Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...? Vlerėsimi i Temės: 10 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Cod. A16012007Trajtimi i kawasakit eshte: Tegeline*( imunoglobuline) qe meret ne spital me ane te serumit, (inta veineze), dhe Aspegik* (asperine) 3 here ne dite, disa jave me rralle...

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Modifikuar nga NS-6 datė 11/04/2007 ora 22:47

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2007 20:48
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

ju drejtohem perseri forumistave qe kane njohuri ne fushen e mjekesise,
meqe eshte disktuar per viruset , dua te di per virusin HIV, qe shkakton siden, ne momentin e infektimit, psh nga sende te ndotura me kete virus, psh shiringa apo cdo gje tjeter, me te cilin vjen ne kontakt ne menyra fatkeqe, psh nje plage e hapur e cila bie ne kontakt me dicka te infektuar, cila eshte kohezgjatja qe infektimi me te eshte fatal .
se kam degjuar psh qe hepatiti B, nese prek nje send pas 6 ditesh pasi ky send eshte ndotur nga ky virus, ky virus nuk eshte me fatal, pasi ai shkaterrohet si virus,
une dua te di tani per HIV, se sa eshte kohezgjatja e te qenit aktiv te ketij virusi kur larg qofte mund te prekesh nje send qe ka nje virus te tille, psh nje shiringe apo dicka tjeter.

jane te mirepritur dhe te respketuar te gjithe ata qe na informojne ne lidhje me keto viruse te rrezikshme.

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2007 13:24
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

shume e drejte kerkesa jote diellza shume shpejt do pergatis dicka per virusin e HIV-it dhe do ta hedh tek tema qe flet per kete virus...shpresoj qe edhe te tjere te bashkohen ne kete kerkim per te plotesuar sa me mire informacionet rreth ketij virusi.per sa i perket terapise besoj se per virusin e HIV-it ka informacione te mjaftueshme sepse eshte nje shkrim i tere qe flet per te!
informacionet qe ekzistojne deri tani ne kete forum per kete virus mund ti gjesh ne temen "Kush Di Me Teper Rreth Hiv?" (Cod. A 14082003)

mendoj se informacionet e dhena atje jane te mjaftueshme per nje ide rreth atij virusi.

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 13/05/2007 ora 23:44

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2007 15:42
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shkodranforever2005
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 19/10/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 41

AIDS dhe HIV

Cod. B30012007

AIDS dhe virusi kryesor shkaktues i kesaj epidemie me permasa katastrofike, HIV.

Perpara se te flas ne lidhje me AIDS dhe virusin qe e shkakton ate, doja te thoja dy fjale ne
lidhje me sistemin qe sulmohet dhe pushtohet krejtesisht nga ky virus vdekjeprures. Ai eshte sistemi imun apo quajtur ndryshe, sistemi mbrojtes i organizmit te njeriut.
Imuniteti eshte aftesia e organizmit per te njohur substancat qe kane sulmuar me pare organizmit dhe ekzekutimi i nje pergjigjeje adekuate. Ekzistojne dy lloje imunitetesh:
Imuniteti aktiv, qe ndodh kur organizmi i njeriut eshte i stimuluar per te prodhuar vete si antitrupat ashtu edhe pergjigjen imune ndaj sulmeve te patogjenve te ndryshem.
Imuniteti pasiv ndodh kur antitrupat e nevojshem per nje pergjigje imune vijne nga substanca jashte organizmit, si psh nga vaksina apo medikamente te ndryshme.
Sistemi imun apo mbrojtes eshte nje nder sistemet me te realizuara te organizmit te njeriut, si nga ana e ndertimit ashtu edhe nga pergjigja e prodhuar prej tij ndaj viruseve, bakterieve e infeksioneve te shkaktuara prej ketyre te fundit.
Sistemi imun perbehet nga dy nensisteme te quajtura, sistemi imun "jo specifik" karakteristik tek kafshet, dhe qe nuk rezulton tek njerezit, dhe sistemi imun "specifik" karakteristik tek njerezit. Ky sistem eshte pergjegjes per ndertimin dhe nxjerrjen e pergjigjes imune ndaj patagjenve te ndryshem.
Sistemi imun sikurse cdo sistem tjeter perbehet nga qeliza te vecanta pergjegjese per pergjigjen imune dhe mbarevajtjen e nje sistemi imun aktiv.
Nder keto qeliza mund te vecojne nje kategori te caktuar te rruazave te bardha te gjakut te quajtura Limfocite apo Leukocite, te cilat si shumica e rruazave te tjera te gjakut e kane origjinen ne palcen e kockave.
Pjese perberese e sistemit imun jane edhe qelizat e sistemit imun humoral te quajtura B-cells dhe T-cells, te cilat jane pergjegjese te dretepersedrejte te pergjigjes imune ndaj infeksioneve te shkaktuara nga bakterie dhe viruse te ndryshme.
B-cells jane qeliza imune qe prodhojne antitrupa, por qe kerkojne ekspozim ndaj antigjenve te jashtem per te kryer nje mekanizem te tille. Keta antigjen jane qeliza siperfaqesore te quajtura oligsakaride dhe proteina.
T-cells jane qeliza te specializuara qe ndodhen ne gjak dhe lengun limfatik, pergjegjese per te luftuar bakteriet, viruset, infeksione te ndryshme virale, kancere, qe ndodhen brenda qelizes mbartese te infeksionit dhe qe reagojne kundrejt cdo gjeje qe ato e perceptojne si te huaj.
T-cells jane pergjegjese ne shumicen e rasteve te nje pergjigje imune te fuqishme ndaj transplanteve te organeve te ndryshme, qe mund te coje deri ne fatalitet.
Ekzistojne tre lloje T-cells:
T-cells citotoksike, qe jane pergjegjese direkte te shkaterrimit te bakterieve apo viruseve sulmuese.
T-cells ndihmese qe asistojne B-cells dhe T-cells per te kryer aktivitetin e tyre sic duhet.
T-cells qe ndihmojne ne mos kunderveprimin e T-cells dhe B-cells gjate pergjigjes imune.


