Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Guzhina Shqiptare VS guzhines se huaj...!!!
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Deb* ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Mua per vehten time me pelqen kuzhina shqiptare dhe ketu ku jemi ate preferojme .Nuk kam qene ndonjehere ne Itali por kam pjesetar te familjes atje dhe ata thone qe italianet dine te hane vetem makarona dhe e ndjejne shume mungesen e kuzhines sone.
Une te them te drejten jam me ate shprehjen ''HA PER TE JETUAR ,MOS JETO PER TE NGRENE''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Prill 2007 22:35
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Se kisha pare kete temen ... ne fakt me ben pershtypje te lexoj ne shqiptaret te flasim per te ngrenen
Tani se kemi inate me ca shtete i shajme dhe guzhinen ... e lezetshme kjo teoria ku dine te gatuajne italianet, kinezet etj ... te shkretet ..une them ti cojme ca receta te tonat

Guzhina shqiptare ose me mire ajo qe na ka ngelur nga ajo turke greke dhe e vendeve te tjera te Ballkanit se po ti shikosh mire ne nje thes futen ... s'eshte e keqe jo por ato te shkretat gjelle me gishtat e dores numerohen, po tu merziten ske ca t'besh prape atyre do tu kthehesh ...

 


 

 

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2008 21:17
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Nuk mund te mohohet qe pipinot kane kuzhine me te pasur se gjithe Europa,por vijne mbrapa Frances.



guzhina franceza vetem emrin ka te madh... kush e provon del i pa ngrene nga restoranti, siç del dhe i pa ngref.

me guzhinen franceze rejne veç budallenjt manjako-t'rrafinum qe peshkun e han me sheqer.

nuk kane guzhine tradicionale, ata veç pjatat i bejn me stil dhe emrin ose specialitetin ja vene si emer filmi...
gjelle pa shije, e kryesorja qe s'te ngop e as te jep deshiren ta provosh prap... kur del nga restoranti ke pershtypjen qe te rrejten ose te vodhen leket

po te qe ndryshe guzhina franceze do te qe perhap ne te gjithe boten, si italiania, kinezja, orientalia, etj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2009 22:33
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha erious



guzhina franceza vetem emrin ka te madh... kush e provon del i pa ngrene nga restoranti, siç del dhe i pa ngref.

me guzhinen franceze rejne veç budallenjt manjako-t'rrafinum qe peshkun e han me sheqer.

nuk kane guzhine tradicionale, ata veç pjatat i bejn me stil dhe emrin ose specialitetin ja vene si emer filmi...
gjelle pa shije, e kryesorja qe s'te ngop e as te jep deshiren ta provosh prap... kur del nga restoranti ke pershtypjen qe te rrejten ose te vodhen leket

po te qe ndryshe guzhina franceze do te qe perhap ne te gjithe boten, si italiania, kinezja, orientalia, etj.



Nuk e prisja nga ty se xheku thua ndonje llaf me mend, po me kete ja ke futur si kau peles/

Ose nuk ke qene ne France, ose kur ke qene ke qene me xhepa te shpuara, ose ke pare shume filma.

Nje aspekt: majoneza eshte produkt francez. Ti edhe sot po e bere "do te pritet" kur thoshte gjyshja ime

 

Tulipi ka te drejte: I gjithe Ballkani ka pak a shume te njejten kuzhine. Fasulet i gatuajme mire. Bejme edhe ndonje lakror me dy pete dhe kaq. Te tjerat jane te ardhura.

