Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Meqe ra fjala.
Gjithsej 16 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Ka shume njerz qe besojn se do jetojn 200-300 apo 1000 vjet...
eshte nje vend ne arizona qe shume trupa te vdekur qe kane qene te pasur kane paguar rreth 100 mije dollar dhe trupi i tyre eshte i ngrire i pademtuar aspak, dhe ashtu do rrine edhe 100 vjet po te jete nevoja.
kta te vdekur presin qe teknologjia te zhvilllohet dhe t'i ringjalli diku ne te ardhmen...

ishte nje emision shume interrsant ne dicovery chanel para disa koheve me titull "eternal life" dhe fliste pikerisht per kte...

ktu ne californi njerzit kane nje mentalitet (that gets in my nervs)ne pergjithesi, sikur dojn te jetojn pergjithmone. edhe shteti ka ndaluar smoking kudo brenda banesave, ka edhe shume parks jashte qe nuk je i lejuar te pish duhan.

nuk u cudita qe ne ate emision ishin disa cifte nga kalifornia qe seriozisht i benin sherbim vetes me plan qe te jetonin shume shume gjate, dhe shpreheshin se si dhe cfar ushqimesh hajne, heathy living etj etj, bullshit!!

ne fund te emisionit mbasi kishin pyetur shume njerz nese deshironin te jetonin pergjithmone, me pelqeu nje cift i vjeter nga franca...

pergjigja e tyre ishte: jeta nuk do kishte kuptim nese do jetonim pergjithmone...

edhe une jam komplet i atij mendimi.
nejse po pertoj te zgjatem te shpjegoj arsyet, pse!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 09:59
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

Ajo qe po te thosha une (dhe qe ti re dakort) eshte qe dashuria e femijes ka baze mbijetesen, (apo sic kishe qef ta shpjegoshe ti me baze subkorteksti etj etj). Keshtu qe, kur je i pavdekshem, mbijetesa nuk eshte me problem, keshtu qe edhe dashuria ndaj femijes mbetet si nje dashuri per shokun, apo kryetarin e partise. (a jemi dakort?).
Ne kete kuptim edhe sikleti qe kishe ti (me mire vdekjen tende, sesa te shohesh vdekjen e femijeve) nuk qendron po te ishe i pavdekshem.

Vete do te zgjidhja pavdekesine. Me ben shume kurioz fakti si do te jete njeriu i se ardhmes. Mendo kur vetem me disa mijera vjet zhvillimi jemi ketu ku jemi. Imagjino pas 100,000 vjetesh, apo mbas 1 milion vjetesh.

E nejse, se u lodhem me muhabete koti.



Hm,

Ky lloj arsyetimi me duket pas me ere sofizmi.

Mbijetesa-dashuria e femijes-bejne pjese ne instiktin shume te fuqishem te ruajtjes se llojit.

Por ka nje instikt akoma me te fuqishem, ai i ruajtjes se vetvetes, zaten ky eshte edhe me i fuqishmi. Keshtu duke konsideruar kete gje dhe duke marre po ashtu ne konsiderate edhe instiktin e ruajtjes se llojit, nuk do te thote aspak qe po linde femije mund te vdesesh pa pasur dhimbje, pra e ke kryer detyren. Plotesimmi i detyres biologjike, nuk ekskludon detyren sociale dhe mbi te gjitha keto qendron ndjenja. Ndjenja eshte ajo qe lind nga korteksi.

Kur tregova me siper per ate plakun e vjeter qe varrosi gjithe ata femije-pleq, kam vene re nje gje shume interesante. Ai ishte ne ate kohe rreth 115 vjec. E shikonte te nipin te vdekur dhe jo vetem qe nuk lotonte, por m'u duk sikur nuk shprehte ndonje ndjenje. Dikush ndoshta mendonte se ai ishte "plak i forte". Une thashe me vete qe eshte "thare" nga ndjenjat. Per vetembrojtje? Kush e di? Ndoshta natyra e fut njeriun ne te tilla situata, por ne anen tjeter krijon edhe nje barriere veteruajtje.

Pleqte ngurtesohen dhe behen egoiste, eshte nje shprehje. Ndoshta kur te plakemi(inshallah) do e kuptojme me mire, po te na kene mbetur pak mend akoma>

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 15:20
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Arsyetimi im ka qene brenda nje linje gjithe kohes, nuk e di pse papritur e pa kujtuar te duket sofiste.
Une kam detyrimin qe te shprehem sa me qarte, por edhe ti ke detyrimin te kuptosh.

Meqe ra fjala, e leme kete muhabet.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 16:05
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

sa me pelqejne replikat ketu tek kjo tema

sa pe temen mua do me pelqente te isha e padukshme.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 17:39
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Arsyetimi im ka qene brenda nje linje gjithe kohes, nuk e di pse papritur e pa kujtuar te duket sofiste.
Une kam detyrimin qe te shprehem sa me qarte, por edhe ti ke detyrimin te kuptosh.