Tani disa gjera ne lidhje me AIDS (auto/acquiredimmunodeficiency syndrome) dhe HIV (human immunodeficiency virus.)
Rasti i pare me AIDS (SIDA) u raportua ne SHBA ne vitin 1981, dhe qe nga ajo periudhe eshte bere epidemia me e perhapur dhe me vdekjeprurese ne mbare boten dhe sidomos ne te ashtuquajturat, vende te botes se trete.
AIDS (SIDA) shkaktohet nga nje virus i quajtur HIV, i cili ne menyre te panderprere sulmon dhe shkaterron qelizat e sistemit imun te organizmit. Virusi "jeton" ne T-cells ndihmese duke i shkaterruar dhe neutralizuar ato. Me uljen e numrit te T-cells, sistemi imun i organizmit te njeriut nuk eshte ne gjendje te prodhoje antitrupa te tjere per te luftuar qofte edhe infeksionet me "banale," dhe si rezultat njerezit e infektuar me AIDS vdesin nga infeksione sekondare apo disa forma te jashtezakonshme kanceresh.
Njerezit e diagnostikuar me AIDS mund te marrim semundje jetekercenuese te quajtuara "infeksione oportuniste" qe shkaktohen nga mikrove te ndryshme sikurse jane viruset apo bakterie qe zakonisht nuk kane asnje lloj efekti ne shendetin apo organizmin e nje njeriu te paprekur nga AIDS.
Qe nga viti 1981, qe u be edhe raportimi i rastit te pare me AIDS, e deri me sot jane raportuar me shume se 900,000 raste te njerezve te infektuar me AIDS. 1/4 e te infektuarve nuk jane te vetedijshem qe jane te infektuar nga kjo epidemi e shekullit. Kjo epidemi ka patur nje rritje te ndjeshme mes popullatave minoritare, sidomos tek rraca e zeze, apo sic quhen ne Amerike, Afrikan-Americans. Konstatohet si shkaktarja kryesore e vdekjeve me te shumta ne mes grupmoshave 25-45 vjec. Sipas te dhenave te nxjerra nga "Qendra per Kontrollin dhe Parandalimin e Semundjeve (CDC,) AIDS prek ne dukje 7 here me shume rracat e zeza sesa ato Hispane apo te bardha.
Sipas po kesaj zyre, ne vitin 2003, 2/3 e te infektuarve vinin nga komuniteti Afrikano-Amerikan.

TRANSMETIMI I SEMUNDJES

HIV transmetohet kryesisht gjate aktit te maredhenjeve seksuale te pambrojtura me nje partnet te infektuar. Virusi mund te hyje ne trupin e njeriut nepermjet cipes mbeshtjellse te vagines, vulvules, penisit, rektumit, apo edhe gojes gjate seksit oral te pambrojtur.

Rrezikshmeria per tu infektuar me HIV rritet ne ato raste kur ka pakujdesi ne:

*Perdorimin e te njejtes shiringe/gjilpere.
*Kontakt seksual, perfshire ketu edhe ate oral, me nje person te infektuar te pambrojtur dmth pa perdorimin e kondomit.
*Te qenit ne kontak te drejtpersedrejti me nje person te infektuar.

HIV gjithashtu mund te transmetohet edhe nepermjet kontaktit me gjak te infektuar, si ne raste transfuzionesh apo edhe dhenje gjaku me ane te shiringave te pasteriluzuara.
HIV ne ditet e sotme merret ne raste me te shpeshta ndermjet perdoruesve te drogave te injektuara si rezultat i perdorimit te shiringave te pasterilizuara.
Jane shume te rradha raste te infektimit me HIV te punjonjsve te shendetit, si infermiere, pasi mundesia e transmetimit vetem me ane te kaontaktit me personin e infektuar eshte pothuajse zero.
Nje tjeter form pasimi e virusit HIV eshte e mundur nepermjet transmetimit te nenes se infektuar tek femija i porsalindur. Ky transmetim i virusit mund te ndodhe kurdo, qe nga periudha e shtatezanise e deri ne lindje. Eshte perllogaritur qe diku tek 1/4 -1/3 e femrave shtatezena te infektuara dhe te pamjekuara, ja kalojne virusin femijeve te lindur prej tyre.
HIV gjithashte mund te transmetohet tek te porsalindurit edhe me ane te qumeshtit te gjirit te nenes se infektuar. Nqse femrat e infektuara, marrin nje trajtim dhe kurim mjekesor te kontrolluar e ulin ndjeshem mundesine e infektimit te femijes se tyre me virusin vdekjeprures.
Nga nje studim i bere kohet e fundit ka rezultuar se nje doze e vetme e nje ilaci antiretroviral te quajtur Nevirapine (NVP) e dhene nje femre te infektuar me HIV gjate procesit te te lindjes dhe nje tjeter doze te vetme foshnjes se porsalindur brenda tre diteve te lindjes, ka ulur probalitetin e infektimit te foshnjes me virusin HIV ne 2/3.

