Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Sa i lejoni te tjeret te ju neperkembin
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Deb*
Turll e di kujt i them bravo une per fjalet e bukura? Pasi ka jetuar vite me mamane e burrit ne nje shtepi dhe perseri do shprehej ashtu.


Se di me thone te drejten ......... une kam qene dhe jam kollovar per vete ................ .








Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 17:44
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha AmonAmarth


Se di me thone te drejten ......... une kam qene dhe jam kollovar per vete ................ .








kush te pelqe me shume bija apo mama

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 17:47
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil



kush te pelqe me shume bija apo mama



Tani pas kaq kohe ................... komshija re.................

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 17:50
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Citim:
Po citoj ato që tha AmonAmarth


Tani pas kaq kohe ................... komshija re.................



hahahaa po harrova faktorin kohe

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 17:54
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius

Jam shume dakord. Nje femer qe eshte tamam femer ka nje mirekuptim te gjere per situaten dhe mungesen e eksperiences te partneres te birit, pavaresisht kesaj mundohet t'a ndihmojne pa iu nderhyre ne maredheniet e tyre.

Ne shume prizma une iu jap te drejte vjehrrave: kane rritur djalin me shume sakrifica dhe papriturazi perballen me nje qurravece te re aty qe mundohet t'i fshije nga jeta e te birit. Zakonisht t'ju marresh mendimin per gjera te ndryshme i ben te ndihen me teper pjese jetes te çiftit, une psh. me ate timen shkoj dhe i bisedoj vete gjerat (dhe nese se ka bere i biri), i jap mundesine te jape mendimin e saje dhe te me jape keshilla. Eshte grua qe ka jetuar shume me teper ne jete dhe une mund te mesoj shume. Kjo e di qe e ben te lumtur dhe mua s'me kushton asgje. Mamane tende s'mund ta zevendesoje askush por tek mamaja e partnerit mund te gjesh nje mama te dyte; ajo s'ja do te keqen te birit. Plus, mamaja e tije eshte aleatja me e mire, ajo i flet te birit dhe i jep direktiva ne nje forme qe une s'do mundja kurre. Nuk mund te hysh asnjehere ne nje gare pushteti me vjehrren pasi do jesh perhere ajo qe humbet: humbet afeksionin e atij qe ke ne krah, humbet respektin e njerezve perreth(nje femer qe s'respekton ate qe i ka bere koken atij qe ka ne krah, s'di te respektoje njeri).
Eeee, la mamma č sempre la mamma. :p



Adhamudhe, do te duket ofendim kjo qe po te them po s'ka lidhje. Eshte per tu habitur aftesia qe ke per te kuptuar dhe pranuar cinizmin e tjetrit (vjerres ne kete rast). Madje edhe ta ushqesh duke i shkuar pas sensit te prones legjitime qe paska mamaja e çunit. Me kete ritem femijet do konsiderohen gjithmone prone e fiksimeve te mamave derisa u bekan per tu martuar.

Aq me keq qe gruaja u dashka te krijoje komplicitet me vjerren duke krijuar strategji per te manaxhuar çunin. Per mua eshte shume tradicionale, alla shqiptarçe, kjo pune. Nuk e kam mamane te pazevendesuhme apo unike ne kete bote dhe nuk fiton po te vihen te konflikt me te dashuren. Madje sa me larg te rrine aq me mire. Ne çastin qe do kuptoj se gruja ka komplicitet me mamane pertej raportit qe kemi bashke, do ma shkrefi konsiderushem. Nuk ka pune te fuse hundet ne dinamikat e familjes time apo raportit qe kam me prindet siç nuk ka pune mamaja te fuse hundet asnje centimeter ne punet qe kam me partneren. Jane gjerat e ndara dhe te thjeshta. Heren e pare qe prezantova nje femer ne shtepi pati tendenca ta shikonin si nuse dhe ta manaxhojne ne kuadrin familjar. Ia bera te qarte shpejt ne sy te te gjitheve qe ishte dashnorja ime dhe jo nusja shtepise. Prandaj s'duhet ti shkonte neper mend ta trajtonin si pjese te familjes duke propozuar te rrije ne kete shtepi apo ate shtepi. Tejkaloheshin limitet ku mund te fusnin hundet ne raportin me partneren.

