Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...? Vlerėsimi i Temės: 10 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

se me bere kurioze diellza, para 3 vjeteve e di qe u be ketu ne shqiperi nje fushate vaksinash per hepatitin B, per tu ruajtur anga semundja e infeskionit te gjakut sesi quhet ajo semundja. vaksina u be 3 here brenda 9muajsh..ishte vaksine qe behej me mik, nuk mund ta bente kushdo deshironte..Do pyes mamin se per cfare hepatiti B apo D ishte,

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shtator 2006 08:23
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~

Po po ka vaksine per hepatitin B faktikisht nqs e mbaj mend mire u be e disponushme nga vitet 80'. Kam idene se ne vendet e tjera perdoret plasma-derived vaksine ( derivijm nga plasma) ndersa ketu ne amerike perdoret recombinant ADN vaksine ....qe menyra me e thjeshte per ta shpejguar pasi termin ne shqip nuk e di eshte se kjo vaksine eshte prodhuar duke futur gjenin per virusin (hepatit b) ne maja ku ritet dhe purifikohet. Jepet ne femijet dhe ne te riturit ne shpatull (deltoit muscle) ndersa foshnjave ne kofshe ku zhvillohen antitrupat mbrojtes dhe gjithashtu zhvillohet nje imunitet pasues per infeksionin e hepatit b. Jepet me 3 doza dhe faktikisht shtetet e amerikes ta kerkojne para hyrjes ne shkolle. Ndersa vaksine per hepatitin C nuk eshte bere akoma e disponushme.

Ma shtove dhe mua kuriozitetin diellza nqs kjo vaksine eshte bere e detyrueshme ne shqiperi si ketu ne amerike.
Kush eshte i gatshem te na jape info nga shqiperia?flm shume enigme per informacionin
Po meqe ke permendur qe kjo vaksine behet dhe tek te rriturit, une po shkoj me tej duke te pyetur nese nje person i infektuar mund ta marre kete vaksine dhe te beje efekt dmth ta eleminoje fare si virus.
( si paranteze! me lindi kjo pyetje, pasi nje e njohura ime rezultoi se fundi me hepatit B (inaktiv), te cilin i kishin thene qe e ka marre ose me shiringe ne ndonje analize ose tek stomatologu, dhe meqe ketu pashe kete temen thashe ti shkoja deri ne fund).
me thene te drejten mu me ka kap frika me shku te stomatologu , se cfar s'po nigjojme.
te pershendes shume.

hej Isra e pyete mamin mi, D apo B ishte ai virusi.

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2006 07:50
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Citim:
Po citoj ato që tha diellza26
Po meqe ke permendur qe kjo vaksine behet dhe tek te rriturit, une po shkoj me tej duke te pyetur nese nje person i infektuar mund ta marre kete vaksine dhe te beje efekt dmth ta eleminoje fare si virus.

Me sa di une jo diellza sepse ideja e vaksines nuk eshte qe te sheroje kete virus. Synimi eshte qe te zhvilloje imunitet kundra ketij virusi para infektimit. Mund te meren vaksina te tjera per te parandaluar viruse te tjera. Me nje fjale them se nuk do ta eliminonte. Gjithsesi nqs dikush ka degjuar dicka ndryshe te lutem na thoni.

Kam degjuar se nqs dikush nuk eshte vaksinuar dhe eshte ekspozuar me virusin atehere duhet te mare nje ineksion te glubulit te imunizuar te hepatitit B brenda 2 javeve (hepatitis B immune globulin) ku ofron mbrojte kalimtare ne ndryshim me vaksinen qe ofron nje imunitet qe zgjat gjate.

Shume veta jane mbartes te hepatit b dhe ndjehen te shendetshem por mire do ishte qe te kujdeseshin dhe te ishin ne vezhgimin e mjekut per melcine.