Nje tjeter forme transmetimi e virusit HIV eshte e dhe peshtyma apo sic quhet ndryshe, salive.
Mgjse deri me sot nuk eshte provuar ende fakti i nje infektimi te mundshem me HIV nepermjet kontaktit me saliven e nje personi te infektuar me HIV. Nga studimet laboratorike te specializuara ka rezultuar qe salive ka vecori naturale qe kufizojne fuqine dhe aftesine e HIV per te infektuar, sikurse edhe per nje forme shume te reduktuar te virusit ne salive. Deri me sot si nga ana e literatures se nxjerre ashtu edhe nga eksperimentet laboratorike nuk eshte dhene ndonje evidence e nje transmetimi te virusit HIV nga saliva e nje personi te infektuar me HIV nepermje puthjes, mgjse nuk keshillohet nje akt i tille me nje person te infektuar me HIV. Cipa mbeshtjellse e gojes, ne te njejten kohe mund te infektohet nga HIV, dhe seksi oral eshte nje forme transmetimi e virusit HIV.
Deri me sot nuk eshte raportuar ndonje rast infektimi nepermjet djerses, loteve, urine apo edhe feceve.
Studimet e deritanishme kane treguar se HIV nuk mund te transmetohet nga kontakti i perditshem, si ndarja e ushqimit, e perdorimit te te njejtit peshqir apo fjetja ne te njejtin shtrat, frekuentimi i te njejtes pishine, perdorimi i te njejtit telefon apo edhe perdorimi i te njejtes banjo per nevojat personale.
HIV gjithashtu thuhet se nuk mund te transmetohet nga pickimi i insekteve te ndryshme.
Nese nje person rezulton te jete i infektuar me nje nga semundjet seksualisht te transmetueshme si, Sifilis, Herpe Gjenitale, infeksione klamidiale, gonorre, apo infeksione vaginale te tjera, ka nje probabilitet me te madh per te tu infektuar me HIV nga nje person i infektuar tashme me HIV, sesa nje person qe nuk i ka keto infeksione.

SIMPTOMAT E HERSHME TE INFEKTIMIT ME HIV

Nqse personi i infektuar me HIV nuk rezulton te jete mbartes i ndonje prej semundjeve/infeksioneve seksualisht te transmetueshme qe permenda me siper, nuk do te kete ndonje shenje apo simptome qe ne fillime te infektimit. Ne te njejten ka raste kur personat e infektuar me HIV mund te shfaqin simptoma te ngjashme gripale pas nje ose dy muajsh nga dita e infektimit me HIV
Keto simptoma mund te jene:
*Temperature
*Dhimbje Koke
*Keputje/Lodhje Fizike
*Zmadhim te nyjeve limfatike, zakonisht te dalluara lehte ne qafe dhe ne zonat intime.

Keto simptoma zakonisht mund te zhduken tek nje i infektuar me HIV brenda nje jave apo nje muaji dhe shume shpesh mund te ngaterrohen me forma te tjera infeksionesh virale. Gjate kesaj periudhe, keta persona jane te infektuar dhe HIV gjendet ne sasi te medha ne lengjet gjenitale te tyre. Simptoma me te vazhdueshme dhe me te ashpra mund te mos shfaqen tek te rrriturit edhe deri pas 10 vitesh nga infektimi me HIV, dhe deri pas 2 vitesh tek femijet. Por kjo periudhe asimptomatike (pa shfaqje simptomash) varion nga individi ne individ, dhe varet teresisht nga gjendja shendetesore e cdo individi. Disa individe mund te shfaqin simptoma pas disa muajsh nga infektimi me HIV, ndersa disa individe te tjere mund te mos shfaqin asnje simptome per deri ne 10 vite.
Edhe gjate periudhes asimptomatike (pa simptoma,) virus vazhdon shumefishimin e tij aktiv, duke infektuar dhe shkaterruar qelizat e sistemit imun. Ne te njejten kohe virusi mund te behet pjese perberese e disa qelizave dhe te shumefishohet aty. Virusi HIV ne menyre te vazhdueshme i shkaterron keto qeliza imune duke e ulur numrin e tyre ne shifra drastike deri ne eliminimin e tyre te plote.

Pervec zmadhimit e gjendrave apo nyjeve limfatike ka edhe simptoma te tjera. Nder to mund te vecojme:

*Ulje te energjise
*Humbje peshe
*Temperature dhe djeresitje te shpeshta
*Infeksione te vazhdueshme orale apo vaginale.
*Skuqje e vazhdueshme e lekures.
*Humbje te kujteses se shkurter

Disa te infektuar mund te zhvillojne infeksione te vazhdueshme dhe te ashpra qe shkaktojne infektim te pjeseve te jashtme te gojes dhe zonave gjenitale, ose anale.

