nje besim te forte duhet te besosh tek shpirti. Trupi vdes por shpirti, kjo energji qe e mban gjalle vdes valle? sipas ligjeve te fizikes (edhe Newton-it) energjia nuk vdes kurre por transformohet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shtator 2013 18:38
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14604

transformohet ne balte piktor,me pas ne uje pastaj avullojme e behemi re ne qiell...

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shtator 2013 21:18
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

un per vete shpresoj ,duhet te ket nje them qe na ndihmon
te pakten lutemi kur kemi nevoje ku te lutemi tjeter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2013 15:22
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3134

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
E ka pa njeri? E ka prek njeri?
I ka plotesu ndonjerit ndonje lutje?

Piktoro ckena
Ne fakt eshte veshtire te besoh kur nuk e sheh nje gje, kot nuk quhet besim= faith.

Por ka argumenta racionale qe te cojne afer. Gjithkush mund te gjej argumenta pro apo kunder besimit, ka hapesire per dyshim, kjo sepse po te mos kishte, po te ishte e provuar shkencerisht, njerezit do ishin si tip 'automatash' dhe nuk do quhej me besim.


Per plotesimin e lutjeve, personalisht po, me jane plotesuar shume lutje, por duhet patur dicka parasysh, duhet besuar qe ai ti ploteson lutjet perpara se te te plotesohen.

Ne disa pasazhe Biblike, Jezusi ben nje sere mbrekullish ne vende te ndryshme ( sherimin e te verberit, ate leproz etj) ndersa ne Nazareth ,tek vendi qe ai u rrit, nuk beri pothuajse asnje mbrekulli, kjo per faktin se ai ishte rritur me ta dhe keta ishin shume skeptik sesi i biri i Marias dhe Jozefit, nje cope zdrukthetari te thoshte dhe bente gjera te tille. Ata me duket ishin gati ta denonin duke e gjuajtur me gura.
Math 13:54-57
http://www.biblegateway.com/passage...-57&version=NIV

Dua te dal tek fakti qe Zoti te takon aty ku je, me besimin qe ke. Nuk te detyron qe ta ndjekesh ate me frike apo force. Do bej mbrekulli apo do ti pergjigjet lutjeve te tua nqs ke besim se ai eshte i fuqishem, pa forcime. Flas jo vetem prej eksperiences sime dhe njerezve qe njoh por edhe prej menyres sesi Jezusi u soll me njerezit. Per cdo njeri ,kishte nje mesim krejt ndryshe.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2013 22:28
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3134

Ja dhe nje okerster natyrore qe flet kaq shume per Zotin :)Shume frymezuese

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Tetor 2013 20:47
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Kush eshte feja me e mire

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2013 16:06
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3134

Ajo qe tregon te verteten edhe kur nuk te pelqen.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2013 18:57
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lorie
Ajo qe tregon te verteten edhe kur nuk te pelqen.


Une besoj tek kjo feja ime qe me thote te verteten dhe cudi, me pelqen.


Po pse mos me pelqeje?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Tetor 2013 13:10
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:02 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 3 [4] 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.