Eh diellza hepatitin b mund ta maresh jo vetem nga ato qe permende ti por edhe nga seksi i pambrojtur pasi  kalohet nga lengjet e trupit dhe nga gjaku.

ps. Te pershendes dhe une

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2006 15:44
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~


Eh diellza hepatitin b mund ta maresh jo vetem nga ato qe permende ti por edhe nga seksi i pambrojtur pasi  kalohet nga lengjet e trupit dhe nga gjaku.
aha, vetem nga kjo ane nuk e merr diellza, per kete ju siguroj.:p

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shtator 2006 07:43
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Citim:
Po citoj ato që tha Isra


aha, vetem nga kjo ane nuk e merr diellza, per kete ju siguroj.:pmoj Isra faleminderit per besimin qe ke tek une, po une s'jam kaq e sigurt per ty , po nejse se keto duhej me ti thene ne mp, hajt me

ju pershendes Enigma per informacionin dhe Isren per nderhyrjet e kendshme.

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shtator 2006 14:55
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Problemet me Sinozitin

Cod. A04102006

Per parandalimin dhe trajtimin e ketyre problemeve:

Sinozitet me te shpeshta jane ato qe vijne nga pezmatimi i mukozes se hundes qe njihet si rufa dhe rrugeve te siperme te frymemarrjes ku e jep virusi i gripit i cili shkaterron sistemin mbrojtes te hundes duke bere te mundur aktivizimin e mikrobeve qe ndodhen ne rruget e frymemarjes.
Sinozitet mund te krihojen dhe nga semundjet e ndryshme infektive, si skarlatina, tifo, pneumonia etj ose nga dhemballet e semura te nofulles se siperme qe mbeshteten ne murin e poshtem te zgavrave te nofulles apo nga traumat e jashtme, si dhe nga nderhyrjet kirurgjike ne hunde, vecanarisht ne rastin e tamponateve te hundes.

Cili eshte funksioni i sinuseve?
Sherbejne per lageshtimin dhe ngrohjen e ajrit qe thithet, keshtu qe kur ato se bashku me hunden jane te pezmatuara, japin nje te folur me hunde. Pezmatismi i sinuseve e merr emrin sipas sinusit qe eshte prekur pra kemi sinozit frontal ose ballor, sinusit maxillar. ose te nofulles se siperme, sinozit etmoidal dhe sinozit sferoidale ose i mbrapa hundes.

Ka faktor favorizues per shfaqjen e sinoziteve?
Cdo pezmatim akut ose i mprehtedhe kronik ne hunde nuk jep sinozit. Sistemi i shtresave mukoze ushtron nje mbrojtje te vazhdueshme ne kanalet perkatese dhe ndalon hyrjen e mikroorganizmave ne mbulesen mukose te sinuseve. Sinozitet me orgjine nga hundet e semura favorizihoen nga rritja e mishit te huaj, nga shtremberimet e perdes koskore te hundes si dhe nga proceset e tjerane zgjafet a hundes, te cilat ne menyre mekanike pengojne zbrazjen normale te lengjeve nga sinuset ne hunde

Sherohen plotesisht?
Pezmatimet e lehta ne sinuse sherohen pa lene gjurme, ashtu si rrufa e thjeshte. Ato nuk shkaktojne shenja te renda te semundjes pervec rasteve kur porcesi behet qelbezues dhe pengohen ruget e shkarkimit te sinuseve ku si rezultat shtohet presioni brenda tyre dhe si rrjedhoje dhe dhimbjet behen me intensive. Shpeshhere formohen dhe mishra ne hunde qe dalin nga sinuset. Ato jane te madhesive te ndryshme por qe kane te bejne me fenomenin e alergjise