CFARE ESHTE AIDS (SIDA.)
Termi AIDS nenkupton fazat me te avancuara te te infeksionit me HIV.

Simptomat e infeksioneve "opurtiniste" me te perhapura ne personat e infektuar me AIDS jane:

*Kollitje dhe shkurtim te frymemarrjes
*Mungese koordinimi dhe goditje
*Kaperdisje me dhimbje/te veshtire
*Simptoma mendore te tilla si, konfuzion dhe harrese
*Diarre te vazhdueshme
*Temperature dhe ethe
*Humbje te shikimit
*Te vjedha, dhimbje abdominale (barku)
*Renje ne peshe dhe lodhje
*Dhimbje koke
*Gjendje komatoze (Humbje te vetedijes)

Edhe femijet kane po te njejtat simptoma sikurse edhe te rrriturit, por femijet kane forma me te nderlikuara dhe me te zhvilluara infeksionesh bakteriale, si skuqje te syve (konjuktivitis,) infeksione te vesheve, dhe tonsilitis.
Te infektuarit me AIDS jane me te prirur te zhvillojne forma te ndryshme kanceri, sidomos kancere te shkaktuara nga viruse te tilla si, Sarkoma, dhe kanceri cervikal, apo kancere te sistemit imun te njohura si limfoma. Keto forma kanceroze jane me te veshtire per tu trajtuar tek personat e infektuar me AIDS, ngaqe shfaqin nje forme me agresive sesa tek njerezit pa infeksion te AIDS.
gjate kohes se infektimit me HIV, shumica e personave te infektuar kane nje renje drastike te numrit te ashtuquajturave CD4+ T-cells.
Ky fakt eshte tregues i prekjes nga infeksioni te sistimit imun.
Qendrueshmeria e personave te infektuar me AIDS varion nga individi ne individ. Nuk ka te dhena te sakta ne lidhje me kete ceshtje.
Nga disa studime te bera ka rezultuar se disa individe nuk kane shfaqur asnje lloj simptome gjate 10 vjeteve apo me shume nga infektimi me HIV. Po studiohet ne menyre sistematike per te gjetur arsyet se pse kjo kategori individesh nuk kane shfaqur simptoma.
Po eksperimentohet percaktimin e mbase karakteristikave te vecanta te sistemit te tyre imunitar, apo nese kane patur nje forme me pak agresive te virusit, apo ndoshta gjenet e tyre kane luajtur nje rol ne mbrojtjen nga virusi apo edhe mbase vetizolimin e virusit. Po punohet njekohesisht ne zbulime te reja vaksinash apo medikamentesh te ndryshme per parandalimin apo izolimin e virusit.

DIAGNOSTIKIMI

Per faktin se infeksioni me HIV, ne shume nuk paraqet asnje lloj simptome, testimi mund te behet me ane te shume teknikave dhe nder me te shpejtat dhe me te njohurat eshte testi i gjakut per te pare prezencen e antitrupave(proteinave qe luftojne infeksionet, viruset,bakteriet) ne gjak.
Antitrupat viral apo ndryshe te quajtur te HIV zakonisht nuk shfaqen ne gjak nga 1-3 muaj nga koha e infektimit me HIV. Mund te shkoje edhe deri ne 6 muaj dhe mos te kete prezence antitrupash HIV ne gjak. Kjo varet teresisht tek gjendja e organizmit te nje personi dhe varion nga individi ne individ. Sidoqofte, edhe nqse nuk ka prezence te antitrupave HIV ne gjak, mund te kete prezence te materialit gjenetik.

Nese jeni ekspozuar ndaj virusit HIV duhet qe menjehere te testohesh. Duke u testuar heret ka mundesi te parandaloni degradimin e infeksionit me ilace te ndryshme. Testet behen ne kofidencialitet te plote ne te gjitha qendrat e testimit. Testimi behet me ane te nje teknike te quajtur ELISA per te pare prezencen e antitrupave HIV ne gjak.
Femijet e lindur nga nena te infektuara me HIV mundet te infektohen ose jo me virusin HIV, por te gjithe jane bartes te antitrupave HIV te nenes se tyre. Dmth qe ata mund te infektohen shume me lehte sesa nje femije i lindur nga nje nene pa infeksion HIV. Prandaj ne kushte te tilla eshte shume et veshtire te percaktohet nje diagnoze e sakte tek foshnet e porsalindura.