Deb, italianet dine te hane mire, nuk hane vetem makarona.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2009 23:59
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

pa tu mburr e pa te rrejt, po te them qe kam ngrene 1 muaj çdo dite ne te njejtin restorant (hotel) ne france kur isha me pushime (ka kohe)

dhe vete francezet kur duan te hane (te mbushin barkun d.m.th) mbushin restorantet e huaja.

po te shkosh tek nje familje shqiptare ajo ta ben nje byrek shpejt e shpejt, tek nje italian ose kinez po ashtu... ndersa tek francezet po te ndodhesh per vizite, ha nutela, ashtu i ushqejne dhe kalamajte.

guzhina tipike franceze eshte buke e djathe me nje gote vere

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2009 13:16
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sunset
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 04/05/2009
Vendbanimi: ne shpin time
Mesazhe: 117

Mua me pelqen kuzhina italiane .Dhe ajo ska vec makaronat ka plot receta:
Braised lamb shanks on soft polenta mmmm deliciouse chicken cacciatore,chicken florentine,fish baked in salt crust you've got to try it ,kuzhina turke me pelqen jashtzakonisht

__________________
"Life is not measured by the number of breaths we take but by the moments that take our breath away."

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2009 18:40
Sunset nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sunset Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sunset (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sunset Shto Sunset nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sunset nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

mua me pelqejne pak nga te gjitha si llupse qe jam .... guzhina shqiptare sidomos ajo e gjyshes sime me lepi thonjte as behet fjale mo;
kam ca gatime speciale te preferuara te guzhines kineze, italiane meksikane; per keto gjojnat franceze vetem embelsirat i kam qejf i qajne, ato turke po sidomos kur me merr malli per mish ... me pak fjale per shije guzhine jam si kombet e bashkuara une ... pak nga te gjitha

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2009 20:39
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

po, e un per ça te duhem ktu...?

ti din gjithçka... aty ri ne guzhinen turke e italiane ne regull je

isha ne gjermani (mynih) pritje fantastike hoteli i paguar per te gjith kohen qe do rinim aty, dhe programi per te njohur Bavarine si dhe ku ka jetuar Hitler (berghof)

nejse,

dreken e pare ne nje restorant gjigand, ku me thane ka 150 kamariere te gjitha femra te moshuara me veshjen tradicionale te tyren

ulem, porositet ushqimi e çte shikoj...??????

nje pjate me nje cope mishi (derr ) i pjekur, nje patate e e zier e rrumullakosur dhe e ferguar, e gjitha ne nje leng te zi si ngjyre laraske

ço mer kjo i thash...?

provoje e mos le nom, kjo eshte pjate tipike bavareza ket porosit Helmut Kohl kur vjen... kushton jo pak por 27 euro

me futen ne seder, por e vendosa i thash me vjen keq por un kam sy ne ushqim, ket po e provova do jem keq e do felliqemi te gjith

si perfundim, 50 metra larg ishte nje mcdonald e aty u ushqeva

te gjithe ditet qe ndenja aty dreke e darke fiks nenje restorant grek

kshuqe viva la greca shejtone

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2009 22:12
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

po keshtu kam degju e une per ushqimin gjerman mish derri e patate kane... guzhina greke mire eshte dreqi po ata s perdorin shume kripen e mungesa e kripes sikur ja heq shijen ushqimit .... apo e kam gabim???

kam pas 1 shoqe nga Manila Noto bente ca makarona orizi me perime shume te vecanta noddles ju thoshte ajo po sec kishin ca perime qe si kemi ne knej nga evropa e u jepte shije komplet ndryshe makaronave.... si ato skam provu me; i kam thene asaj kur do vish ketej se me ka marre malli per makaronat e tua

tjeter qe kam provu eshte e 1 pjate karakteristike nga Kirgistani.... sme kujtohet emri per momentin por qe qe shume interesante, do e pyes neser ne msn ate personen qe na e gatuante si quhej ....

eh cmu hap oreksi tani :p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2009 22:18
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

tashi un s'jam kurioz ne ushqim, nuk eshte se eksperimentoje... kame vende fikse ku shkoj e haje dhe di ç'haje

kto makaronat tip spageti (me brum orizi) mar dhe un kur shkoj nje here ne vit ne nje restorant kinez e sushi... esht nje fete e holle peshku me oriz te zire me uje, vere e pak uthull ne fund, tjeter s'provoj

gjithsesi, te keme mundesi do preferoja te haja pilaf tave me pule boboshtice sesa te futesha me detyrim ne kto restorante tipike te ksaje rrace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Korrik 2009 22:27
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Guzhina Shqiptare VS guzhines se huaj...!!!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.