Cfare shenjash klinike shfaq?
Shenjat subjektive te sinoziteve jane ankese per cregullimet te gjendjes se humorit, lodhje e paaftesi ne pune, shpesh cregullime ne pamje e ne nuhatje.  Ankesa kryesore eshte dhimbja ne faqe, balle dhembe etj. Dhimbja e kokes ne sinozitet e mprehta eshte gjithnje prezente, ndersa ne sinozitet e vjetra mund te mungoje.
Karakter dhe intesiteti i dhimbjes ndryshon sipas ndjeshmerise se personit dhe vrullit te procesit inflamator.  Disa here te semuret ankohen per rendim te kokes ose gjendje hutimi. Ne shumicen e rasteve dhimbjet jante te forta dhe therese. Dhimbje te tilla provokohen ne levisje aktive kur i semuri ulet ose ngrihet ose kur shtrengohet etj. Ne pergjithesi kur sekrecionet nuk mund te derdhen jashte dhimbja ka karakter lokal dhe kufizohet ne pergjithesi ne faqe, balle ose ne temtha. Nga lokalizimi i sinusit nuk mund te zbulohet ne cilin sinus ndodh pezmatimi, pasi dhimbja mund te perhapet edhe ne anen e kundert. Sekrecionet ose rjedhja e hundes eshte shenje tjeter e sinoziteve, i semuri nxjerr sekrecione te ujshme ose te trasha, te verdha nga hundet. Por mund te shfaqet bllokim i hundeve dhe flluska ne hyrje te hundes, ne varesi nga gjendja e pergjithshme e oranizimit e cila eshte e koprementuar dhe manifestohet dhe me temperature. Ne rast se i semuri vuan nga rufa dhe kjo zgjat deri ne 2 jave duhet menduar per sinozit. Nje rendesi te vecante merr sinoziti i mprehte i qelbezuar te femijet e vegjel madje edhe tek te porsalindurt. Kur zinusi maxilare eshte i vogel ne formn e nje te care ky sinozit karakterizohet dhe me kompremetim te gjendjes se pergjithshme: temperature e larte enjtje te faqes dhe qepalles se poshte te syrit, shtimin rrjedhjeve te qelbit. Semundja kalon ne gjendje te rende dhe operacioni e mjekimit me antibiotike eshte e vetmja metode kurimi. Ne 90 % te rasteve sinuziti maxillar eshte me origjine nga pezmatimi i hundeve.  Shenjat e permendura jane prezente ne te gjitha llojet e sinoziteve por me lokalizime te dhimbjes ne vende te ndryshme te kokes ne varesi nga sinusi qe eshte prekur: balle faqe mbrapa syve mbrapa kokes etj.

Cfare ekzaminnimesh behen?
Mjeku ve diagnozen, duke u bazuar ne menyren e fillimit te semundjes ne shenjat subjektive te semurit dhe duke bere ekzaminime objektive te te semurit, vecanerisht ne shikimin e hundes nga brenda te mukozave e sekrecioneve purolente ne mes te palave te saj ne radiografi.

Si mjekohet?
Radiografia e sinuseve ka per qellim te krijoje mundesine per zbraszjen e sekrecioneve nga sinusi ne hunde prandaj ne radhe te pare duhet te largohen pengesat mekanike te kesaj zbrazetie, kur keto ekzistojne duke bere korrigjim kirurgjikal te perdes se hundes, largimi i mishrave si dhe perdorimi i barnave me pika qe ulin enjtjen e mukozave te pesmatuara. Gjithashtu perdoren procedura fizioterapeutike dhe punksionit (futja direkte ne zgavren e semure) me gjilpere speciale qe thith sekrecionet e krijojne mundesine per lavazhe me antiseptik dhe antibiotik. Shpesh perdore antibiotik nga goja ose ne rruge muskulare i analgjezikeve Kjo ka mjaft rendesi pasi mjekimi jo korrekt ben qe procesi te marre karrkater kronik i cili eshte me i veshtre te mjekohet ne ruge konseravative dhe qe kerkon operacion kirurgjikal

Si mund te parandalosh semundjen?
Shmangni qendrimin ne ambiente te ftohta
Shmangni daljen ne dite me temperature te uleta
Qendroni larg personave te prekur nga infeksionet e rugeve te frymemarjes
Qendroni ne ambiente te ngrohta dhe te lageshta

Bazuar nga shkrimi i mjekut Petrit Stafa (otorino-laringolog)

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga NS-6 datė 11/04/2007 ora 22:38

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2006 13:53
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Anabel_Li
Anetar i ri

Regjistruar: 01/11/2006
Vendbanimi: Ne Hapesire
Mesazhe: 19

Hepatiti B

Cod. A02112006

Mirembrema njerez, e di qe esht pak vone per kete teme por do kisha deshire tju jepja dhe pak me shume informacion mbi Hepatitin B. Shpresoj tju duket informacion i vlefshem.