KURIMI

Ne vitet e para te raportimit te AIDS, nuk kishte asnje lloj ilaci qe te luftonte kete virus vdekjeprures. Shkencetaret kane zbuluar shume rruge parandalimi dhe kurimi si per AIDS ashtu edhe per semundje te tjera vdekjeprurese.
Grupi i pare i ilaceve te perdorura per kurimin e te semurve me AIDS quhet NRTI (nucleoside reverse transcriptase inibitor,)i cili frenon shumefishimin e virusit, dmth vetekopjimin e vete virusit ne qelizat bartese dhe te infektuara nga HIV. Keto ilace ngadalsojne perhapjen e HIV ne pjese te tjera te organizmit te njeriut.
Me poshte po permend disa medikamente qe perdoren ne fazen primare te infektimin me HIV. Ato jane:

* AZT (Azidothymidine)
* ddC (zalcitabine)
* ddI (dideoxyinosine)
* d4T (stavudine)
* 3TC (lamivudine)
* Abacavir (ziagen)
* Tenofovir (viread)
* Emtriva (emtricitabine)

Gjithashtu ka edhe nje klase tjeter te quajtur NNRTIs (non-nucleoside reverse transcriptase inhibitors) te tille si:

* Delavridine (Rescriptor)
* Nevirapine (Viramune)
* Efravirenz (Sustiva) (in combination with other antiretroviral drugs)

Gjithashtu ka edhe nje kategori tjeter ilacesh te cilet perderon ne kurimin e infeksioneve me HIV. Keto ilace te quajtuar PI (protein inbibitors,) te cilet ndalojne shumefishimin apo vetkokopjimin e qelizave te infektuara me HIV.
Nder to mund te permende:

* Ritonavir (Norvir)
* Saquinivir (Invirase)
* Indinavir (Crixivan)
* Amprenivir (Agenerase)
* Nelfinavir (Viracept)
* Lopinavir (Kaletra)
* Atazanavir (Reyataz)
* Fosamprenavir (Lexiva)

Ka edhe medikamente te tjera qe perdoren ne faza te ndryshme te infeksionit por keto ishin me te rendesishmet.
Nje nder format reduktuese dhe edukuese qe perdoret intensivisht ne ditet e sotme tek te infektuarit me HIV eshe dhe e ashtequajtura HAART (highly active antiviral therapy.)=terapi antivirale shume aktive. Kjo teknike perdoret gjeresisht tek te sapoprekurit me virusin HIV. Kjo lloj terapie mgjse nuk eshte nje kure per AIDS, ka dhene nje kontribut te pakontestueshme ne uljen e numrit te fataliteteve ne mes te infektuarve me HIV, dhe ne permiresimin e gjendjes shendetsore te tyre, si dhe uljen e mases se virusit qe qarkullon ne gjak ne nivele pathuajse te padukshme.
Pervec anes pozitive qe permenda me lart, HAART ka edhe efekte anesore negative, kryesisht nga perdorimi i ilaceve antivirale.
Nder efektet anesore negative te kesaj teknike mund te permendim si:
*Te vjedha
*Diarre
*Dhe simptoma te tjera gastrointestinale

Perdorimi per nje kohe te gjate e medikamenteve te tilla mund te shkaktoje reaksione alergjike me pasoja te rrezikshme dhe fatale per jeten e te prekurve me HIV.
Sikurse ne rastet e kurimit te semundjeve te ndryshme nga perdorimi i kemikateve (medikamenteve) edhe HAART ka efektet e saje anesore.

Ketu po permend nje numer ilacesh qe perdoren rregullisht ne kurimin e infeksioneve "oportuniste" qe jane vecori e te prekurve me HIV, si infeksione te ndryshme e kancere.
Nder te cilat mund te permendim:


* Foscarnet dhe ganciclovir per te mjekuar CMV (cytomegalovirus) infeksione te syrit
* Fluconazole tper te mjekuar infeksione bakteriale dhe virale
* TMP/SMX (trimethoprim/sulfamethoxazole) ose pentamidine per te kuruar PCP (Pneumocystis carinii pneumonia)

Nje kategori tjeter ilacesh perdoren gjeresisht pe te kuruar kancere te ndryshem tek te prekurit me HIV.

PARANDALIMI

Perderisa deri me sot nuk rezulton nje vaksine per parandalimin e HIV, e vetmja menyre mbrojtese dhe parandaluese ndaj virusit HIV eshte evitimi i sjelljeve qe mund te shpien ne kontraktimin dhe infektimin nga HIV, si parandalimi i perdorimit te shiringave dhe parandalimi e kontaktit seksual te pambrojtur.
Sic e theksova edhe me siper, shumica e te infektuarve me HIV mund te mos shfaqin simptoma. Beni te pamunduren qe te qendroni larg atyre gjerave qe e lehtesojne kontraktimin e ketij virusi vdekjeprures.

Studimet ne kete fushe vazhdojne edhe ne momentet qe po flasim ketu, por deri me sot akoma nuk eshte zbuluar dicka qe te parandaloje kontraktimin e kesaj epidemie me permasa tragjike ne mbare boten.

Ju pershendes te gjitheve dhe uroj qe tu kete sherbyer sadopak ky shkrim mbi epidemine e shekullit.