Per mendimin tim e vetmja aftesi qe duhet te kete cilido partner (mashkull apo femer) eshte te kuptoje si te ndaje kooperativen familjare ne skompartimente qe nuk ndotin njera tjetren. Eshte pak si ai burri qe kishte martuar dy gra ne Zall Her. Ai ishte tamam inteligjent. Sekreti eshte te balanca qe mos duket sikur dikush po merr pjesen e tjetrit. Pra personi ne qender te marrdhenieve (burri per grate) te mbaje ne kufijte e vet çdo aktor te familjes (mam, gru, etj). Kjo eshte e kunderta nga nxitja e kooperatives mes mamase dhe gruas qe femra te siguroje qe do fuse kembet ne ate shtepi pa pengesa. Eshte thjesht alucinante te manaxhohet familja e mashkullit pertej raportit me te. Krejt baza e respektit mungon qekur mendon se duhet patur raport me mamane e tij veçmas qe te zbutet sensi cinik i mamase se po i marrin cunin. Kujt i plas ca mendon mamaja nqs ke komplicitet me mashkullin?

Modifikuar nga Fajtori datė 24/09/2010 ora 18:42

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 18:34
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Shyqyr qe skam vjerre e kam burrin nga shtepia e femijes se do plaste huni ke famija e mulinos... naj here nuk duroj mamin tim imgjino me duru ne vjerren... po cte besh do i thuash derrit daje kur te ze e keqa megjithese e kisha gjet ilacin nje jave pa ja dhen si bie mendja me atij te mbroje me mamin

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 19:01
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Shyqyr qe skam vjerre e kam burrin nga shtepia e femijes se do plaste huni ke famija e mulinos... naj here nuk duroj mamin tim imgjino me duru ne vjerren... po cte besh do i thuash derrit daje kur te ze e keqa megjithese e kisha gjet ilacin nje jave pa ja dhen si bie mendja me atij te mbroje me mamin





Ti je e modhe qafshaperzotin


Pse mi shkrujtme n'balle e kishte ky zylyfi jot?

Bionde a ka vllezer ky mi

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 19:09
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori


Heren e pare qe prezantova nje femer ne shtepi pati tendenca ta shikonin si nuse dhe ta manaxhojne ne kuadrin familjar. Ia bera te qarte shpejt ne sy te te gjitheve qe ishte dashnorja ime dhe jo nusja shtepise.



Uaaa ......... ne thame se ishe gay ti ..................




Faje ......... behet fjale per moma normale shqiptare ketu ......... femijet rrine me mamin dhe babin deri 30 e pirdhu vjec ....... deri sa martohen ...... .
Nuk e di kur ke ikur ti, po une kam dale me vete qe 20 vjec ......... s'pati me kontroll familja mbi mua ....... keshtu qe u edukua te mos kishte as me vone.
Ja ku eshte Kurti rasti tjeter ..... te thote .... a ekziston ndonje shanc qe mamaja e tij te influencoje ne jeten e tij ne rast (dhe ia urojme sa me shpejt) se martohet????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 19:13
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Adhamudhe, do te duket ofendim kjo qe po te them po s'ka lidhje. Eshte per tu habitur aftesia qe ke per te kuptuar dhe pranuar cinizmin e tjetrit (vjerres ne kete rast). Madje edhe ta ushqesh duke i shkuar pas sensit te prones legjitime qe paska mamaja e çunit. Me kete ritem femijet do konsiderohen gjithmone prone e fiksimeve te mamave derisa u bekan per tu martuar.

Aq me keq qe gruaja u dashka te krijoje komplicitet me vjerren duke krijuar strategji per te manaxhuar çunin. Per mua eshte shume tradicionale, alla shqiptarçe, kjo pune. Nuk e kam mamane te pazevendesuhme apo unike ne kete bote dhe nuk fiton po te vihen te konflikt me te dashuren. Madje sa me larg te rrine aq me mire. Ne çastin qe do kuptoj se gruja ka komplicitet me mamane pertej raportit qe kemi bashke, do ma shkrefi konsiderushem. Nuk ka pune te fuse hundet ne dinamikat e familjes time apo raportit qe kam me prindet siç nuk ka pune mamaja te fuse hundet asnje centimeter ne punet qe kam me partneren. Jane gjerat e ndara dhe te thjeshta. Heren e pare qe prezantova nje femer ne shtepi pati tendenca ta shikonin si nuse dhe ta manaxhojne ne kuadrin familjar. Ia bera te qarte shpejt ne sy te te gjitheve qe ishte dashnorja ime dhe jo nusja shtepise. Prandaj s'duhet ti shkonte neper mend ta trajtonin si pjese te familjes duke propozuar te rrije ne kete shtepi apo ate shtepi. Tejkaloheshin limitet ku mund te fusnin hundet ne raportin me partneren.