Hepatiti B

Hepatiti B esht nje virus qe mund te infektoje qelizat e melcise dhe te shkaktoje Hepatit Akut ose Hepatit Kronik. Quhet “bloodborne virus” dhe mund te transmetohet nepermjet instrumenteve te mprehta te njollosura me gjak, dhembe ose kocka, ose nepermjet kontaktit te gjakut ose lengjeve te tjera trupore infektuese (nga nje person I infektuar ) me siperfaqe te krisura/cara te lekures, gojes, syrit dhe membranave te tjera mukoze. Gjithashtu mund te transmetohet seksualisht ose nga nena tek femija.

Koha normale e inkubimit te Hepatitit B esht 60-90 dite ( edhe pse mund te varjoi nga 40-160 dite). Perafersisht 1/3 e te infektuarve nuk I shfaqin simptomat e semundjes dhe nuk jane ne dieni qe jane te infektuar. Rreth 1/3 e pacienteve shfaqin simptoma te lehta te semundjes sit te perzjera stomaku dhe simptoma te ngjashme me ato te gripit. Pjesa tjeter e pacienteve mund te zhvillojne Hepatit Akut – te vjella, dhimbje barku dhe me vone te verth (zverdhje te lekures dhe syve qe shkaketohet nga teprice e niveleve te substances bilirubin ne gjak). Rreth 1% e pacienteve rrezikojne te zhvillojne Hepatit Fulminant (nje forme e rende e Hepatitit qe vret qelizat e melcise dhe shpesh con ne deshtimin e plote te melcise si organ), shume njerez vdesin nga Hepatiti Fulminant.

Hepatiti B perhapet nese/nepermjet

• Mardhenieve seksuale te pa mbrojtura.
• Perdorimit te shringave jo sterile.
• Nga nje nene e infektuar tek femija e saje (gjate lindjes).
• Kontaktit me gjakun, spermen dhe lengjet e vagines se nje personi te infektuar.
• Kafshimit nga nje person i infektuar.
• Jeteses net e njeten shtepi/familje me nje te infektuar.
• Bashke-perdorimit i brisqeve/makinave te rrojes, furcave te dhembeve, prereseve/gershereve te thonjve, pipave te droges ose sfugjerit/rrjetes se larjes me nje te infektuari.
• Pre-bluajtjes/mbllacitjes se ushqimit per nje foshnje apo kalimi I cimcakizit nga goja e nje te infektuari ne ate te nje njeriu te shendetshem.
• Mjete te pa sterilizuara perdoren kur behet nje tatuazh apo pirsing.


Cilat jane simptomat e Hepatitit B?

• Lodhje
• Ethe
• Diarre
• Perzierje stomaku
• Te vjella
• Humbje oreksi
• Ngjyrim i urines ne te verdh te erret
• Zverdhje e lekures dhe e syve
Por ka dhe njerez/pacient qe nuk kane asnje nga simpotomat e mesiperme.


Hepatiti B NUK merret nepermjet

• Perqafimit apo puthjeve me nje te infektuar
• Shtrengimit te dores, uljes prane nje personi te infektuar apo nepermjet kontakteve te tjera te rastesishme
• Thithjes se te njejtin ajer me nje te infektuar
• Ushqimit dhe ujit, nese ha ushqim te pergatitur nga nje I infektuar
• Perdorimit te te njejtave ene guzhine me nje te infektuar
• Teshtimes apo kollitjes
• Djerses, loteve apo qumshtit te gjirit nga nje I infektuar


Nese nena shtatezane ka Hepatit B, esht foshnja ne rrezik?