__________________
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',

Modifikuar nga NS-6 datė 14/03/2007 ora 23:40

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Janar 2007 06:57
shkodranforever2005 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shkodranforever2005 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shkodranforever2005 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė shkodranforever2005't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: shkodranforever2005 Shto shkodranforever2005 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shkodranforever2005 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erta31
Arkitekte

Regjistruar: 02/01/2007
Vendbanimi: cesena
Mesazhe: 244

hi NS-6!

do doja te dija me shume per semundjen ureaplasma. kam degjuar eshte nje semundje me pasoja te renda si tek femrat dhe tek meshkujt, do doja te dija nga se shkoktohet, si transmetohet dhe si mund te luftohet. ok, shpresoj tju hyj ne pune edhe te tjerve. bye nga erta

__________________
Lumturia nuk eshte te kesh cfare te duash po te duash ate qe ke.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2007 14:30
erta31 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erta31 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erta31 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erta31 Shto erta31 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erta31 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

ureaplazma,nje bakter i klases se mikobakterieve

Cod. A01022007

Fillimisht dua te falenderoj shkodranforever2005 per shkrimin qe kishte pergatitur rreth virusit HIV dhe AIDS-it. Ishte me te vertete shume i kompletuar Do ti lutesha qe te postonte nje kopje te atij shkrimi tek tema qe flet per AIDS-in ne vecanti (tek ajo teme qe kam vendosur si link tek postimi me siper tendit) duke qene se ka rendesi themelore shpresoj qe te rishoh serish prej tij,shkrime te atij kalibri ne kete zone

Per sa i perket asaj qe kerkon erta31:
Per kete semundje e kam degjuar ne menyre te percipte, keshtu qe nje pjese nga ato qe po shkruaj me poshte po e bazoj edhe ne konsultimin e bere ne librat qe do shenoj ne fund :
Ureaplasma eshte nje semundje nga bakterie dhe shkaktari i saj eshte pikerisht nje bakter qe mban emrin e semundjes,ureaplasma urealyticum (emrin e ka marre nga fakti qe ka nje enzime qe quhet ureazi),qe ben pjese tek nje klase qe quhen mikobakterie. Bakteri ureaplasma eshte nje bakter qe ne kushtet normale gjendet ne popullsine e bakterieve qe ndodhen ne vaginen e femres (kolonizimi prej tyre behet gjate momentit te lindjes (10% e femrave ne moshen prepuberale) ose ne moshen me madhore me raporte seksuale,qe eshte edhe menyra me e zakonshme e marrjes). Ky bakter mund te gjehet edhe tek meshkujt por nuk shkakton infeksione sa tek femrat (edhe pse eshte nje lloj tjeter i po te njejtes klase,mikobakterium genitalis, qe gjendet me shume te meshkujt). Te dy keto bakterie shkaktojne uretrit,infeksion i rrugeve urinare.

Problemet qe mund te jape jane uretrit (cilesohet si shkaktaret kryesore te uretriteve qe nuk shkaktohen nga gonorrea dhe klamidia,2 grupe qe jane kryesoret per infeksionet e tilla (INFO I BAZUAR NE LIBRIN "PRINCIPET E MJEKSISE SE BRENDSHME I HARRISON,faqja 1151),infertilitet,artrite te disa tipeve si sindroma e Reiterit ose ato kroniket (artriti eshte nje infiamacion i artikulacioneve (nyjeve) ),si tek meshkujt edhe tek femrat. Mund te jete edhe shkaktar aborti te vonshem!

Diagnoza ne pergjithsi behet bazuar ne analizen e lengut te nyjeve,ose te kampioneve te marre nga vijet e poshtme urinare (edhe pse kjo metode e fundit nuk eshte shume e dobishme). Ureaplazma kerkon edhe terrene te vecanta rritjeje per tu gjetur.

Per terapi perdoren antibiotiket e klases se tetraciklinave per te cilat bakteri tregon nje sensibilitet te mire. Gjithsesi kur behet terapia kerkohet qe te perfshije edhe shkaktaret e tjere te uretritit si mikobakterium genitalis dhe klamidian. Prandaj perdoren tetraciklinat (doksiciklina qe e perdorin me shume nga ilacet e kesaj klase) dhe azitromicina (emri komercial eshte zitromaks per kete). Normalisht qe kur te jepet terapia do merret parasysh edhe neizeria gonorrea!

Besoj se keto gjera japin nje ide rreth kesaj semundjeje! Por sic e pe edhe vete,kryesisht kur flitet per uretrit,si hipoteza te para merren klamidia dhe gonorrea pastaj kalohet tek mikobakteriet

Librat e konsultuar:
-Principet e Mjeksise se Brendshme, Harrison,Ed.16
-Mikrobiologjia,Murray!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 11/04/2007 ora 22:50

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2007 00:21
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erta31
Arkitekte

Regjistruar: 02/01/2007
Vendbanimi: cesena
Mesazhe: 244

Pershendetje NS-6!

Te falenderoj shume per informacionet e shkruajtura, tani kam nje ide me te qarte per kete semundje. shpresoj qe tju kene hyre ne pune edhe te tjerve, vecanerisht femrave meqe ndodhet me shume tek ato. bye nga erta.

__________________
Lumturia nuk eshte te kesh cfare te duash po te duash ate qe ke.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2007 17:00
erta31 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erta31 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erta31 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erta31 Shto erta31 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erta31 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

ns6 ca je ti vlla... doktorr?