Meqe ra fjala, e leme kete muhabet.



Mer duket disi sofiste sepse m'u duk sikur po perdor te verteta te padiskutueshme, por te rendituara jo mire per te mbrojtur nje mendim qe per mua eshte i pasakte.



Mire e leme si te duash Paqe mbi ju!

Kotka, po ti pse do qe te jesh e padukshme? Ti asnjehere nuk ke vuajtur nga pamja e bukur?

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 20:29
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Mer duket disi sofiste sepse m'u duk sikur po perdor te verteta te padiskutueshme, por te rendituara jo mire per te mbrojtur nje mendim qe per mua eshte i pasakte.



Mire e leme si te duash Paqe mbi ju!

Kotka, po ti pse do qe te jesh e padukshme? Ti asnjehere nuk ke vuajtur nga pamja e bukur?

 



ku me ke pare ti mua, ja keshtu dua te jem si ketu ne forum virtuale

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2009 23:40
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Mer duket disi sofiste sepse m'u duk sikur po perdor te verteta te padiskutueshme, por te rendituara jo mire per te mbrojtur nje mendim qe per mua eshte i pasakte.





Mos te genjeje mendja.

Me arsyetimin tim ti ke rene dakort qysh dy dite me pare, por ndoshta nuk je ne gjendje ta kuptosh.

Paqja qofte mbi te udhezuarit.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2009 06:11
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


ku me ke pare ti mua, ja keshtu dua te jem si ketu ne forum virtuale



Pse nuk je ti ne avatar? 

 

Vere nje  foto tenden edhe ti, mos ngaterro dynjane keshtu.

 

...po edhe mund te te kem pare diku kush e di ..

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

Mos te genjeje mendja.

Me arsyetimin tim ti ke rene dakort qysh dy dite me pare, por ndoshta nuk je ne gjendje ta kuptosh.

Paqja qofte mbi te udhezuarit.



Losti, une nuk kam te drejte qe te mos jem dakort me zgjedhjen tende. Kjo ka te beje me menyren si e shikon ti fenomenin "jete", pra eshte zgjedhja jote.

Kotka, e mendon ndryshe-zgjedhja e saj.

Larmia eshte nje element qe sjell bukuri dhe clodhje.

Diskutimi rreth elementeve te ndryshme qe krijojne larmine, sjell zhvillimin e mendjes dhe te shoqerise ne pergjithesi, pra duke u clodhur, diskuton edhe behesh me i ditur

Kjo eshte edhe arsyeja qe une jam d'akord me ty, sepse respektoj zgjedhjen tende, por kjo nuk do te thote qe une pelqej zgjedhjen tende.

Psh, Une jam i sigurt qe amori do sgjidhte te tjera obsione , por kjo eshte ceshtje tjeter

Modifikuar nga shelgu datė 13/03/2009 ora 13:15

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2009 13:04
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Pse nuk je ti ne avatar? 

 

Vere nje  foto tenden edhe ti, mos ngaterro dynjane keshtu.

 

...po edhe mund te te kem pare diku kush e di ..



Losti, une nuk kam te drejte qe te mos jem dakort me zgjedhjen tende. Kjo ka te beje me menyren si e shikon ti fenomenin "jete", pra eshte zgjedhja jote.

Kotka, e mendon ndryshe-zgjedhja e saj.

Larmia eshte nje element qe sjell bukuri dhe clodhje.

Diskutimi rreth elementeve te ndryshme qe krijojne larmine, sjell zhvillimin e mendjes dhe te shoqerise ne pergjithesi, pra duke u clodhur, diskuton edhe behesh me i ditur

Kjo eshte edhe arsyeja qe une jam d'akord me ty, sepse respektoj zgjedhjen tende, por kjo nuk do te thote qe une pelqej zgjedhjen tende.

Psh, Une jam i sigurt qe amori do sgjidhte te tjera obsione , por kjo eshte ceshtje tjeter



JO NUK JAM UNE TEK KY AVATAR, KETU JAM AJO QE DO TE DOJA TE ISHA

akoma me pelqeni ju te dy tek kjo tema, dale t'u peshtyj (sic bejne ata komshinjte tane) nga pak qe te dyve, qe mos u marin me sysh dhe ziheni, se eshte kenaqesi tu lexosh.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2009 18:46
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


JO NUK JAM UNE TEK KY AVATAR, KETU JAM AJO QE DO TE DOJA TE ISHA

akoma me pelqeni ju te dy tek kjo tema, dale t'u peshtyj (sic bejne ata komshinjte tane) nga pak qe te dyve, qe mos u marin me sysh dhe ziheni, se eshte kenaqesi tu lexosh.



NUK JE AJO, POR I NGJET.

Mos e ke gje moter? Kush e di?

 

Kemi hudhra ne me vete nuk marim sy, mos ki merak. Megjithse une kot flas per Lostin, por per vete jam i sigurt.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2009 20:13
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Meqe ra fjala.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.