Nese nje grua esht shtatezane ajo duhet te testohet per Hepatit B sa me heret ne shtatezani. Nese nje grua shtatezane rezulton positive ndaj Hepatitit B atehere ajo duhet te informoje mjekun dhe stafin e spitalit ku ajo do te lindi, qe at ate kujdesen sic duhet per femijen e saje. Gati 90% e femijeve te patrajtuar nena e te cileve ka rezultuar positive per Hepatitin B e zhvillojne/e marrin semundjen. Femija I nje nene me Hepatit B ka nevoje te marri nje doze Hepatitis B Immune Globulin (Globulin immune ndaj hepatitit B) dhe nje nga tre dozat e vaksines se Hepatitit B gjate 12 oreve te par ate jetes se tije. Doza e dyte e vaksines I jepet femijes kur aim bush 1 muaj dhe doza e trete dhe e fundit I jepet kur femija mbush 24 jave. Vaksina dhe Globulina I jepen femijes per ta mbrojtur nga semundja, pra qe femija most a zhvilloj Hepatitin B. Pra njerzit qe kane hepatit B mund te kene femije te shendetshem, dhe gjithashtu nje nene me Hepatit B mund ti japi gji femijes se saje pa frike sepse Hepatiti B nuk kalohet me ane te qumshit te gjirit.

E RENDESISHME

Nese nje pjestar i familjes esht i infektuar nga Hepatiti B atehere te gjithe pjestaret e tjere te familjes duhet te testohen per virusin dhe nese nuk jane te infektuar te vaksinohen. Nese nje pjestar i familjes esht i infektuar ai duhet ti mbaj vec furcen e dhembeve, sfungjerin/rrjeten qe lahet, mjetet e rrojes, preresen/gersheren e thonjve, piskatoren, peeling machine (makinerin qe heq qimet e kembeve) dhe te gjitha sendet personale. Gjithashtu nje i infektuar duhet ti fashoje plaget e hapura dhe fashot me gjak ti hedhi me kujdes, ti mbeshtjelli me qese dhe te sigurohet qe asnjeri tjeter te mos i preki ato. Gjithmon laji duart mire pasi te kesh prekur lengjet e trupit ose gjakun tend.
Kush ka Hepatitin B duhet te vaksinohet ndaj Hepatitit A dhe gjithashtu te bej vaksinen e gripit cdo stine.

A sherohen njerzit nga Hepatiti B?
Rreth 95% e te rriturve/adulteve sherohen nga hepatiti B disa muaj pasi e marrin semundjen. Trupi I tyre pastrohet nga infeksioni dhe ata fitojne imunitet ndaj tij. Kjo do te thote qe ata nuk do te infektohen me kurre me Hepatit B dhe nuk konsiderohen me si vater infesksioni, ata nuk e shperndajne me semundjen tek te tjeret.
Fatkeqesisht rreth 5% e te infektuarve adult nuk arrijne dot kurre ta pastrojne trupin e tyre nga infeksioni; ata kthehen ne te infektuar kronik. I infektuar kronik esht dikush qe e ka patur virusin ne trup per me shume se 6 muaj.

per me teper:
-Agata; Njohuri te pergjithshme mbi semundjet e hepatiteve viral (Cod. A 12042004)
-Agata; Hepatiti C eshte semundje pak me e rende (Cod. A 16042004)
-Enigma; Kurim Popullor per Hepatitin Kronik? (Cod. B 02052006)

__________________
Them hyjme brenda shpirt, pergjigjet hyjme jasht. Ky rrebelim me ligesite me shpon si gjemb ne rrashte. Bastard i vogel nuk e di? Hapsira dyer s'ka. Dhe ku ska dyer ska se si te hysh or budalla!

Modifikuar nga NS-6 datė 11/04/2007 ora 22:45

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Nëntor 2006 18:14
Anabel_Li nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Anabel_Li Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Anabel_Li (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Anabel_Li Shto Anabel_Li nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Anabel_Li nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Shfaqja e Migrenes...

