Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Guzhina Shqiptare VS guzhines se huaj...!!!
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

edhe nji tjeter:
..pjesa tjeter e popullsise se trevave te jugut te italise perfshi dhe siçiline jan greke dhe sot ekesaj dite njihen greke si magna greqia etj kurse etruscet ishin pak shum pak.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 11:47
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Eh...

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
edhe nji tjeter:
..pjesa tjeter e popullsise se trevave te jugut te italise perfshi dhe siçiline jan greke dhe sot ekesaj dite njihen greke si magna greqia etj kurse etruscet ishin pak shum pak.




Prandaj jane dhe sicilianet zeshkane, se qenkan rrace greke, me rregull treshi i bie te jene turq ne fakt, pasi tiparet e rraces se sotme greke nuk jane me ato tipare qe pershkruhen ne mitologjine greke, por i afrohen atyre turqve. Dmth, turqit ja bene grekerve, greket ja bene sicilianeve, pra, turqit i bie te jene baballaret e sicilianeve (ketu spo fusim afrikano-verioret berbere qe zbarkonin ne Sicili sa here qe i "merrte malli" per pak mish te bardhe :p:p:p:p:p:p)

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 13:01
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

o admiralo ca hyn rregulla e treshit mer burre   permend ndonje rregull tjeter psh me rregull nente dhjete admirali fajtori apo leles durrsake  po jo treshi.

une jam bira e fundit e  kavallit persa i perket disa rregullave etno-gjuho-pellazge

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 16:01
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Ndofta ju nuk i mbani mend. ose ne kohen kur keni lindur nuk jane prodhuar domate te vogla si kumbulla.Jua Them une me kompetence se ne Shqiperi eshte prodhuar edhe domatja e vogel dhe populli i quante kumbullore(ne qytetin tim te pakten).Edhe domatet e serave qe prodhonte bujqesia e Enver Hoxhes ishin identike me domatet e vogla.Nje rrace tjeter domateje vendi eshte ajo si zemer (Ne e quajme zemer kau).Ajo eshte teper e shijeshme,ka pak fara dhe tulin e ka si zemer shalqini.Pak me vone ne vitet '80 u ndryshua edhe rraca e perimeve.
Une do te preferoja keto lloj perimesh sido qe e kane formen,por shija e tyre eshte e shkelqyer,jo sikur ha kashte.
E keqja nuk eshte largesia midis qyteteve,por edhe fshatrat qe jane rrotull qytetit nuk ju shiten perimet.Shqiptaret pelqejne bukurine e jashteme dhe liresine.Persa i perket shijes as qe e vrasin mendjen mjafton te mbushin barkun.Mendoj se shteti ndjek politika te atilla ,qe i nxjerrin jashte loje prodhimet vendase.
Fajtori te hash nje brinje qengji apo keci pires nga laberia,nuk te vjen ne mend per ato pastat e makaronaxhinjeve.Te hash nje koce Karaburuni ose barbun,nga te cilet nuk ju mungojne lokaleve nga Uji i Ftohte deri ne Llogora, i harron makaronat me pana e ku ta dij une.Po te ra rasti te shkosh ne Vlore kerko te shkosh ne Narte ku ndodhet nje lokal buze rruges ku pervec peshkut,frutave te detit e ngjalave te shijeshme do te mrekullohesh nga shija e veres.Prodhimet e detit si edhe mishi shoqerohen me sallatra te gjithfarllojesh te gjitha organike.Kur jam ne Vlore nuk me vete mendja per makaronat me pana e per lazanjat e pipinove.Ndersa ketu ne shtepine time i gatuajme makaronat me pana dhe lazanjat,por atje nuk me shkon mendja per to.Le pastaj buka qe eshte safi grur, e cila eshte flori krahasuar me kete ketu dhe ate aty tek tartarukat.
Ai benzi duket se targat i ka MR.
Treshi sa mire do te ish qe qeveritaret tane ti benin hesapet me rregullin e treshit,por ata i bejne me rregullin e milionit.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 17:23
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Re: pak histori

Citim:
Po citoj ato që tha leopardi


Nuk ka gje per te qeshur, mjafton te hapesh nje enciklopedi Italiane, dhe te shikosh fjalet: Mesappet, Japiget. Kto jane dy fise qe vinin nga Iliria  kane banuar ne Pugle, dhe kane themeluar qytetet si Lecce, Brindisi, Otranto..etj  Tjeter gje jane Arbereshet, p.sh persa i perket arbreshve ekzistojne dokumenta historike ku thuhet qe Skenderbeu i jepet nje pjese toke ne Pugle, me ekzatesisht ne San Giovani Rotondo, aty ku edhe ka lindur Padre Pio ...etj  Persa i perket Etrusceve, jane gjetur prova qe ekzistonin rraporte tregtare me Iliret, plus edhe nje e folur pothuajse e njejte. Kam patur raastin dhe shancin e mire te vizitoj disa site arkeollogjike ne itali, dhe me te vertet kane pase lidhje me Iliret. 