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2007 17:09
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Kanceret e mushkerive

Cod. A01052007

Sëmundjet e ndryshme në mushkëri, ashtu si të gjithë llojet e sëmundjeve, vinë si pasojë e një anomalie në elementët kryesorë të trupit të njeriut, në qeliza. Normalisht, trupi mban një sistem që kontrollon dhe balancon rritjen dhe zhvillimin e qelizave kështu që qelizat janë ndarë për të prodhuar qeliza të reja kur është e nevojshme. Shpërndarja e këtij sistemi më kontrollimin dhe balancimin e qelizave rezulton si një ndarje e pakontrolluar dhe riprodhimi i qelizave që formojnë një masë të quajtur tumor. Tumoret mund të jenë fillestarë ose malinjë.
Funksioni
Funksioni kryesor i mushkërive është shkëmbimi i gazeve mes ajrit që ne thithim dhe gjakut. Nëpërmjet mushkërive, dyoksidi i karbonit largohet nga trupi dhe oksigjeni nëpërmjet rrugëve të frymëmarrjes hyn në sistemin e qarkullimit të gjakut. Mushkëria e djathë ka tri lobe ndërsa mushkëria e majtë është e ndarë në dy lobe dhe një strukturë të vogël të quajtur lingula, që është ekuivalente me lobin e mesëm. Rrugët e ajrit më të mëdha që shkojnë deri në mushkëri janë bronkitet, të cilat dalin nga gabzherri. Broniketet ndahen në rrugë ajrore më të voglat të quajtura bronkial dhe në “qeska” të vogla që njihen si alveola, ku ndodh edhe shkëmbimi i gazit. Mushëkritë dhe kraharori janë të mbuluara shumë mirë me një shtresë të trashë indesh të quajtur pleurë. Kur flasim për sëmundje të rënda e kemi fjalën për sëmundjet që fazën finale kanë vdekjen dhe sëmundja më e rëndë në mushkëri konsiderohet kanceri.
Tumoret
Kur themi kancer i referohemi një tumori që konsiderohet malinjë. Tumoret fillestare mund të hiqen dhe mos përhapen në pjesë të tjera të trupit. Tumoret malinjë, nga ana tjetër zhvillohen me shpejtësi dhe përhapen në inde të tjera të trupit, duke lejuar hyrjen e qelizave në sistemin e qarkullimit të gjakut ose sistemin limfatik që përhap tumorin në pjesë të tjera trupit. Ky proces i përhapjes është i njohur ndryshe si metastazë, zonat e zhvillimit të tumorit janë shtresa të ndryshme të quajtura metastaza. Që kurse kanceri i mushkërive ka tendencë të zhvillohet, të përhapet kthehet në një kancer shumë të vështirë për t’u kuruar. Ndërkohë që kanceri i mushkërive mund të përhapet në çdo organ të trupit, në mëlçi, tru dhe kocka që janë edhe pjesët më të zakonshme ku ndodh kanceri i mushkërive, metastaza. Tumoret e metastazës janë të përbërë njësoj si lloji i qelizave, origjinale, primare dhe tumor i rëndë. 90-95% e kancerve në mushkëri mendohet se e kanë fillesën në epitelial ose ndryshe pjesa e brendshme e qelizave. Kanceri mund të prekë gjithashtu edhe pleurën, ndërsa më rrallë prek indet mbështjellëse të mushkërive, si për shembull enët e gjakut.

Simptomat:

1- Kolla, e cila mund të jetë produktive dhe jo produktive varet se si bëhet. Një kollë produktive duhet të pastrojë mukozën apo sekrecionet nga rrugët e frymëmarrjes.
2- Mosmbushje me frymë dhe veçanërisht nëse është e shoqëruar edhe nga simptoma të tjera është një tregues i sëmundjes së mushkërive.
3- Marrja frymë me zor, ose gulçimi. Gulçimi vjen si rezultat i një çrregullimit në mushkëri. Ndodh kur rrugët e frymëmarrjes janë të ngushtuara apo të penguara nga një ind jonormal.
4- Dhimbje e kraharorit. Dhimbja e kraharorit tregon se keni një problem me mushkëritë, pleurën, muskujt ose muret e kraharorit. Nëse është i shoqëruar me kollë ose temperaturë tregon se keni një infeksion.
5- Gjakrrjedhje. Gjakrrjedhja mund të vijë si pasojë e një kollë te vazhdueshme dhe tregojë se keni një sëmundje shumë të rëndë të mushkërive, pra se infeksioni ka përparuar shumë.
6-Vraponi të paktën 10 minuta në mëngjes në ajër të pastër.
Shkaqet kryesore të sëmundjes
1- Duhani. Mundësia për të vuajtur nga sëmundjet në mushkëri është e lidhur ngushtë me pirjen e duhanit. Rreth 90% e sëmundjeve në mushkëri ka si shkak pirjen e duhani.
2- Tymosja pasive. Tymosja pasive, ose thithja e tymit të duhanit nga duhanpirës të tjerë është gjithashtu një faktor viskoz i zhvillimit të sëmundjeve në mushkri. Më shumë se 3000 vdekje në botë ndodhin pikërisht nga ky shkak. 3- Sëmundje eksituese në mushkri. Bëhet shkak për një sëmundje tjetër në mushkri. Kjo ndodh në rast se sëmundja e parë nuk është mjekuar. 6% e vdekjeve në vit në të gjithë botën ndodhin për shkak se nuk është kuruar asnjë nga sëmundjet në mushkëri.
4- Ndotja e ajrit. Ndotja e ajrit nga industritë, mjetet e transportit mund të rrisin zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme në mushkëri. Ekspertët shprehen se mënyra më e mirë për ta evituar këtë shkak është të jetoni në vende me ajër të pastër.
Si kurohen mushkëritë
Dy sëmundjet kryesorë të mushkërive janë: SCLC, e cila përhapet shumë shpejt në qeliza dhe NSLC, një sëmundje, e cila ka nevojë për kohë para se të marrë një përhapje të gjerë. Nëse sëmundja është larg kraharorit ka më pak mundësi zhvillimi. Në këtë mënyrë merren ilaçe vetëm për atë pjesë të mushkërisë që e ka prekur sëmundja, e cila mund të kurohet me lehtësi, vetëm me anë të ilaçeve pa qenë nevoja për një operacion. Nga ana tjetër, nëse keni vështirësi në frymëmarrje, apo guçlim do të thotë që sëmundja juaj është në një fazë shumë të përparuara. Vetëm se shumë kujdes nga ana juaj, marrja e vazhdueshme e ilaçeve do të jetë vitale edhe kryerja e një operacioni që jo gjithmonë rezulton me sukses.
(lule) Lakra mbrojnë nga kanceri në mushkëri
Lakra dhe lulelakra ndihmojnë në uljen e rrezikut për t’u prekur nga sëmundjet në mushkëri. Një studim i publikuar në revistën “Lancet” ka treguar se ngrënia e shpeshtë e këtyre perimeve mund të ulë ndjeshëm rrezikun për t’u prekur nga çrregullime të ndryshme të shëndeti të mushkërisë, sidomos te ata që kanë predispozicion gjenetik. Lulelakra dhe lakra, apo dhe perime të ngjashme me to, janë të pasura me substanca kimike, të ashtuquajtura isotiocianate, që arrijnë të mbrojnë së tepërmi edhe nga kanceri pulmonar. Veçse normalisht këto molekula eliminohen nga organizmi me anë të disa enzimave pastruese, të prodhuara pikërisht nga këta dy gjene.
Këshilla për të evituar sëmundjen
Jetoni në vende me ndotje të ulët. Ndotja e ajrit mund të dëmtojë shumë shëndetin tuaj. Nëse jetoni në një qytet të madh apo në zona industriale ku ndotja e ajrit është shumë e lartë, kjo ju bën më “favorit” për të pasur zhvillim të sëmundjes së mushkërive në trupin tuaj. Ka shumë arsye që shkaktojnë ndotjen e ajrit në shtëpinë tuaj, të cilat mund të kontrollohen dhe eliminohen. Si për shembull, duhani, plehra nga kafshët, bakteret, kimikatet nga aplikimet, plehra bimësh, radoni dhe asbesti. Evitoni duhanin, qëndrimin pranë një personi që tymos dhe nëse jeni një duhanpirës më e mira që mund të bëni është të hiqni dorë. Duhani ka një efekt të tmerrshëm në trupin tuaj. Nuk dëmton vetëm mushkëitë tuaja, ai mund të prekë edhe pjesë të tjera të trupit. Përdorni sa më shumë lëngje dhe supëra për shpëlarjen e mushkërive. Evitoni punën me rrezik të lartë Ka shumë punë që i vendosin njerëzit në rrezik të lartë për zhvillimin e sëmundjes së mushkërive.

Autori: Klementina Cenkollari

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga NS-6 datė 13/05/2007 ora 23:46

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2007 18:39
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

tendiniti i Akilit

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re tendiniti akilit .jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 223 herė.

Cod. A29052007

tendiniti i Akilit eshte nje proces infiamator i tendines qe ka te njejten emer.kjo tendine fillon nga muskujt qe ndodhen ne pjesen e pasme te kembes dhe perfundon ne thember.eshte nje infiamacion qe mund te haset shpesh sepse vjen si pasoje e ngacmimeve te ndryshme mbi ate tendine si psh ne aktivitete sportive.

dhimbja eshte shenja qe e karakterizon me shume kete infiamacion edhe pse mund te kete nje fryrje te lehte te kembes si pasoje e fazave te infiamacionit qe cojne ne formimin e edemes (dalje e nje sasie lengu nga enet e gjakut si pasoje e rritjet se kalimshmerise neper faqet e eneve te gjakut).zakonisht kur preket personi ne zonen e tendines se akilit me 2 duar te pozicionuara si pinca dhimbja shtohet. po ashtu zona paraqitet e skuqur.

analiza qe perdoret ne keto raste eshte ekografia qe eshte nje analize jo invazive dhe jep rezultatet e mjaftueshme per nje vleresim te situates. po ashtu mund te tregoje se deri ne cilen grade ka shkuar infiamacioni,ca demi ka pesuar tendina (mund te tregoje edhe nese tendina eshte thyer ne ndonje pike),gjera qe merren parasysh kur te vendoset terapia.

ne rastet me te lehta behet nje terapi antinfiamatore dhe nje pushim per rreth 2-3 jave dhe kjo gje ne pergjithsi eshte e mjaftueshme.

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2007 00:44
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:41 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.