Cod. A20112006

Dy format kryesore të shfaqjes së migrenës:

70% e njerëzve vuajnë atë që quhet migrena pa Aura ( pamje vizive, zëra, abstraksione), ndërsa pjesa tjetër vuajnë nga ajo që njihet si migrena klasike. Zakonisht krizat zgjasin nga 15 minuta deri në një orë. Normalisht këto klasifikohen si dhimbje koke. Shqetësime të tjera të migrenës janë vështirësia në përqëndrim, gjendje konfuzioni, probleme në të folur, dobësim, etj. Çdo njeri ka një eksperiencë të veçantë nga migrena.
Simptomat përfshijnë shumë dhimbje të kokës, shpesh në njërën anë. Por ajo mund të shfaqet dhe pa dhembje koke, thjesht me një ndjeshmëri ndaj dritës, zërave apo të qeshurave. Ata që vuajnë nga migrena janë të zbehtë dhe ndiejnë të ftohtë, ndërsa të tjerë që kanë luhatje humori preferojnë errësirën derisa krizat t’u kalojnë.
Migrena menstruale është një tjetër formë e migrenës, që shfaqet vetëm në periudhën paramenstruale. Krizat zgjasin nga 4 deri në 72 orë. Disa i ndiejnë krizat e saj një ose dy ditë para fillimit të migrenës. Kjo është faza paralajmëruese në të cilën shfaqen shenja të pasigurisë, humbje oreksi, irritim, hipertension, lodhje etj...
Stadi final i migrenës, i njohur si stadi postdrominal, mund të zgjasë me orë dhe ditë. Shumica e njerëzve nuk i japin rëndësinë e duhur dhe nuk i nënshtrohen mjekimit. Nuk ka një përcaktim definitiv të migrenës pasi simptomat variojnë dhe diagnostikimi është i vështirë

Kush e vuan ?

Migrena është sëmundja më e përhapur neurologjike në vendet e zhvilluara. Ajo kap shifrën mbi 10% të popullsisë dhe çdokush mund të provojë migrenën, megjithatë trashëgimia genetike dhe faktorë të tjerë socialë kanë një ndikim të rëndësishëm. Kryesisht preken moshat 20 deri në 50 vjeç, veçanërisht femrat. Të rinjtë, vajzat dhe djemtë ndikohen nga shumë simptoma paralajmëruese deri në këtë moshë. Pas pubertetit, tek 1/3 e femrave dhe meshkujve shfaqet migrena për shkak të ndryshimeve hormonale Femrat janë veçanërisht të prekura gjatë ditëve të parardhjes së menstruacioneve si dhe gjatë tre muajve të parë të shtatëzanisë apo menopauzës.

Nga se shkaktohet migrena?

Mendohet se migrena shkaktohet nga çlirimi i një substance kimike të quajtur serotoninë ose 5HT në gjak, që shkakton ndryshime në enët e gjakut në tru. Se çfarë ndodh me saktësi është ende e paqartë por një numër shkaqesh është identifikuar të cilat ndryshojnë nga personi në person. Në më të shumtën e rasteve ndodh një kombimin faktorësh që çojnë në krizë ku mund të përfshihen faktorë ushqyes si çokollata, fruti i portokallit, limoni, brumërat, djathrat, alkooli (veçanërisht vera e kuqe), kafeina, mungesa e vitaminave, ushqime të përpunuara.

Faktorët hormonalë periodat, hipertensioni apo menopauza

Faktorët psikologjikë: presioni i lartë i gjakut, dhimbjet e dhëmbëve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimi i hundëve

Streset emocionale: zemërimi apo depresioni, emocionet e forta, shokimet, çlirimi i tensioneve, çlirimi nga streset.

Streset fizike: mbilodhja, aktiviteti, ndryshimi i rutinës, çrregullimet e gjumit, çrregullimet seksuale.

Faktorët ambientalë : ndryshimi i klimës, lagështira, zhurmat, zërat e lartë, drita.

Si kurohet?