Per mendimin tim e vetmja aftesi qe duhet te kete cilido partner (mashkull apo femer) eshte te kuptoje si te ndaje kooperativen familjare ne skompartimente qe nuk ndotin njera tjetren. Eshte pak si ai burri qe kishte martuar dy gra ne Zall Her. Ai ishte tamam inteligjent. Sekreti eshte te balanca qe mos duket sikur dikush po merr pjesen e tjetrit. Pra personi ne qender te marrdhenieve (burri per grate) te mbaje ne kufijte e vet çdo aktor te familjes (mam, gru, etj). Kjo eshte e kunderta nga nxitja e kooperatives mes mamase dhe gruas qe femra te siguroje qe do fuse kembet ne ate shtepi pa pengesa. Eshte thjesht alucinante te manaxhohet familja e mashkullit pertej raportit me te. Krejt baza e respektit mungon qekur mendon se duhet patur raport me mamane e tij veçmas qe te zbutet sensi cinik i mamase se po i marrin cunin. Kujt i plas ca mendon mamaja nqs ke komplicitet me mashkullin?



Une e kuptoj shume mire se nga cili prizem nisesh ti: ai i mashkullit qe nuk do te ndihet i futur ne nje kurthe te perbashket familjare, se bashku me te dashuren. Njeriu ka nevoje per nje raport qe te jep nje shije unike, diçka qe nuk mund te krahasohet me dashurine prinderore(ose forma te tjera) por si nje ndjesi superiore, shkurtimisht deshira per te qene boshti qendror. Kete ndjesi e kam pasur dhe une por kam mesuar qe dy karaktere te forta jane ne gjendje te mbajne koken MBI kontrollin familjar reciprok, duke shijuar pranine e tyre.

Une s'kam hyre ne raport me prinderit e tije me idene qe une do perforcoja lidhjen tone pasi ne ate moshe s'kuptoja lidhjet dashurore ne nje plan te tille. Ka qene diçka spontane, ka qene nje deshire per te njohur njerezit qe i kane dhene aq shume atij qe per mua ishte bota, ka qene nje kuriozitet ne lidhje me personalitetin e tyre si dhe jeten e bujeshme. Nga ana e tyre ka qene nje ngrohtesi e lindur gradualisht, pjeserisht nga nje naivitet dhe ngrohtesi e pasherr e imja.
S'kam konsideruar veten asnjehere si femren e tije te perjeteshme, aq me pak si femra qe ka ndertuar nje status te patundshem aty pasi dija shume mire qe s'isha e pare qe kisha kaluar ne ate dere. Kam konsideruar veten si njeriun qe ishte pjese e tija per njefare kohe, pjese e te njejtit njeri qe mund te bashkejetoje ne harmoni me nje pjese tjeter te te qenurit te tije: familjen.

Nje shtyse e rendesishme ka qene fakti qe ato jane prinderit e tije dhe per mua eshte shume e rendesishme mireqenia e tyre, duke qene qe ajo reflektohet tek mireqenia e njeriut qe une kam ne krah, por ne fund fare, sado qe njeriu te mundohet, raportet familjare nuk jane lenda ngjitese qe mban dy njerez bashke. Nuk eshte çeshtje "prone legjitime", eshte çeshtje respekti ndaj asaj qe nje femer ka bere per njeriun qe po te mbush ditet ty.

Madje po te them me shume: dhe sikur ajo lidhje te perfundonte une do vazhdoja te kisha kontakte te aferta me ato njerez.

Perfundimisht, Torush, dashuria ndaj njeri-tjetri eshte totalisht e pavarur nga faktoret eksteriore por deshira per te rritur mireqenien emocionale reciproke te çon ne akte te tilla.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 24/09/2010 ora 19:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 19:17
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius






Rrusho ..... nese me lejohet ........ shqipo eshte apo i jashtem?????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2010 19:28
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Sa i lejoni te tjeret te ju neperkembin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.