P.s ndoshta dola nga tema por e pashe te arsyeshme te jap disa prova ne lidhje me diskutimin qe bente Puntori me...Arturm.

 



Me fal leopardi por kush tha te kunderten. Une citova dicka qe s'kishte te bente as me enciklopedi e as per histori.

Thjesht qe me pelqeu ajo batuta e artum qe kam cituar.
Lexoi mire mesazhet perpara se t'i citosh.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 17:35
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Ndofta ju nuk i mbani mend. ose ne kohen kur keni lindur nuk jane prodhuar domate te vogla si kumbulla.Jua Them une me kompetence se ne Shqiperi eshte prodhuar edhe domatja e vogel dhe populli i quante kumbullore(ne qytetin tim te pakten).Edhe domatet e serave qe prodhonte bujqesia e Enver Hoxhes ishin identike me domatet e vogla.Nje rrace tjeter domateje vendi eshte ajo si zemer (Ne e quajme zemer kau).Ajo eshte teper e shijeshme,ka pak fara dhe tulin e ka si zemer shalqini.Pak me vone ne vitet '80 u ndryshua edhe rraca e perimeve.
Une do te preferoja keto lloj perimesh sido qe e kane formen,por shija e tyre eshte e shkelqyer,jo sikur ha kashte.
E keqja nuk eshte largesia midis qyteteve,por edhe fshatrat qe jane rrotull qytetit nuk ju shiten perimet.Shqiptaret pelqejne bukurine e jashteme dhe liresine.Persa i perket shijes as qe e vrasin mendjen mjafton te mbushin barkun.Mendoj se shteti ndjek politika te atilla ,qe i nxjerrin jashte loje prodhimet vendase.
Fajtori te hash nje brinje qengji apo keci pires nga laberia,nuk te vjen ne mend per ato pastat e makaronaxhinjeve.Te hash nje koce Karaburuni ose barbun,nga te cilet nuk ju mungojne lokaleve nga Uji i Ftohte deri ne Llogora, i harron makaronat me pana e ku ta dij une.Po te ra rasti te shkosh ne Vlore kerko te shkosh ne Narte ku ndodhet nje lokal buze rruges ku pervec peshkut,frutave te detit e ngjalave te shijeshme do te mrekullohesh nga shija e veres.Prodhimet e detit si edhe mishi shoqerohen me sallatra te gjithfarllojesh te gjitha organike.Kur jam ne Vlore nuk me vete mendja per makaronat me pana e per lazanjat e pipinove.Ndersa ketu ne shtepine time i gatuajme makaronat me pana dhe lazanjat,por atje nuk me shkon mendja per to.Le pastaj buka qe eshte safi grur, e cila eshte flori krahasuar me kete ketu dhe ate aty tek tartarukat.
Ai benzi duket se targat i ka MR.
Treshi sa mire do te ish qe qeveritaret tane ti benin hesapet me rregullin e treshit,por ata i bejne me rregullin e milionit.



HAJDE REFLEKTIME PAS ZGJEDHJEVE HAJDE.

Natyrisht bej shaka IQ.

Megjithese me kujtove qengjat e laberise (une kam ngrene shume nga ata) mos mi ngacmo pipinot per guzhinen dreqin. Aman, c'do gje shajua, bile do te ta perforcoj edhe une, por guzhinen jo. Pepinot hane per qejf ndersa ne shqiptaret (nuk kam qene ne Greqi por edhe grekerit ma merr mendja) kemi guzhine muratori (per te mbushur barkun).

JEMI JASHTEZAKONISHT JASHTE TEME. Le ta mbyllim ketu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 19:33
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Jashte teme per jashte teme...

Jo vetem neve arturm. E gjithe Evropa veriore ka kuzhine muratoresh. Gjermante hane qepe dhe presh qe ne mengjes. Nuk kane nje pjate te tyren qe ta hash me qejf. Anglezet jane si puna e gjermaneve. Pra kot flasim per kuzhine se pervec Itali dhe France (dhe kinezeve), te tjeret jane si ne epoken e gurit. Dhe kete nuk e kupton dot po nuk dole nga Italia ose po nuk shkove ne Itali.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 22:05
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Fajtor

Nuk e di, mund te jete ashtu si thua ti. Une nuk e kam provuar guzhinen e shteteve te tjera, por mund te flas per ate italiane. Dhe, besomeni, italianet jetojne per te ngrene.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2007 23:32
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Sidomos nga Roma e poshte...