Nuk ka një kurë të përcaktuar por vendoset një trajtim mjekësor që ndihmon. Shumë njerëz përdorin analgjezikët si aspirinën, paracetamolin apo ibuprofenin që në disa raste kombinohen me përbërës të tjerë si kodeina, kafeina, antihistamina apo antiemetikë gjithnjë nën kontrollin e mjekut . Një tjetër medikament që qetëson dhimbjet e migrenës është ergotamina por që tani nuk përdoret më. Ilaçi i njohur si 5HT antagonist ndihmon në korrigjimin e balancimit të serotominës në tru, gjatë krizës. Zbulimi i sëmundjes që në fazat fillestare është i rëndësishëm, edhe pse krizat e migrenës janë të “ fshehura” si dhimbje të shkaktuara nga çrregullimet gastrike dhe merret mjekim me ilaçe që absorbojnë direkt në qarkullimin e gjakut. Disa ilaçe veprojnë në përshtatje të kësaj gjendjeje dhe gjithsesi ndihmojnë përbërës të tjerë të veprojnë më shpejt.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga NS-6 datė 11/04/2007 ora 22:46

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2006 14:55
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Per hepatitin B ka vaksina dhe jane te detyrueshme nga shteti. Ne fillim te viteve 90, mbaj mend qe ua kam bere djemve te mij ne Athine falas (insuranca shendetesore) nga shteti, se qe e detyrueshme, dhe mbaj mend qe ishin tre seanca persa i perket kesaj vaksine. edhe ne perendim me sa di eshte e detyrueshme dhe falas. Di qe edhe ne Shqiperi kryhet kjo vaksine, por nuk jam shume e sigurte.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2006 15:06
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

semundja e kawasakit

Cod. A30122006

Duke qene se nje e afermja ime me tregoi per nje rast te kesaj semundjeje qe e kishte pase femija e nje shoqes se vet,po permend disa gjera te shkurtra per kete semundje:

Semundja e Kawasakit eshte nje semundje qe godet kryesisht femijet nen moshen 4 vjec (gati 70-80% e tyre jane nen kete moshe),aq sa kur behet diagnoze diferenciale me semundjet e tjera,kjo perjashtohet kryesisht per pasoje te moshes qe godet. ajo qe e karakterizon kete semundje eshte nje temperature e larte (mund te kape te 40 sic i kishte ndodh ketij femijes),nje eriteme (skuqje) lekure tek gjymtyret (ose rush sic e njohin amerikanet) por edhe tek buzet,interesim te syve (kongjuntivit),si dhe nje rritje te vellimit te linfonodeve te zones se qafes.Te gjitha keto ne fazen akute te semundjes qe paraqitet ne menyre te vrullshme!
Kjo semundje kryesisht godet faqet e eneve te gjakut dhe kryesisht enet qe jane me te goditura jane ato koronare (aq sa qe kur duhet te tregohet qe kemi Kawasakin,gjeja e pare qe behet eshte kontrolli i koronareve)dmth enet qe ushqejne zemren,gjithsesi komplikancat e zemres ndodhin ne rreth 1/5 e pacienteve dhe mund te arrijne deri ne infarkt te zemres dhe vdekje te papritur (1% e pacienteve)!
Mendohet qe semundja te jete pasoje e nje aktivizimi anormal te sistemit imunitar por akoma nuk dihet mire se cili eshte shkaktari!

Pak a shume keto gjera jane te mjaftueshme per info ne pergjithsi.
Gjithsesi,faza akute ndonjehere zhdduket vete ose si pasoje e terapise,por,sipas librit te Robbins-it,ka raste qe gjate kesaj faze mund te formohen aneurizma (zmadhime te dimensioneve) te koronareve,qe mund te ndikojne ne komplikanca te zemres!
Gjithsesi,nje kapje qe ne fillim te kesaj semundjeje ul mundesite e komplikancave qe mund te dalin.

Per me teper shihni postimin:
-Do Corticosteroids Improve Outcome in Kawasaki Disease (Cod. A 12032007)

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 14/03/2007 ora 23:43

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Dhjetor 2006 23:32
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.