Sidoqofte je shprehur gabim. Kultura e kuzhines ka lidhje me stilin dhe zotnillekun. Jo rastesisht moda dhe veshjet me te mira vijne nga Franca dhe Italia. Pra nuk eshte se jetojne per te ngrene, por eshte pjese e kultures edukata e kuzhines dhe veshjes.

Pardje kisha dale me nje shok rus dhe po i ankohesha se lokali ishte shume i shpifur. Ne fakt Shqiperia na ka mesuar qe te futemi vetem ne lokale te reja, me design te bukur. Tani na duken te gjitha lokalet e perendimit si bar lagjesh. Epo na fal, tha, se ti je mesuar me pordhet italiane dhe me veshjet e modes (dhe me preku bluzen duke qeshur). Hodha syte nga bluza e tij dhe mu kujtua qe kish te njejten bluze portokalli prej 3 muajsh. Ca pretendoj dhe une, thashe me vete, ketij i krijohet shtresa e zhulit te menget dhe prape del te shtunave me kete triko. Keto jane diferenca te stilit qe zor se spjegohen me te folur. Neve ne Shqiperi e kemi pervetesuar mire arkitekturen moderne, por kuzhina zor se rregullohet pa patur ndonje bum ekonomik.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2007 00:40
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Shumica e ju "taljonve"mesiper s'besoj qe keni kaluar aq kohe ne Europen Veriore sa te shijoni kuzhinen kualitative te tyre.Kam ngrene goxha(besoj)ne Europen Veriore,ate Jugore e natyrisht dhe Ballkanit jam kam pi longun gjate.
Tani dicka qe duhet te dini eshte qe kuzhina i pershtatet klimatit si dhe cilesise se tokes bujqesore,pra rrisin kulturat qe i mban me mire ajo toke.Kuzhina Mesdhetare eshte e lehte,bazuar ne shije te forta kjo dhe si pasoje e ekstremiteteve te klimatit.Plus,sikur vendet Mesdhetare te kishin kuzhinen Veriore s'do mund ta perballonin.
English breakfast njihet kudo per sasine,mirepo nese shihni stilin e jeteses te tyre,klimatin e plogesht qe kane etj. atehere s'me habit aspak.
Marrim Gjermanet,dimeri i ftohet i Bavarise kerkon yndyrera,salçiçe...me mengjeset/drekat e lehta mesdhetare s'marrin energji te mjaftueshme.

Kurse Shqiperia,ohuha,shqipetaret s'ja kane idene fare kuzhines.Nese i vini re me kujdes pjatat qe gatuajne atje jane gati gjitha variacione te kuzhinave te huaja(kryesisht turke,italiane,greke)

Kur isha ne Shqiperi,cohet miku im dhe iu thote qe do gatuaje nje dreke tipike te vendit ku banoj per miqet e mi te afert qe kisha ne shtepi ate dite.S'po flas fare faktin qe iu dukej "jo aq mashkullore" qe nje mashkull te ngrihet dhe te gatuaje.Shkojme,bejme pazarin me te.Kthehemi ne shtepi,kuzhine te hapur aty keshtu qe ato mund te shihnin nga living c'po behej ne kuzhine,te shihje fytyrat e tyre tere neveri kur merr dhe zien ky peshkun ne nje preparat qe kishte bere me perpara,e qe pastaj pregatit dhe salcen e kerpudhave (ca hoqem te gjenim ato dreq kerpudhash)etj.S'po flas fare per pjaten e pare,supen ose desertin(Crčme Brūlée).Supa demek konsiderohet ne Shqiperi si nje pjate e varfer.E verteta eshte qe s'ja kane idene fare si ta gatuajne.Dhe italianet s'jane mire ne te ane.
E mire,si perfundim kur mbaruan se ngreni i thone ketij qe: ishte dreka me e shijeshme qe kishin provuar,qe se kishin menduar qe me ingrediente te tille,qe keto i quanin te varfer qe mund te gatuhej ne ate forme.

Po habitem nga ajo qe tha dikush mesiper per Ruset.Ruset normalisht(keto qe kam njohur une)jane shume me te mirembajtur se shqipot.Une mund t'i çiftezoj shqipetaret vetem me nje komb tjeter: turqit.Ato pelqejne demek gjonat qe iu duken"luksoze",pra me lluster,te bukura ne pamje te jashtme...s'ka rendesi pastaj nese jane kualitative ose jo.Europa Jug-Lindore njihet per keto gjonat e qe bien ne sy por jo te shtrenjta.E njejta gje vlen dhe per restot,jane gjona te bukura per tu pare por jo kualitative.
Ju qe flisni s'njihni Europen Perendimore e vertete,E.P.eshte kualitative,ajo Jugore eshte kuantitative.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2007 11:20
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:16 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Guzhina Shqiptare VS guzhines se huaj...!!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.